Ultrasonik Parmak İzi Tarayıcı vs Optik Parmak İzi Tarayıcı: Nasıl…

Büyük ekranlardan sonra akıllı telefonlarla gelişen bir şey varsa, kilit açma yöntemleridir. Apple bizi 2013’te iPhone 5S’de kilidini açan parmak izi ile tanışmadan önce PIN’e ya da uzun şifrelere güveniyorduk.

Image Lead

Android dünyası hızla trendi benimsedi ve hemen bütçeli akıllı telefonlarda bile olması gereken bir özellik haline geldi. Sonra çıkar çatışmasını tetiklemek için Face ID ile 10. yıldönümü iPhone geldi.

Yüksek fiyatı, karmaşıklığı ve Face ID kurulumunun bir ekranda bir adım gerektirmesi nedeniyle, diğer telefon üreticileri alternatifleri aramaya başladı. Ve işte burada ekran içi parmak izi tarayıcı paterninin başladığı yer.

Temel olarak iki tür ekran içi parmak izi tarayıcı vardır: Optik ve Ultrasonik tarayıcı. Yüzeyde aynı işlevi görürler. Ancak altında, her ikisi de kilit açma yöntemi ve güvenlik açısından büyük ölçüde farklıdır. Biz de sizin kullanımınıza uygun olanı seçmeniz için onları karşılaştırıyoruz.

Nasıl Çalışıyorlar?

Kurulum işlemi her iki sensörde de basittir. Parmak izi verilerinizin% 100 yakalanmasını tamamlamak için ekranda hafifçe basın. İşlem süresi genellikle her iki sensörde de aynıdır. Arkasındaki iş olsa tamamen farklı.

Finger 2081169 1280

Kurulum sırasında, Optik sensör parmak izinin 2B görüntüsünü yakalar ve verileri cihazda depolar. Böylece, kimliğinizi doğrulamak için ekrana bastığınızda, parmak izini aydınlatmak için ekran aydınlanır. Ekranın arkasındaki minik kamera parmağınızın resmini çeker ve ardından kaydedilen resimle karşılaştırır.

Görüntüyü yakalamak için her defasında ekranı aydınlatması gerektiğinden, gece kilit açma işlemi hoş olmayan bir deneyime dönüşebilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, ultrasonik parmak izi tarayıcı çok yüksek frekanslı ses kullanır. Dalgalar, kullanıcının parmak izinin ayrıntılarını belirlemek için kullanılır.

Fingerprint

Toplam paket hem verici hem de alıcıdan oluşur. Böylece, bir kullanıcı parmağını cama taradığında, nabzın bir kısmı emilir ve bir kısmı da sensöre geri döner. Her parmak izine özgü çıkıntılar, gözenekler ve diğer detaylardan oluşur.

Ifixit

Sensör, tarayıcıdaki farklı noktalarda geri dönen ultrasonik darbenin yoğunluğunu hesaplamak için mekanik gerilimi saptayabilir, bu da taranan parmak izinin son derece ayrıntılı bir 3D çoğaltılmasını üretir. Bu veri, cihazdaki mevcut parmak izi verileriyle eşleştirmek için kullanılır.

Hız ve Doğruluk

Önce gerçeği kabul edelim. Bu ekran parmak izi tarayıcıları, genellikle cihazın arkasında bulunan fiziksel alternatiflerinin gerisinde kalmaktadır. Ancak iki yan yana karşılaştırırken, ultrasonik olanların bir üst kenarı vardır.

Optik parmak izi tarayıcısının, parmak izinin detaylı bir 2B görüntüsünü oluşturması gerekir. Sonuç olarak, ekranda normalden daha fazla baskı gerektirir. Kırıcı değil ama fiziksel bir tarayıcıdan geliyorsa, yavaş hissedebilir.

Scanner

Ultrasonik parmak izi tarayıcı, yalnızca parmak izinin darbe verilerini gerektirir ve bu nedenle cihazdaki kimliği doğrulamak için yalnızca hafif bir dokunuş gerekli olur.

Qualcomm, kilidini açmak için kapasitif parmak izi tarayıcılarıyla kolayca aynı olan 250 milisaniyelik bir gecikme süresi olduğunu söylüyor.

Doğruluk söz konusu olduğunda, optik olanı vurulabilir ve bazıları için özlüyor olabilir. Kullanıcı daha az veya daha fazla basmış olabilir ve kamera telefonun kilidini açmak için ayrıntılı bir görüntü üretmemiş olabilir.

Ayrıca, tarayıcı, yeniden oluşturulan 2B görüntü üzerindeki nem kadar doğru olmayacağından ıslak parmaklarla çalışmaz.

Water On Phone

Ultrasonik tarayıcı daha kesin. Ayrıca ıslak parmaklarla mükemmel çalışır. Tek sorun, parmağınızı biraz farklı bir konuma getirdiğinizde ortaya çıkar. Tarayıcının, ekranın altına tam olarak yerleştirilmesi gerekir.

Qualcomm, sensörün yaklaşık yüzde 1 hata oranına sahip olduğunu ve bugünün standartlarında mükemmel bir şekilde kabul edilebilir olduğunu belirtti.

Güvenlik

Yukarıda gözlemlediğiniz gibi, optik tarayıcı kullanıcının kimliğini doğrulamak için parmak izinizin 2B görüntüsünü kullanır. Çok fazla çaba harcamadan yapabildiğiniz gibi güvenlik endişeleri doğurur.

Fingerprint 2

Ultrasonik, kullanıcıyı yalnızca nabız, çıkıntılar ve gözeneklere dayanan parmak izi detaylı 3D modeliyle doğrular. Yüz kimliği kadar güvenli.

Onları Kim Üretiyor

Synaptics, Oppo ve Vivo telefonlarında kullanılan optik ekran parmak izi tarayıcılarını üretiyor. Başlangıçta Clear ID olarak adlandırdılar.

Goodix, Huawei Porsche Design Mate RS gibi Huawei cihazlarında bulunanı üretiyor.

Unlocking

Qualcomm, ultrasonik parmak izi tarayıcıyı üretmektedir. Resmen Sense ID olarak bilinen bu tarayıcı, üretici ekstra donanım eklemek isterse Snapdragon 855 kullanan akıllı telefonları bir seçenek olarak destekler.

Qualcomm kurulumu ayrıca çevrimiçi şifresiz kimlik doğrulama için kullanılabilen Hızlı Kimlik Çevrimiçi (FIDO) Alliance protokollerini desteklemek için tasarlanmıştır. FIDO bunu, herhangi bir gizli parmak izi bilgisini buluta veya tehlikeye girebilecek ağlara aktarmadan gerçekleştirir.

Ekrandaki Parmak İzi Tarayıcıyı Hangi Aygıtlar Kullanıyor?

Ultrasonik tarayıcıya kıyasla daha ucuz bir alternatif olduğundan, optik tarayıcıyı sallayan cihazların listesi çok büyüktür. Vivo, Oppo, Xiaomi (Mi 9 ile), OnePlus (6T) ve Huawei dahil olmak üzere tüm Çin OEM’leri amiral gemisi telefonlarını Optik tarayıcılarla gönderiyor.

Oppo, Vivo ve Samsung’un (A50) üst-orta seviye cihazları bile optik ekran tarayıcıları entegre ediyor.

Best Samsung Galaxy S10 Plus Tips Tricks 9

Ultrasonik parmak izi tarayıcı sadece Snapdragon 855 platformunu ve karmaşık ve pahalı olması gerçeğini destekliyor, sadece büyük bayrak gemileri kullanıyor. En son örnek Galaxy S10 ve S10 +.

Kimse İstemediği Bir İnovasyon?

Ekran / vücut oranının daha yüksek olduğu tam ekranlı bir ekranın trendine yaklaştığımızda, OEM’ler ekranı dört köşeye uzatmaya başladı. Sonuç olarak, fiziksel parmak izi tarayıcısı arkaya geri taşınır.

Şimdi daha az dikkat dağıtıcı ve portlu (akıllı telefon kulaklık jakı) minimal bir akıllı telefon tasarımı istiyoruz. Bu yüzden tarayıcılar öne doğru ancak ekranların altında hareket ediyorlar.

Benim gibi biri için kazan-kazan durumu. Tam ekranlı bir telefon istiyorum ve aynı zamanda telefonu masanın üstünde düz tutmayı tercih ediyorum.

Sıradaki: Bir şifre yöneticisine yatırım yapmak çok önemli bir işlem. Enpass grupta mükemmel bir alternatiftir. Tüm sürecin nasıl kurulacağını öğrenmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.