SwiftKey vs Gboard vs Fleksy: En İyi Android Klavye Karşılaştırılması

Artık bir uygulamayı (Android'lerimizde) sevmediğimizde, genellikle tercih ettiğimiz alternatifi Play Store'dan indiriyoruz. Mantıklı, değil mi? Ancak, bu nadiren klavye ile durumdur. Çok az sayıda kişi, önceden kurulu klavyelerini sevmese bile diğer klavye uygulamalarını denemektedir. Tuhaf bir şekilde, klavye en sık kullandığımız uygulamalardan biridir, ancak daha iyi seçenekler aramamıza neden olmaz.

Ancak doğru klavye uygulamasını elde etmeye istekliyseniz, sizin için bir şeyimiz var. Bu yazıda, üç popüler Android klavye uygulamasını – SwiftKey, Gboard (Google'ın klavye uygulaması) ve Fleksy'yi karşılaştıracağız.

Hemen atlayalım.

Uygulama Boyutu

Üç uygulamanın uygulama boyutunda bir fark var. Gboard ve SwiftKey her ikisi de yaklaşık 40-45 MB ağırlığındayken, Fleksy klavyesinin boyutu 20-25 MB civarındadır.

SwiftKey Klavye indir

Gboard'u indir

Fleksy Klavye İndir

Kelime tahmini

Bir zamanlar, Google kelimeleri tahmin etme ve otomatik düzeltme konusunda harikaydı. Ama artık böyle değil, en azından benim için. Kısa bir süre önce SwiftKey ve tanrıya geçtim! Sözcük tahmini akıl karıştırıcıdır.

Sadece doğru kelimeleri öngörmekle kalmaz, aynı zamanda geçmiş kullanımınıza göre doğru hashtag'leri önerdiğini görürsünüz. Instagram kullanıcıları, buna bayılacaksınız.

Gboard ve Fleksy'ye gelince Gboard önde görünüyor. Eğer onları sıralamak zorunda kalsaydım, SwiftKey en üst sıradaki yerini Gboard ve son olarak da Fleksy izledi.

Temalar

Onların renkli klavyelerini göstermeyi seven biri misiniz? Eğer evetse, SwiftKey'i seveceksin. App ücretsiz temalar büyük bir koleksiyon sunuyor. Daha da önemlisi, kendi temalarınızı özelleştirebilir ve oluşturabilirsiniz.

Gboard ayrıca ücretsiz temalar sunarken, koleksiyon sınırlıdır. Gboard'da premium tema yok, ancak isterseniz kendi resimlerinizi kullanarak temalar oluşturabilirsiniz. Fleksy durumunda, sınırlı sayıda ücretsiz tema alırsınız, diğerleri ise nominal bir ücret karşılığında mevcuttur.

 

Also on Guiding Tech
Gboard vs SwiftKey : Which is the Best?

Read More

Hareketler ve Hızlı Yazma

Klavyede veya başka bir uygulamada olsun, jestler görevlerimizi basitleştirir. SwiftKey klavye iki tür hareketi destekler. Kelimeleri yazmak için (Akış girişi olarak bilinir) harfleri hızlıca kaydırabilir veya kelimeleri silmek veya klavyeyi gizlemek için hareketleri kullanabilirsiniz. Gerçi bir sınırlama var. Birincisi etkinleştirilmişse, ikincisi işe yaramaz. İkisi arasında seçim yapmak zorundasın.

Ancak, Gboard ile durum böyle değil. Her iki görevi de eşzamanlı olarak yapabilirsiniz, örneğin sözcükleri yazmak için harfleri hızlıca kaydırın (yazarak kaydırın) veya silme tuşunu kullanarak kelimeleri silin.

Ne yazık ki, Fleksy klavye tokatlamak yazmayı desteklemiyor ama başka hareketler sunuyor. Örneğin, sözcüğü klavyeden sola kaydırarak silebilirsiniz. Benzer şekilde, klavyede yukarı ve aşağı kaydırma daha fazla eylem sunar.

Ok Tuşları ve İmleç Denetimleri

Harfler dışında, ok tuşları ve imleç kontrolü metin yazarken de oldukça faydalıdır. Fleksy ok tuşlarına sahip olmasa da, mini imleç kontrolü bunu telafi eder. Sola veya sağa gitmek için editörde (üst çubukta bulunan) hızlıca kaydırabilirsiniz. Ayrıca metni seçmek, kopyalamak ve kesmek için seçenekleri de kullanabilirsiniz.

Öte yandan, SwiftKey ok tuşları sunarken, imleç kontrolünü özlüyor. Ok tuşları varsayılan olarak devre dışıdır ve bunları Ayarlar'da etkinleştirmeniz gerekir. Etkinleştirildikten sonra, alt sırayı işgal ederler.

Gboard durumunda, ok tuşlarıyla uygun bir imleç kontrolü elde edersiniz. Sadece bu değil, sola veya sağa hareket etmek için parmağınızı boşluk çubuğunun üzerinde kaydırabilirsiniz.

Emoji ve GIF Arama

Emoji kişi misin? Evet ise, uygulamada bol emojiyi, çıkartmalar ve GIF'leri sunduğu için Gboard'u seveceksiniz. Daha da önemlisi, onları arama fonksiyonu yardımıyla kolayca bulabilirsiniz. Ve değerin için, Gboard da emoji öngörüsünü sergiliyor. Yazarken, önerilen emoji klavyenin üst satırında görünecektir.

SwiftKey klavyesi durumunda, yukarıdaki tüm emoji özelliklerini alırken emojiyi aramak şu anda bunun bir parçası değildir. Ama GIF’leri arayabilirsiniz.

Fleksy söz konusu olduğunda, emoji cilt tonunu ayarlamanıza izin veren üç kişi arasında tek uygulama. SwiftKey'e benzer şekilde, emoji araması yapamazsınız, ancak evet, çıkartmaları ve GIF'leri arayabilirsiniz. Ayrıca, bu uygulamada trendleri de bulabilirsiniz.

Ve eğer hala emojiyi kullanmayı seviyorsanız, üç uygulama da onları barındırmaktan mutluluk duyar.

Pano ve Kısayollar

Aynı cümleleri yazan kişiler genellikle panoya ve kısayol özelliğini son derece faydalı bulmaktadır. Neyse ki, SwiftKey ikisini de sunuyor. Panodaki öğeleri bile hiçbir zaman silinmeyecek şekilde sabitleyebilirsiniz. Panoda bir kısayol oluşturduğunuzda, ifade otomatik olarak metin kutusuna eklenmez, ancak üst çubukta görünecektir. Eklemek için ona dokunmanız gerekir.

Benzer şekilde, kısayol özelliği de Gboard'da kullanılabilir. Kısayollar oluşturabilir ve ardından uygun yerlere ekleyebilirsiniz. Özellik Gboard Ayarları> Sözlük'te bulunur. Ne yazık ki, insanlar Gboard’daki panoya istedikleri sırada, Google henüz dileğimizi yerine getirmiyor.

Öte yandan, Fleksy uzantısı olarak kısayollar sunarken, panoya destek vermiyor.

Çoklu Dil Desteği

Üç uygulamanın hepsi birden çok dili destekliyor. SwiftKey ve Fleksy'de dilleri değiştirmek için boşluk çubuğunu kaydırmanız gerekir, Gboard'da boşluk çubuğunu tutmalısınız.

İlginç bir şekilde, Gboard ve SwiftKey, çok dilli yazmayı ve öngörmeyi de sağlar. Anlamı, aralarında sürekli geçiş yapmadan aynı anda birden çok dilde yazabilirsiniz.

Google Arama ve Ekstra Özellikler

Gboard'un harika özelliklerinden biri de Google aramayı doğrudan klavyeden gerçekleştirebilmenizdir. Dahası, sonuçların yalnızca klavyede de gösterileceği. Temel olarak, mevcut uygulamanızı terk etmeden her şey gerçekleşir.

Fleksy'deki arama sadece web aramasıyla sınırlı değildir, ancak YouTube videoları ve diğer içerikleri Spotify gibi diğer uygulamalardan bulabilir ve görüntüleyebilirsiniz. İlginçtir ki, Fleksy uygulaması Google aramayı kullanmaz, ancak Qwant adlı özel bir arama motoruna gider.

Ayrıca, uygulama kısayollar, editör vb. Gibi çeşitli uzantıları desteklemektedir. Hatta sıkıcı musluk musluğundan gelen yangın sesleri, kalp patlamaları gibi diğer seslere klavye sesini değiştirmenize izin verir.

SwiftKey'de bu özellikleri arıyorsanız, bunları desteklemediğini söylediğimiz için üzgünüz.

Also on Guiding Tech
7 Best Big Button Keyboard Apps for Android

Read More

Yarışa Kimler Katıyor

SwiftKey ve Gboard, Fleksy'nin geride kaldığı lider pozisyonlarda yer alıyor. Google arama en önemli önceliğinizse, hiçbir şey Gboard'u yenemez. Ama tahminler ve otomatik olarak doğru olduğunda, SwiftKey kazanır.

Fleksy de mükemmel otomatik düzeltme sunarken, uygulamada bulunan pano gibi ekstra özellikler nedeniyle kişisel olarak SwiftKey'i tercih ediyorum.

Aşağıdaki yorumlarda en beğendiğinizi bize bildirin.