Tamam, Google çalışmıyor: bunu nasıl çözeceğiz.

Google Asistan'ın hepimizin fütüristik bir ütopyada var olduğumuza yardım etmesi gerekiyordu ve orada sürekli kalıcı asistanlarımızı ceplerimize taşıdık. Ancak bunun yerine, pek çok Android kullanıcısı, bu özelliğin "Tamam Google" sözcüğünü tekrar tekrar yanıtsız bir telefona yadıklarını keşfetti; şüphesiz bu süreçte garip bir görünüm çizdi.

  • İşte en iyi Google Asistan komutları.
  • Herhangi bir ekranda "Ok Google" sesli arama nasıl elde edilir?

Ancak, henüz umutsuzluğa kapılmayın, ses tanıma yazılımını çalıştırmanız ve başparmağınızı yinelenen zorlanma yaralanması riskinden uzak tutmanız gereken bazı basit düzeltmeler de deneyebilirsiniz.

1. Dil ayarlarınızı kontrol edin

Google Asistan size yanıt vermiyorsa, belki yanlış dili konuştuğunuz olabilir. ABD İngilizcesi birçok kullanıcı için varsayılan dildir, ancak yine de Ayarlar menüsünde kontrol edilmesi ve gerektiği gibi değiştirilmesi gerekir. Bunu yapmak için, Google uygulamasına ve ardından ana menüsüne gidin, ardından Ayarlar > Ses'e ( Arama Altında) gidin ve Ses menüsünden uygun dilleri seçin. İsterseniz birincil ve ikincil dilleri ayarlayabileceğiniz onlarca dil seçeneği göreceksiniz, her biri bir onay kutusuna sahip olacaksınız. Google, hangi dili konuştuğunuzu otomatik olarak algılar ve aralarında otomatik geçiş yapar. Çok dilli iseniz, İngilizce dışındaki diller için ses tanımanın bazen küçük olabileceği konusunda uyarıda bulunun.

Check first that the default language is set to English (US). / © AndroidPIT

Dil paketinizi güncellemek sorunu çözebilir. Aynı Ses menüsünden Çevrimdışı konuşma tanıma seçeneğine gidin ve İngilizce (ABD) dil paketinizi indirin veya güncelleyin.

Check to make sure your offline languages are up-to-date. / © AndroidPIT

2. Cihazınızdaki mikrofonu kontrol edin

Google Asistan, ses tabanlı bir sistem olarak, akıllı telefonunuzun mikrofonuna kesintisiz erişime güveniyor. Google uygulamasını açtığınızda, arama çubuğunun sağ tarafındaki mikrofon simgesi kalın çizgilerle ve tam biçimlendirilmiş çizgilerle görünmelidir. Noktalı bir çizgiyse, mikrofonunuzda bir sorun olabilir.

Bu, şarj bağlantı noktasının yanında sıklıkla bulunan küçük mikrofon deliğindeki enkaz nedeniyle olabilir – bir emniyet pimi ile dikkatli bir şekilde poke edin veya temizleyin ve sorunu sık sık gidereceksiniz. Bu işe yaramazsa, Google uygulaması içindeki mikrofon ayarlarını kontrol edin.

Bazen arka planda çalışan uygulamalar, mikrofonun sesinizi almasını engelleyebilecek sesler çıkarıyor bu nedenle bunları kontrol edin ve ses çıkardığını düşündüğünüz her şeyi kapatın.

The microphone hole sometimes requires a careful cleaning. / © AndroidPIT

3. Samsungunuz varsa S Voice veya Bixby'yi devre dışı bırakın

Google Asistanı (ve daha eski Google Asistan), Samsung telefonlarında Bixby (veya daha eski S Voice uygulaması) ile her zaman uyumlu değil gibi görünen net bir neden olmamasına rağmen. Bixby veya S Voice kurulu bir Samsungunuz varsa ve bunun yerine Google'ın ses asistanını kullanmayı tercih ediyorsanız, en iyi ihtimaliniz cihazınızdaki Bixby veya S Voice'ı tamamen devre dışı bırakmak olabilir. Bunu yapmak için, S Voice veya Bixby için uygulama simgesini bulun ve sonra uzun süre basın ve Devre dışı bırak'ı seçin.

Long press the S Voice or Bixby icon and select the
Disable option. / © AndroidPIT

4. Tüm basit düzeltmelerin kurallarını belirleyin.

Bu belirgin bir şey ifade ediyor olabilir, ancak Google Asistanın çalışması için Kablosuz veya mobil verilere ihtiyacı olduğundan, aramayı denemeden önce cihazınızın bağlı olduğundan emin olun. Ayrıca, muhtemelen kitapta en eski tavsiyedir, hızlı bir yeniden başlatma yapmak hiç bir zaman acıyor – bazen sihir gerçekten gerçekleşiyor. Son olarak, "Tamam Google" algılamasının gerçekten açık olduğundan emin olmak için kontrol edin. Bunu yapmak için, Google uygulamasını açın ve ardından ana menüsünü açın, ardından Ayarlar > Ses'e gidin ( Arama Altında)> "Ok Google" algılamaya gidin . Buradan istediğiniz zaman "Tamam Google" deyimini etkinleştirin.

Enable “Ok Google” and retrain the voice model from this menu. / © AndroidPIT

5. "Ok Google" ses modelini geri al

Bazen neden bilinmeyen nedenlerle, Google Asistan, verdiğiniz komutları korumaz. Her şey başarısız olursa, dijital arkadaşınızı yeniden eğitmenin zamanı gelmiş olabilir. Bunu yapmak için, Google uygulamasını ve ardından ana menüsünü açmanız, daha sonra Ayarlar > Ses'e gidin ( Arama Altında)> "Tamam Google" algılamasına ihtiyacınız olacaktır . Oradan sesli moda taşı seçeneğine hafifçe vur'a dokunun ve başlangıçta kurduğunuzda yaptığınız gibi üç kez "Tamam Google" deyin.

Google Assistant ile sorunlarınız oldu mu? Herhangi bir yararlı düzeltmeyi kaçırdık mı? Aşağıdaki bilgileri bize bildirin.