Üreticiler akıllı telefon pazarında öne çıkmaya çalışıyorlar

2016'da akıllı telefon satışları ilk kez% 6'ya düştü ve sadece 20,2 milyon cihazın küresel olarak satıldığı anlamına geliyor. Bu, genel olarak,% 5 oranında bir telefon pazarına rağmen. Kısaca, bu, yaklaşık 3.6 milyon dolarlık bir eksiklik anlamına geliyor. Bu, markalar arasındaki rekabetin şiddetlenmesiyle birlikte, orta menzilli cihazlar için piyasada en çok görülen şey, 200 ila 400 dolar arasında fiyat verenler. Rekabetçilikten sıyrılmak için üreticiler, ancak sınırlı bir başarı derecesi ile kullanıcıları çekmek için çeşitli fikirler ürettiler. İşte onların teknikleri.

  • 2017, orta sınıf bir telefon satın almak için iyi bir yıl olacak
  • Daha iyi olan şey: yeni bir orta sınıf telefon veya eski bir amiral gemisi mi?

Orta fiyattaki amiral gemileri

Düzenli olarak 'ortamlar' olarak adlandırılan bu yeni akıllı telefonlar, 2015 yılında ilk ortaya çıkmış ve bugün bile, orta menzilli ve üst düzey bir cihaz olmak arasında yakalandıkları için tanımlamak zordur. Göreceli olarak küçük bir fiyat (300 $ – 400 $ arasında) için cazip teknik şartnameler (güçlü işlemci, mükemmel fotoğraf makinesi, Full-HD ekran …) sunuyorlar.

Bu kategoriyi kullanan ilk şirket, OnePlus One modeliyle OnePlus'tı. Hemen başarı ile bir araya geldi, ancak o zamandan beri genç Çinli üretici, belirlediği standartlara uymakta güçlük çekti. O zamandan beri yıllar geçti ve OnePlus tekniğini değiştirmedi: iyi, orta menzilli bir cihazın fiyatı için amiral gemisi önerin. OnePlus stratejisinin ne kadar başarılı olduğunu gören diğer birçok üretici, şirketin ayak izlerini takip etti. Onur için özellikle Şeref 7 ve Şeref 8 cihazları bu durumdu.

The OnePlus One was one of the pioneers in this area. / © AndroidPIT

Orijinal özellikler ve / veya şık tasarım

Birçok marka rekabet ve daha düşük fiyatlarla karşı karşıya kalan bazı markalar, daha önce görülmemiş bir özellik veya konfor bölgesi dışında açık bir adım olan "özgünlük" kartını oynamaya çalıştı.

Bir örnek olarak MWC 2017'de Alcatel, bir bildirim aldığında örtüyü aydınlatan birkaç LED'li bir akıllı telefon sundu. Bu özellik birçok insan için tamamen faydasız olmasına rağmen, genç kullanıcılar için bu zorunlu değildir. Bu, daha düşük fiyata öne çıkmalarına izin verecek bir telefon. Marka için kendine dikkat çekmek ve rekabette öne geçmek için akıllı bir yol. Bu riskli bir yöntem ve ticari aksilik olabilir. LG ve modüler akıllı telefonu olan LG G5 açık bir örnek.

It’s hard to go unnoticed with lights like that. / © AndroidPIT

Bazı üreticiler tarafından kullanılan bir başka yöntem: tasarım! Birkaç yıl boyunca, orta sınıf akıllı telefon sektörü, tasarım ve yapı açısından arzulanan çok şey bırakan akıllı telefonlarla boğulmuştu. Birçok üretici taktik değiştirdi ve artık estetik açıdan hoşlanmış cihazlar sunuyor. Bunun çarpıcı bir örneği, Samsung'un en yeni Galaxy A5 (2017) modelidir. 400 dolardan daha az bir sürede ellerinizi Galaxy S7'ye benzer akıllı telefonlardan alabilirsiniz.

Etkili (veya değil) ürün yerleşimi

Markaların öne çıkmasına yardımcı olan bir diğer teknik de, ürün yerleşimi veya ürünlerini tanıtmak için ünlülerin kullanılmasıydı. Şeref 8'in serbest bırakılmasıyla Şeref Fransız şarkıcı Louane ile ortaklık kurdu. Kısa süre önce, Alcatel, A5 LED'i bulunan Matt Pokora'nın en yeni müzik klibinde yer aldı. Marka daha fazla görünürlük kazanmış ve elbette sanatçı güzel bir kontrole sahipti – herkes kazanır. Bunun, geleneksel bir reklam kampanyasından daha etkili olup olmadığı görülmeye devam etmektedir.

Mağazalarda ve operatörler arasında güçlü bir varlık

Unutulmamalı: akıllı telefon satışlarının büyük çoğunluğu doğrudan operatörler ile veya doğrudan telefon sözleşmeleri ile yapılır. Üreticilerin operatörler ve yüksek teknoloji mağazalarıyla güçlü bir şekilde var olması esastır. Rekabet acımasızdır ve genellikle raflarda iyi bir yer elde etmek için üreticiler çok sıkı çalışacaktır. Son olarak, profesyonel pazar, üreticilerin şirketleri akıllı telefonlarıyla tedarik ederek satış yapmak için başka bir yoludur.

Üreticilerin bizi ikna etmek için kullandıkları diğer teknikleri düşünebilir misiniz? Müşterileri cezbetmek için bunların ne kadar etkili olduğunu düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumları bize bildirin.