Telefonunuzdan bildirim alamayan Fitbit Flex 2 nasıl düzeltilir?

Fitbit Flex 2’niz telefonunuza doğru bir şekilde bağlı olduğu sürece, ondan bildirim alabilmelidir. Ancak, bildirimlerin geciktiği veya hiç alınmadığı zamanlar vardır. Bu durumda, telefonunuzla ve izleyicinizle olan bağlantının diğer gerekli sorun giderme prosedürlerinin yanı sıra sabit olduğundan emin olmanız yeterlidir.

Bu yazıda, artık telefonunuzdan bildirim almayan Flex 2’nizde sorun gidermede size yol göstereceğim. Bu nedenle, bu cihazın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorundan mahrum kalıyorsanız, bu makalenin bir şekilde size yardımcı olabileceği için okumaya devam edin.

Flex 2’nizle ilgili farklı bir soruna çözüm arıyorsanız, o zaman bu cihazla ilgili en sık karşılaşılan sorunların bir kısmını düzelttiğimiz için sorun giderme sayfamızı ziyaret edin. Sizinkine benzer sorunları bulmak ve çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin bu sayfaya göz atın. Bundan sonra hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, anket formumuzu doldurmaktan çekinmeyin bize ulaşın.

Şimdi, Flex 2’niz telefonunuzdan bildirim alamazsa yapmanız gerekenler burada. Bu prosedürler, kullanıcıların raporlarına dayanarak etkinliklerine göre düzenlenir…

Fitbit uygulamasını kapatmaya zorlayın ve tekrar açın . Telefondan gelen bildirimler her zaman Fitbit uygulamasından gelir. Aslında, akıllı telefondan gelen işlemlerin çoğu her zaman uygulamadan gelir. İşlemlerini yenilemek için kapatıp tekrar açın.

Telefonu ve izleyiciyi Bluetooth üzerinden kapatın ve tekrar etkinleştirin . Bu, cihazlar arasındaki bağlantıyı yenileyecektir ve burada bir senkronizasyon problemiyle uğraştığımızdan, bunu yapmak önemlidir. Telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin ve Bluetooth’u devre dışı bırakın. Ardından Flex 2’nizde Ayarlar> Bluetooth’a gidin ve Bluetooth’u kapatıp tekrar açın. Bundan sonra, telefonunuzda Bluetooth’u da açın ve cihazların birbirleriyle yeniden bağlantı kurmasına izin verin. Bundan sonra bildirimlerin geçip geçmediğini görmeye çalışın.

Flex 2’nizi yeniden başlatın. Flex 2 ile yeniden başlatma, tüm verileri ve ayarların silineceği için fabrika ayarlarına sıfırlama işlemine benzer, ancak ürün yazılımıyla ilgili tüm sorunların çözümü da olasıdır. İşte böyle yapılır:

  1. Şarj kablosunu bilgisayarınızdaki USB bağlantı noktasına veya UL sertifikalı bir USB duvar şarj cihazına takın.
  2. Çakıl taşını bileklikten çıkarın ve şarj kablosundaki bölmeye bastırın. Şarj kablosundaki pimler, yerine sağlam bir şekilde kilitlenmeleri için çakıl taşının arkasındaki karşılık gelen pimlerle aynı hizada olmalıdır. Çakıl taşı titreştiğinde bağlantının güvenli olduğunu ve gösterge ışıklarının yanıp söndüğünü gördüğünüzü anlayacaksınız.
  3. İzleyici bölmesinin altındaki şarj kablosundaki düğmeyi bulun.
  4. Beş saniye içinde üç kez basın. İzleyici, düğmeye her bastığınızda titrer. Üçüncü basıştan birkaç saniye sonra tüm ışıklar aynı anda yanıp söner. Bu, çakıl taşının yeniden başladığı anlamına gelir. Işık flaşını özlüyorsanız ancak çakıl şarjının şarj edilmeye başladığını fark ederseniz, bu da yeniden başlatmanın başarılı olduğunu onaylar.
  5. Çakıl kablosunu şarj kablosundan çıkarın ve tekrar bilek bandına yerleştirin.

Umarım, cihazınızdaki sorunu çözmenize yardımcı olabiliriz. Sözcüğü yaymamıza yardımcı olursanız memnun oluruz, bu nedenle lütfen yararlı bulursanız bu yazıyı paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek sözleri yayınlayın.