Top 11 Vivaldi Tarayıcı İpuçları

Web tarama deneyimine gelince, eylemlerin çoğu mobil alanda gerçekleşiyor. Sonuçta, bu akıllı telefon çağında, neden birileri Google Chrome tarafından yönlendirildiğinden (veya kazanıldığından) neden PC web taramasına odaklanıyor?

Opera Software'in kurucu ortağı ve eski CEO'su Jon Stephenson von Tetzchner, Vivaldi Technologies'in Nisan 2016'da masaüstü odaklı bir Vivaldi tarayıcısı yayınlamasına neden oldu.

Vivaldi'nin rekabete nasıl ayak uyduğunu ve yeterince benzersiz özelliklere sahip olup olmadığını görmek için denemeye karar verdik. Ve şunu söylemeliyim ki, uzun bir süre kullandıktan sonra Vivaldi beni çok etkiledi. Bu yüzden denemenizi tavsiye ediyorum. Bu yazıda, göz atmanız gereken en iyi 11 Vivaldi tarayıcısı ipucundan ve püf noktalarından bahsedeceğim.

Vivaldi Tarayıcıyı İndir

1. Diğer Tarayıcılardan Yer İşaretlerini İçe Aktar

Yer imlerini içe aktarmak, favori sitelerinizi mevcut tarayıcınızdan Vivaldi tarayıcısına taşımak için ilk adım olmalıdır. Ve şükürler olsun ki Vivaldi, tüm ana tarayıcılardan yer imlerini alma seçeneği sunar.

Yer imlerinizi içe aktarmak için, sol üst köşedeki 'V' simgesine dokunun ve Dosya'yı seçin. Yer İşareti ve Ayarları İçe Aktar seçeneğine gidin ve mevcut tarayıcınızı listeden seçin.

Varsayılan olarak, yer imlerine üst menüden veya sol kenar çubuğu menüsünden erişebilirsiniz.

2. Arama Motoruna Takma İsim Verin

Varsayılan olarak, Vivaldi, herkes için iyi olması gereken Bing arama motorunu içerir. Ancak Google’ı veya Wikipedia’yı veya gizlilik odaklı DuckDuckGo’yu kullanmak istiyorsanız.

Her zaman ayarlar menüsünden varsayılan bir tarayıcı seçmek için pop-up'la uğraşmak can sıkıcıdır. Neyse ki, Vivaldi'nin şık küçük hilesi bu süreçte parlıyor. Bu, içindeki bilgileri nasıl aradığımı değiştirdi.

Adres çubuğuna doğrudan herhangi bir arama motorunun ilk harfini kullanarak sorgunuzu yazabilirsiniz. Örneğin, Wikipedia çubuğunda hemen Vivaldi'yi arayacak olan adres çubuğuna 'w Vivaldi' yazabilirsiniz.

Küçük büyüteç üzerine dokunun, ilgili arama motorunun ilk harfleri bir menüde görünecektir.

Also on Guiding Tech
15 Best Firefox Addons You Should Use

Read More

3. Okuyucu Modu

Vivaldi, kullanıma hazır bir Reader modu desteği ile geliyor ve kusursuz çalışıyor. Bir blog yazısı veya bir makale açın; adres çubuğunda küçük bir okuyucu simgesi görünecektir. Üzerine dokunun, Vivaldi görsel olarak hoş bir deneyim sunmak için tüm gereksiz unsurları ortadan kaldıracak.

Yazı tipini ve boyutunu değiştirebilir, hatta geceleri rahatça okumak için karanlık tema seçeneğini bile kullanabilirsiniz. İstediğiniz seçenekleri ayarlamak için sağ üst köşedeki ayarlar simgesine dokunun.

4. Tarama Sırasında Not Alın

Vivaldi, Notes uygulamasını doğrudan tarayıcıya entegre eder. Ve şaşırtıcı bir şekilde, birkaç kullanışlı seçenek sunar. Kenar çubuğundan Notlar simgesine dokunun ve küçük iletişim kutusu size gerekli tüm seçenekleri verecektir.

Ekran görüntüleri veya yakalanan ekran alanı ekleyebilir, dosya ekleyebilir ve hatta tarayıcıdaki klasörler yoluyla notları düzenleyebilirsiniz.

Gelecekte, Microsoft OneNote veya Evernote gibi popüler hizmetleri entegre eden Notes uygulamasını görmek istiyorum.

5. Oturum Sekmelerini Kaydet

Oturum Sekmelerini Kaydetme, ben de dahil olmak üzere birçok kişi için önemli bir özelliktir. Belirli bir konuyu araştırırken, tüm sekmeleri ayrı bir yere kaydetmek istediğinizde bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Tabii ki, Pocket çevrimdışı makaleler kaydetmek için mükemmel bir araçtır, ancak verimli bir çözüm olmaz. Vivaldi'nin kurtarma seansı kurtarmaya geldi.

Dosya> Açık Sekmeleri Oturum Olarak Kaydet'e gidin ve sekmeleri kaydetmek için ona uygun bir ad verin. Bir dahaki sefere açmak istediğinizde, aynı yolu takip edin ve Kayıtlı Oturumu Aç'ı seçin.

6. Ekran görüntüsü alın

Küçük bir detay ama kullanışlı bir detay. Varsayılan Windows yöntemiyle (Windows + Print Screen kısayolu) ekran görüntüsü alırken, işletim sistemi sekmeler, kenar çubuğu ve görev çubuğu gibi dikkat dağıtıcıları da içeren tüm alanı yakalar. Vivaldi'nin ekran görüntüsü yalnızca web sayfasını içeriyor.

Sadece alttaki kamera simgesine dokunmanız ve görüntülenen alanı mı yoksa makalenin tamamını mı kayan bir ekran görüntüsü olarak yakalamak istediğinizi seçmeniz gerekir.

Also on Guiding Tech

.camp-list-501{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/211835/Chrome-for-iOS-Save-Images-Featured_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1546009561’);background-size:cover;background-position:center center}

#browser

Click here to see our browser articles page

7. Kenar Çubuğu Sekmelerini Kullan

Varsayılan olarak, her büyük tarayıcı sekmeleri yönetmek için üst kısmı kullanır. Üstteki sekmeler daha fazla alan kullanır ve zaman zaman bunları yönetmek zahmetli hale gelir.

Sağa veya sola yerleştirilen sekmelerde gezinmek kolaydır ve okuma akışında bizi rahatsız etmez. Sekmeler konumunu, Ayarlar> Sekmeler> Sekme Çubuğu Konumu'ndan değiştirebilirsiniz.

8. Döşeme Sekmeleri

Windows yerel olarak çoklu pencere işlevselliğini destekler ve Vivaldi bunları tarayıcıda da izler. Vivaldi'de birden fazla sekmeyi yan yana açık tutabilirsiniz.

Ctrl tuşuna basın ve yan yana açmak istediğiniz sekmeleri seçin, herhangi birine sağ tıklayın ve menüden Sekmeleri Döşeme seçeneklerini seçin.

9. Fare Hareketlerini Kullan

Vivaldi, hareket halindeyken tekrarlayan görevleri daha verimli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için fare hareketlerini destekler.

Ayarlara gidin, Fare'ye dokunun ve varsayılan hareketleri görebilir veya kendinizinkini yapabilirsiniz. İşlemi gerçekleştirmek için, sağ tıklayın ve hareketi hareket tuşunda çizin.

10. Kenar Çubuğundaki Sık Kullanılan Web Sitelerini Pinle

Bu özelliği çoğunlukla Twitter için kullanıyorum. Vivaldi'de, en çok kullandığınız web sitelerini kenar çubuğu menüsünden sabitleyebilirsiniz. Diğer tarayıcıların aksine, onu yeni bir sekmede açmaz. Bunun yerine, hızlı erişim veya bakış için bir yan açılır menü açacaktır.

Kenar çubuğundaki '+' simgesine dokunun ve web adresini buraya ekleyin.

11. Zamanlama Temaları

Vivaldi, tarayıcılar arasında yaygın olan tema desteği sunar. Ancak Vivaldi, program teması seçeneğini dahil ederek bir adım öne geçer.

Örneğin, tarayıcının gece karanlık bir tema ve sabah geri dönüş teması benimseme süresini tahmin edebilirsiniz.

Zaman çerçevesi seçeneğini görmek için Ayarlar> Tema'yı seçin ve aşağı doğru kaydırın.

Also on Guiding Tech
Top 21 Google Chrome Keyboard Shortcuts

Read More

Vivaldi'yi Pro gibi kullanın

Yukarıdaki listeyi inceleyerek, Vivaldi'nin uygulamayı yararsız seçeneklerle şişirmek yerine kullanıcı deneyimine ne kadar odaklandığını görebilirsiniz. Şimdi bir kişi uzatma desteği bulunmadığını savunabilir, ancak daha sonra şirket temellerin ele alındığından emin olmak için yeterince seçenek entegre etti.

Her şey olsa harika değil. Vivaldi, seçeneklerde gezinmek için biraz yardımcı rehberle daha iyi bir ilk deneyim sağlamalıdır. Ayrıca, Google Chrome ve Microsoft Edge ile karşılaştırıldığında, kullanıcı arayüzü biraz modası geçmiş görünüyor. Ayrıca, Vivaldi, mobil uygulamalar nerede?

Sıradaki: Microsoft Edge, Windows 10 için varsayılan bir tarayıcıdır. Ayrıca, orada çoğunluk için sağlam bir seçenek. Maksimumdan yararlanmak için aşağıdaki yazıyı okuyun.