Telefon etmeye çalışırken Galaxy Note8 “Ağda kayıtlı değil” hatasını gösteriyor

Selam beyler! Bu sorun giderme makalesi # GalaxyNote8’deki üç sesli arama sorununu ele alacaktır. Arama ile ilgili sorunlarda son birkaç haftada ani bir artış oldu, bu yüzden bugün mümkün olduğunca çok sayıda konuyu cevaplama çabamızın başlangıcına işaret ediyor.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun # 1: Galaxy Note8, aramalar sırasında arayan kişinin sesini duyamıyor, çalmıyor

Bugünden başlayarak, birini aradığımda, diğer hatta çaldığını veya sesini duyamıyorum. Beni duyabilirler. Birisi beni aradığında, telefon çalar ama cevap verdiğimde onları duymuyorum ama beni duyuyorlar. Telefon hoparlörü, ahizesiz hoparlör, bluetooth kulaklık veya araba bluetooth kullanıyorsam hiç fark etmez. Ancak, telefon kendi hoparlöründe veya bluetooth’unda iyi müzik, video vb. Sadece telefon görüşmeleri sırasında bu sorunu yaşıyorum. Teşekkürler. – Brian Brian

Çözüm: Merhaba Brian. Kullandığınız Telefon uygulamasında bir sorun olabilir. Samsung’un hisse senedi Telefon uygulamasını kullandığınızı varsayıyoruz, bu nedenle yapmak istediğiniz ilk şey verilerini temizlemektir. Bu uygulamayı yeniden yükleyemediğiniz için, sorun giderme açısından yapabileceğiniz en çok şey budur. Bir uygulamanın verilerini temizleme hakkında aşağıdaki adımları izleyin:

    Ayarlar uygulamasını açın.Uygulamalar’a dokunun. Sağ üst taraftaki Diğer ayarlar’a (üç nokta simgesi) dokunun. Sistem uygulamalarını göster’e dokunun. SIM Araç Kiti uygulamasını bulun ve üzerine dokunun. Depolama’ya dokunun. sorun.

Başka bir telefon veya sesli arama uygulamasını deneyin

Varsayılan telefon uygulamanızın verilerini silmek işe yaramazsa, bir sonraki yapmanız gereken başka bir tane denemek olacaktır. Play Store’daki diğerlerinin yanı sıra Facebook Messenger, Google Hangouts gibi kullanabileceğiniz birçok sesli arama uygulaması var. Bunlardan birini kurmayı deneyin ve aramalar sırasında bunun nasıl çalıştığını görün.

Güvenli moda önyükleme

Soruna neden olan kötü bir üçüncü taraf uygulaması olasılığını kontrol etmek için, bir sonraki sorun giderme işleminiz cihazınızı güvenli moda çalıştırmak olacaktır. Bu moddayken, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların çalışmasına izin verilir, yani indirilen uygulamalarınızdan biri sorunun arkasındaysa, güvenli modda sesli arama düzgün çalışmalıdır.

Güvenli modda sesli aramayı kontrol etmek için:

    Cihazı kapatın. Ekranda görünen model adı ekranını geçecek şekilde Güç tuşunu basılı tutun. SAMSUNG ekranda göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod belirdiğinde, Sesi kısma tuşunu serbest bırakın. Telefonunuzu çalıştırın ve sorunu tekrarlamaya çalışın. Sesli arama düzgün çalışıyorsa, elinizde kötü bir uygulama sorunu vardır.

Hangi uygulamaların soruna neden olduğunu belirlemek için telefonu güvenli moda geri başlatmalı ve şu adımları izlemelisiniz:

    Güvenli moda önyükleme yapın.Sorunu kontrol edin.Bir üçüncü taraf uygulamasının suçlanacağını onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğiniz uygulamalarla başlamanızı öneririz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin. Note8’iniz hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın. suçluyu tanımladın.

Sorun # 2: Telefon etmeye çalışırken Galaxy Note8 “Ağda kayıtlı değil” hatasını gösteriyor

Dün GPS’i Not 8’imde kullanıyordum ve çevrimdışı oluyor. O zamandan beri hiç arama yapamadım, mesaj alamıyorum ve gönderemedim. Bu sorunu çözmek için son bir buçuk googling harcadım. Başka bir sim kartı denedim ve telefonumda da çalışmıyor. Mobil planımda teknik desteği aradım, fabrika ayarlarına sıfırlama, yazılım sıfırlama, ağ ayarlarını sıfırlama, apn onaylama, denediğim şeyler için liste uzayıp gidiyor. * # * # 4636 # * # * bile denedim ve hiçbir şey yapmaz, ping testi ya da başka bir şey için bana hiçbir şey gelmez. Daha önce yapmadığım şeyler hakkında bana önerilerde bulunabilir misiniz? Ayrıca aramaya çalışırken aldığım mesaj ağa kayıtlı değil ve ağı manuel olarak seçmeye çalıştım ve listede yok ve diğerlerine bağlanmaya çalıştım ve telefonum bunlara bağlanmayacak. Ayrıca 2G’ye sadece 3G ve diğerlerine bağlanmayı denedi ve bir fark yaratmıyor. Şimdiden teşekkürler. – İspanyol şarabı

Çözüm: Merhaba Sherry. Tamamen ele alındığında, sorun açıklamanızda belirttiğiniz tüm belirtilere, telefonunuzun IMEI ile bir ilgisi olabileceğine inandığımız tek bir faktör neden olmalıdır. Cihazınızın kara listeye alınması da mümkündür.

Bir cihazın bir ağa bağlanamadığını ve “Ağda kayıtlı değil” hatasını aldığını düşündüğünüzde dikkate almamız gereken çok sayıda değişken olmasına rağmen, özel durumunuzun nedenini belirlemek çok daha kolaydır çünkü bir kullanıcının bu durumda yapabileceği neredeyse tüm temel şeyleri zaten denedi. Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra hiçbir şey değişmediğinden, bu durumda soruna neden olan hiçbir işletim sistemi hatası olmadığını söylemek güvenlidir. Size sorum şu: Cihazınızın bir taşıyıcı tarafından kara listeye alınmış olması mümkün mü? Bunun olmasının birçok nedeni var, ancak genellikle ikinci el bir cihaz satın aldığınızda ve bu cihaz çalındığında, çalındığı veya hala dengesiz bir hesap altında olduğunda ortaya çıkar. Operatörler bir cihazı başka nedenlerle kara listeye alabilir, ancak bu ikisi normal olanlardır. Note8’inizi başka birinden aldıysanız, gadget’ı getirdiğiniz kişiye ilk önce faturalarını ödemesini söyleyebilmeniz için önceki durumunu orijinal taşıyıcısından öğrenmeye çalışın. Bu öneri, çevrimiçi olarak satın alınan cihazlar için pratik olmayabilir, ancak Note8’inizin yalnızca kablosuz bağlantı için sahip olmasından memnun değilseniz, kara liste durumundan çıkarmak için tüm yöntemleri tüketmeniz gerekir.

Çalınan bir telefonunuz olup olmadığını kontrol etmek için, bu Çalıntı Telefon Denetleyicisi aracını kullanarak telefonunuzun IMEI’sini girebilirsiniz. Site, telefonunuzun benzersiz MEID veya ESN’sini de kullanabilir. IMEI, MEID ve ESN her telefonun benzersiz tanımlayıcılarıdır.

ABD dışındaysanız, cihazınızın durumunu kontrol etmek için http://www.imei.info/ adresini kullanabilirsiniz.

Note8’inizin IMEI’sini almak için:

    Ayarlar uygulamasını açın. Telefon hakkında öğesine, Durum öğesine, IMEI bilgilerine dokunun.

Bazen, kara listeye alınan cihazların bir listesini tutan diğer veritabanı da cihazınızın seri numarasını isteyebilir, bu yüzden sadece Ayarlar> Telefon hakkında bölümüne bakın.

Sorun # 3: Verizon Note8, hücresel ağa yeniden bağlandığında yeni sesli mesaj için bildirim almaya devam ediyor

Verizon ağındaki Note8’im hücresel sinyali kaybedip tekrar kazandığında, bir bildirim sesi ve yeni bir sesli mesaj bildirimi alıyorum. Kontrol ettiğimde VM yok. VM bildirimini temizlemek için telefon uygulama ayarlarına gitmeli ve verileri temizlemeliyim. Yeniden başlatma, yumuşak sıfırlama ve hatta donanımdan sıfırlama gerçekleştirdim. Bu sorun da birkaç yıl süren sistem güncellemeleri için benimle. Kalıcı bir çözüm öğrenmek isterim. Kayıp servis bildirimini veya başka bir fikri kapatmanın bir yolu olup olmadığını merak ediyorum ?? – Dave de la Fuente

Çözüm: Merhaba Dave. Verizon markalı Note8’iniz varsa, bu sorunu kontrol etmek için Verizon’a bildirmeniz gerekir. Bu, laboratuvarımızdaki Note8’lerimiz gibi uluslararası (global) Note8 sürümleriyle ilgili bir sorun değildir, bu nedenle Verizon’un belleniminde veya uygulamalarından birinde bir hata olmalıdır.

Sorunun yalnızca Note8’inizde veya hatta Verizon hesabınızda da çözülme ihtimali vardır. Sesli mesajınızın bu numarayla ilişkilendirilebilmesi için yeni bir numara istemeyi düşünün. Bu genellikle sesli posta sorunlarını düzeltmenin etkili bir yoludur.

Ayrıca, geçmişte, köklü cihazlara sahip kullanıcıların sesli mesajlar ve diğer ağ hizmetleriyle ilgili sorun yaşama eğiliminde olduklarını fark ettik. Note8’iniz köklü ise, kökten çıkarmayı deneyin ve sesli postanın nasıl performans gösterdiğini görün.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.