UC Tarayıcı vs UC Mini: Bu Tarayıcılar Ne Kadar Farklıdır

Pek çok popüler tarayıcı uygulaması, iyi bir nedenden dolayı mini bir sürüme eşlik ediyor. Yeni başlayanlar için yer tasarrufu sağlar ve yine de güvenilir performans sunarlar. Yakın zamanda bu mini tarayıcıların birbirlerine karşı nasıl adil olduklarını göstermek için Opera Mini ve UC Mini karşılaştırmasını yaptık.

UC Mini tarayıcısı – Oldukça popüler olan başka bir mini tarayıcı daha var. Alibaba’ın UC Tarayıcısı, büyük indirme sayıları nedeniyle kullanıcılar arasında oldukça etkileyici görünüyor. Bu, tartışmadan özgür olmadığını söyledi.

Bazı kullanıcılar, tarayıcının Çin’deki bilinmeyen bir sunucuya özel kullanıcı verileri geri gönderdiğini keşfetti. Daha sonra, geliştiricilerin indirmeleri artırmak için sağlıksız yöntemler kullandığı ve bu durum Google Play Store’un politikalarına aykırı bir soruşturma. İlginç bir şekilde, UC Mini Oyun Mağazasından asla çıkarılmadı ya da bir bileğe tokat attı.

1. uygulama boyutu

Tam özellikli UC Tarayıcısı 43 MB büyüklüğünde ve UC Mini ise yalnızca 9,8 MB yerleşik depolama alanınızı tüketecektir. Yükleme boyutunun telefonun modeline bağlı olarak biraz değişebileceğini unutmayın. Telefonunuzda sınırlı bir alan varsa, UC Mini çok mantıklı.

En yüksek kaliteli akıllı telefonların çoğu 64GB depolama alanına sahip olsa da, bütçe telefonları uygulamalarınızı ve medyanızı yönetmek için sınırlı bir 20GB alana sahiptir. Bu nedenle UC Mini’nin daha küçük ayak izi zaman zaman oldukça kullanışlı.

2. Zorunlu İzinler

UC Tarayıcısını veya UC Mini’yi ilk kez başlattığınızda, çeviriciye erişim izni ister. Bir tarayıcı telefon aramalarıma erişmek ve bunları yönetmek için neden izin alıyor? Oh, anladım. Doğrudan web’de bulduğum numaralara çağrı yapmak için.

Peki ya doğrudan arama yapmak istemiyorsam? Başka seçeneğin yok gibi görünüyor. Gerekli izinleri vermezseniz, UC Tarayıcısı ve UC Mini şunu söyleyen bir mesaj gösterir:

Bu hiç hoş değil! Sizi, kullanmaması gereken veya yapması gereken bir işe erişmesine izin vermeye zorlayan herhangi bir uygulamaya dikkat etmenizi öneririm. Bu tür uygulamalara, özellikle de bilmeden kullanıcı verileri toplama geçmişine sahip olanlara dikkat etmeniz gerekir.

3. İçerik Derecelendirmesi

Google Play Store’dan tarayıcılardan birini yüklemeye çalıştığınızda, ilk açılan pencerede, içeriğin en az 12 yaşındaki çocuklar için uygun olduğunu ve Sex and Unrestricted Content içeriyor olabileceğini belirtir. Bununla ne olacağını biliyorsun. Tarayıcıyı başlattığınızda, içerik içeriği ve yetişkinlere yönelik temalı videolar içeren makalelerin bir listesini gösterir.

UC Tarayıcılarının geliştiricilerinin bir araya gelip bazı değişiklikler yaptıklarını umuyorum çünkü bir yetişkin olarak bile, bir tarayıcı açtığımda bu tür içeriği görmek istemiyorum.

Şimdi ele aldığımız temel ve benzerliklere sahip olduğumuza göre, özelliklerinin nasıl değiştiğini ve UC Tarayıcısının hangi numaralara sahip olduğunu görelim.

4. Özellikler

UC Tarayıcı, yer imleri, indirmeler, temalar, araçlar gibi birçok kısayol ve özelliğe ev sahipliği yapan ve şu ana kadar ne kadar veri kaydettiğinizi gösteren UC Center ile birlikte gelir. UC Mini, UC Merkezi’nden yoksundur ve kaydedilmiş verileri görüntüleme ve geri bildirim paylaşma gibi bazı kısayolları ortadan kaldırır.

Araçlar’a dokunduğunuzda daha fazla seçenek göreceksiniz. UC Tarayıcısında, QR kodlarını tarayabilir, bir pano kullanabilir, göz attığınız sayfaların ekran görüntülerini alabilir, dikkat dağıtıcı şeyleri gidermek için tam ekrana geçebilir ve Facebook’a bağlayabilirsiniz. Sonuncusu, tarayıcınıza bir araç çubuğu olan Facebook kısayollarını ekleyecektir. UC Mini, Temalar ve Geri Bildirim seçeneğini araçların altına yerleştirdi, ancak UC Müzik ile aynı.

UC Müzik, akıllı telefonunuzda yerel olarak depolanan şarkıları dinlemek için kullanabileceğiniz bir müzik çalar uygulamasıdır. Bunun da özel bir yanı yok ve eğer ilgileniyorsanız GT’de gerçekten iyi müzik çalarlar yaptık.

Menüdeki İndir seçeneğine dokunursanız, akıllı telefonunuz ve bilgisayarınız arasında dosya aktarma seçeneği göreceksiniz. Buradaki UC Tarayıcı ile UC Mini arasındaki fark, eski olanın aktarma hızını artıracağı.

UC Browser da Dosyaları Temizle düğmesiyle gelir ve üzerine tıklamak, gereksiz dosyaları silme yeteneği gibi daha fazla seçeneği ortaya çıkarır. Aynı zamanda APK’lara, videolara ve resimlere sahip olduğunuz tüm farklı dosya türlerinin bir dökümünü gösterir. Çift dosyaların dökümü ve kullanılmayan uygulamaların bir listesi kullanışlı olabilir. Bu özellik bana Google’daki Dosyaları (Google Files Git) hatırlatıyor.

5. UC Merkezi

Daha önce belirtildiği gibi, UC Center sadece UC Tarayıcısında bulunur. UC Tarayıcı, UCoin kazanabileceğiniz promosyonlar düzenler. Bu paralar, sırayla, taşıyıcı planınızı şarj etmek için kullanılabilir. Uygulamayı ne kadar çok kullanırsanız, o kadar çok kazanabilirsiniz.

Günlük görevler arasında haber okumak, video izlemek, arkadaşlarınızla bağlantı kurmak ve benzeri şeyler bulunur. Görünüşe göre UC Tarayıcı, kullanıcıları uygulamayı daha fazla kullanmaları için ödüllendirerek bir uygulama içi ekonomi yaratmaya çalışıyor. Belki de bu yüzden uygulama üçüncü dünya ülkelerinde bu kadar popüler.

Her iki uygulama da sayfa yükleme süreleri ve kaydedilen veriler söz konusu olduğunda neredeyse aynıdır. Orada bir fark yok. Bu noktada, veri kaydetme modunun yalnızca bir Wi-Fi şebekesine bağlı değilken çalıştığını unutmayın. Bir akıllı telefonu diğerine bağlamak için bir mobil sıcak nokta kullanıyor olsanız bile, veri kaydetme modu çalışmaz.

6. Oyun Merkezi

UC Tarayıcı ayrıca bir Oyun Merkezi ile birlikte gelir. Temple Run ve Candy Crush gibi popüler şarkıları içeren birçok oyun var. Biliyorum, bu oyunları her zaman Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

Oyun Merkezi, herhangi bir uygulamayı indirmek zorunda kalmadan tarayıcıdaki bu oyunları oynamanıza izin veriyor. Oynat düğmesine dokunun, video reklamın bitmesini bekleyin; oynamaya başlayabilirsiniz.

Hangisini seçmelisin?

UC Tarayıcı geliştiricileri, indirmeden önce en az 2GB RAM ve 1.5GHz işlemciniz olması gerektiğini söylüyor. Akıllı telefonunuzda bundan daha az bir şey varsa, UC Mini ile daha iyi durumdasınız. Tam tarayıcının sağladığı ek özellikler olmadan yaşayabilirseniz, tekrar Mini için gidebilirsiniz.