Telefonunuz Hacklendi mi? Telefonda Verilerinizi Korumaya Yönelik Komple Kılavuz

Bilgisayar korsanları, çeşitli nedenlerle giderek daha fazla akıllı telefonu hedef alıyor. Bunların en belirgin olanı kişisel veriler içindir. Ancak anlayışlı bilgisayar korsanları şimdi yeni bir finansal dünya düzenine girerken bunun ötesine bakıyorlar. Cryptojacking, bilgisayar korsanlarının cryptocurrency’i hesaplamak için telefonun işlem gücünü kullandığı yerdir.

Is Your Phone Hacked

Teknikleri daha karmaşık hale geldikçe, telefonunuzun saldırıya uğradığını nasıl anlarsınız?

Veri hırsızlığı, kredi kartı sahtekarlığı veya yasadışı kripto madenciliği – bunlar, telefonunuz saldırıya uğradığında neler olabileceğine dair pek çok örnek. Akıllı telefonunuzun bildiğinizden çok daha değerli olmasının nedeni de budur. Tek sorun, sahne arkasında veya ekranda ne olup bittiğini bulmak ve hasar vermeden önce onu durdurmak.

Hadi başlayalım.

1. Aşırı Isınma

Cep telefonlarının şarj olurken veya yoğun grafikli oyunlar oynarken ısınması yaygındır. Düşük kaliteli akıllı telefonlar, videoları çok uzun süre izlediğinizde de ısınır. Ancak telefonunuz açık bir neden olmadan aşırı ısınırsa, kullanımda olmadığı zaman, bu bir kırmızı bayraktır.

Is Your Phone Hacked 1Is Your Phone Hacked 2

İzniniz olmadan arka planda çalışan bir uygulamayı veya işlemi veya daha fazlasını bulmanız gerekir. Ayarlar’ı açın ve Uygulamaları Yönet’e gidin. Bir uygulama veya servis çalışıyorsa, yeşil noktalı bir daire göreceksiniz.

İleri düzey kullanıcılar Geliştirici Seçeneğini etkinleştirebilir (Android yapı numarasına 10 kez dokunun) ve Çalışan Servisleri kontrol edebilir.

2. Batarya Drenajı

Pilin normalden daha hızlı tükendiğini fark ederseniz, belirli istenmeyen işlemler arka planda çalışır. Ayarlar’ı açın ve Batarya ve performans’a gidin. Burada Güç kullanımını seçin.

Is Your Phone Hacked 3Is Your Phone Hacked 4

Hangi uygulamanın pil tükettiğini ve son zamanlarda kullanmayı hatırlayıp hatırlamadığınızı kontrol edin. Ayrıca, şu anda hangi uygulamaların etkin olduğunu görmek için Uygulama batarya tasarrufu seçeneğini inceleyin.

Is Your Phone Hacked 5Is Your Phone Hacked 6

Herhangi bir uygulamanın arka plan etkinliğini açarak ve Arka plan etkinliğini kısıtla seçeneğini seçerek sınırlayabilirsiniz.

Is Your Phone Hacked 7

3. İstenmeyen Uygulama Yüklemeleri

Güvenilir olmayan kaynaklardan yüklenen bazı uygulamalar başka bir Temizleyici veya Ücretsiz Ram uygulaması yüklemenizi engellemeye devam edebilir. Sinsi olanlar izniniz olmadan malware yüklü bir tane yüklerler. Şüpheli görünen uygulamayı yüklemeyi hatırlamıyorsan, şansın olmadı. Herhangi bir uygulamayı kurmadan önce kullanıcı yorumlarını okumak ve sadece indirmek için sadece Play Store’u kullanmak genellikle iyi bir fikirdir.

Is Your Phone Hacked 11

Bazen popüler uygulamalar bile güvenli olmayabilir, bu da durum tespiti daha da önemli kılar.

4. Veri Kullanımı

Wi-Fi bağlantısı sırasında insanlar veri kullanımlarına dikkat etmezler, ancak yapmalıdırlar. Açıklanamayan Internet veri kullanımı, telefonunuzdaki verilerin, bilgisayar korsanlarının sunucusu olabileceği şüpheli bir web sitesine yüklendiğinin açık bir işaretidir. Ayarlar’ı açın ve Veri kullanımı üzerine dokunun.

Is Your Phone Hacked 8Is Your Phone Hacked 9

İnterneti kullanan tüm uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Burada Mobil ve Wi-Fi kullanımı arasında geçiş yapabilirsiniz.

Is Your Phone Hacked 10

Veri kullanımında olağandışı bir yükseliş fark ederseniz, kullanmadığınızı hatırlamadığınız veya İnternet’i en baştan kullanmamanız gerektiğini düşündüğünüz bir uygulamaya bakın, kurtulun.

5. Pop-Up Reklamlar

Bazı geliştiriciler, kimsenin farkına varamayacağını düşünerek pop-up reklamlar göstermeyi sever. Her neyse, telefonunuzda rasgele açılır pencere reklamları fark ederseniz, bu uygulamayı hızlı bir şekilde bulmanız ve kurtarmanız gerekir. Bu uygulamalar gizlice verilerinizi çalıyor ve reklamverenlere satıyor. Kilit ekranınızda reklamlarla karşılaşırsanız, kilit ekran reklamlarını kaldırmak için kılavuzumuzu izleyin.

6. Yavaş Telefon

Her ne kadar akıllı telefonlar kaputun altında bir miktar silikon-kaşarla birlikte gelse de, hala durgun bir telefon veya sık sık uygulama çökmeleri yaşayabilirsiniz. Yukarıda paylaştığımlar da dahil olmak üzere bunun birçok nedeni olabilir.

Is Your Phone Hacked 15

Kötü amaçlı yazılımlar, sistem kaynaklarını tüketiyor olabilir veya diğer uygulamaların çalışma şekliyle çakışmaya neden olabilir; bu da yavaş bir telefon, uygulama çökmesi veya açıklanamayan yeniden başlatmalarla sonuçlanabilir. İhtiyacınız olmayan veya artık kullanmadığınız uygulamalardan kurtulmanızı öneriyorum. Uygulamalar yüklenirken dikkatsiz olabiliriz. Bir virüsten koruma uygulaması kurun ve Malwarebytes’i indirin ve eksiksiz bir tarama yapın.

7. Hizmetin Bozulması

Bu tuhaf görünümlü kısa mesajı göndermeyi veya bu aramayı yabancı bir numaraya yaptığınızı hatırlıyor musunuz? Belirgin bir nedenden ötürü arama kesintileri veya ağ arızası mı yaşıyorsunuz? SIM takas bilgisayar korsanları tarafından kullanılan ortak bir taktiktir.

Is Your Phone Hacked 13

SIM’inizin veya numaranızın tehlikeye girdiğini düşünüyorsanız, operatörünüzü ziyaret edin ve tüm servisleri derhal durdurma talebinde bulunun. Uygun incelemeden sonra operatör size yeni bir SIM göndermelidir.

8. Kimlik Avı Çağrıları, SMS

Kimlik avı aramaları, dolandırıcıların sizi sık sık aciliyet duygusuyla arayacakları ve sizden hassas bilgiler almaya çalıştıkları bir tekniktir. Çoğunlukla banka hesap bilgilerinizi (kartınızın engelini kaldırmak için), sosyal güvence numaralarını, şifreleri veya verileri isteyeceklerdir. Daha sonra bu bilgiler hesaplarınıza ve daha sonra dijital yaşamınıza erişmek için kullanılabilir.

Is Your Phone Hacked 12

Şifreleri veya diğer hassas bilgileri aramada hiç kimseyle, SMS yoluyla veya hatta WhatsApp gibi mesajlaşma platformlarıyla paylaşmayın. Android telefon kullanıcılarının çoğunda, varsayılan olarak ayarlanmış bir Google hesabı vardır. Bu nedenle bu yöntemler telefonunuza uzaktan erişmek ve kritik servisleri devre dışı bırakmak için kullanılabilir.

9. Açıklanamayan Play Store Ücretleri

Eh, her zaman kredi kartı faturalarını toplamak için çocukları suçlayamazsın. Bazen, kötü amaçlı yazılım veya casus yazılım uygulamaları da sorumludur. Bu uygulamalar telefonunuzda depolanan verilere erişmek için izin isteyecektir.

Uygulama satın almayı veya uygulama içi satın almayı hatırlamıyorsanız veya faturalardaki usulsüzlükleri hatırlamıyorsanız, telefonunuzun saldırıya uğramış olması olasıdır. Bilgisayar korsanı, kredi kartınıza veya Google Play Store detaylarınıza erişebilir. Şifreyi hemen değiştirin ve diğer işlemleri onaylamak için bankanızı arayın.

Is Your Phone Hacked 14

Uyanık olmak

Yukarıdaki liste mutlak bir liste değil. Telefonunuzda garip bir şey olup olmadığını tanımlamanıza yardımcı olması için yalnızca gösterge niteliğinde bir kontrol listesidir. Büyük olasılıkla, başlık altında çalışan bir uygulama veya kötü amaçlı yazılım bulabileceksiniz.

Durum tespiti, telefonunuzu saldırıya uğramaktan korumak için uzun bir yol kat edebilir. Her zaman güvenlik ve gizliliğin temellerini yapıştırın. E-postalardaki veya rastgele veya bilinmeyen kişilerden gelen iletilerdeki bağlantıları açmayın. Şifreleri birkaç ayda bir değiştirin. Uygulamaları indirmeden önce yorumları okuyun. Önemli hesapları korumak için 2FA uygulamalarını kullanın. Genel Wi-Fi ağlarına giriş yapmaktan kaçının. Gerektiğinde güvenilir bir VPN kullanın. Bu seni çoğu zaman kapsamalı.

Sıradaki: Android telefonunu satmaya hazırlanıyor musun? Telefonunuzu satmadan önce güvenli bir şekilde nasıl sileceğinizi öğrenin.