Telefonunuzdaki kötü amaçlı yazılımlardan nasıl kurtulabilirsiniz

Android, zararlı yazılımlardan korunmaz. Önlemler almasanız da edinmemenize rağmen, telefonunuzun kötü amaçlı yazılım ile bulaşması olasıdır. Reklam yazılımından malware'e ve virüslere kadar herhangi bir telefon bağışık değildir. Verilerinizin güvenliği ile ilgili endişeleriniz varsa veya sürekli reklamlar ve düşük pil ömrü görüyorsanız, bu ipuçlarını kontrol etmeniz gerekir. Android telefonunuzdaki kötü amaçlı yazılımları nasıl önleyebilir, algılayabilir ve kaldırabilirsiniz.

 • Android'de uygulamaları ve dosyaları gizleme
 • Pilinizi daha uzun süre nasıl hazırlayın

Bölümüne atla:

 • Kötü amaçlı yazılımları önleyerek telefonunuzu nasıl koruyabilirsiniz
 • Telefonunuzda kötü amaçlı yazılım, reklam yazılımı ve virüsleri nasıl tespit edebilirim?
 • Telefonunuzdan kötü amaçlı yazılım nasıl kaldırılır?

Kötü amaçlı yazılımları önleyerek telefonunuzu nasıl koruyabilirsiniz

Zararlı bir dosyayı indirmek üzere olduğunuzu veya telefonunuzu zarar yoluna sokmayı denemek genellikle zor. Ve bazı zararlı yazılım pil ömrünü boaltarak veya sizi sürekli reklamlar göstererek rahatsız edecek olsa da bazıları algılanamayacak ve sessizce verilerinizi aylarca çalacak. Yani, çok geç olana kadar beklemek yerine, telefonunuzun en başta bulaşmasını önlemek için önlem alınması önerilir.

Opinion by Brittany McGheeIt is important to use common sense when downloading appsWhat do you think?5050176 participants

Kötü amaçlı yazılımdan etkilenmeyen uygulamalar

Android'de virüsten koruma uygulamalarının etkinliği hakkında bazı tartışmalar var, ancak özür dilemekten daha güvenli olması daha iyi. Antivirüs uygulamaları, tehditleri önleme, tespit etme ve kaldırma konusunda yardımcı olur – ancak aynı zamanda telefonunuzun pil ömrü ve performansı da azalabilir. Android için en iyi antivirüs ve güvenlik uygulamaları listesini bir araya getirdik.

Güvenli kalmanın diğer ipuçları

 • Play Store dışındaki uygulamaların yüklenmesine izin vermek için bu seçeneği kapatın. Bunu, bilinmeyen kaynaklara izin vermemeniz gereken telefonunuzun Güvenlik ayarlarında bulabilirsiniz.
 • Güncellemeleri, güvenliklerini sık sık arttırdığı ve yeni ortaya çıkardığı saldırılara karşı koruma verilerinizin tehlikeye atılmasını önlediği için, güncellemeleri mümkün olan en kısa sürede yükleyin.
 • Bir uygulama indirmeden önce uygulama izinlerini kontrol edin. İzinler, uygulamanın belirtilen işlevlerinin kapsamı dışındaysa, bir alternatif arayın.
 • Genel Wi-Fi kullanırken verilerinizi korumak için bir VPN kullandığınızdan emin olun.

Telefonunuz zaten enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa, bir sonraki adım sorunu tespit etmek ve daha sonra kaldırmaktır.

Disable the Unknown soruces setting for better security. / © ANDROIDPIT

Telefonunuzda kötü amaçlı yazılım, reklam yazılımı ve virüsleri nasıl tespit edebilirim?

Telefonunuz garip bir şekilde davranıyorsa veya pil olağandışı hızlı bir şekilde boşalıyorsa, bir virüs ya da başka bir tür kötü amaçlı yazılım almış olmanız mümkündür. Sürekli reklamların açıldığını görüyorsanız, o zaman reklam olabilir.

Bir virüsten koruma, tehdit algılama ve tanımlama konusunda yardımcı olabilir, ancak sıkıntıların nedenini tanımlamanın başka yolları da vardır.

Reklam yazılımını tanımlama: diğer uygulamalar ayarları üzerine çizme

Parçalanmış banner reklamlar, uygulamalarınızın üzerinde görünüyorsa, hangisinin sorumlu olduğunu öğrenmek kolaydır. Android 6.0 Marshmallow'tan bu yana, kullanıcılar hangi uygulamaların başkalarını "üzerine çekip" çizdikleri şeklini değiştirebileceklerini kontrol etmeleri mümkün olmuştur.

 • Ayarlar'da, diğer uygulamalar üzerinden Çizim İçin Uygulamalar bölümüne bakmanız yeterlidir ve orada, bu iznin bulunduğu bir uygulama listesini bulabilirsiniz.
 • Sonra, burada şüpheli uygulamadan izin alın ve hatta uygulamayı silin.

Adware can be stopped easily on Android Marshmallow and up. / © ANDROIDPIT

Telefonunuzdan kötü amaçlı yazılım nasıl kaldırılır?

Şüpheli bir uygulama varsa, bunları kaldırmak için aşağıdaki işlemi kullanabilirsiniz, ancak bir antivirüs uygulaması da önerme öneririz. Antivirüs uygulamaları, tehditleri önleyebilir, algılayabilir ve kaldırabilir.

Şüpheli bir uygulamayı kaldırma

Ayarlar > Uygulamalar'a gidin ve sorun olduğuna inandığınız uygulamayı bulun. Sonra buradan kaldırabilirsiniz. Uygulamayı kaldıramıyorsanız, uygulamanın öncelikle uzaklaştırılması gereken yönetici haklarına sahip olmanız mümkündür.

Bazı kötü amaçlı yazılım uygulamaları, kurulum sırasında cihaz yöneticisi haklarını isteyecek ve kaldırma işlemlerini özellikle zorlayacaktır. Sonunda kötü amaçlı yazılım olduğu ortaya çıkan, hırsızlığa karşı veya anti-malware uygulaması söz konusu olduğunda, yetkilendirme yüklendiğinde haklı gibi görünür; dolayısıyla bunun nasıl olacağını görmek kolaydır. Yine de hakların elden alınması kolaydır.

 • Ayarlar> Güvenlik bölümüne gidin ve Cihaz yöneticileri arayın. Burada, Android Cihaz Yöneticisi'ni listede görürsünüz, ancak sorun yok.
 • Bu menüdeki izinleri kötü amaçlı yazılım uygulamasından alabilir ve daha sonra kaldırmak mümkün olacak.

Başarı için test edin

Küfreden uygulamayı kaldırdığınızı düşündüğünüzde, telefonunuzu yeniden başlatın ve daha sonra tekrar normal bir şekilde davranıp düzgün çalışmadığını kontrol edin. Sorun devam ederse bir virüsten koruma uygulamasını deneyin. Aynı tehditleri ele alacak donanıma sahip olmadığı için birden fazla anti-virüs uygulaması denemek isteyebilirsiniz. Bu tehdidin tamamen gitmiş olduğundan daha emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, Android telefonunuz reklam ve virüs gibi tehditlere karşı bağışık değildir. Kötü amaçlı yazılımları kaldırmak, güvenli tarafta kalmak imkansız değilken, bir antivirüs uygulaması almalısınız. Bunlar, sorunları önlemek, mevcut durumları belirlemek ve kaldırmak suretiyle baş ağrınızı uzun vadede kurtaracaktır.