Tüm yollar ROM'a açılıyor: Project Treble, Android moderatörleri güçlendiriyor

Project Treble sayesinde Android Oreo Android mods ve özel ROM'ların yeni bir çağrısı yapabilir. Tersine mühendislik artık kamerayı, parmak izi sensörünü ve diğer bileşenleri çalıştırmak için gerekli olmadığından, Oreo akıllı telefonlarındaki yazılımı hemen değiştirebilirsiniz. Birkaç örnek, yeni ROM'ların aynı anda birden fazla cihazla uyumlu olduğunu gösteriyor.

  • Özel ROM ve kök ne anlama gelir?
  • Android için en iyi özel ROM'lar

Birçok akıllı telefon kullanıcısı, akıllı telefonları için yazılım seçme konusunda hala güçlü bir arzusu vardır. Samsung Deneyimi ya da Huawei'nin EMUI gibi belirli üreticinin derileri iyi tasarlanmış ve kapsamlı; Bununla birlikte, bazı kullanıcılar onları asla kullanmayacakları, ancak hiçbir zaman kurtarmayabilecekleri işlevlerle dolu buluyor.

Şimdiye kadar, bu sorunun bir çözümü, birçok üçüncü taraf sağlayıcıların sabırlı ve özenle bir özel ROM olarak bilinen ürünü geliştirdikleri bir akıllı telefon arıyordu: Aynı işlev aralığına sahip alternatif bir işletim sistemi.

Bununla birlikte, bu alternatif oldukça fazla çaba gerektiriyor: Serbestçe erişilebilen Android kaynak kodu (AOSP), akıllı telefonun kapalı kaynak donanım bileşenleri ile mutabık kılınmalıdır. Wi-Fi, kamera, parmak izi sensörü, NFC ve diğer bileşenler özel yazılımla sorunsuz çalışıncaya kadar birkaç aylık ters mühendislik gerçekleştirilir.

Proje Tizlerinin nereden geldiği tam da budur: Donanım tersine mühendisliği ile uğraşan bu şey, Android Oreo ile piyasaya çıkan cihazlar için yeni zorunlu standartlar sayesinde artık gerekli değildir. Standartla birlikte oynayamayan herkesin Google Play Store'la bir telefon açmasına izin verilmiyor, ancak sistem tam olarak ne işe yarar?

  • Project Treble tam olarak nedir ve Android güncellemelerine nasıl yardımcı olur?

Akıllı telefon üreticileri, Android'in Project Treble için donanımını birleşik bir dil (HAL Interface Definition Language (HIDL)) yoluyla konuşabileceği şekilde uygulamalıdır. XDA Geliştiricileri'nden Mishaal Rahman'ın yaptığı gibi arabayla karşılaştırırsanız, şöyle olur:

Her otomobil üreticisinin direksiyon simidini tasarlamaya ya da frenlerini tamamen farklı bir şekilde yeniden düzenlemeye karar verdiği bir dünyada yaşıyor olsaydık düşünün. Yeni bir arabaya bir şoför koyarsanız, aracın başlangıçta nasıl çalıştırılacağı ile karıştırılabilirler. Fakat standartlar sayesinde, her sürücü, bir direksiyon simidinin nasıl çalıştırılacağı ve neredeyse her arabada frenler yapılacağı konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Ayrıca, sürüş okulu, tüm sürücülere bir aracı çalıştırmanın doğru yolunu öğretir. Bu analojide, araç standartları Proje Tizidir ve sürüş okulu HIDL'dir.

Moddersler için, Proje Tiz, Devrim

Google'ın akıllı telefon üreticilerine uyguladığı oyunun yeni kuralları, modding topluluğunda çığır açıyor çünkü yalnızca uyumlu olmayan donanımla ağırlaştırılmış oylarla yüzleşmekle kalmıyor, aynı zamanda bir kez oluşturulmuş sistem görüntülerinin aşağıdakilerle uyumlu olduğu anlamına geliyor: çok sayıda akıllı telefon, onları değiştirilebilir yapıyor.

Bu zaten XDA Developers forumu üzerindeki yeni bir yapıya yansıyor. Google Pixel, Honor 8 Pro, Temel Telefon veya Sony Xperia XZ1 için cihaz alt forumları yerine, ROM gelişimi, Tiz desteği olan cihazlar için ortak bir alt forumda paketlenmiştir.

Sony’s new devices are already being released with Android Oreo and are therefore Treble-compatible. / © AndroidPIT

Multi-ROM'lar gerçeğe dönüşüyor. Şimdiye kadar yalnızca bir aygıt üzerinde çalışabilen birçok geliştirici, üçüncü taraf ROM'ların kalitesi için bir nimet olan diğer aygıtlarda geliştiricilerle daha verimli bir şekilde işbirliği yapabiliyor.

Biraz daha işin yapılması gerekiyor

Elbette, Tiz, kilidi açılan yükleyici sorununu çözmez ve sık sık kilidini açmakla birlikte gelen garanti kaybı çözmez. Aygıtlarımız için yazılımı özgürce seçmek istiyorsak, körü körüne karşı durmaya devam edeceğiz, ancak en azından kısmen bootloader'ın kilidini açmayı destekleyen ve iyi bir örnek oluşturan Sony, OnePlus, LG veya HTC gibi üreticiler var.

The Huawei Mate 9 is one of the first test devices for Treble-based custom ROMs. / © AndroidPIT

Tiz, Güncelleme Yoluyla Gelmeyecek

Android 8.0 Oreo ile piyasaya sürülen cihazlar, Project Treble ve HIDL'yi tamamen desteklemelidir. Android 8.0 Oreo için bir güncelleme almak üzere planlanan cihazların bu yükümlülüğü bulunmamaktadır. Proje Tiz için flaş belleğin yeniden bölümlendirilmesi gerektiği için, neredeyse tüm üreticilerin güncelleme yoluyla mevcut cihazlara getirmek istemediği muhtemeldir.

Aksine olumlu olumlu bir örnek, Huatee'nin Mate 9'u ile gösterilmiştir. Burada, sistem donanım sürücüleri, yeni satıcı bölüme takas edilir ve Project Treble'a göre sisteme bağlanır. Tiz Varsayılan ROM'ları test etmek için başarıyla kullanılan ilk cihazlardan biridir.

Android Smartphone'lar Tamamen Bedel mi?

Proje Tiz, kesinlikle özgür yazılım anlamında bir kurtuluş değildir. Özgürlik miktarı doğal olarak alternatif bir ROM ile çok daha fazla, ancak yeni satıcının bölümünde halen çok sayıda kapalı kaynak yazılım var. İçeri bakmak bizim kontrolümüzün dışındadır ve burada programlanan etkinlikleri de kontrol etmek neredeyse imkansızdır.

Gerçekten ücretsiz bir akıllı telefon istiyorsanız, tek seçeneğiniz Purism Librem 5'i beklemektir. Purism Librem 5, açıkça belgelenmiş donanım ve yazılımlarla sunulması ve diğer tüm bileşenler için fiziksel anahtarlar içermesi beklenmektedir.

Öte yandan, Project Treble, yıllar içinde Android'in en büyük kurtuluşunu temsil ediyor.

Ne düşünüyorsun? Cihazınızın yazılımı üzerinde daha fazla kontrole sahip olmaktan dolayı heyecanlı mısınız?

 

Huawei Mate 9'un nereden alınır

Best price

2016 Huawei MHA-L29 Mate 9 64GB White Unlocked Android Dual Sim 5.9-inches 20MP

£312.99

£312.99 total

Check Offer

2016 Huawei MHA-L29 Mate 9 64GB Silver Unlocked Android Dual Sim 5.9-inches 20MP

£312.99

£312.99 total

Check Offer

Genuine Brand New HUAWEI Mate 9 4GB RAM Dual SIM 64GB 4G LTE MHA-L29 Gold

£375.70

£375.70 total

Check Offer

SIM FREE NEW HUAWEI Mate 9 4GB RAM Dual SIM 64GB 4G LTE MHA-L29 Black Unlocked

£376.00

£376.00 total

Check Offer

SIM FREE NEW HUAWEI Mate 9 4GB RAM Dual SIM 64GB 4G LTE MHA-L29 Mocha Brown

£377.00

£377.00 total

Check Offer

Compare prices