Su hasar görmüş bir telefonun on kolay adımda nasıl düzeltileceğini

Akıllı telefonunuzu tuvalete, lavaboda veya havuza düşürdün. Panik yapma! Hızlı hareket ederseniz akıllı telefonunuzun su hasar görmesini önleyebilirsiniz. Bugünün makalesinde, suya düşen suyu nasıl kurtarabileceğinizi (veya en azından deneyeceğinizi) göstereceğiz.

 • Android cihazınızdaki pil ömründen nasıl tasarruf edebilirsiniz?
 • Telefonunuza kök salmadan yapabileceğiniz Android hacks

Her şeyden önce, telefonu olabildiğince çabuk sudan çıkartın.   Orada ne kadar uzun süre kalırsa, telefonunuzun çatlak ve deliklerinden daha fazla su veya sıvı sızar. Bir kez suyun bittiğinde, hemen yapmanız gereken bazı şeyler vardır ve bazı şeyler su hasarını önlemek için yapmaktan kaçınmalısınız.

Ne yapmamam

 • Onu açma
 • Herhangi bir düğmeye veya tuşa basmayın
 • Telefonu sallamayın, dokundurmayın veya vurmayın
 • Üzerine darbe vurma. Bu, henüz erişilmemiş olan telefonun diğer iç bölümlerine su gönderir ve bu süreçte daha fazla hasara neden olur
 • Isıtmayın (bir üfleme kurutucu veya mikrodalgayı kullanmayı da içerir)

Your phone can still be saved! Try the following steps before giving up. / © ANDROIDPIT

Su hasar görmüş telefonunuzu kurtarmak için 10 adım

1. Zaten sağlamıyorsa kapatın ve dik tutun.

2. Herhangi bir koruyucu kasayı çıkarın ve telefonunuz varsa, SIM ve microSD kartlarınızı yuvalarından çıkarın.

3. Arkayı açın ve pil, SIM kart ve microSD kartı çıkarabiliyorsanız çıkarın (bunun tüm telefon modellerinde mümkün olmayacağına dikkat edin).

If you can, remove the battery. / © ANDROIDPIT

4. Telefonunuzu kuru tutmak için bir bez, kılıf veya kağıt havlu kullanın. Sıvıyı etrafa yaymaktan kaçının, çünkü sıvıyı daha fazla alana itebilir. Mümkün olduğunca emdirin.

Tab the phone dry with a cloth. / © ANDROIDPIT

5. Su hasarının daha geniş olması durumunda, zorlaşan çatlaklardan sıkışan suyu sıkıca emmek için bir vakum kullanabilirsiniz. Bunu denemeden önce microSD kart, SIM kart veya pil gibi küçük parçaların yoldan çıktığından emin olun.

6. Telefonu, pişmemiş pirinçle dolu bir çiplin torba içine götürün. Pirinç, sıvıyı emmek için harika ve bu aslında akıllı telefonları ve tabletleri kurutmada yaygın bir yöntem. Aynı zamanda, beceriksiz olduğunuz takdirde, evde bulunmaya değer olan özel telefon kurutma torbaları da satın alabilirsiniz. Evde bir tane yoksa, bir tane satın almak için uğraşmayın. Gerçekten, zaman önemlidir, bu nedenle telefonunuzu mümkün olduğunca çabuk pilav haline getirin.

7. Telefonunuzun bir iki gün kurumasını bekleyin. Çalıştırıp çalıştırmadığına bakmak için cazip olmayın. SIM kartınızı eski bir telefona koyun veya ödünç alabileceğiniz bir yedek paranız varsa bir arkadaşınıza veya ailenize sorun.

Let your phone dry for a day or two. / © ANDROIDPIT

8. Birkaç gün sonra, telefonu pilavlıktan çıkarabilir, pili telefona takabilir ve telefonu açabilirsiniz.

9. Telefonunuz açılmazsa, şarj etmeyi deneyin. Şarj olmazsa, pil hasar görebilir. Yeni bir pil deneyebilir veya akıllı telefonunuzu bir profesyonel tarafından kontrol edilecek bir tamir atölyesine götürmeyi düşünebilirsiniz.

10. Telefonunuz açıksa ve çalışması gerektiği gibi çalışıyorsa, sıradan bir şey fark edip etmediğinizi görmek için önümüzdeki birkaç gün boyunca hala yakından incelemelisiniz. Hoparlörleri kontrol etmek için bazı müzikleri çalın ve dokunmatik ekranın halen gerektiği gibi tepki verdiğinden emin olun.

Hopefully, it will start up as normal again. / © ANDROIDPIT

Gelecekte, havuza giderken, banyoyu kullanırken veya yemekleri hazırladığınızda telefonu yanınıza almayınız.

Suya dayanıklı kılıflar

Umarım bu adımlar, boğulma ile telefonunuzu ölümden kurtarmanıza yardımcı olmuştur. Gelecekte telefonunuzu sudan korumak istiyorsanız, su geçirmez bir telefon çantası da satın alabilirsiniz. Otterbox, Griffin Survivor ve Catalyst gibi markalardan elde edilebilecek iyi seçenekler var.

Otterbox Kuru Kutusu

Read Amazon customer reviews

£29.85

Check Offer

Suya dayanıklı telefonlar

Birtakım telefonlar "su geçirmez" olarak ilan edilir. Telefon üreticileri bunu söylerken, yalnızca belirli koşullar altında geçerlidir. Bir telefonun suya karşı direnci, suyun berraklığına, batıklığın derinliğine ve batık olduğu süreye bağlı. Kesinlikle gerekli olmadığı sürece herhangi bir akıllı telefonun suya batırılmasını tavsiye etmeyiz.

 • Akıllı telefonunuz su geçirmez mi? Farklı IP sertifikaları ve ne anlama geldiğini öğrenin

Some phones like the Galaxy S7 Edge are water and dust resistant. / © AndroidPIT

Sözü edilmeye değmeli suya dayanıklı bazı akıllı telefonlar

 • Samsung Galaxy S7 / S7 Kenar / S8 / S8 +
 • Sony Xperia Z5 / Z5 Kompakt / XZ Premium
 • iPhone 7/7 Plus
 • LG G6

Olası bir su hasarına neden olabilecek bir akıllı telefonu kaydetmek için başka ipuclarınız var mı? Tavsiyemiz size yardımcı oldu mu? Yorumları bize bildirin.