Süper ağır çekimde video çekimi

Yavaş çekim modu popülerlik kazanıyor ve neden Samsung, Sony ve Huawei gibi üreticilerin sürekli olarak iyileştirmeler yapıp daha fazla özellik ve daha iyi bir kalite sunması ile hiç de şaşırtıcı değil. Bu makalede, Android akıllı telefonunuzla ağır çekim videoları çekmek için favori ipuçlarımızı ve püf noktalarını paylaşacağız.

  • Sony Xperia XZ Premium'un Motion Eye kamera ile incelemesi
  • Huawei P20 Pro kamera incelemesi: İleriye doğru büyük bir adım

Yavaş hareket modu nedir?

2018'de, yavaş hareket modu tüm öfke. Bu özellik, videoyu normalden daha düşük hızlarda yakalamanızı sağlar ve komik veya hoş bir şeyi vurgulamak ya da hızlı ve karmaşık bir şeyin, aksi takdirde mümkün olmayan şekilde ayrıntılı bir şekilde nasıl çalıştığını göstermek gibi birçok farklı amaç için kullanılabilir.

Her durumda, daha fazla üretici bu özelliği cihazlarında sunuyor. Görüntü kalitesi ve kayıt hızı modelden modele farklılık gösterse de, artık daha yüksek kaliteli cihazlar artık 960 fps kayıt kullanıyor. Merak için: Bu teknoloji, Hareket Gözü sensörlü Sony Xperia XZ Premium'da ortaya çıktı ve aşağıdaki videodaki el işlerinin örneklerini görebilirsiniz.

Her üretici kendi başına bir şeyler yapıyor, bu yüzden bu teknoloji hakkında genellemek zordur. Hatırlanması gereken önemli nokta, yavaş çekim videonuzu doğru zamanda kaydetmeye zor olabileceğidir, özellikle de sadece birkaç saniyelik kayıt yaptığınız için, bu yavaş hareket sayesinde birkaç saniyeye dönüşür. Başka bir deyişle, durumu doğru zamanda yakalamak için dikkatli olmalısınız, ki bu da zor olabilir. Samsung buna bir çözüm buldu ve yavaş çekimde yakalanmanın ne zaman ideal olacağını otomatik olarak algılamayı teklif ediyor.

Start recording your video normally, and then start the slow motion mode. © AndroidPIT

Ağır çekimde nasıl video çekilir

Otomatik mod olmadan işler kesinlikle daha karmaşıktır. Ana zorluk, sahneyi doğru anda yakalamaktır: hassas bir anı kaydetmek istersiniz, böylece düğmeye doğru zamanda basmanız gerekir. Her şeyin kendiliğindenlik üzerine kurulu olduğu bir durumda, neredeyse tam olarak ne imkansız olduğunu (ne olacağını ve ne zaman olacağını bilmiyorsanız) imkansız. Kısacası, kendiliğinden anları yakalamayı ya da şanslı olmayı umuyoruz.

Forget about capturing spontaneous moments

Ancak, sahnenin kontrolü altındaysanız ve tam olarak ne zaman basacağınızı biliyorsanız, kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz. Öncelikle, konunuza (genellikle bir kişi) çok uzak veya çok yakın olmadığınızdan emin olun. Videonuzun konusu görünmüyorsa iyi bir zamanlamaya sahip olmak işe yaramaz. Birkaç kez egzersiz yapmalısınız, böylece düğmeye bastığınız zaman ve gerçekten kayıt yapmaya başladığında bir boşluk olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu kesinlikle Huawei P20 Pro ile durumdur.

Opinion by Pierre VitréAutomatically triggering slow motion capture should always be an optionWhat do you think?50501 participant

Tüm videolar gibi, iyi bir stabiliteye sahip olmak önemlidir. Eliniz titriyorsa, videonuz herhangi bir hızda iyi görünmeyecektir. Tabii ki akıllı telefonunuz muhtemelen bir çeşit stabilizasyona sahip olsa da, videoyu tekrar kullanmaktan kaçınmak için cihazı sıkıca tuttuğunuzdan emin olmalısınız.

Android akıllı telefonunuzdaki ağır çekim özelliğini kullanıyor musunuz? Paylaşmak için başka ipucunuz var mı? Yorumlarda bize bildirin!