Solid Explorer'da SMB Sunucusuna Nasıl Erişilir

Solid Explorer sadece basit bir dosya gezgini değil. Aygıt dosyalarını görüntülemenizi ve değiştirmenizi sağlamanın dışında, başka şeyler için de kullanabilirsiniz. Örneğin, Android cihazınızdaki dosyaları bir bilgisayara aktarmak için Android cihazınızda bir FTP sunucusu kurmak ve bunun tersini yapmak için kullanabilirsiniz.

Benzer şekilde, Google Drive, Dropbox, OneDrive, vb. Gibi diğer bulut platformlarından dosyaları doğrudan arayüzde görüntüleyebilirsiniz. Bu uygulamaları sık kullanmamanız durumunda, bu özellik size bu uygulamaları yüklemek için gereken ekstra alanı kazandıracaktır.

Ayrıca, Solid Explorer, Android cihazınıza PC dosyalarınıza erişmenizi sağlar. Bu, Android dosyalarınızın PC'de mevcut olduğu FTP sunucusunun tam tersidir. Bu uygulama ile oluşturulabilir LAN / SMB bağlantıları yardımı ile elde edilir.

Ancak SMB bağlantısı nasıl kurulur? Bu yazıda göstereceğimiz şey bu. Solid Explorer'da SMB sunucusuna erişmenize yardımcı olacağız. Dalışa başlamadan önce, kısaca SMB'yi anlayalım.

SMB

SMB, Dosya Sunucusu protokolü olan Sunucu İleti Bloğu anlamına gelir. SMB'nin ana kullanımı, kullanıcıların (istemcilerin) sunucudaki dosyalara erişmesine izin vermektir. İstemci, bu dosyaları sunucudan aktarmadan erişebilir ve görüntüleyebilir.

Ayrıca, istemcideki kopyasını kaydetmeden doğrudan sunucudaki dosyalarda değişiklik yapabilirsiniz. Bu nedenle, istemci tarafında depolama, FTP'de olduğu gibi gerekli değildir. Sadece dosyaları sunucudan istemciye taşımak istiyorsanız, depolama gereklidir. FTP'den farklı olarak, SMB'de, sunucudaki dosya değiştiyse, tüm istemcilerde hemen yansıtılacaktır.

Şu anda, SMB'nin üç sürümü vardır. SMBv3 en yeni ve en güvenli olanı iken, SMBv1 en eski ve en güvenli olanıdır ve dolayısıyla Windows 10 varsayılan olarak SMBv1'i desteklemez. Ancak, SMBv2 ve v3, Windows 10'da tam olarak desteklenmektedir. SMBv1'i yıllarca kullandıktan sonra, Solid Explorer kısa süre önce SMBv2'ye geçmiştir.

Solid Explorer durumunda, bilgisayarımız sunucu ve Android cihazımız istemcidir. Temel olarak, PC'deki PC dosyalarını PC'deki SMB sunucusunu kurarak ve Android'deki paylaşılan dosyalara erişerek görüntüleyebiliriz.

 

Also on Guiding Tech
How to Setup and Use FTP Server on Android

Read More

PC'de SMB Sunucusunu Kurma

Sunucuyu kurmak için iki gereksinim karşılanmalıdır. Bunlar:

1. Android cihazınız ve PC'niz aynı Wi-Fi ağına bağlı olmalıdır.

2. Paylaşılan klasör veya PC'de sürücü

Aynı ağa bağlı çeşitli cihazlar arasında klasörleri, yazıcıları ve diğer hizmetleri paylaşmak için, ağ paylaşımını açmanız gerekir.

1. PC'de Ağ Paylaşımını Etkinleştir

Adım 1: Başlat menüsünü açın ve Denetim Masası'na gidin.

Adım 2: Denetim Masası altında, Görünüm modunu Küçük simgeler olarak değiştirin. Ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi'ne tıklayın.

3. Adım: Ağ ve Paylaşım Merkezi'nde, sol tarafta bulunan Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir seçeneğini tıklatın.

4. Adım: Bir sonraki pencerede, üç profil göreceksiniz – Özel, Misafir veya Genel ve Tüm Ağlar. Mevcut profilin yanındaki küçük aşağı oku tıklayın. Ağ keşfini ve dosya ve yazıcı paylaşımını buradan açın.

Note: Do this only for the networks that you trust. Avoid sharing files on Guest or Public network.

Adım 5: Ardından seçenekleri genişletmek için Tüm Ağlar'ın yanındaki oku tıklayın. Aşağı kaydırın ve Şifre korumalı paylaşımını göreceksiniz.

Şifre olmadan dosyalara erişmek istiyorsanız, Parola korumalı paylaşımı kapat seçeneğine gidin. Ancak, daha güvenli tarafta olmak için parola korumalı paylaşımı etkinleştirmenizi öneririz. Son olarak, alttaki Değişiklikleri kaydet düğmesine basın.

Yeni bir şifre belirlemeniz gerekmez. Ağ paylaşımı, Solid Explorer'da SMB bağlantısını kurarken gerekli olan giriş bilgileriniz olarak PC'nizin kullanıcı adını ve şifresini kullanır.

PC kullanıcı adı bul

Bilgisayarınızın şifresini hatırladığınızı varsayıyoruz, ancak kullanıcı adını bilmiyorsanız, yapmanız gereken şey.

Adım 1: Başlat menüsüne gidin ve Çalıştır'ı arayın. Alternatif olarak, klavyenizde Win + R kısayol tuşuna basabilirsiniz.

Adım 2: Komut İstemi açmak ve Enter tuşuna basarak Çalıştır penceresine cmd yazın.

Adım 3 : Komut İstemi penceresi açılacaktır. Kullanıcılar \ 'dan sonra belirtilen kullanıcı adınızı göreceksiniz.

Doğrulamak için echo% username% yazıp Enter tuşuna basın. Android'de bağlantı kurarken bu kullanıcı adına ihtiyacınız olacak.

Note: Username is case sensitive in Windows.

2. Windows Klasörünü Paylaşın

Paylaşımı açtıktan sonra klasörleri paylaşmanız gerekir. Tek bir klasörü paylaşabilir veya isterseniz tüm Drive'ı paylaşabilirsiniz. İşte yapman gerekenler.

Adım 1: Bilgisayarım'ı açın ve paylaşmak istediğiniz klasöre veya sürücüye gidin. Klasörü sağ tıklayın ve menüden Özellikler'i seçin.

Adım 2: Özellikler penceresi açılacaktır. Üstte bulunan Paylaşım sekmesine tıklayın. Bir sonraki ekranda Ağ Dosyası ve Klasör Paylaşımı altında bulunan Paylaş düğmesine tıklayın.

3. Adım: Ağ erişim penceresine yönlendirileceksiniz. Burada klasörü paylaşmak istediğiniz kişileri belirtmeniz gerekir. Açılır kutudan Herkes'i seçin ve Ekle'yi tıklayın.

Varsayılan olarak, paylaşılan klasörün okuma ve yazma izinleri Salt okunur olarak ayarlanır. Ancak, başkalarının da Yazma iznine sahip olmasını istiyorsanız, Oku yanındaki Küçük aşağı oku tıklayın ve Oku / Yaz'ı seçin. Okuma / Yazma izni vererek, diğerleri dosyaları değiştirmenin yanı sıra dosyaları değiştirebilir veya klasöre yeni içerik ekleyebilir.

Adım 4: Ağ erişim penceresindeki Paylaş butonuna tıklayın ve son olarak bir sonraki pencerede Bitti düğmesine basın. Klasör özellikleri penceresine geri alınacaksınız. Kapat'a tıklayın.

Daha sonra, erişimi iptal etmek isterseniz, klasörü sağ tıklayın ve Erişime izin ver seçeneğinden Erişimi İptal Et'i seçin.

PC tarafında yapman gereken tek şey bu. Artık Android cihazındaki dosyalara erişmek için bir LAN / SMB bağlantısı kurmanız gerekiyor.

Also on Guiding Tech
Top 15 Solid Explorer Tips to Use it Like a Pro

Read More

Android'deki Dosyalara Erişme

1. Adım: Cihazınızda Solid Explorer'ı açın ve genişletmek için sağ alt köşedeki yüzen Ekle düğmesine basın. Genişletilmiş seçenekler arasından Yeni bulut bağlantısı'nı seçin.

Adım 2 : Bir sonraki ekranda LAN / SMB'yi seçin ve alttaki İleri düğmesine basın.

3. Adım: Android cihazınız, ağınızdaki paylaşılan cihazları aramaya başlayacaktır. Her şey yolunda giderse, orada Windows PC'nizi görmelisiniz. Seçmek için üzerine dokunun ve İleri düğmesine basın.

Adım 4: Ancak, hiçbir şey gösterilmediği takdirde, altta bulunan yukarı oka dokunun. Sunucu detayları ekranına alınacaksınız. Burada PC'nizin IP adresini manuel olarak girmelisiniz.

Korkma. Nasıl bulacağınızı size söyleyeceğiz. Win + R tuşuna basarak çalıştırın. Komut İstemi açmak için cmd yazın. Cmd penceresinde ipconfig yazın ve Enter'a basın. PC'nizin IP adresini IP V4 Adres etiketinin yanında bulacaksınız.

Artık IP adresinizi bildiğinize göre, bu bilgiyi Solid Explorer kurulumuna girin ve İleri düğmesine basın.

Adım 5 : Daha sonra Kimlik Doğrulama ekranına yönlendirileceksiniz. Bilgisayarınızdaki ağ paylaşımı parola korumalıysa (Yukarıdaki Ağ paylaşımını etkinleştir adımlarını kontrol edin), Kullanıcı adı ve parola ile devam edin. Bununla birlikte, şifre koruması kapalıysa, Misafir'i seçin.

Yukarıda korunan şifreyi seçtiğimizden, ikinci seçenekle devam edeceğiz. Ardından İleri düğmesine dokunun.

Adım 6 : Şimdi bir sonraki ekranda PC'nizin kullanıcı adını ve şifresini girin ve İleri'ye basın. Detaylar doğruysa, Set advanced ekranına yönlendirilirsiniz. Burada Hayır seçeneğini seçin.

7. Adım: İnceleme ekranındaki ayrıntıları kontrol edin. Bir şeyin yanlış olduğunu düşünüyorsanız ve düzeltmek isterseniz, Önceki'ye dokunun, aksi halde İleri'ye dokunun.

8. Adım: Son adıma ulaştınız. Android ekranında büyük bir Bağlan düğmesi görünecektir. Üzerine dokunun. Her şey yolunda giderse, düğme yeşil olarak değişir. Ardından alttaki Finish düğmesine basın. Ancak, eğer bağlanmazsa, PC'niz için doğru giriş ayrıntılarını girdiğinizden emin olun.

Uygulama, ağ bağlantılarınızı daha da korumanızı isteyecektir. Bunu etkinleştirmeyi veya yok saymayı seçebilirsiniz. Nope düğmesine basarsanız, ağ depolama ekranına yönlendirilirsiniz.

Burada tüm paylaşılan klasörleri göreceksiniz. Android'inizdeki PC dosyalarını açmak ve görüntülemek için üzerlerine dokunun.

Keyfini çıkarın

Dosyaları görüntüleme ve aktarmanın yanı sıra, bu yöntemi kullanarak PC'den Android'e medya akışı da yapabilirsiniz. Yazma izni verilirse, yeni dosyalar ekleyebilir ve mevcut dosyalarda değişiklik yapabilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, dosyalarda yapılan değişiklikler de PC dosyalarınıza yansıyacaktır.

Eğiticiyi beğeneceğinizi umuyoruz. SMB sunucusunu ayarlarken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız bize bildirin.