Telefonunuzu güvence altına almak için yapabileceğiniz en iyi şey budur

Telefonunuzu ve verilerinizi güvence altına almak için yapabileceğiniz bir numara nedir? Cevap basit ama birçok akıllı telefon sahibi, veri veya kimlik hırsızlığı, gizlilik kaybı, hırsızlık vb. Riskini en düşük seviyeye düşürdüğü durumlarda bile bu temel ancak önemli özelliği düşünmüyor. Yanıtın ne olduğunu tahmin edebiliyor musunuz?

  • En iyi Android kilit ekranı uygulamaları ve widget'ları
  • En iyi Android antivirüs ve mobil güvenlik uygulamaları

Kolay – ekranınızı kilitleyin

Cihazınıza en yeni virüsten koruma yazılımını yüklemek için zaman ayırmadan önce, verilerinizi / iletilerinizi şifreleyin ve bir dizi başka karmaşık güvenlik önlemi denemelisiniz; yapmanız gereken en önemli şey her zaman kilit ekranınızda bir kilitleme yöntemi ayarlamaktır. Evet, cevap çok basit – yani, sana yalan söyler miyiz?

Bununla birlikte, kaç tane akıllı telefon kullanıcısının kilit ekranını bir PIN, desen, parmak izi veya başka bir yöntemle koruyamadığı hakkında şaşıracaksınız, yani ana ekran basit bir hızlıca kaydırma ile etkinleştirilebilir. Tabii, zamandan tasarruf edersiniz, özellikle sabit bir telefon denetçisiyseniz, ancak bunun önemini vurgulayamam.

Opinion by Loie FavreEnabling the lock screen is an easy way of securing your smartphoneWhat do you think?5050205 participants

Whether you use a PIN, password or pattern, locking your phone is essential. / © ANDROIDPIT

Ekranınızı kilitlemediyseniz ne gibi riskler vardır?

Birinci risk, görsel korsanlıktır: Telefonunuzu herkese kontrol ediyorsanız, meraklı gözler omzunun üzerinden bakıyor olabilir; bu nedenle, hassas bilgilerin paketlenmiş bir otobüste değil, özel olarak kontrol edilmesi en iyisidir. Telefonunuz bir yerde gözetimsiz olarak bırakılırsa, birileri kolayca mesajlarınızı okuyabilir, bankacılık uygulamanıza veya diğer kişisel verilerinize erişebilir. Kilit ekrana sahip olmak bu riski ortadan kaldıracaktır.

Avoid viewing sensitive information on your smartphone while in public places. / © ANDROIDPIT

Telefonunuz çalınması durumunda: telefonunuzu kaybederseniz veya çalınırsa, kilit ekranınız olmazsa veya SIM kartınız yoksa kötü bir haber olur. Failler, SIM kartınızdan bilgi almak için SIM okuyucuları veya tarayıcıları kullanır, daha sonra bunu telefon görüşmeleri yapmak için kullanır. Şansları, yerel olarak aramadıkları için ödemeniz gereken muazzam faturalarla sonuçlanır. Neyse ki taşıyıcılar genellikle bu durumlarda hızlı davranır ve sorunu çözmeye yardımcı olurlar. Ancak bunu ilk etapta riske atmamak daha iyi.

Having your phone stolen can be a jarring experience, but having your identity and SIM stolen makes it even worse. / © ANDROIDPIT

Dijital kimlik hırsızlığı: birisi telefonunuza basılı tutarsa, yalnızca görüşmeleri yapmaktan fazlasını yapabilirler. Zararlı bilgileri yüklemek için sosyal medya hesaplarınızı kullanabilirler; e-postalarda olması veya uygulamalarda kayıtlı olması durumunda kredi kartı ve sosyal güvenlik numaralarına erişebilirler. Kimlik hırsızlığından kurtulanlar genellikle sürekli olarak satıldıkça ve diğer yasadışı faaliyetler için kullanıldıklarını görerek yıllardır konuyla uğraştırlar.

Keep your privacy in check with a lock screen. / © ANDROIDPIT

Ekranınızı nasıl kilitleyebilirsiniz?

Korktun mu? Olmaz Android telefonunuzda veya tabletinizde bir kilit ekranı oluşturmanız yeterlidir; bunu yapmanız basit bir iştir ve size çok fazla acı çektirir. Her üretici biraz farklı bir ayara sahiptir ve Galaxy S7 gibi bazı yeni telefonlar ek güvenlik için bir parmak izi okuyucusu içerir.

Bir Android telefonda kilit ekranı ayarlarına erişmek için, Ayarlar'a, ardından Güvenlik'e ve birincil seçenek Ekran kilidine ortak bir yol gider. Daha sonra bir model, PIN veya şifre oluşturabilirsiniz. Desen, noktalar ızgarasını göstermek yerine, görünmez olabilir. Dahası, telefonunuzun ne kadar hızlı kilitleneceğine karar verebilirsiniz. Telefonunuzun şifresini çözme, bir SIM kart kilidi ve Android Cihaz Yöneticisi kurma özelliği, ikincisi, kaybolan veya çalınan bir cihazı bir web tarayıcısı üzerinden uzaktan kilitlemenize veya silmenize olanak tanıyan diğer bazı iyi özelliklerdir.

  • Dosyalarınızı ve uygulamalarınızı Android'de nasıl güvenli bir şekilde gizleyebilirsiniz?

Head into the Security section and hit Screen lock. Then choose your method of locking. / © ANDROIDPIT

Choose the screen lock type. There are also some other security features you can choose. / © ANDROIDPIT

Opinion by Loie FavreA locked screen isn’t enough to keep thieves outWhat do you think?5050280 participants

Donanım şifreleme: nasıl yardımcı olur?

Ekran kilidinizi ayarlarken, örneğin kilidini açmak için bir şifre, PIN veya desen girmek gibi, kurulum asistanı size çok önemli bir soru sorar: "Güvenli başlatma" özelliğini etkinleştirmek istiyor musunuz? Bu, telefonunuzun dahili belleği için ek bir koruma düzeyi sağlar.

  • Telefonunuzun güvenliğini sağlama hakkında ipuçları: şifreleme, güvenli mesajlaşma ve iki faktörlü kimlik doğrulama

Encryption brings an additional layer of protection. / © ANDROIDPIT

Kabul edersek, sistemin birkaç dezavantajı var. Akıllı telefonunuzu herhangi bir zamanda yeniden başlatmanız gerekiyorsa, başlatma işleminde başlangıç ​​ekranını erken girmeniz gerekir; aksi takdirde ana ekranı engelleyecek ve alarm saati başlamaz gibi temel bilgiler. Akıllı telefonunuzla yatmaya başlamanız halinde bile alarm ayarı sizi uyandırmayacaktır.

Bununla birlikte, telefonunuzu çalmayı başaran herhangi bir hırsızın cihazı tekrar ayarlaması daha zor olacak gibi önemli bir koruma sağlar. Standart Android şifreleme derecesi ek bir şifreleme seviyesi aldığından, hem verilerinizin hem de genel cihazınızın daha iyi korunmasını sağlar. Cihazı sıfırlamak veya yazılımı değiştirmek için bile profesyonel yöntemler oldukça karmaşık hale gelir.

Kilit ekranı mı kullanıyorsunuz? Telefonunuzu ve içeriğini korumak için yapabileceğiniz diğer şeyler nelerdir? Aşağıdaki yorumları bize bildirin.