USB Type-C: yeni bağlantı noktasının nasıl kullanılacağına ilişkin ipuçları

USB Type-C bağlantı noktası, mikro USB bağlantı noktasının devamı niteliğindedir ve nihayet 2017'de orta sınıf akıllı telefonlara gelecektir. İlk yılda şu ana kadar harika bir deneyime sahibiz; selefinden çok daha iyi olduğunu neden düşündüğümüzle paylaşmak.

 • 2017 yılının en iyi Android telefonu
 • USB Type-C hakkında bilmeniz gereken her şey

Bölümüne atla:

 • Bir Tip-C kablosunun üç belirgin üstünlüğü ve kabiliyeti
 • C tipi konektörün arkasında ne var?
 • Tip C ile dikkatli hızlı şarj için ipuçları
 • Görüntü ve ses, Tip-C kablosu aracılığıyla
 • Sadece USB 3.1 ile hızlı veri iletimi
 • C Tipi aksesuarlar için nihai alışveriş ipuçları

Bir Tip-C kablosunun üç belirgin üstünlüğü ve kabiliyeti

1. C tipi, çok daha hızlı yükler

Limanın arkasındaki endüstri birliği olan USB Implementers Forumu, mikro USB ile yapılan hatalarından öğrenmiş ve Type-C için daha iyi özellikler oluşturmuştur. Tip C bağlantı noktasına sahip Şarj Aletleri panelden daha hızlıdır ve genelde akıllı telefonunuzu 15 vatta şarj eder. Bu, eski bağlantı noktasını kullanan çoğu şarj cihazından beş kat daha hızlı. Ve en iyisi: pilinizde kolay.

2. C Tipi cezalar geriye ve ileriye gider

Kablonun her iki ucu sadece aynı görünmekle kalmaz aynı zamanda her iki ucunda da aynı şeyleri yapabilirler; bu da akımın hangi yönde olacağını belirleyebilmenizdir. Bazı durumlarda, akıllı telefonunuz güç paketini şarj etmeye başladığında komik sonuçlara yol açar.

Gelecek saatleriniz için yeterli suyu bulmaya devam ederseniz, aslında arkadaşınızdan bırakılan suyu kullanarak cep telefonunu şarj ederek bir arkadaşınıza yardım edebilirsiniz. Bunu yapmak için, her iki akıllı telefonu bağlayın ve güç akışını yönlendirin. Ekli bildirimi kullanarak bunun için menüyü açabilirsiniz.

Type-C cell phones can charge each other and transfer data. / © ANDROIDPIT

3. Verileri kopyalar

Bir akıllı telefondan diğerine hızlıca resim veya müzik kopyalamak ister misiniz? Android Marshmallow ve Type-C bağlantı noktasına sahipseniz, gidebilirsiniz. Android, kablonun diğer ucunda akıllı telefon alabilir ve verilerinizi paylaşmayı teklif eder.

Dosyaları almak istediğiniz cihazdaki dosya gezgini dosyasını açmanız yeterlidir. Bu, birçok üreticinin akıllı telefonlarında önceden yüklenmiş bir uygulamadır; aksi halde, arama altındaki depolama ayarları bölümünde bulunabilir.

Konektörün arkasında ne var?

USB (Evrensel Seri Veri Yolu), kabloyu, konektörleri ve dijital veri değişimini tanımlayan bir standarttır. İlk sürüm 1998'de ortaya çıkmış ve o tarihte alışılmış olan PC arayüzlerinin yerini almıştır. USB Type-C konektörü 2014'ten beri tanımlanmıştır. Selefi daha fazla konektör içermektedir ve simetrik olarak düzenlenmiştir. Sonuç olarak, kabloyu hangi yönde taktığınız önemli değil.

Çeşitli konektörler ve USB sürümleri arasında çok fazla fark var. Farklı elektrik özellikleri ve veri hızlarına sahipler. USB A ve B konektörlerinde yalnızca 4 iğne bulunurken, USB 3.1 Type-C, daha yüksek akımları ve daha hızlı veri aktarım hızlarını desteklemek için gereken 24 iğneye sahiptir. Ayrıca, ayrı olarak belirtilen USB 3.1 standardı, 10 GB / s'ye kadar olan hızları artırıyor ve aygıtları güçlendirmek için yenilikçi yollar var.

A Nexus 6P with a Type-C port. / © ANDROIDPIT

C tipi bağlantı noktası özellikleri, konektörün aşınma belirtileri göstermeden 10.000 kez takılı kalmasına dayanmasını gerektirir. Günde iki kez kullanıldığında, bu on üç yıl boyunca sürer. Bu özellikleri karşılamak ve artan güç akışını ele almak için, USB-C kabloları çoğunlukla klasik kabloya göre daha kalıntır.

Type-C cables are often thick and robust. / © ANDROIDPIT

C Tipi, sürekli olarak daha hızlı gider, ancak …

Çoğu Android telefonun şu ana kadar bir mikro USB portu vardı. Çoğu durumda, cihazlar 5 volt ve yaklaşık 2 amper şarj eder. Daha hızlı bir şarj etme hızı yalnızca USB spesifikasyonu dışında elde edilebilir: Qualcomm Hızlı Yük, Oppo Vooc ve Samsung Uyarlanabilir Hızlı Şarj, belirli bir markanın cihazlarında çalışan üretici standartlarıdır.

Opinion by Eric Ferrari-HerrmannI don’t have much need for USB Type-C at the moment, the old USB is fine for my needsWhat do you think?5050127 participants

Type-C bağlantı noktası, kablo, güç kaynağı veya hedef aygıtla sınırlı, açık, telif ücretsiz, endüstri standardı güç dağıtımı kullanarak 100 vat'a kadar bir güç kaynağı sağlar. Elektronik bileşenlerde ısı birikimini ve yaşlanmayı en aza indirgemek için, standartlara uyumlu cihazlar voltaj ve akımı sürekli olarak birbirleriyle görüşürler. Onları tanımak için, Ağustos 2016'da üzerinde anlaşmaya varılan USB şarj cihazı logosunu arayın.

Make sure the charger you are purchasing has the industry standard logo. / © USB IF

AndroidPIT, yeni standartı fayda sağlayacak şekilde kullanan şarj cihazlarını ve güç bankalarını düzenli olarak test eder. Akıllı telefonunuz daha hızlı ve daha güvenli şekilde şarj olur, ancak kablonun kalitesine de dikkat edin. Google çalışanı Benson Leung, bazıları bağlı cihazlardan birine zarar veren 100'den fazla kabloyu zaten test etti.

Anker has an excellent charger with Power Delivery, and it can also charge the MacBook. / © ANDROIDPIT

HDMI sinyalleri ve ses iletilebilir

C tipi konektörler birçok diğer kabloyu değiştirebilir. Pek çok sinyal ve protokol için sertifikasyon işlemi tamamlanmış durumda. Bunlar, Tip-C bağlantı noktası protokol dönüştürme de dahil olmak üzere bir görüntüleme bağlantısını taklit eden VGA, DVI veya HDMI'yı içerir. Elbette bu, limanın arkasında uygun donanım ve yazılım gerektirir ve beyan resmi belgelerde de bulunabilir.

Dex or Continuum are Type-C video interface implementations. / © AndroidPIT

Ses, kulaklık girişi yavaş yavaş kaybolduğu için de sıcak bir konudur, bkz. Moto Z. USB Uygulama Uzmanları Forumu, Eylül 2016'nın sonunda bunun için bir standart haline geldi. USB Ses Aygıtı Sınıf 3.0 belirtimi, dijital ses aktarımı gerektiriyor. Sonuç olarak, Type-C jak adaptörünün, hala tüm Type-C cihazlarınızla uyumlu olacak şekilde bir dijital ses dönüştürücü olması gerekir.

Her zaman yüksek hız yok

Artan sayıda akıllı telefon üreticisi bir USB Tip C portu içeriyor olsalar bile, çoğunlukla güncel USB 3.1 standardı yerine elektrikle USB 2.0 standardını uygularlar. Çoğu akıllı telefonun dahili belleği şimdi bir USB 2.0 portunun yaklaşık 30 MB / s hızını aştığından, bu, bir cihazdan diğerine önemli miktarda veri aktarma sırasında bir sorundur.

Tip C aksesuarları hakkında akılda tutulması gereken hususlar

 • Bazı C tipi kablolar hasara neden olabilir
 • USB Type-C bağlantı noktasına sahip birçok akıllı telefon yalnızca hala USB 2.0'ı desteklemektedir
 • Kabloları orijinal aksesuarla değiştirmenizi öneririz
 • Yalnızca USB IF sertifikası ile Tip C şarj cihazları satın alın

USB Type-C'ye sahip bir cihaz kullanıyor musunuz? Şimdiye kadarki yeni standartla ilgili deneyiminiz neydi?