SwiftKey vs Touchpal: En İyi Klavye Nedir?

Bir klavye uygulaması hemen hemen herkesin akıllı telefonlarında kullandığı bir şeydir. Cep telefonunuzla veya Gboard gibi üçüncü taraf bir uygulamayla gönderilen varsayılan seçenek olsa da, hepimizin tercihleri var. Bununla birlikte, SwiftKey ve TouchPal sık sık önerilere açılan iki popüler klavye uygulamasıdır.

TouchPal, fontları, temaları ve emojileriyle hayranlar arasında popüler. Arayüzünüzü kişiselleştirmenize ve birçok yönden tecrübe etmenize olanak sağlar. Son zamanlarda, TouchPal geliştiricileri Talia adlı bir AI asistanı başlattı.

TouchPal indirin

Artık Microsoft'un sahip olduğu SwiftKey, yazma deneyiminizden daha fazla yararlanmanıza yardımcı olmak için dil çeviri ve Takvim entegrasyonu ile birlikte geliyor.

SwiftKey indir

Kaputun altında ne olduğunu ve birbirlerine nasıl yığdıklarını bulalım.

1. Arayüz ve Yazma

SwiftKey'de bir hesap oluşturduğunuzda, Gmail, Facebook ve Twitter hesaplarınıza erişim sağlamanızı isteyecektir. SwiftKey bunu daha iyi tahmin etmek için özel kelimeler sözlüğü oluşturmak ve yazma alışkanlıklarından öğrenmek için yapar. Arayüz, '+' simgesine tıklandığında kolayca erişilebilen tüm seçeneklerle çok temiz ve işlevseldir.

TouchPal ayrıca sol üstteki logoya tıkladığınızda daha fazla seçenek ve ayarlara erişmenizi sağlayacak iyi bir arayüze sahiptir. TouchPal, kelimeleri yalnızca Twitter'dan alacaktır ve aynı ayar, uygulama ayarlarında Prediction altında mevcuttur. Uzun adları kolayca yazmanıza yardımcı olması için kişi adlarını da içe aktarabilirsiniz.

Her iki uygulamada da deneyim yazmak benzerdi. Ancak SwiftKey, kelimeleri tahmin etmede TouchPal'dan daha iyi bir iş çıkardı. Ayrıca, TouchPal, kişileri senkronize etmesine izin vermesine rağmen adları (benim adımı bile değil) tahmin etmekte berbat bir iş çıkardı.

2. Klavye Türleri

SwiftKey'de genellikle kullandığınız normal kestirimci klavye vardır. Yazmaya başladığınızda, uygulama daha önce yazılan metinlerden öğrenmeye dayalı kelimeler önermeye başlar.

SwiftKey ayrıca Flow adlı kayma yazma özelliğini de sunar. Bunu kullanmak için, parmaklarınızı klavyenin üzerinde hareket ettirmeniz, SwiftKey'in olası sonuçları tahmin etmesine izin vermek için harflerden harfe gitmeniz gerekir.

TouchPal akıllı metin yazmanın yanı sıra akıllı metin özelliği de sunar, ancak Wave adı verilen üçüncü bir yol da vardır. Wave'de, TouchPal sadece kelimeler ve ifadeler yerine tüm cümleleri deneyecek ve tahmin edecektir. Oldukça iyi çalışıyor ve daha çok kullandıkça daha iyi olmalı.

Wave'in kelime tahmini rastgeledir. Örneğin, 'G' üzerine dokunulduğunda otomatik olarak 'gitme' girilmez. Bu sadece 'bir bot' dan 'gidiş' için öngörülen kelimeyi değiştirecek. TouchPal'in neden benim bot olduğumu düşündüğünden emin değilim. Rick Deckard bile orijinal Blade Runner'da bir Android olduğunu bilmiyordu.

Also on Guiding Tech
Gboard vs TouchPal: Which is a Better Keyboard App

Read More

3. Emojiler, Çıkartmalar ve GIF'ler

İnsanlar duygularını ifade etmek için emojiyi ve çıkartmayı kullanmayı severler. SwiftKey'de, boşluk çubuğunun yanındaki özel düğmeden emojilere erişebilirken, '+' simgesine tıkladığınızda GIF'ler ve çıkartma seçenekleri ortaya çıkar.

GIF'ler için canlı arama yoktur, bu nedenle sonuçları beklemek için kelimeleri yazmanız ve enter tuşuna basmanız gerekir. Bunu daha önce söylemiştim, diğer klavye uygulamalarını karşılaştırırken çıkartmaları ve GIF'leri kişisel tercihlerime bağlı olarak belirledim ve emojiler web’de hemen hemen aynıydı. Kendi şeyinizse özel çıkartmalar da oluşturabilirsiniz.

TouchPal, GIF'ler, çıkartmalar ve emoji'lerle birlikte kendi AvatarMoji'nizi oluşturmanıza olanak sağlar. Bir selfie'i tıkladığınızda animasyon uygulanacaktır, böylece ona metin ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde, hareketlerinizi taklit eden sevimli, komik hayvan yüzleriyle animasyonlu GIF'ler de oluşturabilirsiniz. Çok eğlenceli olabilir.

4. Talia, Smart AI ile tanışın

AI destekli Talia bir oyun değiştirici ve gelecekte TouchPal'i yeni zirvelere götürebilir. TouchPal, Talia adlı akıllı bir asistanla birlikte gelen, TouchPal Pro adlı yeni bir uygulamayı başlattı. Talia ne yapabilir? Bir şehrin adını yazdım ve Talia hava durumu ile geldi. Ayrıca mesajlara otomatik olarak cevap önerebilir.

New York'ta Tayland yemeği ararken Talia bana bazı önerilerde bulundu. Önerilerin ve önerilerin zamanla gelişeceğine inanıyorum. Uygulamanın anında bazı hızlı hesaplamalar için canlı para birimi dönüştürme ve dahili bir hesap makinesi bütünleştirir.

SwiftKey AI'dan yoksun, ancak umarım şirket gelecekte de uygular.

Also on Guiding Tech
Comparing Keyboards on iPhone: Stock vs Gboard vs SwiftKey

Read More

5. Tercüme

Tercüme, çok seyahat eden insanlar dahil herkes için heyecan verici bir özelliktir. Hollandaca dil paketini TouchPal'a yükledim ve 'Bir filme gidelim' yazdım. Sonuç, Google Çeviri uygulamasında gösterilenden farklı bir şeydi. Böylece nefesimi buna tutmazdım.

SwiftKey metni doğru çevirebilir. Yazarken kelimeleri önermek yerine, SwiftKey sizden verilen alana yazmanızı isteyecektir. Bir kez yapılırsa, metni çevirir ve kullandığınız uygulamaya yapıştırır.

6. Diğer Özellikler

SwiftKey, bir kaç numarayı koluna kadar gizler. Canlı konumunuzu herhangi bir uygulamanın içinde paylaştığınızda, konum özelliği adresinizi yazacaktır.

Pano özelliği sayesinde birden fazla metin dizesini kopyalayıp başka bir yere yapıştırabilirsiniz.

Note: If you do not pin the copied text, it will expire in one hour.

SwiftKey ayrıca takvim uygulamanızdaki verileri de çeker, böylece programınızdakileri görüntüleyebilir (oluşturamazsınız) ve hatta toplantıları planlarken başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Gboard'un bu özelliğe sahip olmamasına şaşırdım.

TouchPal ayrıca herhangi bir takvim entegrasyonu olmayan bir pano özelliğine sahiptir. Belki bu özellik gelecekte canlı konum paylaşım desteğiyle birlikte görünebilir.

Talia Swift

SwiftKey, çalışan takvim ve dil çeviri entegrasyonu sayesinde daha verimli olabileceğiniz daha parlak bir deneyim sunuyor. TouchPal, reklamını yapan ve gelecek aylarda oyun değiştirici olabilen akıllı bir AI olan Talia ile kaybedilen zaferini geri kazanmaya çalışıyor. Ne yazık ki çeviri ve isim tahmini çalışmıyor, ancak bir güncelleme bunu her zaman değiştirebilir.

Sıradaki: SwiftKey'i seviyor musun veya kullanıyor musun? Bu klavye uygulamasından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bu şık ayarlara ve seçeneklere göz atın.