Solid Explorer'da FTP Sunucusu Nasıl Kullanılır

Bazı Android cihazlarda yerleşik bir dosya gezgini bulunurken, diğerleri bunu yapmaz. Ve yerleşik dosya kaşifleri sadece kesme, kopyalama, yapıştırma, dosyaları yeniden adlandırma vb. Gibi temel işlevler için kullanılabilir. Bu yüzden bazı kullanıcılar üçüncü taraf dosya gezginlerine geçer.

Bu dosya gezginleri, FTP, ayrı bir uygulamayı indirmeden bulut depolama alanını görüntüleme, gelişmiş arama, verileri görüntülemenin birden fazla yolu gibi ek özellikler sağlar. Bu işlevleri sunan bir dosya gezgini Solid Explorer'dır.

Bu uygulama, Android cihazınızla başka bir cihaz arasında dosya aktarabileceğiniz bir FTP sunucusu oluşturmanıza olanak tanır. İkinci cihaz bir bilgisayar, başka bir telefon veya tablet olabilir.

Bir FTP sunucusu kurmak kolaydır. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu yazıda, Solid Explorer'da FTP sunucusunun nasıl kullanılacağını ve kurulacağını açıklayacağız. Ama ondan önce, FTP'nin ne anlama geldiğini çabucak çözelim.

Dosya Aktarım Protokolü (FTP)

Bir iletişim kuralı, iletişimin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için iletişim kurabilen iki bilgisayar arasında (bilgisayar, telefon ya da iki bilgisayar vb.) Uyulması gereken kurallar kümesi anlamına gelir.

Yani, FTP iki cihaz arasında dosya aktarımı yönetir. Bu protokol, dosyaları bir hedeften diğerine aktarmanızı sağlar. Buradaki hedef, bir ana bilgisayarı ifade eder. Artık bir bilgisayar herhangi bir şey olabilir – bilgisayar, telefonunuz, tablet vb. Temel olarak, dosyaları bu ana bilgisayarlar arasında kopyalamanıza izin verir. Katı Explorer durumunda, dosya aktarımı Wi-Fi ağı üzerinden gerçekleşir.

Dosyaları kopyaladığınızdan beri, dosyanın iki ayrı sürümü var, biri gönderici tarafında (FTP sunucusu), diğeri ise alıcı tarafında (FTP istemcisi). Ayrıca dosyaları kesip çıkarabilirsiniz, ancak alıcı tarafında sadece tek bir kopyasınız olacaktır.

Burada, alıcının alınan dosyaları barındırmak için yeterli depolama alanına sahip olması gerektiğini belirtmek önemlidir. Ayrıca, dosyanın iki basımı birbirinden bağımsızdır. Dosyayı bir ana bilgisayarda değiştirirseniz, değişiklikler diğer dosyaya yansıtılmaz.

Örneğin, Android cihazınız FTP sunucusu ve bilgisayarınız FTP istemcisidir. Solid Explorer'ı kullanarak dosyaları Android'den PC'ye aktarabilirsiniz. Ve aktarıldıktan sonra, bilgisayarınızdaki dosyada herhangi bir değişiklik yaparsanız, Android cihazınızda orijinal dosyaya yansıtılmazlar. Değişiklikleri yansıtmak için yeni dosyayı Android cihazınıza kopyalamanız / taşımanız gerekir.

Artık FTP ile ilgili biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, dosyaları aktarmak için kullanalım.

FTP Sunucusu Nasıl Oluşturulur

Solid Explorer'da FTP'yi kullanmak için, önce ayrı bir uygulamayı indirmeniz gerekir. Solid Explorer FTP sunucusu adıyla devam eden uygulama Play Store'da ücretsiz olarak kullanılabilir.

FTP sunucusunu kurma hakkında ayrıntılı talimatlar aşağıda verilmiştir.

Adım 1: Cihazınıza Solid Explorer'ı yükledikten sonra Solid Explorer FTP Server'ı aşağıdaki linkten indirin.

Solid Explorer FTP Sunucusunu İndirin

Adım 2: Sunucu uygulaması yüklendikten sonra, Solid Explorer'ı başlatın ve sol üst köşedeki üç çubuklu menüye dokunun. Aşağı kaydırın ve orada FTP Sunucusu bulacaksınız. Üzerine dokunun.

Adım 3: FTP Sunucusu ekranına alınacaksınız. Burada Wi-Fi bağlantınızla ilgili birkaç ayrıntı bulacaksınız. Sunucu adresini de göreceksiniz.

FTP sunucusunu başlatmak için Başlat düğmesine dokunun. Android tarafından yapmanız gereken tek şey bu.

Adım 4: Şimdi dosya gezgini bilgisayarınızda açın ve adres çubuğuna sunucu adresini girin. Bunu yaptığınız anda Android dosyalarınız bilgisayarınızda görünecektir. Artık yeni dosyaları kesebilir, kopyalayabilir, yapıştırabilir ve ekleyebilirsiniz.

5. Adım : İşiniz bittiğinde, FTP bağlantısını kapatmak için Android uygulamasında Durdur düğmesine basın.

Temel bir FTP bağlantısı nasıl kurulacaktı. Herhangi bir noktada kullanıcı adı veya şifre girmediğinizi fark etmiş olabilirsiniz. Böyle bir bağlantı Anonim bağlantı olarak bilinir. Varsayılan olarak, Solid Explorer'daki FTP sunucusu Anonim erişim kullanır.

Ancak şifre korumalı bir bağlantıya sahip olmak istiyorsanız, yapmanız gereken şey.

 

Also on Guiding Tech
How to Setup and Use FTP Server on Android

Read More

Şifre Korumalı FTP Sunucusunu Kur

Adım 1: Solid Explorer'ı başlatın ve sol üst köşedeki üç çubuklu menüye dokunarak gezinti çekmecesini açın. FTP sunucusuna dokunun.

Adım 2: FTP sunucusu ekranının sağ üst köşesindeki üç noktalı simgeye dokunun ve Anonim erişimin işaretini kaldırın.

3. Adım: Daha sonra aynı açılır menüden Kullanıcı ekle'yi seçin ve bir şifre girin.

Adım 4: Sunucu adresinin admin @ 'e ve ardından adrese dönüştüğünü göreceksiniz. Şimdi bu yeni adresi, bilgisayarınızın dosya gezgini üzerinde admin @ kullanmadan kullanın.

Şifreniz istenecektir. Yukarıda ayarladığınız şifreyi girin. Şifre doğruysa, Android dosyalarınızı PC'nizde uzaktan yönetebileceksiniz.

Dizini Değiştir

Varsayılan olarak, ana dizin, cihazınızın ana klasörüne ayarlanacaktır. İsterseniz, sağ üst köşedeki üç noktalı menü simgesine dokunarak dizini değiştirebilirsiniz. Ardından Dizin değiştir'i seçin.

Dizini Her Yerden Değiştir

FTP sunucu ayarlarında dizini değiştirmeniz gerekmez. Bunun yerine dosyaları tararken de yapabilirsiniz.

Bunu yapmak için adımları izleyin:

Adım 1: Solid Explorer'da, paylaşmak istediğiniz klasör simgesini FTP ile tutun. Ardından sağ üst köşedeki menü simgesine basın ve FTP ile paylaş'ı seçin.

Adım 2: Bunu yaptıktan sonra, Solid Explorer'ın gezinme çekmecesini açın ve FTP sunucusunu seçin. Dizinin otomatik olarak değiştiğini göreceksiniz. Başlat'a dokunun. Ardından, dosyaları bu dizinden açmak için bilgisayarınızdaki explorer'ı kullanın.

Telefonda Sunucu Kısayolu Oluşturma

Başka bir cihazda FTP aracılığıyla belirli bir klasöre sık sık erişirseniz, ana ekranda kısayolunu oluşturabilirsiniz. Temel olarak, her seferinde sunucuya bağlanmak için Solid Explorer'ı açmanız gerekmiyor, sadece ana ekranda kısayol tuşuna basıp Başlat düğmesine basabilirsiniz.

Bunu yapmak için önce FTP dizinini bu klasöre değiştirin. Ardından FTP sunucusu ekranında, sağ üst köşedeki menü simgesine dokunun ve Kısayol oluştur'u seçin. Görünen açılır menüden Ekle düğmesine basın. Ana ekrana gidin, orada FTP sunucusu kısayolunu bulacaksınız.

Bilgisayarınızda bir ağ bağlantısı oluşturun.

Bazı şeyleri basitleştirmek için Windows PC'nizde bir ağ bağlantısı oluşturabilirsiniz. Bir ağ bağlantısı temelde FTP sunucusu için bir kısayoldur. Bunu yaparak, Android cihazınızı PC ile her bağladığınızda FTP sunucusu ayrıntılarını girmenize gerek yoktur.

Bir ağ bağlantısı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: Bilgisayarımdaki Bilgisayarım'ı açın. Herhangi bir yere sağ tıklayın ve menüden Bir ağ konumu ekle'yi seçin.

Adım 2: Görünen Ağ Konumu Sihirbazı'nda İleri'yi tıklatın. Bir sonraki ekranda, tekrar İleri'yi tıklayın.

Adım 3 : Daha sonra FTP adresini belirtmeniz istenecektir. Solid Explorer FTP ekranında gösterilen adresi girin ve İleri'ye basın.

Adım 4: Solid Explorer'da anonim erişim seçtiyseniz, ekrana gelen İleri'yi tıklatın. Ancak, bir şifre belirlediyseniz, İsimsiz olarak oturum aç seçeneğinin işaretini kaldırın ve Yönetici bilgilerini girin. Son olarak Sonraki'ye bas.

Adım 5: Son olarak,   Finish düğmesine basın.

Yeni oluşturulan bu klasörü Bilgisayarımdaki Ağ konumları altında bulacaksınız. Android cihazınızda FTP sunucusunu başlattıktan sonra açmak için çift tıklayın.

Bağlantıları Basitleştirin

Android cihazınızda Solid Explorer'ınız varsa, Android ile PC arasında dosya aktarmak için başka bir uygulama indirmenize gerek yoktur. FTP sunucusu ile dosyaları kolayca aktarabilirsiniz. Ve hatta bir USB bağlantısına ihtiyacınız yok. Bundan daha iyi olan nedir?

FTP sunucusunu kurarken herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda bizi haberdar edin.