Tamamen ölmüş ve açılmayacak Samsung Galaxy S9 Plus ile ne yapmalı (kolay adımlar)

Samsung Galaxy S9 Plus cihazınız belirgin bir sebep olmadan kendi kendine ölür veya kapanırsa ve tekrar açılmazsa, muhtemelen sadece bir ürün yazılımı çökmesi ve ne yapacağınızı bildiğiniz sürece kendi başınıza çözebileceğiniz küçük bir sorun . Telefonunuzu gece şarjda bıraktığınızda, sabah uyandığınızda ekranın siyah olduğu ve telefonun yanıt vermeyeceği zamanlar da vardır. Panik yapmayın çünkü bu konuda her zaman yapabileceğiniz bir şey vardır.

Bu makalede, benzer sorunları çözmek için her zaman kullandığımız çözümü sizinle paylaşacağım. Bu sorunun özellikle donanımı etkilediğinde de ciddi olabileceğini anlıyorum, ancak cihazınız sert bir yüzeye düşmediği veya çok uzun süre suya batırılmadığı sürece, her zaman düzelt. Bir şey yapmalısınız ve tekrar başlatamazsanız, yine de mağazaya veya mağazaya getirme seçeneğiniz vardır. Bu sorunu nasıl çözeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Daha ileri gitmeden önce, sorununuza bir çözüm bulmaya çalıştığınız için bu yayını bulduysanız, telefonla sıkça bildirilen sorunların çoğuna zaten değindiğimiz için Galaxy S9 Plus sorun giderme sayfamızı ziyaret etmeyi deneyin. Okuyucularımız tarafından bildirilen bazı sorunlara zaten çözümler sunduk, bu nedenle sizinkine benzer sorunları bulmaya ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaya çalışın. Sizin için işe yaramıyorlarsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve gönder’i tıklayın.

Ölen ve artık açılmayan Galaxy S9 Plus’ı düzeltin

Size sadece birkaç çözüm sunabilirim ve bunlar, siyah ekran ölüm ve yazılımla ilgili diğer endişeler gibi benzer sorunları çözmek için kullandığımız çözümler. Sizin için çalışıp çalışmayacaklarını görmeye çalışın…

İlk çözüm: Zorunlu yeniden başlatma

Çoğu zaman, bir telefon kapanır ve artık açılmazsa, ürün yazılımı ile ilgili bir sorun vardır ve bu Galaxy S9 Plus’ınız için geçerli olabilir. Güç tuşuna veya herhangi bir düğmeye bastığınızda artık yanıt vermeyebileceğini anlıyorum, ancak yine de küçük bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz ve zorla yeniden başlatmanın yapılması sorunu çözebilir.

Sesi azaltma düğmesini ve açma / kapatma tuşunu aynı anda 10 saniye veya daha uzun süre basılı tutun. Bu, cihazın buna yanıt vermemesi durumunda sorunu çözmek için fazlasıyla yeterlidir, birkaç kez daha yapmayı deneyin ve hala değilse, bunu deneyin.

    Önce ses azaltma düğmesini basılı tutun ve henüz bırakmayın. Şimdi ses azaltma düğmesini basılı tutarken güç tuşunu basılı tutun. Her iki tuşu da 10 saniye veya daha fazla basılı tutun.

Temel olarak ilk prosedürle aynıdır, bu sefer güç tuşundan önce ses azaltma düğmesine basıldığından emin oluruz, aksi takdirde yapmak aynı sonucu vermez.

İLGİLİ YAZILAR:

    Samsung Galaxy S9 Plus’ta kilitlenmeye devam eden Spotify’ı nasıl düzeltebilirim (kolay adımlar) Samsung Galaxy S9 Plus’ta kilitlenmeye devam eden Facebook uygulamasını nasıl düzeltebilirim? [Sorun Giderme Kılavuzu] Galaxy S9 Plus e-posta kurulum hatası: “Bu hesap için kullanıcı adı veya şifre yanlış veya POP3 / IMAP erişimi açık değil.” Samsung Galaxy S9 Plus’ınızı Black Screen of Death ile nasıl düzeltebilirim (kolay adımlar) Samsung Galaxy S9 Plus’ta Fabrika Ayarlarına Sıfırlama veya Ana Sıfırlama nasıl yapılır ve ne zaman kullanılır?

Alternatif çözüm: Telefonu şarj edin ve güç yeniden başlatın

Pil tamamen boşalmış olabilir ve bu nedenle cihazı düzgün bir şekilde kapatmak yerine ürün yazılımı çökmüş olabilir. Bu olduğunda, bir pakette zaten iki probleminiz var, ancak şey telefonunuzun yanıt vermeyeceği veya pil yoksa ve daha kötüsü olduğu için bu durumda açılmamasıdır, cihaz şarj olmayacaktır. Bu konuda yapmanız gerekenler:

    Şarj cihazını çalışan bir AC prizine takın.Orijinal kabloyu kullanarak telefonunuzu şarj cihazına bağlayın.Telefonun şarj olduğunu gösterip göstermediğine bakılmaksızın, şarj cihazına bağlı olarak en az 10 dakika bekletin. Ses kısma düğmesini basılı tutarken güç tuşunu basılı tutun. Şarj cihazına bağlıyken her iki tuşu da 10 saniye veya daha fazla basılı tutun.

Sorun daha önce bahsettiğimizle aynıysa, telefonunuzun şimdi başlamış olması gerekir. Bununla birlikte, cihaz bundan sonra hala yanıt vermiyorsa, onu mağazaya geri getirmenin ve bir teknisyen tarafından kontrol etmenin veya bir değiştirme için müzakere etmenin zamanı gelmiştir.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.

Kontrol etmek isteyebileceğiniz gönderiler:

    Samsung Galaxy S9 Plus açılmayacak şekilde nasıl giderilir (kolay adımlar) Samsung Galaxy S9 Plus cihazınız yavaş çalışmaya başlarsa ne yapmalı (kolay adımlar) Samsung Galaxy S9 Plus’ınızı Black Screen of Death (kolay adımlar) ile nasıl düzeltebilirim (kolay adımlar) Samsung Galaxy S9 Plus’ta Fabrika Ayarlarına Sıfırlama veya Ana Sıfırlama nasıl yapılır ve ne zaman kullanılırSamsung Galaxy S9 Plus’ta kilitlenmeye devam eden Spotify nasıl düzeltilir (kolay adımlar) Samsung Galaxy S9 Plus’ta kilitlenmeye devam eden Facebook uygulaması nasıl düzeltilir? [Sorun Giderme Kılavuzu] Galaxy S9 Plus e-posta kurulum hatası: “Bu kullanıcı için kullanıcı adı veya şifre yanlış veya POP3 / IMAP erişimi açık değil.”