TouchWiz Launcher Nedir ve Samsung Akıllı Telefonlarında Nasıl Devre Dışı Bırakılır

TouchWiz Launcher Samsung’un beynidir. Samsung tarafından Android işletim sistemine bir avantaj sağlamak için geliştirilmiştir. Android’in özelleştirilebilir olması ile Samsung, işletim sistemini kullanıcıları için kişiselleştiren tek firma değil. Şirketlerin ürettikleri telefonlara kişisel bir dokunuş yapmalarını sağlar. Bazılarımız bu arayüzlerden hoşlanırken, birçok kullanıcı tipik olarak ‘vanilya Android’ denilen şeyi kullanmayı seçiyor; bu, kullanıcının Android sisteminin TouchWiz Launcher gibi bir cilt yardımı ile değiştirilmesini istemiyor.

Burada, Samsung Akıllı Telefonlarındaki TouchWiz başlatıcısının nasıl devre dışı bırakılacağını göstereceğiz. TouchWiz kullanımını en aza indirmenizi sağlayacak temel yöntemlerle başlayacağız ve akıllı telefonlar hakkında biraz teknik bilgi gerektiren daha zor seçeneklere aşamalı olarak geçeceğiz.

 

TouchWiz nedir?

Samsung kullanıcılarının sahip olduğu arayüzü kişiselleştirmek için Samsung TouchWiz’i akıllı telefonlarında Android işletim sistemi üzerindeki müşteri UI’si olarak kullanıyor. Samsung kullanıcılarına en iyi müşteri deneyimini sunmak için, kullanıcı arayüzü güncellenmeye devam ediyor. Arayüzden tamamen kurtulmak için kullanıcıların ideal olarak telefonlarını köklendirmeleri ve özel bir ROM’u flaş etmeleri gerekir. Bu, Android cihazını tercihlerine göre kişiselleştirmelerini sağlar.

Samsung Galaxy S5 telefonunuzda TouchWiz ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, düzeltmeleri buradan okuyun.

Buradan öğrenin: Samsung Galaxy S5’te ‘ne yazık ki TouchWiz durdu’ hatası düzeltildi

Samsung Smartphone’da TouchWiz’i devre dışı bırakma yöntemleri

 

Yöntem 1:

Telefonu sıfırlama ve sonra rahatsız edici özellikleri devre dışı bırakmak ilk yöntemdir. Bu yöntem, TouchWiz’i en temel formuna getirmenizi sağlar, böylece telefon kullanımınızı çok fazla etkilemez. Yazılımı tonlamanın en temel yöntemidir.

Fabrika ayarlarına sıfırlama, telefondaki tüm verileri siler, bu nedenle önceden tüm önemli dosya ve belgeleri yedeklemeyi unutmayın.

    Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Yedekleme ve sıfırlama arayın ve üzerine dokunun. Sonraki ekranda, Kişisel veriler altında, Fabrika verilerine sıfırlamayı bulacaksınız, üzerine dokunun. İşleminizi onaylamak için ‘Her şeyi sil’ üzerine dokunun.

Telefon şimdi yeniden başlatılacak, ancak Samsung’un güncellemelerini kabul etmeyecek ve Samsung hesabına kaydolmayacaktır. Bu, TouchWiz Launcher’ın rahatsız edici davranışından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Touchwiz Launcher

 

Samsung S Planner uygulaması, kullanıcıları sürekli rahatsız etmeye devam eden uygulama. Bu nedenle, ilk önce simgeyi Giriş ekranından kaldırın ve ardından Ayarlar> Uygulama> Uygulama yöneticisi> S Planlayıcı> Durdurmayı Zorla seçeneğine giderek devre dışı bırakın. Ardından, verileri ve önbelleği devre dışı bırakın ve temizleyin.

Benzer şekilde kullanmadığınız ancak biraz rahatsız edici olabilecek diğer Samsung uygulamalarını da devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu kadar.

 

Yöntem 2:

İkinci yöntem, kullanıcıların Samsung’un TouchWiz Launcher’ından kurtulmak için üçüncü taraf başlatıcı yükleyebilecekleri yerler arasında en kolay olanı. Action Launcher, Nova Launcher, Apex Launcher, Aviate, vb. Gibi pek çok seçenek mevcut. Ancak Google yeni başlatıcısı, tamamen ücretsiz olduğu ve android cihazınızla karışıklık yaratmayacağı için hepsinden daha iyisi. Bu başlatıcı, Android jöle çekirdeğinde veya sonraki sürümde çalışan her android cihazla uyumludur. Yapmanız gereken şey sadece Google oyun mağazasına gidip istediğiniz başlatıcıyı buradan indirmek.

Action launcher

Başlatıcı yüklendikten sonra, giriş düğmesine basın; sizden giriş düğmesi için varsayılan seçeneği seçmenizi isteyen bir açılır pencere açılır. Başlatıcı simgesinin açılır pencerede göründüğünü fark edeceksiniz, bu yüzden bunu varsayılan olarak seçin ve tekrar tekrar açılmamak için ‘Her Zaman’ üzerine dokunun. Yeni başlatıcıyı seçtikten sonra, Google Yeni Başlatıcı gibi, ekranınızın stok Android gibi daha temiz bir görünüme sahip olduğunu fark edeceksiniz.

Yöntem 3:

Materyal Tasarımı Temasını Kurmak, TouchWiz fırlatıcıya pek düşkün olmayan insanlar için etkili bir çözüm. Samsung’un son modelleri için temalar mevcut. Bunun nedeni, Tema Mağazasının yalnızca en son telefonlarda bulunmasıdır. Eski modellerde bu seçenek yoktur, bu nedenle eski modellerde TouchWiz’den kurtulmak için diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

    Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Temaları arayın ve üzerine dokunun. Ekranda birkaç tema olacak. Aşağı doğru kaydırdığınızda mağazada yeni temaları keşfetme seçeneğini bulacaksınız. Tema Mağazasına dokunun. Modern ve Basit’i bulana kadar aşağı kaydırın ve hemen yanındaki “Diğer” seçeneğine dokunun.

Bu, Modern ve Basit altındaki tüm temaları ortaya çıkaracaktır. Samer Zayer tarafından geliştirilen Materyal Temasını arıyorsunuz. Bu tema hisse senedi Android görünümü için çok basit ve kullanıcıların TouchWiz olmadan gerçek Android sürümü keyfini çıkarmanızı sağlar.

Bu temayı indirin ve indirme tamamlandığında Uygula tuşuna basın. Bu, telefonunuzun rahatsız edici TouchWiz kapanımlarından uzaklaşan yeni bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Daha iyi bir Android deneyimi elde etmek için Samsung bloatware’i devre dışı bırakarak bu çözümü eşleştirebilirsiniz.

Yöntem 4:

TouchWiz Launcher’ı devre dışı bırakmanın başka bir yolu da cihazı rootlamak ve yeni bir ROM kurmaktır. Köklendirme, mevcut çeşitli seçeneklerden bir araç indirmeniz gerektiğinde gerçekten basittir.

    SuperOneClick, ilk önce PC’ye indirip yükleyebileceğiniz çok faydalı bir araçtır. Ardından, geliştirici seçeneğine giderek telefonda ‘USB Hata Ayıklama’ seçeneğini yapın. Samsung telefonunu bir USB kablosu kullanarak PC’ye bağlayın. Ardından, ‘Kök’ düğmesine basarak köklendirme yazılımını çalıştırın. Köklenecek cihazı seçmeniz istenecektir. Sadece cihazı seçin ve işleme devam etmek için tıklayın. İşlem tamamlandığında, bilgisayarda bir bildirim olacaktır.

Touchwiz Launcher

 

 

Ardından, yeni bir ROM, Google-esque ROM’un kurulu olması gereken ikinci adım geliyor. Bu, yine PC’deki TWRP dosyasını indirmeniz ve ardından telefondaki Google play edition .Zip dosyasını indirmeniz gereken iki aşamalı bir işlem.

    Güç, ev ve Sesi azaltma düğmelerini tamamen basılı tutun ve ardından uyarı ekranını görmek için Sesi artırma düğmesine basın. Sonra, bir USB kablosu kullanarak telefonu PC’ye bağlayın. Cihazı köklendirmek için kullandığınız yazılımı açın. Özel TWRP dosyasına buradan göz atın ve telefona yükleyin. Şimdi PC’den telefona ‘ROMS’ adlı bir klasörü Klasörüme gidip telefonun simgesine tıklayarak oluşturun. İndirilen 4.3 Google Play Edition .zip dosyası, oluşturulan ‘ROM’ klasörüne sürüklenip bırakılmalıdır. Telefonunuzu şimdi bilgisayarınızdan çıkarın ve kapattıktan sonra kurtarma modunda önyükleyin. Son olarak,> ROM klasörünü yükleyerek telefona Google Play Edition’ı yükleyin ve ardından Google Play Edition .zip dosyasına tıklayın.

 

Ayrıca şunları da okuyabilirsiniz: Android Uygulamaları Nasıl İndirmeyecek?