Telgraf ipuçları ve püf noktaları

Kullanıcı sayıları söz konusu olduğunda WhatsApp yüce hakim olsa da, Telegram'ın çok güçlü ve sadık bir takipçisi vardır. Daha güvenli bir haberci uygulaması olarak gördüğümüz Telegram, herkes için belirgin olmayabilecek bir dizi yenilikçi ve kullanışlı özelliklere sahiptir. Telegramdan en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacak ipuçlarını ve püf noktalarını bir araya getirdik.

  • WhatsApp vs Facebook Messenger vs Telgraf
  • Android için en iyi anında mesajlaşma uygulamaları

Telgraf İpuçları

Pick a usernameManage media downloadsUse Telegram on PC
Custom username Hide Telegram mediaCheck active telegram sessions
Turn off message previewHide “Last seen” on TelegramAnimated stickers and GIFs
Custom notifications and LED colorsRead messages secretlyChange the theme and color
Mute individual notificationsSelf-destruct timer in secret chatsCreate custom masks
Reply from your home screenLock your chatsHow to delete your account
Change your phone numberDirectly reply to messages in group chats 
Block someone on TelegramSearch your message history 
Customizing chat backgroundHashtags 

Bir kullanıcı adı seçin

Telgraf ayarlarken, telefon numaranızı girmeniz ve adınızı eklemeniz gerekir. Gerçek adınız veya telefon numaranızın altında görünmek istemiyorsanız veya daha yaratıcı olmak ve özel bir kullanıcı adı kullanmak istiyorsanız, Ayarlar'a gidin ve Kullanıcı adı 'na dokunun .

Telgrafda özel kullanıcı adı talep et

Özel bir kullanıcı adı kullanmanın tek örneği, her kullanıcı adının yalnızca bir kez kullanılabilir olmasıdır. Şansınız, çok yaygın bir isim veya böyle bir şey seçecekseniz, zaten alınacaktır. Bu özel kullanıcı adını gerçekten kullanmak istiyorsanız son bir alternatif var: destek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. Bununla birlikte, bu kullanıcı adını en az 2 başka hizmette de kullandığınızdan ön şart. Telgraf destek ekibi ile görüşmek için Ayarlar'a gidin ve Soru sorma üzerine dokunun.

Mesaj önizlemesini kapat

Ekranla ilgili uyarıları ve mesaj önizlemelerini kilitlemek normalde süper kullanışlı özelliklerdir, ancak bazen telefonunuza yakın herkesin sana kimlerin yazdıklarını (ve ne yazdıklarını) görmesini istemiyorsunuzdur. Telegramdaki mesaj önizlemesini devre dışı bırakmak için, Ayarlar -> Bildirim ve Sesler bölümüne gidin ve Mesaj Önizleme özelliğini kapatın .

Özel bildirimler ve LED renkleri

Kişileriniz için yalnızca Telgraf'da özel bildirimler ayarlayabilir, ayrıca özel LED bildirim renkleri de ayarlayabilirsiniz. Bildirim LED'leri hakkında konuşurken bunu yapmak için Android smartphone'a ihtiyacınız olacak ve bunun çalışması için bir bildirim LED'ine sahip olmanız gerekecek.

Kişi bilgileri üzerine dokunduğunuzda Bildirimler ve sesler üzerine dokunduğunuzda özel bildirimler ayarlanabilir; ardından bildirimleri, titreşim düzenlerini, sesi, önceliği ve LED rengini değiştirmek için seçenekler sunulacaktır.

Opinion by Georg SeebodeTelegram is by far the best messaging app on the marketWhat do you think?505081 participants

Bireysel kayıtlar için bildirimleri kapatma

Bildirimlerden bahsettikçe, sadece çok fazla mesaj gönderen bir kişiyi telgrafla (geçici olarak) susturmak istedi mi? Kolay! Tıpkı özel bir bildirim ayarlamak gibi , Kişi'nizi seçin, Bilgi'ye dokunun, ardından Bildirimler'e gidin ve Devre dışı bırak'a dokunun .

Pop-up bildirimleri ile ana ekranınızdan yanıtlama

Spam gönderen bir kullanıcıya yönelik bildirimleri devre dışı bırakmış olabilirsiniz, ancak doğrudan ana ekranınızdan yanıt yazabilmeniz çok yararlıdır. Ana Ekran açılır penceresindeki bildirimleri, Ayarlar> Bildirimler ve Sesler'e girdiğinizde açılan bildirimler üzerine dokunduğunuzda etkinleştirebilirsiniz.

Telgrafda telefon numaranızı değiştirin

Çok sık gerçekleşmese de telefon hattınızı bir yere çevirebilirsiniz. Eski telefon numaranıza kayıtlı olsanız bile, eski numaranızı yeni bir numarayla kolayca değiştirebilirsiniz. Sadece Ayarlar'a gidin ve Telefon numarası üzerine dokunun .

Telegramda birini engelleme

Bir nedenden ötürü, Telegram'da sinirlerinize giren bir iletişim var ya da neden ilk önce onları eklediğinizi hatırlayamıyorsunuz. Stres vermeyin – Telegramdaki kişileri kolayca engelleyebilirsiniz. Sadece Kişiler'e gidin, ardından da kişiye dokunun> profil görüntüsüne dokunun> sağ üst köşedeki 3 noktaya dokunun ve Engelle'ye basın .

Opinion by Georg SeebodeI wish Telegram had even more security featuresWhat do you think?505047 participants

Sohbet arka planını özelleştirme

Telgraf deneyiminizi özelleştirmek istiyor musunuz? Aynı eski standart arka planı görmekten sıkıldınız mı? Telgrafda sohbet geçmişini değiştirmek süper kolay. Ayarlar> Sohbet Arkaplanı'na gidin ve ardından önceden ayarlanmış resimlerden birini veya kendi galerinizden bir fotoğraf seçin .

Telegramda medya indirme işlemlerini yönetme

Telgraf, 1,5 GB'a kadar dosyaları göndermenizi sağlar. Bu muhteşem olsa da, telefonunuzdaki tüm boş alanlar hızla doldurulabilir ve verilerinizi yiyebilir! Bunu kontrol etmenin en kolay yolu, Telgraften ne, ne zaman ve hangi dosyaları indirmek istediğinizi yapılandırmaktır. Hareket halindeyken, birisinin gönderdiği olağanüstü videoyu Telegram'ın indirmesini istemeyebilirsiniz. Veri ve ortam ayarlarınızı kontrol etmek için Ayarlar> Veri ve Depolama alanına gidin ve ardından Mobil veri kullanırken veya Kablosuz bağlantıdayken üzerine hafifçe vurun . Her iki ayar da, seçili veri ayarlarında indirebileceğiniz dosyaları açmanıza izin verir.

Galeriden telgraf medyasını gizle

Fotoğraf galerisinde Telegram'da sizinle paylaşılan fotoğrafları ve videoları görmek istemiyor musunuz? Sadece Ayarlar'a gidin ve Galeri'ye kaydet seçeneğini devre dışı bırakın.

Telgrafta "Son görülen" kelimesini gizle

Telegramı son kullandığınızda başkalarıyla paylaşmak istemez misiniz? Neyse ki, Telegram'daki "Son Görülen" ayarlarını özelleştirebilirsiniz. "Son görülen" şeklini görebilecek ve göremeyenler arasında geçiş yapabilir ve hatta kurallarınıza istisnalar ekleyebilirsiniz. Telegram'da "Son görülen" özelliğini devre dışı bırakmak veya özelleştirmek için, Ayarlar> Gizlilik ve Güvenlik> Son görülen bölümüne gidin .

Opinion by Georg SeebodeI use both Telegram and WhatsAppWhat do you think?505053 participants

Gizlice mesajları oku

Hiç gönderene okumadığınızı görmeden bir mesaj okumak istemiş miydiniz? İşte ufak bir numara. Bir mesaj geldiğinde uçak modunu açın. Telgrafı açın ve mesajı okuyun. Okudum sonra, uygulamayı kapatın ve verilerinizi tekrar açın. Gönderen, mesajlarını okuduğunuzu asla bilmez.

Gizli sohbetlerde kendi kendine imha zamanlayıcısı

Snapchat'a benzer şekilde, Telegram'ın sohbetlerinin kendiliğinden yok olacağı bir özelliği vardır. Telegram, bu özellik üzerinde biraz yenilik yapmaya karar verdi ve mesajlarınızda kendinden yıkıcı zamanlayıcı ayarlamanıza izin veriyor. Bu özellik şu anda yalnızca gizli sohbetler içindir, ancak etkinleştirilmesi kolaydır. Sağ üst köşedeki 3 düğmeye basın ve Kendi kendine yıkım zamanlayıcı ayarla'yı seçin . 1 saniye ile 1 hafta arasında bir seçeneğiniz var.

Sohbetlerinizi kilitleyin

Telegram'ı beğeninin çok fazla sebebinden biri de çoklu dahili güvenlik özellikleri yüzünden. Bunlardan biri sohbetlerini kilitlemenize, böylece biri telefonuna erişirse sohbet günlüğünüzü okuyamaz. Bir geçiş kodu belirlemek için, Ayarlar -> Gizlilik ve Güvenlik -> Parola kilidi'ne gidin ve 4 basamaklı kodu girin . Hatta parmak iziniz ile sohbetlerin kilidini açmayı seçebilirsiniz. Artık bir geçiş kodu oluşturduysanız, sohbetlerin sağ üst köşesindeki kilidi tıklayabilir ve sohbeti kilitleyebilirsiniz.

Grup sohbetlerindeki mesajlara doğrudan cevap ver

Grup sohbetinde çok şey yaşanırsa, sohbetteki mesaja her zaman doğrudan yanıt verme seçeneğine sahipsiniz demektir. Mesaja uzun süre basın ve yanıtı seçin .

Mesaj geçmişinizi arama

Aylar önce gönderdiğiniz o mesajı mı arıyorsunuz? Sadece tekrar bulmak için saatlerce dolaşmak istemez misin? Dahili arama işlevini kullanın. İletiyi gönderdiğiniz sohbete gidin, sağ üst köşedeki 3 noktaya dokunun ve Ara'ya dokunun . Ardından, aradığınız metni veya anahtar kelimeyi girebilir ve Telegram iletileri sizin yerinize süzer.

Hashtag'ler

Twitter gibi, Telegram da bir özne ile ilgili tüm iletilerin yeniden gruplandırıldığı sanal bölümler oluşturmak için hashtag (#) kullanmanıza izin verir. Bu işlevi kullanmak için, # yazın ve yeni bir karma etiket oluşturmak için temayı yazın veya önizlemede görünenler arasından (# girdikten hemen sonra) önceden bir tane seçin.

Tüm hashtag'lar her bir kullanıcının dizinine gruplanmıştır, böylece onları konuşma geçmişi içinde arama yaparak bulabilirsiniz.

PC'de telgraf kullanma

WhatsApp'a benzer şekilde, PC, Mac ve Linux bilgisayarlarda Telegram'da kullanabilirsiniz. Bir web istemcisinden ziyade, Telegram, PC uygulaması olarak mevcuttur; buradan kolayca indirebilirsiniz: https://desktop.telegram.org/

Etkin telgraf seanslarını kontrol et

Telgraf, birden çok cihaz oturumunu destekler; bu, sohbetinize aynı anda birden fazla cihazda erişebilmenizi sağlar. Bazen hangi cihazların halen aktif bir oturuma devam ettiğini gösteren bir genel bakışa sahip olmak kullanışlı olur. Ayarlar -> Gizlilik ve güvenlik> Etkin oturumlar bölümüne girerseniz, o anda oturum açtığınız yeri görebilirsiniz. İsterseniz, oturumları kapatabilir ve belirli oturumları feshedebilirsiniz.

Hareketli çıkartmalar ve GIF'ler

Burada basit emoji değil, en özenle hazırlanmış grafiklerle ayırt edilen en farklı duyguları ifade etmek için kullanılabilen gerçek imajlardan bahsediyorum. Çıkartmalar, çizimlerdeki rakamlardan biridir ve farklı temalarla ya da ayrı olarak eksiksiz paketler halinde indirilebilir.

WhatsApp kullanıcıları tarafından çok aranan Hareketli GIF'ler, Telegram kişileri arasında, uygulama içindeki bir dizinden aranabilir ve gönderilebilir. Dolayısıyla, Google'da arama yapmanız ve kişiyle oynamak için hareketsiz görüntü göndermeniz gerekmez; sadece Telegram'ın kendisi tarafından sağlanan animasyonlu bir GIF ekleyin.

Temayı ve rengi değiştirme

Android Telegram mobil uygulaması son zamanlarda bir güncelleme aldı ve ana şey olarak temalara destek ekledi. Bu özellik sayesinde, kullanıcı önceden yapılandırılmış temalardan biriyle uygulamanın arayüzünü özelleştirebilir veya yaratıcılık kullanabilir ve kendi içeriğini oluşturabilir. Uygulama ekranlarının her bir düğmesinin, metnin, sekmenin ve arka planın rengini seçebilirsiniz.

Şimdilik, yenilik yalnızca Google işletim sistemi ile akıllı telefonda çalışır. Bununla birlikte, uygulama geliştiricisi iPhone için Telgraf (iOS) sürümü yakında güncellenecek ve temalar için destek bulacağını söyledi. Aracın, haberci olan WhatsApp'ın ana rakibinde bulunmadığını hatırlamaya değer. Bu öğreticide, Telegram temasını değiştirmeye yönelik adım adım kılavuzu gözden geçirin:

Adım 1. Telgraf'ı açın ve ekranın sol üst köşesinde bulunan düğmeye dokunun. Uygulama menüsünde Ayarlar'a dokunun.

2. Adım Uygulama ayarlarında "Tema" düğmesine dokunun. Şimdi listelenen temalardan birini seçin – Mavi veya Koyu.

Adım 3. Özel bir tema oluşturmak istiyorsanız, "Yeni Tema Yarat" düğmesine dokunun. Ardından, tema için bir ad girin ve "Tamam" ile onaylayın.

Adım 4. "Yeni Tema Yarat" ın sağındaki çizim paleti simgesine dokunun ve rengini değiştirmek istediğiniz öğeyi seçin.

Adım 5. Şimdi, listelenen öğelerin her biri için renkleri seçip "Kaydet" e dokunun. Son olarak, "Temayı kaydet" i seçin.

Bu ipucu ile, önceden yapılandırılmış temalardan biriyle Telegram arayüzünü özelleştirebilir veya kendi renk kombinasyonunuzu oluşturmak için yaratıcılık kullanabilirsiniz.

Özel maskeler oluştur

WhatsApp'ın başlıca rakiplerinden biri olan telgraf, görüntü düzenleme araçlarıyla ön plana çıkmaktadır. Montaj yapmak için en komik özelliklerden biri fotoğrafların kamera ile çekilen veya cep telefonunun galerisinde saklanan resim veya süslemelerle kişiselleştirildiği maskeler. Çıkartmalar gibi, aynı zamanda uygulama içi maskeler içeren bir paket oluşturabilirsiniz.

Etkileşimin botlar veya otomatik profil oluşturma ile nasıl çalıştığına ve mesajlaşıcıda maske oluşturmak için bu eğiticiye göz atın.

Adım 1. Telegram, kişiselleştirilmiş çıkartmalar ve maskeler oluşturmada kullanıcılara yardımcı olmak için otomatik bir profile sahiptir. Kişileri ararken "@Stickers" arayın ve belirtilen sonucu seçin.

2. Adım. Haberci "@Stickers" butonu ile bir konuşma gösterecektir. Etkinleştirmek için "Başlat" a basın ve kendi çıkartmalarını ve maskelerini oluşturmak için temel komutlarla listeyi kontrol edin.

Adım 3. Özel bir maskeleme paketi oluşturmak için "/ newmask" komutunu gönderin ve bir ad seçerek işlemi tamamlayın.

Adım 4. Resimleri "Dosya" formatında göndermek için ek düğmesine basın. Not: Resimler PNG formatında, 512 x 512 piksel çözünürlükte ve 350 KB boyutunda olmalı. Gönderi kabul edilirse, bot resmi yapılandırmak için dört maskeli türde bir mesaj gönderecektir. Seçeneklerden birini seçin.

Adım 5. Bir sonraki adım maske kalibrasyonudur. Şekilde önceden seçilmiş olan sınıflandırmaya göre yönlendirin ve tamamlamak için "Hazır" düğmesine basın. Oluşturulan pakete daha fazla mülakat göndermek için bu adımları tekrarlayın.

Adım 6. Mesaj kutusunda "/ publish" yazarak maskeleme paketi oluşturmayı bitirin. Otomatik profil, yeni maske grubunun adresini ayarlamak için bir ad isteyecektir.

Adım 7. Bot, yayını ve oluşturulan örten pakete olan bağlantısını görüntüleyerek yanıt verir. Onu açıp Telegram resim düzenleme menüsüne indirmek için "Ekle maskeleri" ye tıklayın.

Adım 8. Yeni maskeler, haberci içindeki hızlı bağlar içinde kullanılmak üzere mevcut olacak ve kişilerinizle hala paylaşılabilecektir.

Telgraf hesabınızı silin ve / veya kendi imha edin

Telegramdan yeter mi vardı? Sonunda WhatsApp'a katlandı mı? Veya genel olarak mesajlaşma uygulamalarından vazgeçip duruyorsunuz? Telgraf, hesabınızı kolayca kurmanızı sağlar. Ayarlar'a gidin -> Gizlilik ve Güvenlik'e gidin ve Hesap öz-yıkımları öğesine dokunun . Burada tek uyarı, kendini yok etme anında gerçekleşmeyecek olmasıdır. 1 ila 6 ay arasında seçim yapabilirsiniz. Telegram hesabınızı hemen silmek isterseniz, devre dışı bırakma sayfasına gidin: https://my.telegram.org/auth?to=deactivate ve telefon numaranızı girmeniz gerekir.

Hiçbir ipucu ve hileci listesi hiç tamamıyla tamamlanmamıştır. Burada listelenmeyen Telegram için bir hüneriniz varsa, yorumları bize bildirin ve listemizi güncelleyelim.