SMS / metin mesajı gönderemeyen veya alamayan Huawei Mate 10 Pro’nuzu nasıl düzeltebilirim [Sorun Giderme Kılavuzu]

Modern akıllı telefonlar bir dizi yeni gelişmiş özellik ve hizmet ile donatılmıştır. Bununla birlikte, SMS veya yazılı mesajlaşma işlevleri gibi temel servisler çalışmadığında, bunların tümü hoş olmayabilir. Ancak bu tür sorunlar kaçınılmazdır ve bu nedenle herhangi bir zamanda ortaya çıkarlar. Akıllı telefonunuzda SMS veya kısa mesaj gönderip alamamanızın genel nedenleri arasında ağ bağlantı hataları olabilir. Hesabınızdaki durum iyi değilse ve bölgenizde bir kesinti olduğunda da aynı şey olabilir.

Telefonda, hatalı güncellemeler, kötü amaçlı yazılım, geçersiz ayarlar ve veri bozulmalarından kaynaklanan yazılım sorunları da göz önünde bulundurulması gereken diğer tetikleyiciler arasında. En kötü durumlarda, hasarlı SIM kart veya bozuk ağ bileşeni gibi donanım hasarları suçlanmaktır. Aşağıda, Huawei Mate 10 Pro’nuzda SMS veya metin mesajları gönderip alamayan aynı sorunla karşılaştıysanız deneyebileceğiniz olası çözümler ve önerilen geçici çözümler bulunmaktadır. Sorununun nasıl giderileceği ve giderileceği hakkında daha fazla girişe ihtiyacınız varsa okumaya devam edin.

Devam etmeden önce, telefonunuzdaki bir soruna bir çözüm arıyorsanız, cihazınızı destekleyip desteklemediğimizi görmek için sorun giderme sayfalarımıza göz atmayı deneyin. Telefonunuz desteklenen cihazların listesinde ise, sorun giderme sayfasına gidin ve benzer sorunları arayın. Çözümlerimizi ve geçici çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Endişelenme, ücretsiz. Ancak yine de yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bize ulaşmak için gönder düğmesine tıklayın.

Metin mesajı gönderemeyen / alamayan Mate 10 Pro ile ilgili sorunları giderme

Huawei Mate 10 Pro’nuzun SMS işlevleriyle çatışmaya neden olabilecek yazılım sorunlarını gidermeden önce, telefonunuzda ağ sinyali olup olmadığını kontrol edin ve görün. Telefonunuzu, artık şebekenizin erişemeyeceği bir yerde kullanıyor olabilirsiniz ve bu nedenle telefonunuz iyi bir sinyal alamıyordur. Sonuç olarak, mesajlaşma gibi temel ağ işlevleri çalışmıyor. Telefonunuz sabit bir sinyal alıyorsa (en az 1 bar) ancak yine de kısa mesaj veya SMS mesajları gönderip alamıyorsanız, yazılım sorunlarını gidermek için aşağıdaki yöntemleri deneyin.

İlk çözüm: Telefonunuzu yazılımdan sıfırlayın / yeniden başlatın.

Telefonunuzun kısa mesaj veya SMS gönderip alamadığı ortaya çıkarsa, mesajlaşma uygulamasında veya telefon yazılımında rastgele bir aksaklık olabilir. Bunu gidermek için, yazılım sıfırlaması yapılması veya cihazın yeniden başlatılması önerilir. Bunu yapmak, telefon sisteminden önbellek ve geçici verileri atar, uygulamaları yeniler ve küçük yazılım hatalarını temizler. Bir Huawei Mate 10 Pro yazılımını nasıl sıfırlayacağınız:

  Güç düğmesine birkaç saniye basın veya menü seçenekleri görünene kadar basın. Kapat seçeneğini seçin ve ardından Tamam seçeneğine dokunun. Bunu yapmak telefonunuzu kapatır. 30 saniye sonra, cihazınız yeniden başlatana kadar Gç düğmesine tekrar basın.

Telefonunuzun yeniden başlatmayı bitirmesini ve ardından mesajlaşma uygulamanızı başlatmasını ve göndermek ve almak için örnek bir metin veya SMS mesajı oluşturmasını sağlayın. Sorun devam ederse bir sonraki çözüme geçin.

İkinci çözüm: Mesajlaşma uygulamanızdaki önbelleği ve verileri temizleyin.

Mesajlaşma uygulamasının sorun yaratması ve bu nedenle biraz düzensiz olması da mümkündür. Bu durumda, mesajlaşma uygulamanızdaki önbelleği ve verileri temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak, çakışmaya neden olabilecek hatalı önbelleğe alınmış dosyaları siler ve mesajlaşma uygulamasının SMS mesajları göndermesini veya almasını durdurur. İşte böyle yapılır:

  Ana Menü’ye gidin. Ayarlar Ayarlar. Uygulama yöneticisini seçin. Tüm sekmesini seçin. Mesajlaşma uygulamanızı uygulama listesinden seçin. Seçimi Önbelleği Temizle veya Verileri Temizle seçeneğine dokunun. Uygulamadaki kayıtlı verileri silmeden önbelleği temizlemek için Önbelleği Temizle seçeneğini seçin. Mesajlaşma uygulamasında kayıtlı tüm geçici bilgileri silmek için Verileri Temizle seçeneğini seçin. İkinci seçenek, bozuk kamera uygulaması verilerinin suçlanması durumunda gereklidir. İstenirse, uyarıyı okuyup gözden geçirin ve işlemi onaylamak için Tamam’a dokunun.

Uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizledikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve sonra kendi cihazınızdan örnek metin veya SMS mesajları gönderip almayı tekrar deneyin. Hala çalışmıyorsa, sorun gidermeye devam edin.

Üçüncü çözüm: Eski ve istenmeyen mesajları mesajlaşma uygulamanızdan silin.

Mesaj sınırını aşmışsanız, daha fazla mesaj gönderemez veya alamazsınız. Sorun, cihazınızı, maksimum mesaj sayısına ulaşmadan önce belirli bir numaraya ulaştığında eski mesajları otomatik olarak silecek şekilde ayarlamadıysanız, sorun olabilir. Çözünürlük olarak, eski ve istenmeyen mesajları mesajlaşma uygulamanızdan aşağıdaki adımlarla silmeyi deneyin:

  Mesajlaşma uygulamanızı açın. Silmek istediğiniz mesaja gidin ve uzun basın. Sonra en sağdaki üç noktaya dokunun.

Tek bir kısa mesajı Huawei Mate 10 Pro’nuzdan silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Mesajlaşma uygulamanızı açın. Ardından, bir kısa mesajı silmek istediğiniz sohbeti açın. Mesajı bulun ve sonra bir mesaj kutusu görünene kadar uzun basın. Son olarak, onaylamak için Sil düğmesine dokunun.

Mesajlaşma uygulamasını silin ve daha önce planlandığı gibi çalışıp çalışmadığını görmek için yeniden başlatın.

Dördüncü çözüm: Mesajlaşma uygulamasını veya telefon yazılımını güncelleyin.

Mesajlaşma uygulamanız için güncelleme yüklemek, bazı hatalar veya kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklanıyorsa, sorunu çözebilir. Güncellemeler sadece yeni özellikler getirmekle kalmaz, aynı zamanda uygulamayı böcek ve zararlı yazılımlardan temizlemek için hata düzeltmeleri de sunar. Bekleyen uygulama güncellemelerini, özellikle de üçüncü taraf (indirilmiş) bir mesajlaşma uygulamasını el ile kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Giriş ekranından Play Store öğesine dokunun. Ekranın sağ köşesinden içeri doğru kaydırın, ardından Uygulamalarım ve oyunlar’ı seçin. Mesajlaşma uygulamanız için bir güncelleme varsa, adını listede göreceksiniz. Listeden mesajlaşma uygulamanızı seçin ve ardından yanındaki Güncelle düğmesine dokunun.

Uygulamanın güncellenmesi bitinceye kadar bekleyin, ardından SMS işlevlerinin çalışıp çalışmadığını görmek ve test etmek için mesajlaşma uygulamanızı açın.

Stok mesajlaşma uygulamasını kullanıyorsanız, telefonunuza indirmek ve kurmak için yeni yazılım güncellemelerini kontrol etmeyi deneyin. Yazılım güncellemeleri, hatalı stok uygulamaları için gerekli düzeltmeleri de içerebilir. Huawei Mate 10 Pro’nuzdaki yeni güncellemeleri nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmaktadır:

  Giriş ekranından Ayarlar öğesine dokunun. System.Tap öğesine gidin ve Sistem güncellemesi öğesine gidin ve dokunun. Güncellemeleri Kontrol Etmek için düğmeye dokunun. Bunu yapmak, cihazınızdan güncellemeleri kontrol etmesini isteyecektir. Bir güncelleme varsa, tüm detayları aşağıdaki ekranda göreceksiniz. Yeni yazılım sürümünü yüklemek için, Hızlı Güncelleme düğmesine dokunun.

Tüm yeni yazılım değişikliklerinin uygun şekilde uygulandığından ve aynı şekilde herhangi bir uygulamanın kötü niyetli davranmasını önlemek için güncellemeleri yükledikten sonra Huawei Mate 10 Pro’nuzu yeniden başlatın veya yumuşak bir şekilde sıfırlayın.

Beşinci çözüm: Telefonunuzdaki ağ ayarlarını sıfırlayın.

Ağ ayarlarının sıfırlanması, çoğunlukla geçersiz veya yanlış ağ ayarları tarafından tetiklenirse, sorunu çözmenin anahtarı da olabilir. Telefon ayarlarında değişiklik yaptıktan sonra sorun çıkarsa, geçersiz yapılandırma hatalı olmalıdır. Aynı şey bir güncelleme kurulumundan sonra sorun ortaya çıktığında. Güncellemenin ağ ayarlarınızı otomatik olarak değiştirmesi ve sonunda bu çakışmaya neden olması olasıdır. Bunu gidermek için, Huawei Mate 10 Pro’nuzdaki ağ ayarlarını sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin ve ardından sorun başlamadan önceki tercihlerinize göre ağ seçeneklerini manuel olarak yapılandırın:

  Ana Uygulamalar ekranından Ayarlar öğesine dokunun. Gelişmiş Ayarlar seçeneğine ilerleyin ve dokunun. Yedekle ve Sıfırla seçeneğini seçin ve dokunun.

Şebeke ayarları sıfırlama işlemi tamamlandığında telefonunuz yeniden başlatılacaktır. Wi-Fi ve / veya hücresel veri ağınıza tekrar bağlanmayı unutmayın.

Alternatif olarak, Huawei Mate 10 Pro’nuzdaki SIM kartı çıkartıp tekrar yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Telefondaki ağ işlevlerini yenilemek başka bir püf noktasıdır. Herhangi bir hasara yol açmamak için SIM kartı çıkarmadan önce telefonunuzu tamamen kapattığınızdan emin olun.

Diğer seçenekler

Bu işe yaramazsa, sorunu taşıyıcınıza iletmeniz veya daha fazla yardım ve gelişmiş çözümler için Huawei Destek ile iletişime geçmeniz gerekebilir. SMS ya da kısa mesaj gönderemiyorsanız ancak alabiliyorsanız, hesap durumunuzu kontrol edin ve iyi durumda olduğundan ve hizmetlerin etkin olduğundan emin olun. Gerekirse, taşıyıcıyla ilgili herhangi bir hesap sorununu çözün, çünkü bu, hesaplarınız için giden hizmetlerin şu anda kullanılamamasının ana nedeni olabilir.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek sözleri yayınlayın.