Snapchat Mute vs Rahatsız Etmeyin: Fark Nedir

Önceden, Snapchat'te bir kişiden kaçınmak istiyorsanız, kişiyi arkadaş listenizden engellemeniz veya kaldırmanız gerekiyordu. Diğerleri kolayca anlayabileceği gibi, bu oldukça sakıncalıydı. Ve kimse o noktada olmak istemez.

Neyse ki, işler değişti ve şimdi Snapchat iki harika özellik sunuyor: sessiz ve rahatsız etmeyin (DND). Benzer görünseler bile, öyle değillerdir. Onlar kutup direkleri ve aralarındaki farkı bilmek önemlidir.

Bu yazıda tam olarak ne yapacağız. Snapchat dilsizinin derinliklerine dalacağız ve birbirlerinden nasıl farklı olduklarını görmek için özellikleri rahatsız etmeyeceğiz.

Başlayalım!

Onları Kullandığınızda Ne Olur

Her birinin ne anlama geldiğini ve nasıl çalıştıklarını görelim.

Rahatsız etmeyin

Birisi size gereksiz enstantane gönderiyor mu? Grup bildirimleri sizi rahatsız ediyor mu? Cevabınız evet ise ve bu bildirimleri durdurmak istiyorsanız, aklınıza gelen ilk şey kişiyi engellemek veya gruptan ayrılmaktır. Orası hatalısın.

Tek yapmanız gereken bildirimleri susturmak olduğundan, neden bu kadar büyük bir adım atarsınız? Snapchat'ın rahatsız etmeyin özelliğini selamlayın.

Rahatsız etmeyin özelliği, söz konusu temas veya gruptan gelen bildirimleri temel olarak durdurur. WhatsApp, Facebook Messenger, Instagram ve diğer sohbet uygulamalarındaki bildirimlerini susturmak için bir parçayı nasıl susturduğunuzu biliyor musunuz? Rahatsız etmeyin özelliği Snapchat'ta da aynı şeyi yapıyor.

Sessiz

Teknik olarak, rahatsız etme özelliği bir kişiyi sessize alsa da, sessiz özelliği Snapchat'ta farklı bir konsepttir.

Diyelim ki hikayelerini beğenmediğiniz veya ilgilenmediğiniz bir arkadaşınız veya aile üyeniz var. Onları arkadaş listenden çıkarmak istemiyorsan da onların hikayesini de izlemek istemiyorsun. Tabi ki hikayeden kaçınmayı deneyebilirsiniz, ancak diğer hikayeleri izlerken bazen bu kişiden gelen hikaye görünebilir.

Bu gibi durumlar için bir hikayenin sesini kısabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, o kişiden gelen hikayeler hikaye listesinin sonuna itilir. Bu kişinin hikayeleri de hikaye slayt gösterisinde görünmez.

Hikayelerini izlemek istiyorsanız, onları manuel olarak açmalısınız. İnce sözlerle, çevrimiçi olarak onlarla arkadaş kalırken, birinin hikayesini yanlışlıkla kontrol etmekten alıkoyuyorsunuz.

Bir WhatsApp kullanıcısıysanız, durumu için benzer bir özelliği vardır. Instagram bile, hikayelerini izlemek istemeyen kullanıcıları susturmana izin verir.

süre

Özelliklerden herhangi birinde, bir zaman sınırı ayarlayamazsınız. Rahatsız etme modunu kaldırmanız veya birini manuel olarak silmeniz gerekir.

Also on Guiding Tech
Secure Your Snapchat Account in Just 5 Simple Steps

Read More

Birbirinizle İletişim Kurabilirsiniz

Evet, her iki durumda da (sessiz veya rahatsız etmeyin) diğer kişi size mesaj gönderebilir. Tek fark, birileri için rahatsız etmeme modunu etkinleştirdiğinizde, mesajları hakkında bilgilendirilmemeniz ancak açarken gelen kutunuzda görünmeye devam etmeleridir.

Hikayeni Görebilirler mi?

Yine, ikisi için de evet, çünkü bu özelliklerin hiçbiri hikayelerinizi görmelerini engeller. Birini sessize aldığınızda, onların hikayelerini görüntülemekten alıkoyuyorsunuz, ama yine de sizinkini görebilirler.

Bildirildiler mi?

Hayır. Her iki durumda da, kapattıysanız veya etkinleştirdiyseniz herhangi bir bildirim almazlar, bunlar için modu rahatsız etmeyin.

Benzer şekilde, birisinin sizi rahatsız etmediğini veya rahatsız etmeyin modunu kullanarak bildirimlerinizi susturduğunu bilmenin bir yolu yoktur.

Susturma ve Etkinleştirme Nasıl Rahatsız Etmeyin

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Snapchat'i başlatın ve arkadaş listenizi açın.

Adım 2: Kişinin profil resmine, ardından Ayarlar'a dokunun.

Adım 3: İsteğinize göre Hikayeyi Sustur veya Rahatsız Etmeyin üzerine dokunun. Hikâyenin Sesini Kapat öğesine dokunursanız, onaylamanızı isteyen bir açılır pencere belirir. Sessiz üzerine dokunun.

Also on Guiding Tech
Is Snapchat Storing Your Snaps for Longer Than You Think?

Read More

Bildirimleri Sesi Açma ve Etkinleştirme

Bunu yapmak için yukarıda belirtilen 1-2 adımlarını tekrarlayın. Ardından, daha önce seçtiğiniz seçeneğe bağlı olarak Hikayeyi Aç veya Bildirimleri Aç üzerine dokunun.

Bir hikayeyi açtıktan sonra, yeni hikayeleri hikaye listesinde ve slayt gösterisinde görünecektir. Benzer şekilde, bildirimleri açtığınızda, size mesaj gönderdiğinde bildirim alacaksınız.

Ne Zaman Kullanmalı?

Adından da anlaşılacağı gibi, rahatsız etmeyin modu birinin güncellemeleri tarafından rahatsız edilmemenize yardımcı olur. Uygulamanın tamamını bu moda getiremezsiniz. Bu özelliği kullanmak için bir kişi veya grup seçmelisiniz. Bir kişinin sizi rahatsız ettiğini veya bir arkadaşınızın rastgele fotoğraflar gönderdiğini varsayalım, bu modla mesaj bildirimlerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Öte yandan, birisinin hikayelerini izlemekten hoşlanmıyorsanız, onları sessize almak yardımcı olur. Bu, onları hikaye listesinden çıkaracak, ancak Snapchat'ta arkadaşınız olarak kalacaktır.

Snapchat'in bu iki şaşırtıcı özelliğine ilişkin karışıklığın giderildiğini umuyoruz. Devam et ve akıllıca kullan.