Telefonunuzda Whatsapp Parmak İzi Kimlik Doğrulamasını Etkinleştirme

WhatsApp en popüler mobil mesajlaşma uygulamalarından biridir. Güvenli (tartışmalı) bir sohbet platformu sağlamasına rağmen, uygulamaya erişmek için çok az yerel güvenlik sağlanır. Neyse ki, WhatsApp güncellemeleri erişim için parmak izi kimlik doğrulaması sunmak için modern telefonları yakalıyor.

Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Phone

WhatsApp, çoğu beta sürümleriyle sınırlı olan iOS ve Android platformlarında birkaç güncelleme yayınladı. Bu, her iki platform için geliştirici beta programına kaydolan ve katılan birkaç kullanıcının, uygun cihazlarda bu güncellemeler altındaki özelliklere erişip kullanabileceği anlamına gelir.

Güncellemeler arasında WhatsApp sohbetlerini parmak izi kimlik doğrulaması kullanarak güvence altına alma yeteneği var.

Facebook’un sahip olduğu sosyal mesajlaşma uygulamasının iOS modelleri için biyometrik kimlik doğrulaması başlatması yaklaşık altı ay oldu. Bu özellik, yerel Touch ID veya Face ID’yi dağıtarak çalışır.

Android kullanıcıları artık platformda da mevcut olduğunu bilmekten mutluluk duyacaklar. İOS gibi benzer söylentiler de aynı kimlik doğrulama katmanını getirmeye çalışıyordu.

WhatsApp Parmak İzi Kimlik Doğrulaması Nasıl Çalışır?

İPhone kullanıcıları için bu özellik kararlı WhatsApp derleme kanalında mevcuttur. Sinyal veya Outlook’u kilitlemek gibi çalışır, ancak WhatsApp uygulamadaki bireysel görüşmelere ekstra güvenlik sunmaz.

WhatsApp Parmak İzi kimlik doğrulamasını Android cihazınızda kullanmak için WhatsApp’ın Android beta programına kaydolmanız ve 2.19.221 veya daha yüksek bir sürümünü yüklemeniz gerekir.

Not: To join the beta program, enroll yourself, and then click the blue “Become A Tester” button. You’ll get a confirmation (green) that says — You are now a tester. You can opt-out anytime you want. Once the app is updated, you can enable the setting and secure all your chats with the Fingerprint lock feature.Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Beta Tester

Ancak, uygulamayı güncelledikten sonra bile özelliği göremeyebilirsiniz. Bu durumda, sunucudan en son yapılandırmaları almak için sohbet geçmişinizi yedeklemeniz ve ardından WhatsApp’ı yeniden yüklemeniz gerekir.

Diğer tek seçenek, özellik cihazınızda etkinleştirilene kadar beklemektir. Ancak, uygunluk şartlarını karşılamalıdır.

Android cihazınız için özelliği etkinleştirebiliyorsanız, telefonunuzdaki parmak izi sensörünü kullanarak WhatsApp’ı açabilirsiniz. Ayrıca, uygulama kilitlendiğinde biyometrik kimlik doğrulaması gerekmeden çağrıları yanıtlayabilir ve bildirimlerdeki mesajları yanıtlayabilirsiniz.

Bu kılavuzda, sohbetlerinizi iOS ve Android platformlarında nasıl güvenli hale getireceğinizi göstereceğiz. Bununla, özel hayatınıza göz atacak veya sohbetlerinizi rastgele açacak gözetmenleri uzak tutabilirsiniz.

iPhone: Ekran Kilidi

Parmak İzi kilidini iPhone’unuzda biyometrik kimlik doğrulaması ile ayarlamak inanılmaz derecede kolaydır, ancak önce iOS sürüm 8.0 ve üzeri bir sürüme sahip olduğunuzdan emin olun. Özelliğin etkinleştirilmesi, iPhone’unuzun kilidi açılsa bile, WhatsApp’ı her açtığınızda kendinizi yeniden doğrulamanız gerekeceği anlamına gelir.

Adım 1: Ana ekranınızdan WhatsApp’ı başlatın.

Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Homescreen

Adım 2: Ayarlar’a dokunun ve ardından Hesap’ı seçin.

Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Iphone Account

3. Adım: Menüyü açmak için Gizlilik’e dokunun.

Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Settings Privacy

Adım 4: Ekranı aşağı kaydırın ve Ekran Kilidi’ne dokunun ve açın. Cihazınızda Face ID varsa, uygulama için Touch ID etkinleştirilirken yüzünüz sohbetlerin kilidini açar. Bu eğitimde, henüz iPhone’umu yükseltmediğim için Touch ID’yi kullanma adımlarını özetledim. Ancak, her iki seçeneğe de sahipseniz, sohbetlerin kilidini açmak için birini seçebilirsiniz.

Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Screen Lock Ios

Adım 5: Ekran Kilidi menüsünden, tekrar oturum açmadan önce WhatsApp’ın ne kadar bekleyeceğini seçin. Bu 1, 15 veya 60 dakikalık bir aktivite aralığı olabilir. Ancak, yüzünüzle veya parmak izinizle giriş yapmanın kolay olması nedeniyle “hemen” görmeyi tercih edebilirsiniz.

Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Touch Id

Şimdi uygulamanın kilidini her açmak istediğinizde, parmak izi sensörüne dokunun, uygulamanın kilidini açar.

Android: Parmak İzi Kilidi

Android için WhatsApp Parmak İzi kimlik doğrulamasını kullanmak için, ayarı etkinleştirmeye çalışmadan önce 2.19.221 sürümünü kullandığınızdan emin olun. Android için beta sürüm programına kaydolduysanız, WhatsApp’ı güncelleyin veya kaldırın ve özelliği cihazınızda etkinleştirmek için yeniden yükleyin.

1. Adım: Doğru WhatsApp sürümüne sahip olduğunuzda, uygulamayı başlatın ve Ayarlar’ı açın

Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Settings

2. Adım: Hesap’a dokunun

Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Settings Account

3. Adım: Gizlilik’e hafifçe vurun

Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Settings Privacy

Adım 4: Parmak İzi Kilidi seçeneğine gidin ve üzerine dokunun. Bu özelliği cihazınızda etkinleştirir.

Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Settings Fingerprint Lock

Adım 5: “Hemen” seçerek veya 1 ila 30 dakika arasında bir süre seçerek kilidin etkinleştirildiğinde ne kadar süre çalışmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Özelliği ilk kez ayarlarken, WhatsApp size bir istem gösterecektir. Bu istem temel olarak uygulamanın kilidini açmak veya kilitlemek için cihazınızın parmak izi sensörünü kullanmak isteyip istemediğinizi onaylamanızı ister. Bundan sonra, onaylamak ve etkinleştirmek için kayıtlı parmağınızı sensöre bir kez dokunun.

Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Settings Fingerprint Lock Intervals

WhatsApp sohbetleriniz artık parmak izi kilidi kullanılarak korunuyor.

Yetkisiz Kullanıcıların WhatsApp Parmak İzi Kimlik Doğrulamasını Atlamasını Önleme

Sohbetleriniz meraklı gözlerden uzak olabilir, ancak uygulama tamamen kilitli değildir. Bu, kullanıcıların bildirimler açılırken mesajların içeriğini görmeye devam edebileceği anlamına gelir, ancak aşağıdaki adımları kullanarak bunu önleyebilirsiniz:

1. Adım: Cihazınızdaki Ayarlar’a gidin

2. Adım: Android’de Bildirimler’i açın, aşağı kaydırın ve önizlemeleri devre dışı bırakmak için WhatsApp> Bildirimleri göster’e dokunun.

Enable Whatsapp Fingerprint Authentication Settings Disable Notifications

İPhone’lar için Ayarlar> Bildirimler> WhatsApp’a gidin ve gizlemek için Bildirimlere İzin Ver’i kapalı / beyaz olarak değiştirin. Bu şekilde, hiç kimse biyometrik kimlik doğrulamanız olmadan WhatsApp dışındaki sohbetlerinizi göremez veya yanıtlayamaz.

Not:You can also disable notification previews from WhatsApp. In Android, you can do this by opening Settings>Notifications>Popup notification and selecting your preference. For iPhone, go to Settings>Notifications>Show Notifications and tap to disable it.

Bunun dezavantajı, mesajları bir bakışta okumamanızdır, ancak sohbetlerinizi gerçekten gizli tutmak istiyorsanız bu işlemdir.

Gelişmiş Sohbet Güvenliği

Parmak izi kimlik doğrulaması WhatsApp çağrıları için çalışmaz. Bunun nedeni, sesli veya görüntülü aramayı kabul etmeden önce yüzünüzü veya parmak izinizi doğrulamaya zorlayamazsınız. Benzer şekilde, sohbetleri bireysel olarak kilitlemez, ancak WhatsApp için hala büyük bir güvenlik geliştirmesidir.

WhatsApp sohbetlerinizi parmak izi kimlik doğrulamasıyla bu şekilde güvence altına alabilirsiniz.

Sıradaki: Etkin olmayan WhatsApp sohbetlerinin nasıl kaydırılacağını, böylece çok fazla kaydırma yapmanız gerekmeyeceğini mi merak ediyorsunuz? WhatsApp sohbetleri arşivi özelliğine şık bir rehber yazdık.