Telefonunuzu hızlandırmak için en iyi 10 ipucu

İlk satın aldığınızda Android telefonunuz oldukça hızlı, değil mi? Sonra zamanla daha yavaş koşmaya başladı. Bu ortak bir sorundur ve endişelenilecek bir şey değildir. Aşağıda, telefonunuzun hızlı çalışması için rehberimiz bulunmaktadır. Telefonunuzu hızlandırmak için en iyi ipuçlarımızı okuyun.

 • Moto X Play'i nasıl hızlandırabilirim?
 • Galaxy S6 Edge'i nasıl hızlandırabilirim?

Bölümüne atla:

 • Sorunu tanımlama
 • Düşük depolama alanı
 • Widget'lerin problemi nedir?
 • Animasyonları devre dışı bırak
 • RAM'i boşalt
 • Yeniden Başlatma
 • Yazılım güncellemeleri
 • Daha fazla sorun giderme
 • Kök seçenekleri
 • Son çare: fabrika ayarları

1. Sorunun tanımlanması

Yapılması gereken ilk şey, soruna neden olanı bulmak: bir uygulama, birden fazla uygulama, sistemin kendisi mi? Qualpom tarafından hazırlanan Trepn Profiler, tek tek çekirdekler için gerçek zamanlı işlemci yükü, hem veri hem de Wi-Fi, GPU yükleri ve RAM kullanımı ve daha fazlası için ağ trafiğine genel bir bakış sunar.

The first thing to do is identify the problem. / © ANDROIDPIT

Trepn ayrıca uygulamaya özel veya sistem çapında profiller üretebilir ve birikmiş verileri görüntülemek için çeşitli yöntemler içerir. Profil verilerinizi çevrimdışı görüntüleme ve analiz için kaydedebilir ve çalışan uygulamalar üzerinde performans yer paylaşımlarına sahip olabilirsiniz.

Spesifik sorunuzu anladıktan sonra, aşağıdaki çözümlere geçebilirsiniz.

Real-time CPU usage for individual cores (left) and app profiling options (right). / © ANDROIDPIT

Trepn Profiler

2. Biraz boş yer açın

Çekmiş olduğunuz tüm fotoğraflar ve yüklediğiniz bu uygulamalar telefonunuzdan ücret alabilir. Sorunsuz çalışması için biraz soluk alması gereken bir odaya ihtiyacı vardır ve eğer alan azalıyorsa, yavaşlamaya başlayabilir.

Android includes ways to free up space and speed up your device. / © ANDROIDPIT

Depolama alanına gitmeden kaç boş alan kaldırabileceğinizi kontrol edebilirsiniz. Ayarlar bölümüne gidin .

Alanı boşaltmanın en kolay yollarından biri, Uygulamalar'a dokunun ve hangi uygulamaları kaldırabileceğinizi görün.

If you’ve had your phone for a while, there are probably several apps you can remove. / © AndroidPIT

 • Artık ihtiyaç duymadığınız bir uygulamaya ilişkin girdiye dokunun ve ardından Kaldır'ı tıklayın. Bu işlemi, olmadan yaşayabileceğini düşündüğünüz herhangi bir uygulama için gereken kadar tekrarlayabilirsiniz.

Alanı boşaltmanın başka yolları da vardır. İndirdiğiniz dosyalar muhtemelen hala alan boşa harcamaya devam ediyor ve kaldırılabiliyor.

 • Depolama alanında , İndirilenler'e dokunun, kaldırmak istediğiniz dosyaları seçin ve ardından Çöp Kutusuna dokunun   ikon

Downloads and app caches occupy valuable space that could be put to better use. / © ANDROIDPIT

Yüklediğiniz uygulamaların çoğunda, işlemleri hızlandırmak için veri önbellekleri kullanılır. Bu bir noktaya kadar etkilidir, ancak alan azalıyorsanız, aslında karşı üretken olabilir.

 • Bu alanı boşaltmak için Önbellek verilerinin temizle seçeneğini ve ardından onaylamak için Tamam öğesine dokunun.

Free up as much space as possible. / © ANDROIDPIT

 • Silinmesi için daha fazla dosya Diğer dosyalar bölümünde bulunabilir.
 • Kaldırmak istediğiniz herhangi bir dosya türünün yanındaki kutuları işaretleyin – yedekleme, Bluetooth yoluyla alınan dosyalar, çalma listesi dosyaları vb. – ve ardından Çöp Kutusuna dokunun   simgesi.
 • Kullanılabilir alana baktığınızda ne kadar alan boşalttığınızı gözleyebilirsiniz.   Bölüm.

Telefonunuza önceden yüklenmiş olarak gelen, ancak kullanmadığınız tüm uygulamaları da devre dışı bırakabilirsiniz. Android'inizi çalıştırdıysanız, aslında bu uygulamalardan kurtulabilirsiniz, ancak bu uygulamalardan kurtulamıyorsa uygulama özelliklerine gidip uygulamanın özelliklerini kullanıp devre dışı bırakıp telefonunuzun kaynaklarını kullanmasını engelleyebilirsiniz.

3. Widgetleri kesin

Ana ekranınızda çalıştırdığınız tüm bu aletler yararlı olabilir, ancak aynı zamanda kaynakların adil paylarını da alırlar.

Widgets can be a waste of resources, so kill any you don’t really need. / © ANDROIDPIT

Gerçekten ihtiyacınız olmayan herhangi bir widget'ı çalıştırıyorsanız bunları devre dışı bırakmayı düşünün.

Biraz aktif olmanın hiçbir zararı yok, ancak aynı anda çok fazla koşu yapmanız durumunda bir yavaşlama unsuru fark edeceksiniz, bu yüzden biraz seçici olmanız gerekir.

4. Gereksiz animasyonları ve ekstraları devre dışı bırakın

Kullandığınız fırlatıcıya bağlı olarak, çeşitli animasyonlar ve özel efektler bulunduğunu görebilirsiniz. Bunlar mükemmel gözükebilir, ancak işleri yavaşlatabilirler.

Bu gereksiz ekstralarından herhangi birini devre dışı bırakmanın bir yolu olup olmadığını görmek için başlatıcınızın ayarlarını kontrol edin ve kendinize hızlı bir artış kazanın.

Extras offered by your launcher could be slowing down your device. / © AndroidPIT

5. Uygulamaları kapatın ve RAM'i boşaltın

Çoklu görevli birkaç uygulama, farklı araçlar arasında geçiş yapmayı kolaylaştırır, ancak performans üzerinde de bir etkisi olabilir. Artık çalışmayan uygulamalarınızı, çalışan uygulamalar listesine çağırarak hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz. Ana ekran tuşunu basılı tutun ve çıkmak istediğiniz uygulamaları hızlıca kaydırın.

Terminating unused apps and freeing up RAM will help the speed of your device. / © ANDROIDPIT

 • Bu ekrandayken, ekranın sağ alt köşesindeki pasta grafiği simgesine dokunun ve sonra RAM bölümüne gidin.
 • Belleği temizle düğmesine dokunun ve gereksiz yere çalışan tüm arka plan işlemleri kapanacaktır.

6. Cihazınızı yeniden başlatın.

Yavaş bir aygıt için hızlı ve basit bir düzeltme, onu yeniden başlatmanızdır. Bu, önbelleği temizleyebilir, gereksiz görevlerin durdurulmasını ve işlerin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlayabilir.

 • Güç düğmesini basılı tutun, Yeniden Başlat seçeneğini belirleyin ve ardından onaylamak için Tamam öğesine dokunun.

Sometimes, something as simple as a restart is all that’s needed for a speed boost. / © ANDROIDPIT

7. Yazılımınızın güncel olduğundan emin olun

Yazılımınızı güncellemek için bu bildirimi bir kenara çekip duruyor musunuz? Sadece sizin için en iyisini istiyor. Yazılım güncellemeleri her zaman yeni özelliklerle ilgili değildir, çoğu zaman cihazınızın çalışmasını önemli ölçüde hızlandırabilecek hatalar ve performans iyileştirmeleri içerirler.

Don’t leave those system updates hanging. / © AndroidPIT

Yazılımınızın daima en son sürümde olduğundan emin olun. Her zaman büyük bir indirime hazır olmayabilir, ancak sonsuza dek de kapatmayın.

8. Daha derine inin

Ayrıca, çok fazla pil kullanan uygulamalarda Ayarlar> Pil'e giderek sekmeler bırakabilirsiniz.

Ayarlar> Uygulamalar'da RAM kullanımını da izleyebilirsiniz (veya telefonunuzun markasına bağlı olarak Uygulama Yöneticisi )

Geliştirici Seçenekleri'nde İşlem İstatistiklerinde daha da gaddar özelliklere sahipsiniz – bu ayar etkinleştirilmemişse, bir bildirim açılana kadar Ayarlar> Telefon Hakkında'ya gidin ve Sayı Yedi kez dokunun.

Opinion by Scott Adam GordonDeveloper options are a great way to learn more about AndroidWhat do you think?505085 participants

9. Telefonunuzu kökleyin

Gelişmiş kullanıcılar için geliştirici seçeneklerinin kilidini açmak, gerçek köklü sanatların yolunu açan ilk adım olan bir güç tadıdır – telefonun kök salması.

Köklü bir aygıtla, mevcut kurulumunuzdan daha sorunsuz çalışabilen daha temiz ROM'lar yükleyebilir ve işlemciyi hızaşırtmak için donanımınızdaki kırbacıyı kırarak bile işlemciyi hızaşırtma özgürlüğüne sahip olursunuz.

Sadece bu yöntemlerin risk altında olmadığını unutmayın. Telefonunuza kök salmak, karmaşık bir işlemdir ve garantinizi geçersiz kılabilir. Dikkatsiz bir kullanıcı, telefonun işletim sistemini ihlal edebilir. Fakat ödüller birçok kişinin riskinden daha ağır basar.

Telefonunuzu kuracak kadar kendinizi güvende hissedecekseniz, önce rehberimizi incelemenizi öneririz:

 • Android'i nasıl kökleştireceksiniz: Tam bir rehber
 • Akıllı telefonunuzu kurmanın 10 nedeni

10. Fabrika Sıfırlama

Evet, kaybolur (ve yapıyorsan, başka her şeyi kaybederiz) ne zaman her şeyin günü kurtarabilir sadık eski son çare. Bir fabrika sıfırlaması, telefonu, üreticinin gönderdiği koşullara geri getirir; bu da, kalan yazılımların belirsiz kısımlarını ve arabellek kodunu temizleyerek performansı tıkar hale getirebilir.

Tabii ki, tüm verilerinizi kaybedeceğiniz bir sorun var. Ancak tüm diğer ipuçlarımızı denediyseniz ve yine de telefonunuzun hızından memnun değilseniz, o zaman büyük önlemler almak için zaman olabilir.

Her şeyden önce bir yedekleme yapmalısınız:

 • Android'i yedekleme ve verilerinizi güvende tutma
 • Uygulama verisi nasıl yedeklenir?

Ardından, fabrika ayarlarına sıfırlamak için şu talimatları uygulayın:

 • Android telefonunuzda fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirme

Bu ipuçlarını, cihazınızı hızlı bir şekilde yerleştirme ve tekrar sığdırma konusunda kullanabileceğinizi umuyoruz! Android'de sistem performansını izlemek için bazı harika uygulamalar da paylaştık; Android'lere performans artırmak ve Android'de kullanılabilir RAM'i artırmak için ipuçları vermek için uygulamalar. Trepn Profiler, diğer A-listörler arasında haklı bir yere layık görüyoruz.

Daha fazla aygıta özgü hız ipucu arıyorsanız, aşağıdaki çözümleri inceleyin:

 • Galaxy Not 4'ü nasıl hızlandırabilirim?
 • Galaxy'yi nasıl hızlandırabilirim Not 3
 • Galaxy S5'in hızlandırılması
 • Galaxy S4'ü nasıl hızlandırabilirim?
 • LG G3'ü nasıl hızlandırabilirim?
 • LG G2'yi nasıl hızlandırabilirim?
 • Nexus 5'ü nasıl hızlandırabilirim?
 • Nexus 4'ü nasıl hızlandırabilirim?
 • Nexus 7 2013'ü nasıl hızlandırabilirim?
 • Moto X'i nasıl hızlandırabilirim?
 • Moto G'yi nasıl hızlandırabilirim? (2014)

Telefonunuzu hızlandırmak için kullandığınız ipuçlarını ve tekniklerini biliyor musunuz? İşlemi optimize etmek için kullandığınız herhangi bir uygulamanız var mı?

Google Pixel 2 XL'in nereden alınır

 1. 2017 * YENİ * Google Pixel 2 XL 64GB Akıllı Telefon Cep Telefonu * UNLOCKED * Siyah £ 663.56 Teslimat – £ 25.81 £ 689.37 Toplam Soru Sor
 2. Google Pixel 2 Xp piksel 2 xl 6 inç 4GB RAM 64GB ROM Sadece Siyah Shp fm AB orijinal £ 710.58 £ 710.58 toplam Fiyat Garanti
 3. Google Pixel 2 XL – 64GB – Siyah + Beyaz (Unlocked) Smartphone İngiltere Ücretsiz p + p £ 739.99 £ 739.99 toplamı
 4. Google Pixel 2 XL – 64GB – Siyah + Beyaz (Unlocked) Smartphone İngiltere Ücretsiz p + p £ 739.99 £ 739.99 toplamı
 5. Google Pixel 2 XL 64GB SIM FREE / UNLOCKED – Siyah £ 769.99 £ 769.99 Toplamı Giriş Yap

Compare prices