Telefonum nerede Kaybettiğiniz (veya çalınan) akıllı telefonunuzun yerini belirleme

Telefonunuzu hiç bir yerde terkettiniz mi ve bir daha bulamadınız mı? Kaybedilen veya çalınan akıllı telefonları bulmanın epeyce yolu vardır. Telefonunuzu uzaktan bulabiliyorsanız, verilerinize erişmek isteyebilecek herhangi bir hırsız için hayatı zorlaştırdığınızdan emin olabilirsiniz. Burada, verilerinizi nasıl koruyacağınıza ve cihazınızı kurtaracağınıza ilişkin ipuçları veriyoruz.

  • En iyi Android anti-virüs ve mobil güvenlik uygulamaları
  • Dosyalarınızı ve uygulamalarınızı Android'de nasıl güvenli bir şekilde gizleyebilirsiniz?

Akıllı telefonunuzu kaybetmek veya çalmak, size acı çekme ve hayal kırıklığına neden olabilir. Pahalı bir cihazı kaybetmiş olmakla kalmaz, aynı zamanda özel veriler, kişiler, resimler ve dosyaları çok kaybedersiniz! Cihazınızı kaybetme ya da çalınması ve hatta akıllı telefonunuzla yeniden bir araya getirilmesinin yarattığı hasarı azaltmanın yolları vardır.

Bir bölüme atla:

  • İşin püf noktaları
  • Akıllı telefon hırsızlığını önleme
  • Akıllı telefonunuzu bulma

İşin püf noktaları

Hırsızların akıllı telefonunuza erişmesi genellikle oldukça kolaydır. Bir restoranda olduğunuzda, bir telefonun bir masada oturup kalması çok sıktır. Sokakta yürümek veya toplu taşıma araçlarında seyahat etmek, birçok insanı bir yandan rahatça tutuyor. Internet tarama, Facebook, Twitter veya çağrı olsun – hırsızlar bu durumlardan kolayca yararlanabilir. Ayrıca, eğlenmeyle karşı karşıya kaldıysanız, nöbet tutmanız önemlidir. Lookout tarafından ABD'de akıllı telefon hırsızlığına ilişkin bir rapora göre, telefonların% 16'sı bir restoranda ve% 11'i bar veya gece kulübünde çalınır.

Bars are a favorite for smartphone thieves. / © ANDRODPIT, Shutterstock

Bir popüler hüner, size bir notla yaklaşan insanlardır: "Ben sağır ve evsizim, lütfen bir fincan kahve için biraz yedek bir şeyler alabilir miyim?" Kısa bir süre için, biranın yanında masada bıraktığınız akıllı telefonunuz kağıt parçasıyla kaplıdır. Cüzdanınıza ulaşmak için hırsız hızlı bir şekilde akıllı telefonunuzu masadan çıkaracaktır. Sonuç olarak, hırsız hem yedek değişiminizi hem de telefonunuzu cepler. Benzer bir hile aynı zamanda bir gazete ile yapılabilir, çünkü bu aynı zamanda hırsızların yapışkan parmaklarını gizlemek için de etkili.

Opinion by Eric Ferrari-HerrmannI’ve never had my phone stolen off meWhat do you think?5050168 participants

Bir diğer hüner çabuk kavrama. Kapanan metro kapısı her zaman hırsızlar için mükemmel bir fırsattır. Cihaza dışarıdan kapılardan ulaşıyorlar ya da tıpkı kapılar kapanmak üzereler gibi elinizden almaya devam ediyorlar. Her iki durumda da, bu yöntem onları izlemenize izin vermeyecek.

Sokakta yürürken, konuşurken telefonunuzu tutmanız ve bir binaya veya duvara olabildiğince yakın olmanız için kendinizi koruyabilirsiniz.

Akıllı telefon hırsızlığını önleme

Verileri düzenli olarak yedekle

Genel bir kural olarak, yalnızca akıllı telefonunuzda resim veya kişisel veri bulundurmamalısınız. Bulutta rehber, resimler ve çok daha fazlası yedeklenebilir. Google ve diğerleri bulut yedeklerini ve depolamayı ücretsiz olarak sunar ve bunları otomatik olarak senkronize edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Normal olarak, bu otomatik yedekleme akıllı telefonunuzu kurduğunuzda başlamalı, ancak Ayarlar -> Hesaplar -> Google -> [Hesap] -> Senkronizasyon ve Yedekleme'yi tekrar kontrol etmeyi unutmayınız .

Hırsızlar için zorlaştır

Ekranınızı bir PIN, şifre veya desen kodu ile kilitleyin. Aygıtta dahili belleğin şifresini çözmek için açıldığında, kodun yalnızca kendisine erişebilmesi için girilmesi gerektiğini ayarlarda belirtin. Bu durumda, telefon çalınırsa, hırsız verilerinize ulaşamaz.

The pass code and encryption will make life difficult for thieves. / © ANDROIDPIT

Bir Google hesabı kullanın, böylece telefonunuz hırsız tarafından sıfırlandıysa, Google hesabınızı bilmeden telefonunuzu yeniden etkinleştiremezsiniz. Bu telefonun hırsız için tamamen değersiz olmasını sağlar. Hırsızlıkları önlemek için de çalışıyor. Reuters'in bir raporuna göre, karşılaştırılabilir işlevsellik, iPhone'larda bildirilen hırsızlık sayısını belirgin bir şekilde azalttı.

Cerberus'la güç düğmesini devre dışı bırakın, böylece hırsızlar telefonu kapatamaz ve çevrimiçi servislerle daha uzun süre bulmanız gerekir.

Cerberus anti theft

Akıllı telefonunu bulun

Telefonunuzun 15 basamaklı IMEI numarasını kaydedin, markayı ve modeli öğrenin ve operatörünüzün müşteri hizmetleri çağrı numarasını not edin. Bu bilgi ile, telefonunuzu çalınmış olarak rapor etmek ve SIM kartı kilitlemek daha kolay.

SIM kart çıkartılmışsa ancak akıllı telefon henüz kapalı değilse, IMEI üzerinden bulunabilir. Telefon / Çevirici uygulamasına * # 06 # yazarak IMEI'yi okuyabilirsiniz. Diğer şeylerin yanı sıra, cep telefonu sigorta şirketleri bu tür durumlarda yardımcı olabilir.

Android cihaz yöneticisi akıllı telefonunuzu bulur

Android Cihaz Yöneticisi ile, yanlış yerleştirilmiş bir cep telefonunu kolayca bulabilmeniz için akıllı telefonunuzun maksimum ses seviyesinde olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer başka bir yerdeyse, bunu GPS ile gerçek zamanlı olarak bulabilirsin. Bununla birlikte, çalınan veya kaybolan akıllı telefonun açık olması ve İnternet'e bağlı olması gerekir. Hırsız SIM kartı çıkartıp mobil veri bağlantısını keserse, Wi-Fi'yi kapatır veya telefonu kapatır, bu maalesef artık mümkün değildir.

  • Android Cihaz Yöneticisi nasıl kullanılır?

If the thief removes the SIM card, the phone becomes more difficult to locate. / © AndroidPIT

Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak, iletiyi bulan kişinin sizinle nasıl iletişime geçeceğini bilmesi için de bir ileti görüntüleyebilirsiniz. Cihazdaki tüm verileri uzaktan silmek de mümkündür.

Aygıt Yöneticisinin en büyük zayıf yönü, uzak özelliklerin çalışabilmesi için akıllı telefonunuzun İnternet'e bağlı olması gerekliliğidir. Buna ek olarak, akıllı telefonunuzla aynı Google hesabına sahip bir bilgisayarda oturum açmanız gerekir. İki adımlı doğrulama kullanıyorsanız, kimliğinizi doğrulamak ve bilgisayarda oturum açmak için telefonunuzdan başka bir yöntem gerekir. Bu sorunlu olabilir.

Android Device Manager helps recover lost or stolen phones. / © AndroidPIT

(Çalınan) cihazlarınızı bulmak, güvenli hale getirmek veya uzaktan temizlemek için Google kimlik bilgilerinizle Android Cihaz Yöneticisi'nin web arayüzüne giriş yapın. Telefonunuzda yüklü ve etkinleştirilip gösterilmediğini görmek için Android cihazınızın ayarlarını açın ve Güvenlik -> Cihaz yöneticileri bölümüne gidin. Orada Android Cihaz Yöneticisi'ni görmelisiniz. Etkinleştirin, böylece kötü bir şey olması halinde telefonunuzu uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Find My Device

Üreticiler ve üçüncü parti uygulamalar benzer hizmetleri sunar. Samsung Cep Telefonum'u Buluyor, Motorola'nın Motorola Aygıt Yöneticisi bulunuyor ve Sony'de cihazları için myXperia var. Bir Google hesabınız yoksa veya bir nedenle erişemiyorsanız, bu iyi bir ikincil seçenektir.

Play Store, Cerberus, Avast, Android'i Kaybettiği veya My Droid adlı kullanıcının bulunduğu üçüncü taraf uygulamaları içerir. Cerberus gibi bazıları da metin mesajıyla akıllı telefonunuzla iletişim kuruyor. Böylece, cihaz açıkken ve SIM kart takılı olduğu sürece İnternet'e bağlanmadan akıllı telefonunuza komutlar gönderebilirsiniz. Buna ek olarak, uygulamalar hırsızları kilidi olmayan akıllı telefonu kapatmanıza engel olur ve bu da sizi veya polisin yerini belirlemenize yardımcı olabilir.

Kaybedilen veya çalınan bir telefonu kurtarmak için herhangi bir ipucu var mı? Yorumları bize bildirin.

Samsung Galaxy S7 Edge nereden alınır

Best price

New Unlocked SAMSUNG Galaxy S7 Edge G935F Black White Gold Blue Android Phone

£339.95

£339.95 total

Check Offer

Samsung Galaxy S7 Edge SM-G935F – 32GB – Gold Platinum (Unlocked) Smartphone

£344.99

£344.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S7 G930FD 32GB Dual SIM 4G LTE SIM FREE / UNLOCKED with Kolar 0.33mm Rounded Tempered Glass Edges Screen Protector – Gold

£353.99

£353.99 total

Check Offer

samsung galaxy s7 edge

£350.00

Shipping from £8.40
£358.40 total

Check Offer

Samsung Galaxy S7 Edge G935F 32GB 4G LTE SIM FREE / UNLOCKED – Black

£379.99

£379.99 total

Check Offer

Compare prices