Uber vs Uber Lite: Fark Nedir?

Akıllı telefonlarda düşük dahili depolamaya sahip uygulamaları kullanmak her zaman zor bir iştir. Özellikle zengin özelliklere sahip olanlar ve daha hızlı veri bağlantısı gerektirenler. Bu nedenle Google Haritalar Go, Google Go, Facebook Lite ve daha fazlası gibi Lite uygulama sürümlerimiz var.

2018'de, yolculuk arama servisi olan Uber, aynı zamanda Uber Lite'ı başlatarak da ana kargaya atladı. Uygulamanın soyulmuş sürümü 2G / 3G internet bağlantısıyla çalışır ve telefonunuzda yer kazanmanıza yardımcı olur.

Merak etmelisiniz – Uber uygulaması Uber Lite'tan nasıl farklıdır? Lite sürümünde hangi özellikleri kaybedersiniz? Bu karşılaştırma yazısında öğrenelim.

Boyut önemli midir

Telefonları 32GB ve üstü depolama alanı olan kişiler için, uygulama boyutu önemli olmaz. Ancak, 16GB veya daha az sınırlı depolamaya sahip kullanıcılar için hayati bir rol oynar. Neyse ki, Uber Lite, ana Uber uygulaması 45 MB'a kadar çıkarken yalnızca 5 MB civarında.

Uber Lite'ı indirin

Uber indir

Kurulduktan sonra, Lite uygulaması standart uygulamadan daha az depolama alanı kullanmaya devam eder. Örneğin, Uber Lite, yalnızca ana uygulama 200 MB'a kadar çıkarken toplam 27 MB işgal ediyor.

Desteklenen Platformlar ve Şehirler

İOS cihazlarda da bulunan ana Uber uygulamasının aksine, Lite sürümü yalnızca Android cihazlarla sınırlıdır.

Ayrıca, uygulamaya şu anda yalnızca aşağıdaki ülkelerde erişilebilir:

  • Hindistan
  • Pakistan
  • Kenya
  • Güney Afrika
  • Lübnan
  • Katar
  • Bahreyn
  • Latin Amerika'da çeşitli ülkeler

Ancak, farklı bir ülkede denemek için istekli iseniz, APK'sini APK'ler için güvenilir kaynaklardan biri olan APKMirror.com adresinden APK indirin ve kurun. Ancak, Uber servisinin normal şekilde çalışabileceğini garanti etmiyoruz.

Kullanıcı Arayüzündeki Fark

Dikkat edebileceğiniz en belirgin fark, Uber Lite'ın beyazı varken Uber App'in siyah bir simgesi olmasıdır. Bunun dışında, ilk ekranın kendisinden şaşırtıcı farklılıklar göreceksiniz.

Uber Lite uygulamasında küçük araç simgeleri, harita görünümü ve Nerede? Kutu. Bunun yerine, sizi yakındaki önemli konumlara dayalı toplama önerileriyle birlikte doğrudan mavi ve beyaz başlatma noktası ekranıyla karşılar. Toplama noktaları dışında, uygulama en yakın aracın gelmesi için zaman görmenizi sağlar.

Profil resim simgesi artık tüm ekstra bilgileri içerdiğinden üç çubuğun altındaki çekmeceyi açan Uber uygulamasının kaydırma hareketini de kaçırabilirsiniz.

Uber Lite uygulamasında araç seçim ekranı, şık detayları çıkarır ve gerekli tüm bilgileri tek bir ekranda gösteren basit bir arayüz sunar. Bu, Uber uygulamasında olduğu gibi ayrıntıları ortaya çıkarmak için kaydırma gereksinimini ortadan kaldırır.

Bu uygulama temel olarak onları şeffaf ve anında hazır hale getiren önemli ayrıntılara odaklanıyor. Örneğin, kabin numarasını bulmak için iki kez bakmak zorunda değilsiniz ve tam size doğru bakıyor.

Kısacası, Uber Lite'taki süslü animasyonu ve jestleri bulamayacaksınız, çünkü herhangi bir ek fırfır olmadan en alakalı bilgileri göstermeye odaklanıyor.

Also on Guiding Tech
Top 4 Add-on Online Tools for Using Uber

Read More

Haritalar Gerçekten Kayıp mı?

Pek sayılmaz. Harita özelliği olmadan bir seyahat uygulaması ne olurdu? Verileri kaydetmek için Uber Lite uygulamasında haritalar isteğe bağlıdır – bir lite uygulamasının temel işlevlerinden biridir. Hemen haritaları almasanız da gerektiğinde açabilirsiniz.

Örneğin bir toplama noktası seçerken, genellikle önerilen konumların sonunda bulunan Haritadaki Alımı Ayarla üzerine dokunun. Benzer şekilde, harita seçeneğine dokunarak kabinin sürücüsünü ve devam eden yolculuğu takip edebilirsiniz. Maalesef, harita bırakma konumlarını ayarlamak için uygun değil.

Hız İhtiyacı

Uber Lite uygulaması 2G bağlantılarında sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve 4G'de gizliliğini bekleyebilirsiniz. Sadece bu değil, genel deneyim nispeten daha hızlıdır, hedefinizi almaktan seyahat bilgilerini arkadaşlarınızla paylaşmaya kadar, bir dokunuşta mevcut önemli bilgilerle.

Terkedilmiş Özellikler

Lite uygulamasındaki birçok özellikten kaybolacaksınız. Bunlardan bazıları.

Kaydedilen Yerler

Ev ve iş yerleri gibi düzenli olarak seyahat edilen yerleri kaydetmek, birkaç dokunuşla taksi rezervasyonu yapmayı kolaylaştırır. 2017 yılında, Uber evden ve işten ayrı özel adres kaydetme konseptini sundu. Ancak, Uber henüz Lite uygulamasındaki her iki özelliği de uygulamaz.

Ancak bu, Lite uygulamasında kayıtlı yerlere erişemeyeceğiniz anlamına gelmez. İlginç bir şekilde, Lite uygulaması Uber uygulamasında kaydedilen yerler için öneriler sunar. Dolayısıyla, Uber Lite'ye kaydedilmiş yerleri eklemek için yerel bir özellik tanıtana kadar, yerleri kaydetmek için Uber uygulamasına bağlı olursunuz.

Yolculuk Planlama

Uber Lite uygulamasında şimdi ya da asla. Yani, ana app yapılan gibi sürmek zamanlayamazsınız.

Also on Guiding Tech

.camp-list-536{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/213489/facebook-vs-facebook-messenger-story-fi_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1547744263’);background-size:cover;background-position:center center}

#comparison

Click here to see our comparison articles page

Çoklu konumlar

Ekstra dur, ha? Arkadaşlarınızı bir parti için mi yoksa bir ofise giderken havaalanında birisini mi bırakmanız gerektiğine bağlı olarak, birden fazla durak kurmak kullanışlı olur. Uber uygulaması, son varış noktası dahil üç durak eklemenizi sağlar. Ne yazık ki, bu özellik Uber Lite'ta şu anda kullanılamıyor.

Çoklu Profiller ve Rider

Uber Lite uygulaması size (metaforik olarak), sürücü değiştirmenize ya da ayrı bir iş profiline sahip olmanıza izin vermeyecek kadar çok elverişlidir. Bu olsa Uber uygulamasıyla mümkün.

Ödeme seçenekleri

Nakit, Lite uygulamasındaki varsayılan ödeme modudur ve çoğu bölgede dijital ödemeler kabul edilmez. Hindistan, uygulamanın en iyi pazarlarından biri ve Uber Lite, mobil cüzdan servisi olan Paytm'i destekliyor. Neyse ki, Lite uygulamasında kupon uygulayabilirsiniz.

Also on Guiding Tech
Twitter vs Twitter Lite: Is Lite App Worth it?

Read More

Lite veya değil mi?

İki durum için tasarlandı: zayıf internet bağlantısı ve düşük dahili hafıza ile Uber Lite işini çok iyi yapıyor. Ancak, ekstra özellikler söz konusu olduğunda, uygulama epeyce özlüyor. Bununla birlikte, bu, Lite uygulamasının hemen hemen parçası olan güvenlik özelliklerini içermez. Bu ekstra güzellikler olmadan yaşayabilir ve genellikle 2G bağlantılarına takılırsanız, Lite uygulaması bir cankurtarandır.

İlginç bir şekilde, Play Store ayrıca varsa bir arama sorununu kurtaran Lite veya Go uygulamalarını da önerir.

Sonraki: Farklı bir konumdan Chrome'a göz atmak ister misiniz? Telefonunuzun konumunu rehberimizin yardımı ile değiştirin.