Tüm Android kullanıcılarının yapması gereken 9 şey

Android ile yapabileceğiniz pek çok yararlı şey var, muhtemelen bilmiyorsunuz bile. Özel ROM’lardan muhteşem rampalara, uygulamalara, LED bildirimlerine, jest kontrollerine, simge paketlerine ve ince ayarlara kadar bir süre sizi mutlu edecek çok şey var. İşte her Android sahibinin denemesi gereken dokuz şey.

Hareket kontrolleri

Android Pie cihazınızı kontrol etmek için yeni bir yol ekledi. Ekranın altındaki geleneksel üç düğmeli gezinti çubuğuna ek olarak, yeni jest tabanlı gezinti sistemini kullanabilirsiniz. Kısa bir süre sonra alışınca, günlük yaşamda daha hızlı ve akıcı bir kullanıcı deneyimi sunar.

android pie gesture

Hareket kontrollerini etkinleştirmek için, Ayarlar> Sistem> Hareketler> Giriş ekranından Yukarı kaydırın seçeneğine gidin.

  Son uygulamaların bir görünümünü açmak için Giriş düğmesine yukarı kaydırın. Listeye göz atmak için sola ve sağa hareket edebilir ve bir uygulamayı silmek için yukarı kaydırın. Bölünmüş ekran seçeneğini görmek için bir uygulamanın simgesine basılı tutun. Birinden diğerine metin seçmek ve kopyalamak için bu formdaki uygulamalarla bile etkileşime girebilirsiniz. Uygulama çekmecesini açmak için Giriş düğmesine iki kez yukarı kaydırın. Uygulamalar arasında yavaşça kaydırmak ve içeri açmak için serbest bırakmak için Giriş düğmesine basılı tutun. orta Hızlıca hızlıca kaydırın ve önceki uygulamaya geçmek için bırakın. Google Asistan’ı daha önce olduğu gibi açmak için Giriş düğmesini basılı tutun.

Bildirimlere öncelik ver

Android 8.0 Oreo’dan bu yana, bildirimlerin işlenmesi büyük ölçüde iyileştirildi. Uygulamanın gönderebileceği her türlü bildirimi mikro yönetebilir ve sizin için uygun koşulları belirleyebilirsiniz. İşte nasıl:

  Menüyü açmak için değiştirmek istediğiniz uygulamaya basın ve basılı tutun Uygulama bilgisini açın, ardından Bildirimler İstediğiniz gibi onay kutularını ve seçenekleri işaretleyin Aşağıda, özellikle bildirim ağırlıklı bir uygulama olan Facebook’a bir örnek gösteriyoruz

facebook notifications pie

Wi-Fi’nizi güçlendirin

Veri kullanımını azaltarak Chrome’a zamandan ve paradan tasarruf etmesini söyleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Çoğu insan bilmez. Bu ayarı kullanarak, veri kullanımımı geçen ay yüzde 30 azalttım. Kolay tasarruf için bu nasıl?

  Chrome> Ayarlar> Veri Koruyucu seçeneğine gidin ve açın

androidpit chrome data savings screenshot

Aynı şekilde, telefonunuzu uyku sırasında Wi-Fi özelliğini açık tutmasını söyleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

  Sadece Ayarlar> Wi-Fi> Gelişmiş seçeneğine gidin Uyku sırasında Wi-Fi’yi açık tut öğesine tıklayın.

Bunu yapmak, telefonunuzun ekranı kapalıyken yalnızca bir şey indirmenin yanı sıra pil ömrünü de koruyacağınız anlamına gelir, çünkü telefonunuz her uyandığınızda Wi-Fi bağlantısına yeniden bağlanmak zorunda kalmaz.

  Telefonunuzun Wi-Fi sinyalini nasıl artırabilirsiniz?

androidpit wi fi advance settings

Bataryanızı optimize edin

Hangi Android cihaza sahip olursanız olun, batarya ömrünü artırmaya başlamanın yolları var. İlk olarak, ‘ortam gösterimini’ veya ‘uyarlanabilir parlaklığı’ kapatmalısınız. Bu ayar, mevcut aydınlatma koşullarına göre ekran parlaklığını değiştirir, ancak mükemmel değildir.

Işık seviyelerini belirlemek için kullanılan sensör, insan gözü kadar doğru değildir, mevcut durumlar için daha uygun bir ekran parlaklığı ayarlayabilirsiniz ve ekran, pil ömrünün kaybolduğu kilit bir alan olduğundan, mümkün olan en düşük seviye.

androidpit battery optimizations

Ek olarak, tüm büyük Android kullanıcı arayüzlerinde bir miktar pil tasarruf modu bulunur. Her birinin güçlü yönleri değişmekle birlikte, belirli ihtiyaçlarınız için en iyi şekilde nasıl uygulanabileceklerini görmek için kazmaya değer. Örneğin, Sony’nin Dayanıklılık modu performans açısından çok az değişiklik yapıyor ve her zaman etkinleştirebileceğinizden (ve muhtemelen olması gerektiği) biri.

Stoktaki Android pil tasarrufu işlevi performansı ve uygulama işlevselliğini oldukça etkiler, bu nedenle bunu yalnızca gerekli olduğunda kullanmayı düşünebilirsiniz. Öte yandan, HTC Power Saver, içinde etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz, diğerlerinden biraz daha az sert hale getiren çeşitli seçeneklere sahiptir.

Ayarlara gidip batarya, güç veya benzeri bir şey arayarak cihazınızdaki batarya işlevlerini araştırın.

androidit power saving htc sony

Uygulama izinlerini ayrı ayrı ver

Bu Android Marshmallow’dan beri mevcut olan bir şey. Yapmanız gereken harika bir özellik var: taneli uygulama izinleri. Bu özellik, uygulamalara telefonunuzdaki donanım veya verilere ihtiyaç duymak için erişme izni vermenizi sağlar. Bu nedenle, bir uygulamanın mikrofona erişmesi gerekiyorsa, uygulamayı başlattığınızda ve uygulamanın bu donanım parçasını kullanması gerektiğinde bunu yapmak için sizden izin ister.

Marshmallow’dan önceki Android sürümlerinde, uygulamayı Google Play Store’da indirmeden önce bu izni vermeniz gerekiyordu. Üçüncü taraf uygulamalar içindeki bazı uygulama izinlerinin reddedilmesinin bunları bozabileceğini varsaydık. Ancak şimdi bu izinleri ayrı ayrı yönetebilirsiniz. Bir şans ver.

AndroidPIT Android M preview AnTuTu permissions

Google Asistan’ı kullanın, her zaman dinlemeyi etkinleştirin

Muhtemelen hızlı ve kolay bilgi almak için kullanabileceğiniz Google Asistan’ı tanıyorsunuzdur. Ancak bundan çok daha fazlası: Google Asistan, uygulamalarınızla etkileşime girebilir, not alabilir, hatırlatmalar ayarlayabilir, bir sürü zekice hileye sahip olabilir.

Google Asistan’ı ne kadar çok kullanırsanız, ne kadar mükemmel bir servis olduğunun farkına varabilirsiniz. Basit bir örnek vermek gerekirse, öğleden sonra kestirmek istediğinizi, ancak bu uykulu durumda olduğunuzu ve başınızı sallamak üzere olduğunuzu söyleyin. Telefonunuz için ulaşmanıza ve saat uygulamanızı açmanıza, uyanmak istediğiniz süreyi hesaplamanıza ve o zaman için bir alarm ayarlamanıza gerek yok. Sadece “Tamam Google, beni iki saat içinde uyandır” deyin.

androidpit google now always listening screenshot

Google Ayarları> Arama> Ses> Tamam Google algılama> seçeneğine gidip Her Zaman açık’ı seçerek herhangi bir ekrandan çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kullanmanız için 100’den fazla Google Asistan sesli komut listeledik – bir deneyin.

Kur Cihazımı Bul

Cihazımı Nasıl Bulurum, bilmediğim her Android telefonda önceden etkinleştirilmiş değil. Cihazımı Bul, kaybolan veya çalınan bir telefonu izlemenize, uzaktan kilitlemenize, çalmanıza veya içeriğini silmenize ve hatta bulan herkes için bir ekran kilidi mesajı görüntülemenize izin veren harika bir araçtır. Android telefonunuzla yaptığınız en seksi şey olmayabilir, ancak ilk yaptığınız şey olmalı.

androidpit security features screenshot

Cihazımı Bulma izinlerini Güvenlik altındaki Google Ayarı uygulamasında bulabilirsiniz. Telefonunuzu uzaktan konumlandırmak ve içeriğini kilitlemek veya silmek için etkinleştirebilirsiniz. Ancak aynı zamanda bir cihaz yöneticisi olarak aktif hale getirmeniz gerekir.

  Ayarlar> Güvenlik> Cihaz Yöneticileri bölümüne gidin Cihazımı Bul’un yanındaki kutuyu işaretleyin.


Cihazımı Bul
findmydevice

NFC ile zaman kazanın

Birçok insan NFC’nin ne olduğunu, nasıl çalıştığını veya sizin için ne yapabileceğini bile bilmiyor. Ancak NFC mükemmeldir. Tek bir dokunuş, Bluetooth kulaklıklarınızı telefonunuza eşleyebilir, eski telefonunuzun tüm içeriğini yenisine aktarabilir veya hatta evde kapıdan içeri girdiğinizde bir kişiye varsayılan bir mesaj gönderebilir. Bu konuda daha fazla bilgi için aşağıya tıklayın:

  NFC nedir ve neden kullanmalısınız?

AndroidPIT best ways to use nfc 5

Hatta bir adam bir NFC yongası bile yerleştirdi, bu yüzden bir daha telefonunu tekrar açmak zorunda kalmayacaktı. O kadar ileri gitmenize gerek yok, ancak NFC donanımlı bir cihaz ve bir paket NFC etiketi hayatınızı değiştirecek ve size zaman kazandıracak. NFC, Android ile yapmak için havalı ve küçümseyen şeylerden biridir.

Dijital refah

Android 9 Pie ile tanıtılan bu yeni özellikler, insan-cihaz ilişkisini sağlıklı bir şekilde dengelemenizi veya daha hayırlı bir şekilde sizi kurtarmayı amaçlamaktadır. Eğer hiç akıllı telefon bağımlılığı ya da amaçsız kaydırma ile zaman kaybetme konusunda endişeleniyorsanız, bu gerçekten size yardımcı olabilir.

Google well being app androidpit 01

Gösterge tablosu size ne kadar bildirim uygulaması gönderdiğini, uygulamalarda ne kadar zaman harcadığınızı ve telefonunuzu ne sıklıkta kontrol ettiğinizi gösterir. Kendinizi zaman kaybeden uygulamalarda saatlerinizi boşa harcamaktan korumak için günlük zaman sınırlamaları belirleyebilirsiniz.

  Ekrandaki parmak izi sensörünü seviyoruz Yeni bir Android akıllı telefon mı arıyorsunuz? İşte favorilerimiz

Herkes Android’iyle başka ne yapmalı? İpuçlarını yorumlarda paylaş.