TikTok vs TikTok Lite: Sizin için en iyisi nedir?

TikTok (daha önce Musical.ly olarak bilinir), hızla büyüyen sosyal medya uygulamalarından biridir ve nedenini anlamak kolaydır. Bu uygulama kullanımı kolaydır ve kullanıcıların bir anda serin ve eğlenceli videolar oluşturmasını sağlar. Ayrıca, TikTok, video düzenlemeyi yumuşak bir ilişki haline getiren bir dizi araç içerir.

Ağustos 2018'in başlarında, TikTok'un yapımcıları Bytemod Pte Ltd veya ByteDance, uygulamanın daha hafif bir versiyonunu sessizce sundu. TikTok Lite adına göre, uygulama başlangıçta birkaç Güney-Doğu Asya ülkesi ile sınırlıydı. Şimdi Afrika ve Afrika bölgelerinin birçoğunda mevcut ve 7 milyondan fazla kez indirildi. Kasım 2018'de, TikTok'un ayda 800 milyon küresel aktif kullanıcısı vardı.

Merak etmelisiniz – TikTok'un TikTok Lite'tan farkı nedir? Sadece isim ve uygulama boyutu mu, yoksa daha başka bir şey mi var? Peki, aşağıdaki karşılaştırmayı öğrenelim.

Depolama ve Batarya Kullanımı

Genellikle, herhangi bir uygulamanın bir Lite sürümü dosya boyutunda daha küçüktür, özelliklerden arındırılmıştır ve daha yavaş 3G veya 2G veri ağları üzerindeki kişiler içindir.

TikTok uygulaması, kurulumda yaklaşık 182 MB dosya boyutunda taşır ve kullanımınıza bağlı olarak daha fazla alan (uygulama verileri + önbellek) oluşturur. Şu anda, uygulama telefonumda 300 MB'den fazla ölçer. Öte yandan, TikTok Lite 30 MB'ta daha küçük. Uygulama verilerinin ve önbellek verilerinin toplanması, depolama boyutunu yaklaşık 125 MB'a yükseltir. Yani, dahili depolama alanı sınırlı bir telefonunuz varsa, Lite sürümü mükemmeldir.

Her iki sürüm de video oynatmayı desteklediğinden, pil tüketimi neredeyse aynıdır. Bunu değerlendirmek için TikTok ve TikTok Lite'ı her biri yaklaşık yirmi bir dakika kullandık. Sonuçta ortaya çıkan pil tüketimi her iki durumda da% 4 civarındaydı.

TikTok'u indirin

TikTok Lite'ı İndirin

Also on Guiding Tech
4 Best Android Apps to Edit TikTok Videos like a Pro

Read More

Genel Arayüz ve Yükleme Süresi

İlk bakışta, her iki uygulamanın arayüzü de benzer görünüyor. Videolara ana sayfa düğmesi aracılığıyla erişebilirsiniz ve bunun yanında dört seçenek bulunmaktadır – arama, yükleme, bildirim ve profil.

Hala kaydırarak videolar arasında geçiş yapabilir ve sola kaydırarak yükleyicinin profilini ziyaret edebilirsiniz. Videolar arasında gezinirken, yüklemelerinin bir saniye daha sürdüğünü fark edeceksiniz. Gecikme çok uzun değildir, ancak uzun vadede, özellikle de zaman öldürmek veya eğlenceli bir klip keşfetmek için feed'de gezinirken can sıkıcı olabilir.

Note: We tested TikTok Lite on the OnePlus 6T.

Video uygulamalarının, bir videodan diğerine kesintisiz bir geçiş yapmak için içeriği önceden yüklediği bilinmektedir. Ne yazık ki, Lite uygulamaları veri, pil ve depolama alanından tasarruf etmek için tasarım yaparak bunu yapmaz – gecikmelerin ve gecikmelerin nedeni budur.

Başka bir küçük fark ise uygulama simgesidir. TikTok uygulamasının siyah arka plana sahip dairesel bir simgesi vardır;

Yükleme Seçenekleri

Genellikle, uygulamaların lite sürümleri dağınıklığı giderir ve yalnızca temel işlevleri sağlar. TikTok Lite için uygulama açıklaması yaratıcı bir stüdyo (ve daha pek çok şey) vaat ediyor olsa da, Upload işlevi çalışmıyor. TikTok Lite'daki Upload seçeneğine dokunulduğunda, yükleme fonksiyonunun daha sonraki bir güncellemede tanıtılacağı mesajı görüntülenir. Büyük bir anlaşma kırıcı diyebilirim.

Öte yandan, TikTok uygulaması etkileyici bir dizi sonsuz ses, görsel efekt ve geçiş dizisine sahiptir. Belirli bir videoyu beğenirseniz, Album Art> Record öğesine dokunarak kendi sürümünüzü oluşturabilirsiniz.

TikTok Lite, belirli bir şarkıyı veya videoyu yeniden yaratmış olan insanları görmenizi sağlar, ancak bir tane kaydetme söz konusu olduğunda, seçenek yoktur.

Also on Guiding Tech
How to Slow Down or Speed Up Videos on Android

Read More

Profil ve ayarlar

TikTok ile kendi TikCode'unuzu da ayarlayabilirsiniz. TikCode (Instagram'ın Adtag'ına benzer), kullanıcı yazma ve arama işlemini manuel olarak kaldırır. Bunun yerine, kodu kolayca tarayabilir ve takip edebilirsiniz.

TikCode dışında, videolarınızı kimlerin indirebileceklerini ve izleyebileceklerini seçerek, diğerlerinin herkese açık videolarınızdan gereksiz yararlanmalarını önleyen bir avuç gizlilik seçeneği var.

Ayrıca, Blok listesi, Dijital Refah, LivePhoto, Cüzdan ve diğer birkaç ayar gibi diğer ayarları barındırır. Ne yazık ki, yapımcılar yukarıda belirtilen ayarların çoğunu TikTok Lite uygulamasından çıkardılar.

Gizliliğe gelince, başkalarını engelleme, hesabınızı özelleştirme ve birkaç temel bildirim ayarını elde etme olanağını elde edersiniz. Ve işte bu kadar. Açıkçası, korunacak herhangi bir videonuz yoksa, gizlilik ayarları pek kullanılamaz.

Diğer Özellikler ve Yetenekler

Yukarıdaki özelliklerin yanı sıra, iki uygulama arasındaki bir diğer önemli fark, paylaşım yetenekleridir. TikTok uygulaması Duet, React, Video Kaydet, GIF olarak paylaş, Sık Kullanılanlar ve Canlı Fotoğraflar gibi birçok işlev sunar. Bu, Facebook'ta Paylaş, Instagram'da Paylaş, vb. Gibi standart Android paylaşım seçeneklerine ek olarak

Söylemeye gerek yok, sayısız seçenek, videoları paylaşmayı ve kaydetmeyi kesintisiz bir mesele haline getirir. Ayrıca, GIF yapmak gibi basit şeyler için üçüncü taraf uygulamalara bağımlı olmanız gerekmez.

Beklediğiniz gibi, TikTok Lite bu özellikleri de azaltır ve size sadece iki seçenek sunar – Bağlantıyı ve Raporu Kopyala. Duet ve React gibi özelliklerin olmaması anlamlı olsa da, Sık Kullanılanlar ve GIF Olarak Paylaş gibi basit seçeneklerin de mevcut olması harika olurdu.

Neyse ki, standart paylaşım seçenekleri hala orada. Bu nedenle, video kaydetmek için üçüncü taraf bir video indiricisi kullanmanız gerekir. Ayrıca, bir GIF yapımcısı video dönüştürmek istersiniz.

Bu, temel uygulamaların telafisi için yeni uygulamalar kurmak, gerçekten de sizin pazarlık yaptığınızdan daha fazla depolama alanı kaplayacağından, lite uygulamalarının tüm amacını baltalıyor.

Also on Guiding Tech

.camp-list-536{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/213371/whatsapp-mute-vs-block-fi_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1547647275’);background-size:cover;background-position:center center}

#comparison

Click here to see our comparison articles page

Lite, Sizin İçin Bir mi?

Sevdiğiniz videoları beğenip izleyebilmenize rağmen, en sevdiğiniz videoları izleyebilmenize rağmen, sonuçta TikTok Lite yalnızca tüketilebilir bir uygulama. Dünyanın bütün tuhaf ve çılgın videolarını görebilir ve arayabilirsiniz. Ancak, yeni videolar oluşturup ekleyemezsiniz.

Bu, TikTok Lite'ın geliştiricilerinin Google Play Store açıklamasında açıkça belirtmiş olduğu bir şeydir. TikTok uygulamasıyla neredeyse benzer bir açıklama okuyan kullanıcılar, birkaç işlevselliği olmayan tam teşekküllü bir kullanıcı olmasını kafa karıştırıyor.

Bu nedenle, eğlence için TikTok videolarını izlemek istiyorsanız, o zaman lite uygulaması en iyi seçenektir. Yapmanız gereken tek şey, videolar arasında gezinmek için kaydırmak. Teorik olarak, daha yavaş veri hızında da telefonlarda çalışmalıdır.

Ancak, videoları sık sık düzenlemeyi ve yüklemeyi seven TikTok hayranıysanız, TikTok uygulamasını kullanmaya devam edin.

Sıradaki: Facebook uygulaması telefonunuzda çok fazla duruyor ve istifliyor mu? Geçiş yapıp yapmamaya karar vermek için Facebook ile Facebook Lite arasındaki karşılaştırmamızı okuyun.