Spark Mail vs Gmail: Android için En İyi E-posta Uygulaması

Arama devinin deneysel e-posta uygulaması Google’ın gelen kutusu artık durduruldu. Ve Gmail bazı popüler özelliklerine sahip olsa da, aynı değildir. Bu yüzden birkaç Gelen Kutusu kullanıcısı şimdi uygun bir alternatif aramaktadır.

Spark Mail Vs Gmail Featured 2

İOS ve macOS için popüler bir e-posta istemcisi olan Readdle Spark bu duruma yükseldi ve Android uygulamasını Inbox’ın ölümü gününde yayınladı. Spark, Mayıs 2015’ten bu yana hizmet vermektedir. Uygulama doğrudan Gmail uygulamasıyla rekabet eder ve gelen kutunuzu temiz tutmanıza yardımcı olacak bir dizi kullanışlı organizasyon özelliği sunar.

İOS cihaz sahipleri kesinlikle Spark’a bayılıyor. Ancak uygulama Android için en iyi e-posta uygulaması olmak için gerekenlere sahip mi? Tam olarak öğrenmek için buradayız. Öyleyse, yeni Spark uygulamasına ve Gmail’e karşı nasıl bir araya geldiğini yakından inceleyelim.

Kullanıcı arayüzü

Bu yılın başlarında, Gmail uygulaması büyük bir tasarım revizyonu aldı. Yeni uygulama en son Materyal Tasarımı kurallarını yakından takip ediyor ve biraz fazla beyaz olsa da harika görünüyor. Üstünde kalıcı bir arama çubuğu, iyi düzenlenmiş bir düzenlenebilir düzen, daha iyi posta organizasyonu için ayrı gelen kutuları ve minimum bir oluşturma düğmesi var.

Spark Vs Gmail 1 1 1Spark Vs Gmail 2

Spark uygulaması da benzer bir tasarım dilini takip ediyor ancak IMO hiç de temiz görünmüyor. Aynı zamanda ayrı gelen kutularına sahiptir. Ancak, Akıllı Gelen Kutusu özelliği, e-postayı farklı kategorilere ayıran özelliktir. Bir arama çubuğu yerine, Spark’ın sağ üst köşesinde basit bir arama düğmesi var.

Spark Vs Gmail 3Spark Vs Gmail 4

Her iki uygulama da tokatlama hareketlerini destekler, ancak Spark, farklı eylemler için uzun ve kısa tokatlama özelleştirmenizi sağlar. Spark’ın toplam dört hareketi varken Gmail’de yalnızca iki kişi var. Diğer UI öğelerinin çoğu oldukça benzerdir.

Email Organizasyonu

Gmail’in organizasyon özellikleri için gerçekten müteşekkirim. Birincil gelen kutumu dağınıklıktan koruyarak gelen postaları farklı gelen kutularına otomatik olarak filtreler. Uygulama, gelen tüm e-postaları Birincil, Sosyal, Promosyon veya Güncellemelere ayırır.

Spark Vs Gmail 1 1 1 1Spark Vs Gmail 5

Gmail’de çeşitli gelen kutusu kategorilerini seçebilir ve postanın göründüğü sırayı da ayarlayabilirsiniz. Bu özellik nedeniyle, son birkaç aydır önemli bir e-postayı kaçırmamıştım.

Spark ayrıca e-postaları da organize eder, ancak bunu biraz farklı yapar. Spark’ın Akıllı Gelen Kutusu, e-postaları farklı sekmelerde sınıflandırır ve kişisel posta olduğunu düşündüğü şeyi üstte tutar. Bu uygulamanın büyük bir hayranı değilim, ancak işin yapılmasını sağlıyor.

Spark Vs Gmail 6Spark Vs Gmail 4 1

Birden fazla hesap kullanıyorsanız, Spark’ın Akıllı Gelen Kutusu her iki hesaptaki e-postaları tek bir sayfada düzenler. Gmail’de ise hesaplar arasında manuel olarak geçiş yapmanız gerekir. Birden fazla hesaptan gelen e-postaları tek bir sayfada görüntüleme seçeneği yoktur.

Spark Vs Gmail 8Spark Vs Gmail 9

Her iki uygulama da e-postaları otomatik olarak düzenlerken, e-postaları Spark’ta başka bir kategoriye taşıyamazsınız. Ancak, Gmail’de farklı bir kategori seçebilirsiniz ve aynı göndericiden gelen tüm e-postalar varsayılan olarak o kategoriye gönderilir.

Kişiselleştirme

Kişiselleştirme, Google’ın uygulamalarının sık sık rekabetlerinin gerisinde kaldığı yerdir. Ve bu tam olarak burada böyle. Gmail sınırlı seçenekler sunar – yeni klasörler oluşturabilir, kaydırma hareketlerini yapılandırabilir, varsayılan bir cevap işlemi seçebilir ve e-posta yoğunluğunu yapılandırabilirsiniz.

Spark Vs Gmail 10Spark Vs Gmail 11

Spark, aksine, çok daha fazlasını sunar. Kenar çubuğunu özelleştirmenize, kaydırma hareketlerini yapılandırmanıza ve gelen kutusuna widget eklemenize olanak sağlar. Ek olarak, e-posta görüntüleyicinin, zamanlamanın ve bildirimlerin özelliklerini özelleştirebilirsiniz.

Spark Vs Gmail 12Spark Vs Gmail 13

Bu açıdan, Spark kullanıcılara daha fazla özgürlük sunar. İşleri doğru yapana kadar ayarları düzeltmeyi seven biriyseniz, Spark over Gmail’i tercih edersiniz.

Özellikler

Spark on iOS bir çok özellik sunar ve bu onu iOS için en iyi e-posta uygulamalarından biri yapar. Ancak, Android uygulaması özellik dolu değil. Gmail ise yıllar içinde oldukça fazla gelişti ve epeyce faydalı özellikler sunuyor.

Her iki uygulamanın sunduğu benzersiz özelliklerden bazılarına göz atalım:

Takımlar

Gmail uygulaması kurumsal kullanıcılar tarafından kullanılabilir olsa da, Sparks’taki Takımlar gibi bir özelliği yoktur. Bu özellik, işbirliğine profesyonellere yardımcı olmak için hizmet vermektedir. Uygulama içinden, ekip arkadaşlarınızla e-posta oluşturabilir, paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Spark Vs Gmail 14Spark Vs Gmail 15

E-postaları bir ekip üyesine devredebilir, aynı süre için son tarihler koyabilir ve ilerlemelerini takip edebilirsiniz. E-postayı gönderdikten sonra, Spark sizi de aynı şekilde bilgilendirecektir. Ayrıca, bir e-posta hazırlarken, bir rapor hazırlarken veya ekiple paylaşmak için proje güncellemelerini derlerken takım arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Maalesef Gmail’in böyle bir özelliği yoktur.

E-posta Planlama

Spark ayrıca giden e-postaları planlamanıza izin verir. Bu özelliği kullanmak için, saatin üzerinde olduğu zaman gönder simgesine dokunmanız yeterlidir. E-postayı ne zaman göndermek istediğinizi seçebileceğiniz bir menü açılır.

Spark Vs Gmail 16 1Spark Vs Gmail 18 1

Varsayılan olarak dört seçenek vardır – bugün daha sonra, bu akşam, yarın ve bir tarih seçin. Tüm bu seçeneklerin zamanını, açılır menünün sağ üst köşesindeki menü düğmesine dokunarak özelleştirebilirsiniz.

Spark Vs Gmail 19Spark Vs Gmail 20 1

Aynı pencereden zamanlama menüsüne daha fazla seçenek ekleyebilirsiniz. Gmail de bu özelliği alacak şekilde ayarlandı, ancak bu yazıyı yazarken cihazımda mevcut değildi.

Akıllı Cevaplar

Akıllı Yanıtlar, Gmail’in en belirgin özelliklerinden biridir. Bununla, tek bir dokunuşla e-postalarınıza hızlı bir şekilde cevap verebilirsiniz. Ancak, çalışma şekli biraz rahatsız edici. Gmail, gelen tüm e-postalarınızı analiz eder ve içeriğe dayalı olarak birkaç uygun yanıt önerir.

Spark Vs Gmail 21 1Spark Vs Gmail 22

Bir cevap yazarak uğraşmak istemiyorsanız, önerilerden birine dokunup gönder düğmesine basmanız yeterlidir. Bu kadar basit. Buna ek olarak, Gmail’de ayrıca e-postalarınızı hazırlamanıza yardımcı olabilecek bir Akıllı Oluştur özelliği vardır. Bazı Android klavyelerde olduğu gibi, bu özellik de ne yazacağınızı tahmin etmeye çalışır ve bir acele ile yanıt verdiğinizde gerçekten işe yarayabilir.

Spark da benzer bir Hızlı Cevap özelliğine sahiptir, ancak akıllı değildir. App sadece standart cevapların bir demet listeler ve sadece kişisel e-postalarda kullanılabilir.

Gizli Mod

Gmail’in Gizli modu, uygulamanın öne çıkmasına yardımcı olan başka bir harika özelliktir. Özelliği ile, kendini yok eden parola korumalı e-postalar gönderebilirsin. Bu modu kullanmak için, oluşturma penceresinin sağ üst köşesindeki menü düğmesine dokunun. Burada, Gizli mod üzerine dokunun.

Spark Vs Gmail 23 1Spark Vs Gmail 24

Bu, son kullanma tarihini ayarlayabileceğiniz ve bir şifre atayabileceğiniz bir Gizli mod menüsü getirir. Hassas içeriği e-postayla paylaşırken gerçekten kullanışlı olabilir. Android’deki Kıvılcım benzer bir özelliğe sahip değil.

Takvim

Gmail ayrıca tüm randevularınızın başında kalmanıza izin veren Google Takvim entegrasyonuyla birlikte gelir. Uygulama, seyahat ederken güvendiğim bir şey olan Takvime otomatik olarak yeni görevler ve hatırlatıcılar ekler.

Spark Vs Gmail 25Spark Vs Gmail 26

İOS üzerinde Spark da benzer bir özelliğe sahip olsa da, Android uygulaması yok. Ancak resmi bir blog gönderisine göre, özelliğin önümüzdeki birkaç ay içinde gelmesi bekleniyor.

E-postaları Ertele

Hem Gmail hem de Spark, bir e-posta bildirimini geçici olarak ertelemenizi sağlayan bir Erteleme özelliğine sahiptir. Bu özellik, bir e-postaya katılmak için zamanınız olmadığında, ancak tamamen kaçırmak istemediğinizde oldukça kullanışlıdır.

Spark Vs Gmail 27Spark Vs Gmail 28

Gmail’de bu özelliği kullanmak için, açılan bir e-postadaki menü düğmesine dokunun ve ardından Ertele seçeneğini seçin. Daha sonra e-postanın ne zaman hatırlatılmasını istediğinizi seçebilirsiniz.

Spark Vs Gmail 29Spark Vs Gmail 30

Spark’da, Erteleme düğmesi sağ üst köşedeki bir saatle gösterilir, ancak kaydırma hareketini özelleştirebilir ve basit bir işlem yapabilirsiniz.

Gizlilik

Gmail uygulamanızı cihazınızı kullanan kişilerden güvenli tutmak istiyorsanız, bir uygulama dolabını kullanmanız gerekir. Ancak Spark ile üçüncü parti bir uygulamaya güvenmeniz gerekmez. Uygulama için benzersiz bir şifre belirlemenize izin veren yerleşik bir şifre koruma özelliği ile birlikte gelir.

Spark Vs Gmail 31Spark Vs Gmail 32

Ek bir şifre hatırlamak istemiyorsanız, Spark ile parmak izi doğrulama özelliğini de kullanabilirsiniz. E-postalarınıza yalnızca sizin erişebilmenizi sağlar. Oldukça faydalı ve umarım Google yakında Gmail uygulamasına ekler.

Spark Mail vs Gmail: Hangisini Seçmelisiniz?

Tamamen sizin gereksinimlerinize ve kullanımınıza bağlıdır. Şu an itibariyle, Gmail’in daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Spark’ın bazı harika kişiselleştirme seçenekleri ve bazı takımlar için etkileyici özellikleri olsa da, hala gidecek çok yolu var.

Ancak, Spark Android için oldukça yeni ve iOS uygulamasında zaten mevcut olan birkaç özelliği alması bekleniyor. Serbest bırakıldıktan sonra, Spark’ın mesafeyi kapatması için iyi bir şans var. Ama o zamana kadar Gmail’e sadık kalacağım.

Sıradaki: Gmail’in kaydırma hareketleri bazen kazayla gönderilen postaları silme eğilimindedir. Elbette, bunu tersine çevirmek için kullanışlı bir geri alma düğmesi var. Ama ya kaçırırsan? Silinen e-postaları nasıl kolayca kurtarabileceğinizi öğrenmek için kılavuzumuza bakın.