USB üzerinden telefona harici bir sürücüye nasıl bağlanır

İster cihazınızı oyun konsolu olarak, ister multimedya veritabanı olarak veya çok fazla resim çekmek için kullanın, çoğumuz bir noktada cihazımızı USB aracılığıyla başka bir şeye bağlamak isteyeceksiniz. Bir sabit sürücüyü, USB çubuğu veya aksesuarları bir Android tabletine ve akıllı telefona nasıl bağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 • Herhangi bir Android cihazda USB hata ayıklamasını etkinleştirme
 • Su geçirmez USB harici pil takımı

Atlamak:

 • Cihazınızın uyumlu olup olmadığını kontrol edin
 • USB OTG'nin Avantaj ve Dezavantajları
 • Bir OTG USB kablosu satın alın
 • USB sürücünüzü veya aksesuarınızı tabletinize bağlayın
 • USB OTG ile başka neler yapabilirim?

Cihazınızın uyumlu olup olmadığını kontrol edin

Bir Android tablete veya cihaza bir sabit disk veya USB çubuğu bağlamak için USB OTG (On The Go) uyumlu olmalıdır. Uyumlu olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Çok basit, üreticinin web sitesini veya cihazınızın kutusunu kontrol etmeniz yeterlidir.

USB OTG'in yapabileceği de bu değil. Cihazınızı bir USB ana makine gibi davranmaya – diğer bir deyişle ona bağladığınız aygıtların patronu olmak için – el cihazıyla birlikte depolama, klavye ya da müzik aletleri gibi ek donanım da kullanabilirsiniz.

Connecting a USB device to your smartphone is easy with the right equipment. / © AndroidPIT

Akıllı telefonunuz gerçekten eski ise, artık kutuya sahip değilseniz veya model numarasından emin değilseniz kontrol etmek için Chainfire'ın USB Host Diagnostics uygulamasını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, USB OTG Honeycomb (3.1 )'den bu yana Android'de doğal olarak mevcut. Bu nedenle, cihazınızın zaten uyumlu olmadığı olasılığı yüksek.

 • Uygulama sürümü: 1.3
 • Uygulama boyutu: 467 KB
 • Uygulama Uyumluluğu: Android 2.3 veya üstü
 • Ekonomik model: Ücretsiz

USB Host Diagnostics

USB OTG'nin Avantaj ve Dezavantajları

USB OTG'in adını bilmeden zaten aşina olabilirsiniz. Android'e bir klavye veya fare bağladığınızda OTG teknolojisini kullanırsınız ve akıllı telefonunuza bir fare bağlamaktan çok sabit disk bağlamak karmaşık değildir. Bununla birlikte, harici sürücünüzün tanınacağından emin olmanız için birkaç koşul var.

Tüm USB uyumlu cihazlar, harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymadıkları sürece kullanılabilir. Buna ek olarak, depolama aygıtınız (sabit disk veya USB stick) FAT32 formatında olmalıdır. NTFS ortamı tanınmayacaktır. Disk / anahtarınız bu biçimde değilse, elbette biçimlendirip FAT32'ye koyabilirsiniz, ancak yeniden biçimlendirmeden önce üzerindeki verileri kaybedersiniz, bu nedenle önceden başka bir yere kaydettiğinizden emin olun.

Your device must be in FAT32 format.

Bir OTG USB kablosu satın alın

Cihazınızın OTG uyumlu olduğunu belirledikten sonra devam edebilir ve tercih ettiğiniz mağazaya giderek bir USB OTG kablosu satın alabilirsiniz. Yeterince sağlam bir bağlantı seçmeyi deneyin; çevrimiçi birçok ucuz teklif var, ancak kalite her zaman mevcut değil.

İdeal olarak, resimde gösterildiği gibi bir açılı kablo çekiyorsunuz. Çok basit, ancak USB portu ile ilgili sorunlardan kaçınılabiliyor, ki bu da ne yazık ki konektörlerin kullanımı ile ortak. Amazon'da birkaç dolara bir tane tutarsın. Elbette, satın alırken USB kablosunun türüne dikkat etmeniz gerekir: Bir C Tipi USB portunuz varsa, aksesuarınızın aynı tür olması gerekecektir.

An angled cable is more suitable for most smartphones. / © AMAZON

USB sürücünüzü veya aksesuarınızı tabletinize bağlayın

Tabletinize veya Android akıllı telefonunuza bir sabit sürücüyü bağlama öğreticilerine gerek yoktur: yalnızca yeni OTG USB kablosunu kullanarak bunları takın.

Akıllı telefonunuza bağlı sabit sürücü veya USB çubuktaki dosyaları yönetmek için bir dosya gezgini kullanın. Cihaz takıldığında, yeni bir klasör görüntülenir. Buna genel olarak USBDriveA denir, ancak bu sistem sürümlerine ve arabirimlerine göre değişebilir.

Bulmada sorun yaşıyorsanız, akıllı telefonunuzun köküne dönmek için eğik çizgiye ("/") dokunmanız yeterlidir. Diyelim ki, bir bulutun farkı nedir? İnternet bağlantısına gerek yok, biri için.

USB OTG ile başka neler yapabilirim?

Bir fare veya klavye bağlayın

Bu, USB OTG'yi kullanmanın en tipik yollarından biridir. Akıllı telefonunuzu veya tabletinizi, fare veya klavye gibi, denetlemek için kullanabileceğiniz çevresel aygıtlarla birleştirmeniz mümkündür. Bazı kısıtlamalar vardır – örneğin milyarlarca düğmeli oyun fareleri tam uyumlu olmayabilir – ancak çoğunlukla temel işlemler etkindir.

Bir USB fare takmanız yeterlidir ve otomatik olarak imlecinizin ekranınızda göründüğünü göreceksiniz. Bu, dokunmatik ekran bozulduğunda cihazınızı kullanmak için mükemmel bir yoldur. Alternatif olarak, bir tableti bir dizüstü bilgisayara çevirmek için harici bir klavye bağlayın.

Connect a mouse for plug-and-play cursor action. / © ANDROIDPIT

Bir MIDI klavyesini bağlayın

Android'de müzik yapmaktan hoşlanıyorsanız, USB OTG, MIDI klavyeleri ve denetleyicileri, enstrümanlar ve vokaller için ses girişi ve telefonunuzu veya tabletinizi ciddi bir müzik oluşturma makinesine dönüştürebilen çeşitli denetleyiciler gibi cihazları bağlamanızı sağlar.

Oyun denetleyicisi bağlayın

Mobil oyunların keyfini çıkarın, ancak biraz daha kontrol etmek ister misiniz? Akıllı telefonunuza neden bir gamepad bağlamıyorsunuz? Kablolu bir Xbox 360 denetleyicisi kullanarak bunu yapmanın kolay bir yolu vardır: bir USB OTG kablosuyla telefonunuza bağlayın, bir oyun başlatın ve hemen çalışması gerekir, herhangi bir yapılandırma gerekli değildir.

USB OTG için en sevdiğiniz kullanım nedir? Yorumları bize bildirin.

Samsung Galaxy S8 + nereden alınır

Best price

Samsung Galaxy S8 G9500 Dual Sim 4G 64GB SIM FREE/ UNLOCKED – Orchid Gray

£489.99

£489.99 total

Check Offer

Genuine Brand New Samsung Galaxy S8+ Plus Dual SIM 64GB 4G G955FD Black

£499.70

£499.70 total

Check Offer

Samsung Galaxy S8 G9500 Dual Sim 4G 64GB SIM FREE/ UNLOCKED – Maple Gold

£502.99

£502.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S8 Plus G955FD 4G 64GB Dual Sim SIM FREE/ UNLOCKED – Orchid Gray

£504.99

£504.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S8 Plus G955FD 4G 64GB Dual Sim SIM FREE/ UNLOCKED – Midnight Black

£505.99

£505.99 total

Check Offer

Compare prices