TikTok Ebeveyn Denetimleri: Bilmeniz Gereken 6 Şey

Geçen gün, beş yaşındaki bir çocuğun annesine vurarak gülerken TikTok'ta bir videoya rastladım. Yüzde değeri, bazı millet için komik görünebilir. Ben oldukça rahatsız edici ve ilgili bulundu. Ya benim yerine yeğenim uygulamayı açtıysa? Çünkü videoların ve şarkıların yorumlanması çocuklar için tamamen farklı.

Şiddet içeren videolara tekrar tekrar maruz kalınması durumunda, gençler duygusal olarak sıkıntılı olabilir ve bu tür davranışlara gerçek dünyada da izin verilebileceğini varsayabiliriz.

TikTok gibi kısa formlu video uygulamalarının artan popülaritesi, kullanıcı tarafından oluşturulan videoların taşkınlarını açtı. Bazıları çocuklar için uygun olmayabilir. Peki, TikTok kullanırken çocuğunuzun onları yanlışlıkla izlememesini nasıl sağlıyorsunuz?

Note: TikTok requires account holders to be above 12 years.

Neyse ki, YouTube ve Netflix gibi medya merkezli birçok uygulama gibi, TikTok da gizlilik ayarları ve ebeveyn denetimleri payındaki payını alıyor.

Bugün bu yazımızda, TikTok'u biraz daha güvenli bir platform yapan farklı ayarlar (ve birkaç üçüncü taraf seçeneği) araştırdık. Ancak, nasıl çalıştıklarını görmeden önce ebeveyn kontrolünün neden gerekli olduğunu görelim.

Also on Guiding Tech
Top 4 Ways to Set Parental Controls in Android for Kids

Read More

Ebeveyn Kontrolü Neden Gerekli?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, internet milyarlarca video, müzik parçası, kitap ve oyuna ev sahipliği yapmaktadır. İnternet bu kadar kolay erişilebilirken, çocukların uygunsuz medya kaynaklarına maruz kalmaları son derece kolaydır. Bu, şiddet içeren bir oyun, saçma zorluklar, açık sözlerle sesli parçalar veya yetişkin içerikli videolar şeklinde olabilir.

Ebeveyn denetimleri, uygunsuz şarkıları, videoları ve diğer medya öğelerini filtreleyerek çocukları ve gençleri çevrimiçi ortamda korur. Ve orada bitmiyor. Ayrıca belirli uygulamaları engelleyebilir, uygulama içeriğini filtreleyebilir, Android cihazınızın belirli işlevlerini kilitleyebilirsiniz veya bir uygulamayı günün veya haftanın belirli bir saatinde koruyabilirsiniz. Veya ihtiyaç duyulursa, ağ seviyesi kontrolleri de ayarlayabilirsiniz.

Kısacası, ebeveyn denetimleri konusunda seçenekler çok fazla. Ebeveyn kontrollerinin TikTok'ta nasıl çalıştığını kontrol edelim.

1. Özel Bir Hesaba Geçin

Varsayılan olarak, TikTok herkese açık bir profil oluşturur, böylece TikTok'taki herkes videolarınızı izleyebilir. Yine, yorum burada anahtardır. Komik bir video başkaları tarafından tamamen farklı bir şey olarak görülebilir.

Cool Tip: At the same time, you can disable the ‘Allow Others to Find Me’ switch if you are wary of your kid meeting random strangers online.

2. Videolar Üzerine Kimlerin İndirip Yorum Yapabileceğini Değiştirme

Herkesin genel profillerde yayınlanan videoları indirmesini sağlayan varsayılan bir ayar vardır. Ürpertici seviye = 100, derdim.

Neyse ki, TikTok bunu gizlilik ayarları ile durdurmayı sağlar. Gizlilik ve Güvenlik'e gidin ve İndirmeye İzin Ver'i devre dışı bırakın.

Bu sırada, 'Bana Yorumlar Gönderen Kim?' Ve 'Bana Kimler Yanıt Verebilir' seçeneklerini kontrol etmeyi unutmayın.

3. Takipçi Listesini kontrol edin

TikTok videoları komik olabilir ve kesinlikle büyük bir duygudurum arttırıcıdır. Ancak, çocuğunuzun izleme etkinliklerine dikkat etmezseniz, izlememesi gereken içeriği izleyebilir. Bu gibi durumlarda, takip edilen hesapları kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Bunu yapmak için Profile gidin ve Following üzerine dokunun. Takip etmemek için Takip düğmesine dokunun.

Çocuğunuzun saat geçmişi, Sizin İçin bölümündeki videoları ilham alıyor ve çocuğunuza uygun video kategorilerini seçmenize olanak tanıyan hiçbir ayar yok. Bu nedenle, tek seçenek görüntüleme alışkanlıklarını değiştirmek ya da Sınırlı modu seçmektir.

Also on Guiding Tech
How to Set Parental Controls in Google Play Store (Complete Guide)

Read More

4. Sınırlı Modu Etkinleştir

Sınırlı Mod, TikTok'un gizli özelliklerinden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi, mod TikTok'un yaşa uygun videoları göstermesini ve olgun içeriği filtrelemesini sağlar. Bu özellik, çocuğunuz For You bölümündeki rastgele videoları kontrol etmek için saatler harcıyorsa faydalıdır. Algoritma, potansiyel olarak uygunsuz videoları filtrelemek için elinden gelenin en iyisini yapsa da, yalnızca kısıtlı mod tek başına kusursuz bir çözüm değildir.

Note: TikTok decides which type of content is age-appropriate or not, and there’s no way to tell if that happens through human intervention or automatically.

Medya tüketimini kontrol altında tutmaya yardımcı olan bir diğer özellik, Screen Time Management. Bu özellik, kullanıcının günde iki saat kullanımdan sonra bir şifre girmesini gerektirir. Oldukça havalı diyebilirim.

Bu ayarları Profile> Settings> Digital Wellbeing altında bulabilirsiniz.

Etkinleştirildiğinde, uygulama, kullanıcıdan belirlenen sınıra ulaştıktan sonra TikTok'u kullanmaya devam etmesi için önceden tanımlanmış bir şifre girmesini ister. Ayrıca, bu seçeneklerin ikisi de etkinleştirmeden önce bir PIN veya şifre belirlemenizi gerektirir.

5. Bir Kesinti Ayarlayın

Dürüst olmak gerekirse, yukarıdaki yöntemler yeterli değildir. Uygulamanın dışına çıkıp Stay Focused gibi bazı harici seçeneklere bakmak mantıklı geliyor. Yalnızca TikTok gibi uygulamalarda harcanan zamanı sınırlamakla kalmayıp aynı zamanda uygulamaların başlatılma veya açılma sayısını da izleyen yeni uygulamalardan biridir.

Odaklanmaya devam et ayrıca uygulamaları belirli bir zamanda engellemenizi sağlar. Örneğin, çocuğunuzun okul saatleri içinde TikTok'u açmasını istemiyorsanız, bunun için zamanlayıcıyı ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, söz konusu uygulamayı belirli sayıda başlattıktan sonra tamamen engelleyen başka bir harika özellik daha var.

Bu değişiklikleri yapmak için yapmanız gereken tek şey açık kalmak. Odaklı kalmak, uygulamayı seçmek ve uygun seçenekleri seçmek.

Uygulamayı kilitlemek için yerleşik bir ayar yoktur. İyi haber, Çocuğun herhangi bir uygulama ayarını değiştirmesini önlemek için Sıkı Modu etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca, uygulamanın kaldırılmasını önlemek için bir şifre de oluşturabilirsiniz.

Odaklanmış Kal İndir

Also on Guiding Tech

.camp-list-918{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/203182/Set-Parental-Controls-in-Android-for-Kids_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1536168691’);background-size:cover;background-position:center center}

#parental controls

Click here to see our parental controls articles page

6. Bir Uygulama Kilidi Ayarlayın

Bugünlerde çoğu telefonda, belirli uygulamaları kilitleyebileceğiniz, önceden yüklenmiş bir uygulama kilidi var. Bu özellik, uygulamayı kilitlemek için bir kilit ekranı PIN'i veya şifresi kullanarak belirli bir uygulamadaki verileri başkalarının meraklı gözlerinden korumak için tasarlanmıştır.

AppLock İndir

Cool Fact: A few Samsung phones allow users to configure a separate app lock pattern.

Eşeği sağlam kazığa bağlamak

Online dünya çocuklar için güvenli bir yer değil. Aynı zamanda, onları çevrimiçi olmaktan uzak tutabileceğinizi varsaymak yanlış olur. Ve böylece önlem, ileriye giden tek yoldur.

Tüm uygulamalar ve ayarlar işlerini yaparken, uygulama kullanımını manuel olarak kontrol etmeye daima yardımcı olur. Ayrıca, iOS'taysanız, ebeveyn denetimlerini ayarlamak için Ekran Zamanını nasıl kullanacağınızı kontrol edin.

Sıradaki: Windows 10'da daha iyi tarama kısıtlamaları kullanmak ister misiniz? Web sitelerinin çoğunu engellemenize yardımcı olacak ve Windows 10 bilgisayarındaki farklı tarayıcılar için onaylı sitelerden oluşan bir beyaz liste oluşturmanıza yardımcı olacak kılavuzumuza bakın.