“Tamam Google” pek çok telefonda çalışmıyor: işte bunun nasıl düzeltileceği

Google Asistan’ın, hepimizin kalıcı olarak hazır bulunan asistanlarımızı cebimizde taşıdığımız fütüristik bir ütopyada var olmamıza yardım etmesi gerekiyordu. Ama bu gerçek hayat, bilim kurgu değil ve bazen en iyi teknoloji işe yaramıyor. Bazı Android kullanıcıları bu özelliğin sadece “Ok Google” ibaresini tekrar tekrar tepkisiz bir telefona tekrar etmelerini sağladığını, bu süreçte garip bir görünüm çizdiğine şüphe duymadığını fark etti.

    İşte Google’da en iyi Tamam komutları Herhangi bir ekranda “Tamam Google” sesli arama nasıl yapılır

Ancak henüz umutsuzluğa kapılmayın, ses tanıma yazılımının çalışmasını sağlamak için deneyebileceğiniz ve baş parmaklarınızı tekrarlayan gerilme yaralanması riskinden uzak tutmak için deneyebileceğiniz birkaç basit düzeltme vardır.

Atlamak:

    Sadece sizde olmadığınızı kontrol edin Dil ayarlarınızı kontrol edin Cihazınızdaki mikrofonu kontrol edin Eğer bir Samsung kuralına sahipseniz S Sesini veya Bixby’yi devre dışı bırakın

1. Yalnız olup olmadığınızı kontrol edin

Sorunun sizinkinden ziyade Google’ın tarafında olduğunu bilmek iyi olabilir. Diğer kullanıcıların “Tamam Google” ve “Hey Google” ses algılamasının telefonlarında çalışmayı durdurduğundan şikayet edip etmediklerini görmek için Twitter, Reddit ve Google’ın destek forumlarını inceleyin.

Bazen en yaygın çözüm, Sesli Eşlemeyi sadece Google’ın algılamasını düzeltmek için yeniden denemek, işe yaramaz çünkü ayarlarda bunu yapmak için seçenekler gridir. Bu durumda, aşağıda ayrıntıları verilen seçeneklerden geçtiğinizde, Google tarafından bir düzeltmenin yapılmasını beklemeniz gerekir. Uyarı alın, Google bu düzeltmeleri her zaman derhal duyurmaz, bu nedenle çevrimiçi topluluklara göz atın.

2. Dil ayarlarınızı kontrol edin

Google Asistanı size cevap vermiyorsa, belki de yanlış dil konuşuyorsunuzdur. ABD İngilizcesi, birçok kullanıcı için varsayılan dil olacaktır, ancak yine de Ayarlar menüsünde kontrol edilmeye ve gerektiği şekilde değiştirilmeye değer. Bunu yapmak için Google uygulamasına ve ardından ana menüsüne gidin, ardından Ayarlar> Ses bölümüne (Arama altında) gidin ve ardından Ses menüsünden uygun dilleri seçin.

Orada her biri onay kutusu olan düzinelerce dil seçeneği göreceksiniz, böylece isterseniz birincil ve ikincil dilleri ayarlayabilirsiniz. Google, hangi dili konuştuğunuzu otomatik olarak algılar ve aralarında otomatik olarak geçiş yapar. Çok dilli iseniz, İngilizce dışındaki diller için ses tanımanın bazen alt para olabileceği uyarısında bulunulur.

google settings voice language english 1

Dil paketinizi güncellemek de sorununuzu çözebilir. Aynı Ses menüsünden Çevrimdışı konuşma tanıma bölümüne gidin ve İngilizce (ABD) dil paketinizi indirin veya güncelleyin.

google offline speech 2

3. Cihazınızdaki mikrofonu kontrol edin

Ses tabanlı bir sistem olarak Google Assistant, akıllı telefonunuzun mikrofonuna kesintisiz erişime güvenir. Google uygulamasını açtığınızda, arama çubuğunun sağ tarafındaki mikrofon simgesi, tam olarak biçimlendirilmiş çizgilerle kalın görünmelidir. Kesikli bir çizgi varsa, mikrofonunuzla ilgili bir sorununuz olabilir.

Bu, genellikle şarj portunun yanında bulunan küçük mikrofon deliğindeki döküntülerden kaynaklanıyor olabilir – bir çengelli iğne ile dikkatli bir dürtme yapın veya temizlemek için benzer bir işlem yapın; Bu işe yaramazsa, Google uygulamasındaki mikrofon ayarlarını kontrol edin.

Bazen arka planda çalışan uygulamalar, sesinizi toplayan mikrofona müdahale edebilecek sesler çıkarıyor, bu yüzden bunları da kontrol edin – ve gürültü yapabileceğini düşündüğünüzü kapatın.

AndroidPIt google pixel XL 9848

4. Samsung’unuz varsa S Voice veya Bixby’yi devre dışı bırakın

Bunun nedeninin açık bir nedeni olmamasına rağmen, Google Asistan’ın Samsung telefonlarında Bixby (veya eski S Voice uygulaması) ile her zaman uyumlu olmadığı anlaşılıyor. Bixby veya S Voice yüklü bir Samsung’unuz varsa ve bunun yerine Google’ın ses asistanını kullanmayı tercih ederseniz, en iyi tercihiniz cihazınızdaki Bixby veya S Voice’i tamamen devre dışı bırakmak olabilir. Bunu yapmak için, sadece S Voice veya Bixby’nin uygulama simgesini bulun ve sonra uzun basın ve Devre Dışı Bırak’ı seçin.

disable s voice 4

5. Tüm basit düzeltmeleri düzeltin

Bu açık olabilir, ancak Google Asistan’ın çalışması için Wi-Fi veya mobil verilere ihtiyacı var, bu yüzden bir arama yapmadan önce cihazınızın bağlı olduğundan emin olun. Ayrıca, ve bu muhtemelen kitaptaki en eski tavsiye, hızlı bir yeniden başlatma yapmak için asla acıtmıyor – bazen sihir oluyor. Ve son olarak, en az değil, “Tamam Google” algılamanın gerçekten açık olduğundan emin olun. Bunu yapmak için, Google uygulamasını ve ardından ana menüsünü açın, ardından Ayarlar> Ses (Arama altında)> “Ses Eşleme” algılama seçeneğine gidin. Oradan özelliği açın.

gassnotwork

6. “Ok Google” ses modelini yeniden eğitin

Bazen, bilinmeyen nedenlerden dolayı Google Assistant, verdiğiniz komutları korumaz. Her şey başarısız olursa, dijital yoldaşınızı tekrar eğitmenin zamanı gelebilir.

    Ayarlar> Google> Ara> Ses’i Açın Sesli Eşleme ile erişimin açık olduğundan emin olun. Oradan, Ses modelini yeniden eğit öğesine dokunun ve istendiğinde “Tamam Google” ve “Hey Google” ı tekrarlayın. Asistan sesinize bir kez daha normal yanıt vermelidir.

Google Asistan ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Herhangi bir yararlı düzeltmeyi kaçırdık mı? Bize aşağıda bildirin.