Suya düşen telefon nasıl kurtarılır?

Yani akıllı telefonunuzu tuvalete, lavaboya veya havuza düşürdünüz. Panik yapmayın! Hızlı davranırsanız, cihazınıza suyun zarar vermesini önleyebilirsiniz. Bugünün makalesinde, suya yeni düşen bir telefonu nasıl kurtaracağınızı (veya en azından deneyeceğinizi) göstereceğiz.

    Android cihazınızda pil ömründen nasıl tasarruf edersiniz?

Açıkçası, önce telefonu sudan olabildiğince çabuk çıkarmalısınız. Orada ne kadar uzun kalırsa, çatlaklardan ve açıklıklardan daha fazla su veya sıvı akacaktır. Dışarı çıktığında, derhal yapmanız gereken bazı şeyler var ve su hasarını önlemek için kesinlikle yapmaktan kaçınmanız gereken kişiler var.

Ne yapmamak

    Açmayın Takmayın / şarj etmeye çalışmayın Herhangi bir tuşa veya tuşa basmayın Telefonunuzu sallamayın, vurmayın ya da çarpmayın Bilmeyin. Bu, telefonun daha önce ulaşmamış olduğu diğer iç parçalarına su gönderebilir, bu sırada işlem sırasında daha fazla hasara neden olabilir. Bir fön makinesi kullanmayın – yukarıda açıklandığı gibi aynı etkiye sahip olabilir. Isı ayrıca daha fazla hasara neden olabilir.

AndroidPIT Wet samsung galaxy S5 5196

Sudan zarar görmüş telefonu korumak için 10 adım

1. Varsa kapatın ve dik tutun.

2. SIM ve microSD kartlarınızı yuvalarından çıkarın.

3. Eski bir telefonunuz varsa, arka kapağı açın ve bataryayı çıkarın. Ancak, mevcut akıllı telefonların çoğunda çıkarılabilir piller bulunmadığından ve sökülmeleri zor olduğundan, en iyi adım, kendiniz ayırmaya çalışmadan önce bir telefonu tamirhaneye götürmek olacaktır. DIY tamir takımları ve izleyebileceğiniz YouTube dersleri var, ancak bir uzmana teknoloji konusunda hevesli değilseniz, her zaman daha iyidir.

    Motorola, resmi tamir takımları sunmak için iFixit ile ortak oldu

AndroidPIT Wet samsung galaxy S5 5220

4. Telefonunuzu kurulamak için bir bez, kılıf veya kağıt havlu kullanın. Sıvıyı etrafa yaymaktan kaçının çünkü bu, telefonun açıklıklarına daha fazla girmesine neden olabilir. Sadece mümkün olduğunca ıslatın.

AndroidPIT Wet samsung galaxy S5 5215

5. Su hasarı daha kapsamlıysa, alınması zor olan çatlaklardan sıkışan suyu dikkatlice çekmek için bir vakum kullanabilirsiniz. Bunu yapmadan önce microSD kart, SIM kart veya batarya gibi küçük parçaların tükendiğinden emin olun.

6. Telefonu, çiğ pirinç dolu bir kilitli torbaya gömün. Pirinç sıvıyı emmek için harikadır ve bu akıllı telefonları ve tabletleri kurutmak için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Sakar tipiniz varsa, evde bulunmaya değer özel telefon kurutma torbalarını da satın alabilirsiniz. Eğer yoksa, bir tane almak için dışarı çıkma. Zaman esastır, bu yüzden telefonunuzu en kısa sürede pirinç haline getirin.

7. Telefonunuzu bir veya iki gün kurumaya bırakın. Hala çalışıp çalışmadığını görmek için açmaya özendirmeyin. SIM kartınızı eski bir telefona yerleştirin veya arkadaşınıza veya akrabanıza ödünç alabileceğiniz yedek bir aygıtı olup olmadığını sorun.

AndroidPIT Wet samsung galaxy S5 5208

8. Birkaç gün sonra, telefonu pirinçten çıkarabilir, bataryayı takıp açabilirsiniz.

9. Telefonunuz açılmazsa, şarj etmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, pil zarar görebilir. Yedek bataryayı deneyebilir veya akıllı telefonunuzu bir uzman tarafından kontrol edilmesi için bir tamir atölyesine götürmeyi düşünebilirsiniz.

10. Akıllı telefonunuz açıksa ve olması gerektiği gibi çalışıyorsa, sıra dışı bir şey fark edip etmediğinizi görmek için önümüzdeki birkaç gün boyunca hala dikkat etmelisiniz. Hoparlörleri kontrol etmek ve dokunmatik ekranın gerektiği gibi yanıt vermesini sağlamak için biraz müzik çalın.

AndroidPIT Wet samsung galaxy S5 5222

Gelecekte, havuza girerken, banyoyu kullanırken veya bulaşıkları yıkarken telefonu yanınıza almaktan kaçının.

Su geçirmez kılıflar

Umarım bu adımlar, telefonunuzu boğularak ölümden kurtarmanıza yardımcı olmuştur. Telefonunuzu gelecekte su hasarlarından korumak isterseniz, su geçirmez bir telefon kılıfı da satın alabilirsiniz. Otterbox, Griffin Survivor ve Catalyst gibi markalardan bazı iyi seçenekler var.

Otterbox Kuru Kutu

Musteri degerlendirmeleri

$ 30.24
Teklifi Kontrol Et

Suya dayanıklı ve su geçirmez telefonlar

Bazı telefonlar suya dayanıklı veya su geçirmez olarak ilan edilir. Telefon üreticileri bunu söylediğinde, yalnızca özel koşullar altında geçerli olduğunu unutmayın. Bir telefonun suya direnci çoğu zaman suyun berraklığına, suya dalma derinliğine ve suya batma süresinin uzunluğuna bağlıdır. Akıllı telefonlarınızın suya dayanıklılık özelliklerini çamaşır makinesine koyarak ya da havuza atarak test etmenizi tavsiye etmiyoruz.

AndroidPIT htc u12 plus 7989

    IP68 sertifikası? IP67? Tüm bunların anlamı ne?

Telefonunuzun IP53 derecesine sahip olup olmadığına özellikle dikkat edin – bu sadece kısmen suya dayanıklı olduğu ve su spreylerine dayanamayacağı anlamına gelir. Üreticiler aksini iddia edebilir, ancak bu dereceye sahip akıllı telefonlar yağmurda kullanılırsa zarar görebilir.

Hiçbir akıllı telefonun tamamen su geçirmez olmadığını hatırlamak da önemlidir. Bununla birlikte, bir IP67 ve IP68 derecesine sahip cihazlar, şu anda alabileceğiniz kadar yakındır. Bu reytinglere sahip telefonlar, özellikle birkaç yıl öncesine kıyasla bayrak gemileri arasında daha da yaygınlaşıyor. Her zaman orta sınıf cihazlarda durum böyle değil. IP67 ve IP68 derecelerine sahip mevcut akıllı telefonların bazılarının hızlı bir listesi:

    Samsung Galaxy S9 / S9 + / Not 9 Google Piksel 3/3 XL HTC U12 + Huawei Mate 20 Pro (yalnızca IP53 derecesine sahip olan Mate 20 için geçerli değildir) LG V40 ThinQ iPhone XS / XS Max / XR

Bir akıllı telefonun su hasarından nasıl kurtarılacağı hakkında başka ipuçlarınız var mı? Tavsiyemiz size yardımcı oldu mu? Yorumlarda bize bildirin.