Solid Explorer vs FX Explorer: En İyi Dosya Yöneticisi

Bir dosya yöneticisi, tipik bir Android telefondaki önemli ve sık kullanılan uygulamalardan biridir. Çoğu telefonun varsayılan olarak bir tanesine sahip olmasına rağmen, insanlar dosyaları görüntülemekten çok daha fazlasını sundukları için Solid Explorer, ES Dosya Gezgini ve FX Explorer gibi üçüncü taraf dosya yöneticisi uygulamalarını tercih ediyor.

Bugün, iki güçlü rakibe karşı rakiplerimiz var – Solid Explorer ve FX Explorer. Bir süredir Solid Explorer kullanıyorum. Meslektaşlarım ve arkadaşları sık sık FX Explorer'ın daha iyi bir seçenek olduğu konusunda övünüyor. Bu yüzden onları en iyi dosya yöneticisini bulmak için karşılaştırıyorum.

Solid Explorer'ı İndirin

FX Explorer'ı İndirin

1. Arayüz ve Tasarım

Solid Explorer ile başlayan uygulama, telefonunuzun deposunun iki farklı yerine aynı pencereden göz atmanızı sağlayan iki panelli bir malzeme tasarımına sahiptir. İkiz panel, manzara modunda otomatik olarak devreye girer. Bu genellikle çoğu varsayılan dosya yöneticisi uygulamasında yoktur.

Varsayılan olarak, uygulamayı ilk kez açtığınızda, hızlı bir şekilde dosya türlerini seçmek için açılır bir menü ile Tüm Dosyaları göreceksiniz. Normal portre modunda, dahili hafıza, harici hafıza ve LAN sunucusu gibi dizin yapısı seviyelerine erişmek için daha fazla kısayol erişmek için soldan kaydırabilirsiniz.

FX Explorer hemen beni kazandıran daha iyi bir tasarım sunar. Uygulamayı açtığınızda tüm dosyaları veya son dosyaları göremezsiniz. Varsayılan olarak, uygulama, dosya tipindeki tüm klasörleri, yerel sunucunuzu, yer işaretlerini ve giriş ekranında düzgün bir şekilde kategorize edilmiş depolama alanlarını gösterir.

Bölünmüş görünüm yalnızca Solid Explorer'da yatay modda çalışır. Portre modunda da etkinleştirebilirsiniz, ancak geçiş yapmak için alttan kaydırmanız gerekir. Öte yandan, FX Explorer, ekranı daha büyük bir ekrana sahip akıllı telefonlar için çok kullanışlı ve kullanışlı iki ikiye böler. Sadece bu değil, sol kenar çubuğundaki '+' simgesine basmak, farklı pencereler için ayrı pencerelerde aynı anda 6 açık pencere yaratacaktır.

Çoklu pencere desteği, cihazınızdaki veya buluttaki dosyaların taşınmasını süper kolaylaştıracaktır. Dosyaları Solid Explorer'da da sürükleyip bırakabilirsiniz, ancak FX Explorer'ın daha iyi bir arayüz sunduğunu söyleyebilirim.

Hem Solid Explorer hem de FX Explorer, ayrı paketleri eklentiler olarak satın alabileceğiniz bazı varsayılan temalar ve simge setleri ile birlikte gelir. Bu ikisi tarafından 0,99 $ fiyatlandırılır.

Also on Guiding Tech
ES File Explorer Pro vs Solid Explorer: The Duel for the Best Android File Manager

Read More

2. Bulut Depolama ve Dosya Transferi

Hem Solid Explorer hem de FX Explorer, birkaç numarayı kollarından gizler. İlk önce bulut depolama alanıdır. Her iki uygulama da Google Drive, OneDrive, Dropbox ve benzerlerinden bulut depolama hesapları eklemenize izin veriyor. Solid Explorer'da, bir bulut depolama hesabı eklemek için herhangi bir ekrandaki '+' simgesine dokunun.

FX Explorer'da, İnternet ve Ağ altındaki Bulut Depolama seçeneğine dokunun. Solid Explorer ise daha fazla bulut depolama servisini destekliyor. Bu yüzden favori olanı içerip içermediğini kontrol et. Her iki uygulama da şifreli dosyalara erişmenize izin verir ve telefonunuzda bir güvenlik önlemi olarak parmak izi sensörünü etkinleştirmeniz gerekir.

Uygun sürükle ve bırak işlevini kullanarak dosyaları taşıyabilirsiniz. Ancak, FTP kullanarak dosyaları aktarmak istiyorsanız, Solid Explorer için ek bir uygulama indirmeniz gerekecektir. FX Explorer uygulamasında pişmiş FTP seçeneği vardır. Aynı Wi-Fi ağında bir sistem kurmak ve bağlanmak, her iki dosya yöneticisinde de kolaydır.

Kullanıcıların çoğunlukla aradığı bir başka özellik, akıllı telefonlarındaki dosya ve klasörleri gizleme yeteneğidir. Bu dosyalar kişisel veya profesyonel olabilir. Her iki uygulama da dosyaları gizlemek için iyi bir iş çıkarır.

Her iki dosya uygulaması da FTP, SMB ve WebDav protokollerini destekler. FX Explorer'ın pro sürümü, iki telefonu ve Wi-Fi Direct özelliğini bağlamak için NFC desteği ekleyen FX Connect'i içerir. Sonuncuyu kullanarak, şimdi yerel bir etkin noktaya FX Connect kullanarak dosyaları bir cihazdan diğerine aktarabilirsiniz. Xender'ın çalışmasına çok benzer.

Bilgisayarımdan cep telefonuna sık sık birçok görüntü aktarıyorum ve bunun tersi de geçerli. Neyse ki, FX Explorer web erişimi sunuyor. Uygulamada gösterilen bir IP adresini tarayıcınıza girmeniz, güvenli oturum açmanız ve dosyalarınızı veya tüm klasörleri bilgisayardan cihaza anında aktarmaya başlamanız gerekir.

Katı Explorer, dosyaları toplu olarak yeniden adlandırma seçeneğiyle bunu yapar, ancak bunu FX Explorer'da yapamazsınız.

Son olarak, Solid Explorer, USB sürücülere kolayca göz atmanızı sağlayan OTG desteğiyle (0,99 ABD Doları tutarında ayrı bir eklenti) birlikte gelir. OTG desteği bulunmadığından FX Explorer ile bu mümkün değildir.

3. Dosya Tiplerini Kullanma

Solid Explorer, görüntüleri, videoları ve diğer tür medya dosyalarını açmak ve görüntülemek için üçüncü taraf uygulamalara güvenir. Öte yandan, FX Explorer çoklu ortam dosyalarının yerel olarak görüntülenmesini destekler ve çoğu dosyayı açabilir.

Hem Solid hem de FX explorer şifreli olsalar bile ZIP ve 7ZIP biçimleri oluşturabilir veya çıkarabilir, ayrıca TAR veya RAR dosyalarını çıkarabilir. FX Explorer ayrıca yazı tipi değerlerini, arka plan rengini ve daha fazlasını kontrol edebileceğiniz sağlam bir metin ve onaltılık düzenleyici sağlar.

4. Dosya Şifreleme

Katı Explorer veri şifrelemede daha iyidir. Şifreleme seçeneğini seçmek ve bir parola girmek veya parmak izi okuyucuyu kullanarak açmak için herhangi bir dosyaya uzunca basmak yeterlidir. FX Explorer, dosya şifreleme özelliğinden yoksundur.

5. Fiyat

Her iki uygulama da işlevlerini geliştirmek için eklentilerle birlikte kullanmakta serbesttir. Solid Explorer 7 günlük ücretsiz deneme sürümü sunar ve bundan sonra size yükseltmek için 1,99 ABD Doları tutarında bir maliyete mal olur.

FX Explorer bile 7 günlük ücretsiz deneme sürümü sunar. Ondan sonra, ağ, bulut, medya ve dosya paylaşma gibi işlevlerin kilidini açan 2,99 ABD doları kazanmanız gerekir.

Also on Guiding Tech
Mi File Manager vs Solid Explorer: Comparison of File Explorers

Read More

Dünyanızı Keşfedin

Hem Solid hem de FX dosya araştırıcıları harika uygulamalardır ve özellikler ve fiyatlandırma açısından oldukça benzerdir. Birini diğerine tavsiye etmek zordur. FX Explorer'ın Pro sürümünde FX Connect ve web erişimi bulunmaktadır. Ancak, dosya yöneticisi daha az bulut depolama hizmetini destekler ve çoklu pencere desteğinden yoksundur.

Solid Explorer daha fazla bulut depolama sitesini destekler, dosya şifreleme sağlar ve daha ucuzdur. Her iki uygulamanın da göze hitap eden fonksiyonel bir tasarım sunduğundan UI'nin kişisel bir seçim olduğuna inanıyorum.

Sıradaki: Android telefonunuzda Solid Explorer'ı kullanmak? İşte bu dosya gezgini en iyi şekilde yararlanmak için bazı şaşırtıcı ipuçları ve püf noktaları.