Su hasarlı bir telefon nasıl düzeltilir

Telefonunuz suya düştüğünü gördüğünde dünyayı aniden donduruyor, terörle bağırıyor ve "Telefonumu suya düşürdüm!" Bir havuz ya da tuvalet olsun, önümüzdeki birkaç saniyeden daha iyi bir şey gelmeyecektir. Ne de olsa, bu, muhtemelen yüz dolarlık bir değere sahip olan yüksek teknoloji ürünü bir cihaz ve şansının yüksek olması nedeniyle kullanılamayacağı düşünülüyor. Yani, LG G6 veya Samsung Galaxy S8 gibi o müthiş su geçirmez akıllı telefonlardan birine sahip değilseniz.

Geçen bir ya da iki yıl içinde giderek daha fazla mobil cihaz üreticisinin su geçirmez tasarımlara yöneldiği doğru ve bu eğilimin görünürde yavaşlaması yok gibi görünüyor. Yine de, hepimiz bir su geçirmez telefon lüksüne sahip değiliz ve bu başka yöntemlere başvurmamız gerektiği anlamına geliyor. Su hasarını önlemenin en iyi yolu, suyla temas kurduğunuzu bildiğiniz durumlarda, CaliCase su geçirmez çantası gibi bir şey kullanarak önceden önlemler almaktır.

Ya zaten çok geçmişse ve telefonda suya beklenmedik bir dalış mı yapıldı? Şöyle başlayalım, sudan arındırılmış bir telefonun tasarruf edilmesinin hemen hemen bir madeni paralar olduğunu söyleyerek başlayalım. Hiçbirşey, cihazın aslında kurtarılacağını garanti edemez. Ve alet çoktan zarar gördüyse, hasarın kalıcı olması ihtimali yüksektir. Ne olursa olsun, yıldızlar genellikle hizalayabilir ve önemli verilerinizi barındıran ve sizi dünyaya bağlayan değerli teknolojiyi kurtarmaya başlarsınız.

Aşağıdaki ipuçlarının yardımıyla, telefonunuzun böyle bir felaketle sonuçlanma ihtimalini artırmayı hedefliyoruz. O halde kazalım.

Telefonunu suyun içine mi attı? Çıkar ve işe yaramadığından emin olun!

Böylesine yıkıcı bir olay gerçekleştiğinde hızlı bir şekilde tepki göstermenin zor olduğunu biliyorum, ama bundan kaçınmalısın! Cihazınız ne kadar uzun süre su altı kalırsa, hayatta kalma şansı o kadar düşük olur. Oraya girip o telefonu derhal sudan çıkarmalısın. Evet … tuvalette olsa bile!

Shutterstock

Telefon sudan çıktığında, telefonun kapalı olduğundan ve bu şekilde kalmasını sağlayın. Her şey yolunda gidince, kapatmak önemlidir. Telefon hala açıksa, kapatmanız veya mümkünse pili çekmeniz yeterlidir. Daha sonra tercihen bazı kağıt havluların üzerindeki düz bir yüzeye yerleştirin.

İyi haber, su geçirmez olmayan telefonların bile, bu günlerde, genellikle, yıllar öncesinden telefonlara göre en azından suya biraz daha dirençli olması ve yapabileceğiniz bazı şeyler var – ayrıca isterseniz – yapmamamız gerekiyor çok fazla zarar vermeden geçmesini sağlamak.

Telefonunuzu suya düşürdükten sonra ne yapmamak

Aşağıdaki eylemler toplam telefon veya hayatta kalma öyküsü arasındaki fark anlamına gelebilir. Ne yaptığına dikkat etsen iyi olur. Bir çözüm bulmaya başlamadan önce, neden olabileceğiniz büyük arızaları önlemeye çalışalım.

  • Daha önce de belirttiğimiz gibi telefonu açma. Elektrikli bileşenler, çalışırken suyla iyi oynaymazlar.
  • Ya ikisini de takmayın! Aynı sebepten.
  • Herhangi bir tuşa basmayın. Bu, suyu telefona daha da itebilir. Telefonla mümkün olduğunca az karışmaya çalışmak en iyisidir.
  • Aygıta sallamayın veya çarpmayın. Bu da suyu telefonun daha derin bölgelerine itebilir. Özellikle üfleme parçacıklarından değil, aynı zamanda aşağıdaki noktadan dolayı da üfleme kurutucularını önlemeye çalışın.
  • Telefona herhangi bir ısı uygulamayın. Aşırı sıcaklığın da telefona zarar verebileceğini unutmayın. Daha fazla hasar vermek istemezsin!
  • Telefonu çok fazla hareket ettirmeyin. Aynı anlaşma; suyun içinde telefonun hareket etmesini istemezsiniz.

Su hasar görmüş telefonu sökün

Bu adımı "yanılgıya çekme" ile karıştırmayın! Demek istediğim, kullanıcı tarafından çıkarılabilir her şeyi kaldırmanız gerekiyor. Arka kapak çıkarılabilirse çıkarın. Benzer şekilde, pili (mümkünse), SIM kart ve SD kartı çıkarmaya çalışın. Kağıt havluya koyun.

Bazen deneyimli bir teknoloji uzmanıysanız ve bir telefonun çıkışlarını biliyorsanız ve garantinizi geçersiz kılma riskiyle karşı karşıya kaldıysanız, şimdi devam edin ve telefonun tamamını ayırın. Her bir parçayı daha çabuk kurumaya yardımcı olabilir. Dikkatli ol, eğer ne yaptığınızı bilmiyorsan, iyilikten daha çok zarar verebilir.

Dışarı bir kağıt havluyla kurutmaya çalışın

İlk olarak, telefonunuzun dış kısmında bulunan fazla sudan kurtulmaya çalışmak zorundayız. Her bileşeni kurutmak için kağıt havlu kullanın. Sadece telefonla çok fazla uğraşmadığınızdan emin olun. Her şeyi, çok fazla şeyi hareket ettirmeden hafifçe kurutun.

Elektrikli süpürge deneyebilirsin

Elbette, kağıt havlu erişemeyen alanlar var. Ve sana telefona hiçbir şey üflemememenizi söylemiştik, suyunu çekmemenizi söylemedik. Aslında, elektrikli süpürge çok fazla risk almadan suyun bir kısmını sudan emebilir. Emme işleminin telefonu aşırı hareket ettirmediğinden emin olun. Oh, ve resimdeki kadar büyük birini kullanmamaya çalışın!

Shutterstock

Kurutmak için zaman

En zor kısım geliyor, çünkü telefonu uzunca bir süre el değmeden bırakmayı içeriyor. Bu, akıllı telefonunuzu kullanamayacağınız anlamına gelir! Ödünç alabileceğiniz başka bir telefonunuz varsa, SIM kartın tamamen kurumuş olduğundan ve çalışmakta olan el cihazına yapıştığından emin olun. Aksi takdirde, sadece duman sinyalleri, genel telefonlar ve tüm bu arkaik şeyler başvurun.

Peki telefonu nasıl kuruyorsun? Telefonu tezgahın üstünde veya çekmecenin içinde bırakabilirsiniz, ancak bazı insanlar biraz yardım ister. Fikir, onu kurutma işlemini kolaylaştıracak bir ortamda koymaktır. Çok yaygın olan bir uygulama, telefonu pirinçle dolu bir Ziploc torbasına koymak ve yaklaşık 2-3 gün dinlenmektir.

Shutterstock

Peki neden pirinç? Çoğunlukla, çoğu evde hazır bulunan bir şey olduğu için. Fikir, pirincin havada nemi emme konusunda çok iyi olması, telefonun ortamını daha kuru hale getirmesi ve böylece cihazın kurumasına yardımcı olması. Ancak daha iyi olabilecek alternatifler var.

Daha iyi seçenekler arasında, sıklıkla ayakkabı veya elektronik kutularında bulabileceğiniz küçük paketler olan silika jel paketleri bulunur (ve yemek yiyemezsiniz). Hepimiz bunun etrafında döşenmesi gibi değil, ama eğer önceden düşünürseniz Amazon'la iyi anlaşmalar yapabilirsiniz.

Buy silica gel packs from Amazon!

Shutterstock

Ve önümüzdeki düşünce düşüncesindeyken – bir su kurtarma kiti de satın alabilirsin. Kensington'un özel bir çanta ve silika jel paketleri içeren EVAP paketini beğendim. Kensington, pirincin nemini kurutmada% 700 daha etkili olduğunu iddia etmenin ne kadar doğru olduğunu söylemek zor olduğunu belirtiyor. Yine de, yatırıma değer olabilir.

Buy Kensington EVAP water rescue kit!

Gerçeğin anı

Böylece elinden gelen her şeyi yaptın, birkaç gün geçti. Tüm çabalarınızın başarılı olup olmadığını anlama zamanı. Telefonu, nereye bıraktığınızdan çıkarın ve hepsini bir araya getirin. Sonra telefonu takın ve açmaya çalışın. İşe yararsa, başarılı oldun! Gerçi garip davranışlar için sabırsızlanın. En azından bir kaç günlüğüne, yine de bir şeyler olabilir. Ayrıca, tüm bileşenleri test edin. Mikrofonun ve kulaklığın çalışıp çalışmadığını, hoparlörü test edip etmediğini görmek için bir görüşme yapın.

Şimdi, telefon işe yaramazsa yenilgiyi kabul etme ve onu profesyonellerden birine götürme ve kurtarılabilir olup olmadığına bakmanın zamanı geldi. Varsa sigortayı da talep edebilirsiniz. Bir doktor gibi gelmemek için, ama bu noktadan sonra elimizden geleni yaptık. Bazen telefonun gitmesine izin vermelisin. Umarım çoğunuz onu tekrar çalıştırır ve çalışıyor!

Yorumları vurun ve deneyimlerinizi bize bildirin! Herhangi biri bu yöntemleri denediniz mi? Suda telefonu bırakan birisine sahip olduğun başka ipuçları var mı? Yorumları vurun ve 2 sentinizi paylaşın!