Sosyal medyadan nasıl çıkılır ve hayatınızı nasıl geri alırsınız

Daha fazlası için geri gelmenizi sağlayacak şekilde tasarlandılar, ama nihayet yeterince sosyal medyaya sahipseniz ve dışarı çıkmak istiyorsanız? Giderek artan sayıda insan Facebook ve Instagram’dan ayrılma ve gerçek dünyada yeniden yaşamaya başlama kararı alıyor. İşte böyle yapıyorsun.

Güncel teknik konular hakkında daha fazla videoyu video sayfamızda bulabilirsiniz.

Kesinlikle 2019 sosyal medya tepkisinin başlangıcı gibi geliyor. Bir süredir bu ağlara bağımlıyız, ancak Cambridge Analytica sızıntısı ve Trump, Brexit ve diğer hikayeleri çevreleyen politik söylemlerin artması gibi gizlilik skandalları birçok insanın kendilerine sormaya başlamasına neden oldu: gerçekten sosyal medya mı buna değer?

Kendinizi sosyal medyadan arındırmak için bu adımları izlemeniz gerekir. Burada akıllı telefonunuzdan uygulamaları silmenin ötesine geçiyoruz. Bir şey yapacaksanız, doğru yapın!

Bölüme atla:

  Facebook hesabını silme Instagram hesabını silme Twitter hesabını silme Snapchat hesabını silme Sosyal medya istekleriyle nasıl başa çıkılır?

Facebook hesabınızı silme

Büyük olanla başlayalım. Facebook hesabınızı devre dışı bırakmak aslında oldukça basit, ama bu sizi tekrar kızdırmaya çalışmadan kaçmanıza izin verecekleri anlamına gelmez. Bazı insanlar hoşçakal bir mesaj yazarak Facebook’tan ayrılmaya hazırlanır. Bunu biraz kendine düşkün bulursanız, bu adımı atlayabilir ve doğrudan hesabınızı kaldırmaya gidebilirsiniz. Sonuçta, gerçek arkadaşlarınız Facebook’tan kaybetseniz bile sizinle iletişime geçmenin bir yolunu bulacaklar.

  Facebook’ta oturum açın Herhangi bir Facebook sayfasının sağ üst tarafındaki simgesini tıklayın Sol sütundaki Ayarlar’ı ve ardından Genel’i seçin Hesabınızı yönetin’i seçin ve ardından Hesabınızı devre dışı bırakmak için aşağı kaydırın

Daha kalıcı bir önlem almak istiyorsanız ve Facebook’tan çıkma konusunda gerçekten eminseniz, Facebook hesabınızı da silebilirsiniz. İşlem 90 güne kadar sürebilir (bu kadar kolay kaçamazsınız), ancak yeniden etkinleştirme cazibesini gerçekten kaldırmanın tek yolu budur. Bu makalede nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Facebook Dating 840x514

Instagram hesabınızı silme

Facebook’u kapattıktan sonra, geri kalan Zuckerberg’in uygulamalarını indirmeye başlamanın zamanı geldi. Listenizde bir sonraki Instagram olmalı. Sosyal medyayı temizlemeden önce Instagram, bunu kullanarak geçirdiğim zamanın en boşa gitmeye başladığı uygulama oldu. Instagram’da sadece takip eden ve nadiren yayın yapan çok sayıda insan var. Güle güle mesaj veya selfie muhtemelen biraz fazla, ancak büyük bir çıkış istiyorsanız botlarınızı doldurun. Ardından, aşağıdaki adımları izleyin.

  Instagram’ın Hesap sayfanızı silme Kimliğinizi ve şifrenizi kullanarak giriş yapın Hesabı silme nedeninizi seçin. Şifrenizi tekrar girin, ardından Hesabımı kalıcı olarak sil’i tıklayın

Facebook gibi Instagram da hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakma fırsatı sunar. Sadece sosyal medyadan bir mola vermek istiyorsanız, ancak gerçekten iyilikten vazgeçmek istiyorsanız tavsiye edilmez. Alkolden vazgeçmez ve evde bira dolu bir buzdolabı bırakmazsınız, değil mi?

instagnam 01

Twitter hesabınızı silme

Twitter belki de popüler sosyal medya platformlarının en kutuplaştırıcısıdır. Bizim için gazeteciler için yararlı bir haber kaynağı olabilir ve birçok medya kuruluşu onsuz yaşayamaz, ancak aynı zamanda nefret söylemi, zorbalık ve çevrimiçi hayatın en kötü kısımlarının bir damgası olabilir. Twitter hesabınızı Android, iOS veya masaüstünde devre dışı bırakabilirsiniz ve işlem her yöntem için çok benzer.

  Twitter hesabınızda oturum açın ve Ayarlar ve Gizlilik’e gidin Hesabınızı devre dışı bırak’ı tıklayın Şifrenizi tekrar girmeniz ve birkaç kez daha devre dışı bırak’ı tıklamanız gerekir

Hesabınızı kalıcı olarak silmek için ayrı bir işlem başlatmanızı gerektiren Facebook’tan farklı olarak Twitter farklı bir yaklaşım tercih ediyor. Kullanıcı verileriniz devre dışı bırakıldıktan sonra 30 gün boyunca Twitter’da kalır. Bundan sonra hesabınız sonsuza dek yok olacak ve şirket verilerinizi sunucularından silmeye başlayacak. Dışarı çıkabilmek için bu Kuru Ocak / Stoptober tarzı çekim döneminden geçmelisiniz. 30 günlük süre içinde herhangi bir zamanda giriş yaparsanız, baştan başlamanız gerekir.

Snapchat hesabınızı silme

Snapchat artık genç nesiller için hoş olmayabilir, ancak sosyal medyadan temiz bir mola veriyorsanız ve hala bir hesabınız varsa, onu silmek en iyisidir. Tıpkı Twitter’da olduğu gibi Snapchat, hesabınız ölmeden ve iyi bir şekilde gömülmeden önce 30 gün boyunca soğuk hindi yapmanıza neden olur.

Snapchat face filters

Snapchat’ı uygulamanın kendisinden silemezsiniz, bu nedenle bir tarayıcı kullanarak web sitesine gitmeniz gerekir. Ancak bunu masaüstü veya mobil cihazlarda yapabilirsiniz. Bu adımları takip et.

  Oturum açın ve kutuyu işaretleyerek robot olmadığınızı doğrulayın Kullanıcı adınızı ve şifrenizi onaylayın Aşağıya doğru kaydırın ve Hesabımı sağ altta bulun seçeneğini bulun
  Snapchat hesabınızı silme

Şimdi tek yapmanız gereken 30 gün boyunca tekrar giriş yapma cazibesine karşı koymak ve Snapchat ile işiniz bitti ve asla o disket kulak filtresine bir daha bakmanıza gerek yok.

Sosyal medya istekleriyle nasıl başa çıkılır?

Sosyal medyayı bırakmak, sigara içmek ve alkol almak gibi diğer bağımlılık davranışlarından vazgeçmekten farklı değildir. Yoksunluk belirtilerine hazırlıklı olmalısınız. Bu web siteleri ve uygulamalar geri dönmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır ve geri bildirim döngüleri son derece etkilidir. Dürtüleriniz olacak ve Twitter ve Snapchat söz konusu olduğunda, bu dürtülerin verilmesi sizi sadece bir kareye geri götürecektir.

GörüşlerDavid McCourtWhatsApp hala hesabım olan tek sosyal medya platformudurWhat do you think?5050İlk oy kullanan sen ol

İşe gidip gelme noktanızda sosyal medya yayınlarında gezinmek dışında yapılacak başka bir şey bulmak çok önemlidir. Yanınızda bir kitap veya gazete taşıyın veya podcast’lere katılın. Artık hayatlarını ve olaylarını otomatik olarak görmemeniz için alışık olduğunuz arkadaşlara da sabırlı olmalısınız. Partilere davet edileceksiniz çünkü Facebook davetini alamadınız, ancak bu zamanla değişiyor. Sosyal medyadan özgür olmanın olumlu yönlerine odaklanın. Bu taahhüdü bir sebepten ötürü yaptınız, bu yüzden kucaklayın!

Son zamanlarda oldukça sosyal medya var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Tips & Tricks

Facebook Twitter