Touchboard vs Gboard: Daha iyi bir klavye uygulaması

TouchPal ilk Android telefonumda denediğim ilk klavye uygulamalarından biriydi. Hala en çok indirilen klavye uygulamalarından biridir. Yıllar geçtikçe, Gboard, SwiftKey ve Swype, TouchPal ile rekabet edebildi. Bir Google’ın Gboard uygulamasına nasıl etki edeceğini görelim.

TouchPal, sınırsız yazı tipi, emoji temaları ve özelleştirmeleri için bilinir. Pano, sembol çiftleri ve jest desteği gibi ek özellikler onu sağlam bir rakip haline getiriyor.

İndir TouchPal Klavye – Android

İndir TouchPal Klavye – iOS

Gboard, Google’ın klavye uygulamasıdır ve arama, çeviri, Haritalar gibi birçok Google hizmetiyle bütünleşir ve ayrıca jest desteği sunar.

Android için Gboard'u indirin

İOS için Gboard'u indirin

1. Yazma Hızı, Stil ve Doğruluk

Klavyenin birincil işlevi yazıyor ve diğer her şey sadece bir eklenti. TouchPal'de, normal bir klavyede yazdığınız gibi yazabilir veya Eğri ve Dalga modlarını kullanabilirsiniz. Eğri, kayma yazma için başka bir isimdir. Touchpal varsayılan olarak etkinleştirir ve Swype'taki kaydırmaya yazmaya benzer.

Beni ilgilendiren şey Wave. Tahmini metnin bir melezidir ve uygulamanın kelimeler ya da ifadeler yerine tüm cümleleri deneyebileceği ve tahmin edeceği yerde kayma yazımıdır. TouchPal cümle jest teknolojisi çağırır. Bu nedenle 'w' yazarsanız, TouchPal yalnızca olası sözcükleri değil, aynı zamanda cümlenin nasıl bitebileceğini de önerir. Eğlenceli ama aşina olmak biraz zaman alabilir.

TouchPal'in üstün olduğu yer Twitter'da da öğrenebilme yeteneği. Kullanır ve tüm kişi adlarınızı içeri aktarırsanız, hızlı bir şekilde adlar yazabilirsiniz.

Testlerim sırasında, TouchPal adımı tahmin edemedi. Kişilerim uygulamasındaki diğer kişilerin adlarını test etmek de benzer sonuçlar verdi. Belki de sadece ABD isimlerini tanıyordur?

Gboard, birçok kez test ettiğimden, isimleri doğru bir şekilde öngördü.

Gboard, uygulamayı sürekli kullanmanızdan öğreneceği geleneksel akıllı metinleri sunar. Sosyal medya entegrasyonu yok, ancak isimleri çekmek için kişileri senkronize edebilir. Sözlüğünüze kelimeleri telefona kaydedebilirsiniz. Kayma yazma işlemi zahmetsizce çalışır.

Sesle yazmaya geldiğinde, TouchPal konuşmayı metne dönüştürmek için Google'ın teknolojisini kullanır. Bu yüzden, bu alanda yapılan karşılaştırma, metne yapılan konuşmanın Gboard ile ne kadar iyi çalıştığını düşünmek haksızlık olur.

Tahmini yazma deneyimi her iki uygulamada da benzerdi. Ancak, TouchPal, iletişim kitabımı senkronize etmeme rağmen isimleri tahmin etmekte zorlandı. Artı tarafta, Wave iyi bir ek gibi görünüyor, ancak onunla da zaman geçirmeniz gerekebilir. Ayrıca, Gboard diğer klavyelere geçmeyi kolaylaştırır. Sadece 'küre' simgesine uzun basın. Bu, birden fazla klavyeyi kullanmayı kolaylaştırır.

Also on Guiding Tech
Gboard vs Samsung Keyboard: Should You Switch to Gboard?

Read More

2. Emojiler, GIF'ler ve Yazı Tipleri

Gboard, bir arama işleviyle birlikte iyi bir emoji koleksiyonuna sahiptir. Emoji'leri ada göre arayabilir veya ekranın altından bir kategori seçebilirsiniz.

Gboard hala animasyonlu etiketler sunar ve '+' simgesine tıklayarak daha fazlasını indirebilirsiniz. Minis, avatarını temel alan etiketlerdir. Saç stilini ve rengini, göz rengini, yüz tipini vb. Değiştirerek daha da özelleştirebilirsiniz. Bir kez yapılırsa, Gboard farklı ayarlarda birçok maket yaratacaktır.

Tıpkı Gboard gibi, TouchPal da herhangi bir uygulamada indirebileceğiniz ve paylaşabileceğiniz emojiler ve etiket paketleri ile birlikte gelir. Kütüphanenin tartışmasız daha büyük olmasına rağmen, onları aramak mümkün değildir.

TouchPal, GIF'leri aramayı destekler ve sonuçların yüklenmesi biraz zaman alabilir. Yeni bir arama sizi yeniden başlatmanızı zorunlu kılar.

Gboard’un GIF’lerin üzerinde bir arama çubuğu vardır, böylece aynı anda arama yapabilir ve göz atabilirsiniz. TouchPal eğilimli GIF'ler gösteriyor.

TouchPal ayrıca AvatarMoji oluşturabilir; bu, yüzünüze ve ifadelerinize göre bir emoji oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Gboard, Snapchat'a da sahip olan Snap Inc.'in sahibi olduğu bunun için Bitmoji ile bütünleşir. İPhone'da yapılan testler her iki durumda da sonuçların tatmin edici olduğunu gösterdi. GIF'ler ve emoji'lerde, çoğu kişisel tercihlerinize de bağlıdır, bu yüzden tartışma için hazırdır.

TouchPal, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok fontla birlikte gelir. Belirli bir yazı tipini seviyorsanız, onu bulacaksınız şansı. İçindeki Oyunları ve Trendleri anlayamıyorum. Sonuncusu bir tür haber merkezidir. Şimdi, neden bir klavye uygulaması kendi uygulamalarına oyun ve görünüşte rastgele haberler ekliyor? Önemli olan şeylere odaklan.

Also on Guiding Tech
Gboard vs SwiftKey : Which is the Best?

Read More

3. Çevir, Klip Yap

Çok gezer misin? Öyleyse, metin ve sesli çeviriyi destekleyen bir klavye sizin için bir nimettir. Google Translate, Gboard dahil birçok hizmet tarafından kullanılan güçlü bir API ile birlikte gelir. Sadece G simgesine tıklayın ve dil simgesine dokunun. Artık metni gerçek zamanlı olarak herhangi bir dile çevirmeyi seçebilirsiniz.

TouchPal'de harika olan dil paketini indirmeniz gerekecek, çünkü o zaman çevrimdışı da çalışması gerekiyor. Dil kütüphanesi Google’a göre sınırlı ancak en popülerleri içeriyor. TouchPal logosuna dokunun, Diller üzerine dokunun ve ihtiyacınız olanı indirin.

TouchPal yukarıdaki Hollandalı örneğe göre 'çapa' nasıl tespit edilir ve tercüme edilirken, bundan sonra hiçbir şey çevirmedi. Diğer dilleri ve ifadeleri denedim ama karışık sonuçlar aldım. Bazen işe yaradı, bazen işe yaramadı. Bence çok güvenilir değil.

TouchPal'in pano yöneticisi kusursuz çalışıyor. TouchPal, kaydedebileceği klip sayısındaki sınırdan bahsetmez ve ayrıca Sık kullanılan klipleri Oluştur düğmesine basarak da kaydedebilirsiniz. Bazı garip nedenlerden dolayı Google, Google Play Store’a başlamadan önce bile pano işlevselliğini kaldırmaya karar verdi ve ekledi. Bu kullanışlı bir özellik ve Gboard kullanıcısı olarak onu özlüyorum.

4. Her Yerde Ara

Google arama, Gboard’a güç veriyor ve uygulamanın içinde web’de arama yapıyorsunuz. Bu yeterli değilse, Haritalar'daki konumları da arayabilir ve paylaşabilirsiniz.

YouTube, dünyadaki en büyük video barındırma sitesidir ve tüm videolar artık Gboard ile aranabilir durumdadır. Bu Gboard'u bir uygulama olarak gerçekten güçlü kılıyor. Oh, iletişim bilgilerini paylaşmak ister misiniz? Doğrudan Gboard'dan yapabilirsiniz.

Özellikler veya Eğlence

TouchPal kullanmakta serbesttir ve profesyonel sürüm yılda 2.99 ABD Doları tutarındadır. Pro sürümü, bir sözlük için bulut senkronizasyonunun, reklamların kaldırılmasının, daha fazla tema eklemenin ve iyileştirme için oda olarak öngörmenin kilidini açar. Yazı tipleri, çıkartmalar, emojiler ve temalarla uğraşmayı seviyorsanız uygulama çok eğlenceli. Pano gibi bazı kullanışlı özellikler var.

Gboard, reklamsız olarak indirmek için tamamen ücretsizdir. Uygulamanın emoji ve GIF kütüphanesi belki daha küçük ama çoğu insan için yeterli olmalı. Verimlilik ve entegrasyon söz konusu olduğunda, Gboard rekabeti sudan patlatır.

Sıradaki: Gboard gibi mi? Klavyenizden daha fazlasını elde etmek için ince ayar yapmanız gereken 10 şaşırtıcı Gboard ayarları.