Ters kablosuz şarj nedir ve hangi cihazlar bunu destekler?

Birkaç aydır, akıllı telefonlar, akıllı saatler ve diğer aksesuarlar da dahil olmak üzere diğer cihazları kablosuz olarak şarj etmenize olanak tanıyan bazı yeni akıllı telefonlarda bulunan yenilikçi bir özellik olan ters kablosuz şarj denilen şeyleri daha fazla duyuyoruz. Ama tam olarak nasıl çalışıyor? Ve hangi cihazlar destekliyor?

Akıllı telefonunuzu şarj etmenin iki yolu var: kablo veya kablosuz şarj ile. Özellikle ikinci yöntem, enerjiyi alıcı cihaza elektromanyetik indüksiyon yoluyla aktarmayı başarır. Bununla birlikte, son aylarda, ters kablosuz şarjla ilgili daha fazla şey duyduk ve çoğu, klasik kablosuz şarjla arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor.

Hiçbir fark olmadığını söyleyerek başlayalım. Ters kablosuz şarj, akıllı telefonların küçük şarj istasyonlarına dönüşmesini sağlar, böylece diğer cihazları kablo olmadan şarj etmek için kullanılabilir. Bu özellik Huawei Mate 20 Pro’da piyasaya sürüldü, ardından kısa bir süre sonra Samsung Galaxy S10 serisi ve bir kez daha Huawei’nin P30 Pro’su izlendi, ancak 2019’daki en önemli akıllı telefonlarda bulunması bekleniyor.

huawei p30 pro vs mate 20 pro 2

Ters kablosuz şarj ne kadar hızlı?

Basitçe söylemek gerekirse: Ters kablosuz şarj işlemi o kadar hızlı değil. Aslında, acil durum şarjı için, örneğin bir arkadaşın biraz daha fazla şarja ihtiyacı olduğu ve elinizde bir güç bankası veya şarj cihazı bulunmadığında yararlı olan düşük güçlü bir çözümdür. Veya, bazı kablosuz kulaklıklar (örneğin, Galaxy Tomurcukları veya yeni Apple AirPod’lar) gibi aksesuarları şarj etmek istediğinizde kullanışlıdır.

Hızlı şarj (kablo) teknolojisinin yıllar içinde çok fazla ilerleme kaydetmesine rağmen (OPPO Find X Lamborghini Edition’dan 50W Süper VOOC’yu düşünün), Qi kablosuz şarj işleminde şu anda elde edilebilecek maksimum değer 20W Pazar 10W’ı bile geçmiyor. Böylece, Super VOOC 3.000 mAh bataryayı 30 dakikada şarj edebiliyorsa, kablosuz bir şarj cihazıyla aynı sonucu yaklaşık 120 dakika içinde alırsınız.

    10 dakikada% 41 pil ömrü? Geleceğe Hoşgeldiniz!

IMG 20160223 155735

Öte yandan, ters kablosuz şarj işleminde güç standartları yoktur, ancak hem Huawei’nin hem de Samsung’un çok hızlı olmadığını onaylayabiliriz. Mate 20 Pro, 2,5W – 3W arasında çıkış sağlayabilir, Galaxy S10 ise 4W’a kadar kablosuz olarak tersten şarj edilebilir. Ek olarak, klasik bir kablosuz şarj cihazının aksine, kaynak cihazın her zaman bir güç sınırı olacaktır: kendi bataryası.

Hangi akıllı telefonlarda kablosuz geri şarj özelliği var?

Huawei Mate 20 Pro

Ters kablosuz şarj teknolojisini destekleyen ve ardından Qi standardını kullanan diğer cihazları şarj edebilen ilk akıllı telefon, Huawei Mate 20 Pro’dur. Ekim 2018’de sunulan bu cihaz, 4.200 mAh bataryaya sahip, bu nedenle bir çift gerçekten kablosuz kulaklığı tamamen şarj etmek ve herhangi bir sorun olmadan akşama ulaşmak yeterli.

huawei mate 20 pro 01

Huawei P30 Pro

Çinli üretici bu işlevselliği, Mart sonunda sunulan en son amiral gemisi olan Huawei P30 Pro’ya da geçirdi. Mate 20 Pro’ya benzer şekilde, bu cihaz şu anda akıllı telefon kameralarının tartışmasız kralı olarak sıralanan mükemmel fotoğrafçılığı ile ünlüdür.

    Huawei P30 Pro’daki kamera daha fazla zoom sunuyor, aynı zamanda daha eğlenceli

Samsung Galaxy S10, S10 + ve S10e

Neden ters kablosuz şarjı destekleyebilecek bir anda sadece bir cihaz öneriliyor? 2019’daki ilk Ambalajsız etkinlik sırasında, Samsung Galaxy S10 ailesinde üç yeni akıllı telefon tanıtarak üçünün de diğer kablosuz cihazları şarj edebilmesini sağladı. Ek olarak, S10 veya S10 + ‘ı sipariş eden kullanıcılar için, Güney Koreli üretici, daha önce söylediğimiz gibi, kablosuz olarak şarj edilebilen Galaxy Tomurcukları onlara verdi.

AndroidPIT huawei p30 pro vs samsung galaxy s10 plus cameras

Ters kablosuz şarj ile hangi cihazları şarj edebilirim?

Bu teknoloji ile şarj edilebileceklerin sınırı yoktur. Akıllı telefonunuz, kulaklıklarınız, fareniz veya herhangi bir aksesuarınız Qi kablosuz şarj standardıyla uyumluysa, ters kablosuz şarj özelliği olan cihazlardan güvenle güç alabilir.

    En iyi kablosuz şarj cihazları: her odada rahat ve pratik

Bu teknoloji hakkında başka sorunuz var mı? Yorumlarınızdaki sorularınızı bize sorun.