Ultrasonik Parmak İzi Tarayıcı vs Optik Parmak İzi Tarayıcı: Nasıl…

Büyük ekranlardan sonra akıllı telefonlar ile gelişen tek bir şey varsa, açma yöntemleridir. Apple bizi 2013'te iPhone 5S'de kilidini açan parmak izi ile tanışmadan önce PIN'e ya da uzun şifrelere güvenirdik.

Android dünyası hızla trendi benimsedi ve hemen bütçeli akıllı telefonlarda bile olması gereken bir özellik haline geldi. Sonra çıkar çatışmasını tetiklemek için Face ID ile 10. yıldönümü iPhone geldi.

Daha yüksek fiyatı, karmaşıklığı ve Face ID kurulumunun bir ekranda bir çentik gerektirmesi nedeniyle, diğer telefon üreticileri alternatifleri aramaya başladı. Ve işte ekrandaki parmak izi tarayıcı modelinin başladığı yer.

Temel olarak iki tür ekran içi parmak izi tarayıcı vardır: Optik ve Ultrasonik tarayıcı. Yüzeyde aynı işlevi görürler. Fakat altında, her ikisi de kilit açma yöntemi ve güvenlik açısından çok farklıdır. Biz de sizin kullanımınıza uygun olanı seçmeniz için onları karşılaştırıyoruz.

Nasıl Çalışıyorlar?

Kurulum işlemi her iki sensörde de basittir. Parmak izi verilerinizin% 100 yakalanmasını tamamlamak için ekranda hafifçe basın. İşlem süresi genellikle her iki sensörde de aynıdır. Arkasındaki iş olsa tamamen farklı.

Kurulum sırasında, Optik sensör parmak izinin 2B görüntüsünü yakalar ve verileri cihazda depolar. Böylece, kimliğinizi doğrulamak için ekrana bastığınızda, parmak izini aydınlatmak için ekran aydınlanır. Ekranın arkasındaki minik kamera parmağınızın resmini çeker ve ardından kaydedilen resimle karşılaştırır.

Görüntüyü yakalamak için her defasında ekranı aydınlatması gerektiğinden, gece açma işlemi hoş olmayan bir deneyime dönüşebilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, ultrasonik parmak izi tarayıcı çok yüksek frekanslı ses kullanır. Dalgalar, kullanıcının parmak izinin ayrıntılarını belirlemek için kullanılır.

Toplam paket hem verici hem de alıcıdan oluşur. Böylece, bir kullanıcı parmağını cama taradığında, nabzın bir kısmı emilir ve bir kısmı da sensöre geri döner. Her parmak izine özgü sırtlar, gözenekler ve diğer detaylardan oluşur.

Source: iFixit

Sensör, tarayıcıdaki farklı noktalarda geri dönen ultrasonik darbenin yoğunluğunu hesaplamak için mekanik gerilimi saptayabilir ve bu da taranan parmak izinin son derece ayrıntılı bir 3D çoğaltılmasını üretir. Bu veri, cihazdaki mevcut parmak izi verileriyle eşleştirmek için kullanılır.

Also on Guiding Tech
GT Explains: How In-Display Fingerprint Sensors Work on Smartphones

Read More

Hız ve Doğruluk

Önce gerçeği kabul edelim. Bu ekran parmak izi tarayıcıları, genellikle cihazın arkasında bulunan fiziksel alternatiflerinin gerisinde kalmaktadır. Ancak iki yan yana karşılaştırırken, ultrasonik olanların bir üst kenarı vardır.

Optik parmak izi tarayıcısının, parmak izinin 2 boyutlu bir görüntüsünü oluşturması gerekir. Sonuç olarak, ekranda normalden daha fazla baskı gerektirir. Kırıcı değil ama fiziksel bir tarayıcıdan geliyorsa, yavaş hissedebilir.

Ultrasonik parmak izi tarayıcı, yalnızca parmak izinin darbe verilerini gerektirir ve bu nedenle cihazdaki kimliği doğrulamak için yalnızca hafif bir dokunuş gerekli olur.

Qualcomm, kilidini açmak için kapasitif parmak izi tarayıcılarıyla kolayca aynı olan 250 milisaniyelik bir gecikme olduğunu söyledi.

Doğruluk söz konusu olduğunda, optik olanı vurulabilir ve bazıları için özlüyor olabilir. Kullanıcı daha az veya daha fazla basmış olabilir ve kamera telefonun kilidini açmak için ayrıntılı bir görüntü üretmemiş olabilir.

Ayrıca, tarayıcı, yeniden oluşturulan 2B görüntü üzerindeki nem kadar doğru olmayacağından ıslak parmaklarla çalışmaz.

Ultrasonik tarayıcı daha kesin. Ayrıca ıslak parmaklarla mükemmel çalışır. Tek sorun, parmağınızı biraz farklı bir konuma getirdiğinizde ortaya çıkar. Tarayıcının ekranın altına tam olarak yerleştirilmesi gerekir.

Qualcomm, sensörün yüzde 1 hata oranına sahip olduğunu ve bugünün standartlarında mükemmel bir şekilde kabul edilebilir olduğunu belirtti.

Güvenlik

Yukarıda gözlemlediğiniz gibi, optik tarayıcı kullanıcının kimliğini doğrulamak için parmak izinizin 2B görüntüsünü kullanır. Çok fazla çaba harcamadan yapabildiğiniz gibi güvenlik endişeleri doğurur.

Ultrasonik, kullanıcıyı yalnızca nabız, çıkıntılar ve gözeneklere dayanan parmak izinin detaylı 3B modeliyle doğrular. Yüz kimliği kadar güvenli.

Also on Guiding Tech
7 Tips For Privacy and Security in Google Chrome

Read More

Onları Kim Üretiyor

Synaptics, Oppo ve Vivo telefonlarında kullanılan optik ekran parmak izi tarayıcılarını üretiyor. Başlangıçta Clear ID olarak adlandırdılar.

Goodix, Huawei Porsche Design Mate RS gibi Huawei cihazlarında bulunanı üretiyor.

Qualcomm, ultrasonik parmak izi tarayıcıyı üretmektedir. Resmen Sense ID olarak bilinen bu tarayıcı, üretici ekstra donanım eklemek isterse, Snapdragon 855 kullanan akıllı telefonları bir seçenek olarak destekler.

Qualcomm'un kurulumu, çevrimiçi parola gerektirmeden kimlik doğrulama için kullanılabilecek Hızlı Kimlik Çevrimiçi (FIDO) Alliance protokollerini desteklemek üzere tasarlanmıştır. FIDO bunu, herhangi bir gizli parmak izi bilgisini buluta veya tehlikeye girebilecek ağlara aktarmadan gerçekleştirir.

Ekrandaki Parmak İzi Tarayıcıyı Hangi Aygıtlar Kullanıyor?

Ultrasonik tarayıcıya kıyasla daha ucuz bir alternatif olduğundan, optik tarayıcıyı sallayan cihazların listesi çok büyüktür. Vivo, Oppo, Xiaomi (Mi 9 ile), OnePlus (6T) ve Huawei dahil olmak üzere tüm Çin OEM'leri amiral gemisi telefonlarını Optik tarayıcılarla gönderiyor.

Oppo, Vivo ve Samsung'un (A50) üst-orta seviye cihazları bile optik ekran tarayıcıları entegre ediyor.

Ultrasonik parmak izi tarayıcı yalnızca Snapdragon 855 platformunu ve karmaşık ve pahalı olması gerçeğini destekliyor, yalnızca büyük bayrak gemileri kullanıyor. En son örnek Galaxy S10 ve S10 +.

Also on Guiding Tech

.camp-list-536{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/218055/Qualcomm-Snapdragon-675-vs-Snapdragon-660-Which-is-the-Better-Processor_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1551452756’);background-size:cover;background-position:center center}

#comparison

Click here to see our comparison articles page

Kimse İstemediği Bir İnovasyon mu?

Ekran / vücut oranının daha yüksek olduğu tam ekranlı bir ekranın trendine yaklaştığımızda, OEM'ler ekranı dört köşeye doğru uzatmaya başladı. Sonuç olarak, fiziksel parmak izi tarayıcı arkaya taşınır.

Şimdi daha az dikkat dağıtıcı ve portlu (akıllı telefon kulaklık jakı) minimal bir akıllı telefon tasarımı istiyoruz. Bu yüzden tarayıcılar öne doğru ancak ekranların altında hareket ediyorlar.

Benim gibi biri için kazan-kazan durumu. Tam ekranlı bir telefon istiyorum ve aynı zamanda telefonu masanın üstünde düz tutmayı tercih ediyorum.

Sıradaki: Bir şifre yöneticisine yatırım yapmak çok önemli bir işlem. Enpass grupta mükemmel bir alternatiftir. Tüm sürecin nasıl kurulacağını öğrenmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.