Uygulama izinleri nasıl görüntülenir ve yönetilir?

Uygulamaların çalışması için özel izinler gerektirdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Ne yazık ki, izinlerin ne için kullanıldığı her zaman net değildir. Bu makale en önemli uygulama izinlerine genel bir bakış sunacak ve gerekli olanları kabataslak olanlardan ayırmaya çalışacağız. Güncellememizde, SMS üzerindeki sıkı denetimleri ve Android’in en son sürümünde bulunan arama günlüklerini tartışacağız.

  Bugün silmeniz gereken 5 tür uygulama Çocuğunuzu 2018’de güvende tutmak için en iyi ebeveyn kontrolü uygulamaları

Kısayollar

  Eksiksiz bir paket veya gereken şekilde uygulama izinleri Bireysel izinlerin iptal edilmesi Günlük kullanımda izinlerin önemi nedir?

İki tür uygulama izni var

İlk tür, bir uygulamanın tüm izinlerini Google Play Store’a yüklemeden önce eksiksiz bir paket olarak kabul etmekti. Sonuç olarak, insanlar endişelenmediler ve kör bir şekilde her şeyi uygulamaya teslim ettiler ve “Güzel olacak, sadece sonunda uygulamayı kullanabilmek istiyorum!” Diye düşündüler.

Ardından, birkaç yıl önce, yeni bir tür uygulama izinleri geldi. Bu yöntem, Android 6.0 ile başlayan sisteme göre izinler gerektirir ve uygulamaların yalnızca kullanımdayken izinlere erişmesine izin verir. Bu arada, geliştiricilerin neden belirli izinlere ihtiyaç duyduklarını açıklamalarını sağladı.

Bugün, Android 9.0 Pie lansmanıyla, daha sıkı kontroller bile eklendi. 7 Ocak 2019’dan itibaren SMS ve çağrı günlüğü erişimi, Telefonla birlikte verilen eski izin gruplarından ayrılır. Arama günlüklerine ve SMS verilerine artık yalnızca bu işlemler için varsayılan olarak ayarlanan uygulamalar tarafından erişilebilir. Pasta izinleri açgözlü bu istilacı uygulamalar üzerinde kontrol almak için çok daha kolay hale getirir.

Bir uygulamanın izinlerini değiştirme

Bu yeni yetkilendirme modelini kullanan uygulamalar izinleri iptal etmenize izin verir. Google, bazı izinleri aşağıdakiler de dahil olmak üzere ‘tehlikeli izinler’ olarak sınıflandırır:

  Takvim Arama günlükleri Kamera Rehberi Gövde sensörleri Mikrofon SMS Hafıza Konum Telefon

Birkaç kısmi izinleri birleştiren izin paketleri vardır. Bir el feneri uygulaması sizin videolarınızı kaydedebilir, çünkü LED kontrolü için kamera iznine ihtiyaç duyar. Ancak, metin mesajlarını okumasına izin verilen bir uygulama, SMS izinleri nedeniyle otomatik olarak gönderilmeyebilir. Bu, uygulama geliştiricilerin Google’ın kullanıcılar için şeffaflığına bağlı kalmasını ve uygulamalarının neden izin verilmesini gerektirdiğini açıklamasını daha da önemli kılmaktadır.

AndroidPIT permissions 0059

Android 8.1’den başlayarak, çeşitli izinler ‘normal’ olarak sınıflandırılır ve her uygulamanın kendi hakları vardır. Bunlar şunları içerir:

  Ağ durumu Bildirim yönergeleri Bluetooth yöneticisi Ağ durumunu değiştir Tuş kilidini açık tut İnternet Arkaplan işlemlerini durdur NFC (yakın iletişim iletişimi) Pil iyileştirmelerini devre dışı bırak

Uygulamalar kurulum sırasında bu yetkileri talep eder ve kullanıcı daha sonra geri çekemez.

Tehlikeli uygulama izinleri

Takvim

SMS izinlerine benzer şekilde, takvim izinleri okuma ve yazma erişimine erişim olarak ayrılmıştır. Açıkçası, bu izinler yalnızca üçüncü taraf takvim uygulamaları için anlamlıdır.

  Android için en iyi takvim uygulamaları

Arama kayıtları

Zaten Android 9.0 kullanıyorsanız, ayarlarınızda ekstra bir izin grubunun göründüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Google’ın yeni Kötü Amaçlı Davranış politikası, gözetim ve ticari casus yazılımlar konusunda çok daha zor ve bu izin kategorisi, kullanıcılara daha fazla kontrol sağlamanın bir yoludur. Bu, neredeyse tüm uygulamalarınız için devre dışı bırakacağınız izin gruplarından biridir.

call log permissions pie

Kamera

El feneri uygulamaları bu garip görünümlü izni istiyor, ancak LED ışığa kamera üzerinden erişiliyor. İzin alt izinlere bölünmediğinden, bu tür uygulamalar kameranıza tam olarak erişebilir ancak mikrofona erişemez.

İletişim

Bu grubun birkaç farklı izni vardır: uygulamalar rehberinizi okuyabilir veya mevcut akıllı telefon hesaplarını görüntüleyebilir. Ayrıca Facebook veya Twitter kullanıyor musunuz ve hesaplar cihazınıza zaten bağlı mı? Adres defteri ve sohbet uygulamaları genellikle rehberinizi okumak ister, böylece kişiler onlarla iletişim kurabilir. Bir uygulamanın geliştiricisi daha sonra kişilerinizi sunucularında depolayabilir ve daha kötüsü numaraları satmayı deneyebilir. Öyleyse dikkat et!

Vücut sensörleri

Egzersiz veya diğer sağlık uygulamaları nabzınızı ölçmek isteyebilir. Cihazınızda bu tür bir sensör varsa, uygulamaların iznine izin vermek için etkinleştirmeniz gerekir.

Mikrofon

Bu izinler ses kayıtlarının hemen yapılmasını sağlar. Kayıtlar arka planda yapılıyorsa, Android sizi bilgilendirecektir.

SMS

WhatsApp gibi bazı uygulamalar SMS işlevselliği sunmaz. Bunun yerine, bu izni SMS’i bir doğrulama koduyla okumak için kullanabilirler. Prensip olarak, izni reddedebilir ve kodu manuel olarak sohbet uygulamasına girebilirsiniz.

Ayrıca, bu izin grubu beş gruba ayrılmıştır. Metin masajı gönderme, alma ve okuma, WAP Push mesajları alma ve MMS okuma izinleri vardır. Kısa mesaj gönderme izinlerine özellikle dikkat etmelisin. İdeal olarak, bu izne izin vermeniz gerekir, ancak sağlayıcınız aracılığıyla kısa mesajlar için ödeme yapmayı kapattıysanız

Bellek

Bir uygulama bu izni aldığında, belleğine erişebilir. Buna dosya yöneticisi uygulamaları ve microSD kart ile karşılaşacaksınız. Alt izinler okuma erişimine veya yazma erişimine sahip olacak ve bu nedenle de silinebilir. Birçok uygulama, kullanıcı verilerinizi gerçekte ait olmadığı yerlerde sağlamak için bu izni kullanır. Hafızanız neredeyse izinsiz olarak korunmadığından, bu uygulamalar hafızanızdaki tüm bilgilerinizi gözetleyebilir.

yer

Uygulamalar konumunuzu kabaca veya kesin olarak belirleyebilir. Android bunu konum servisiyle, yani bir Wi-Fi, GPS ve potansiyel olarak mevcut diğer sensörlerin bir karışımı ile yapıyor. Bu izne sahip uygulamalar sizin hareket profilini kaydedebilir. Kullanıcı sayısına bağlı olarak, şehirlerin ısı haritaları ve diğer büyük veri analizleri de oluşturulabilir.

Telefon

Bu şimdiye kadar en büyük tehlikeli izin grubudur. Bu ayrılmıştır …

  Telefon durumunu almak

Bu, bir çağrı alındığında çalmayı duraklatan müzik uygulamalarında kullanılır.

  Telefon numaralarını okumak

Uygulama, cep telefon numaranızı teslim eder, bu nedenle yazmak zorunda kalmazsınız. Uygulamanın mutlaka cep telefonu numaranıza ihtiyacı yoksa, bu izni reddedin.

  Arama yapma Cevap aramaları Arama listesini okuma Arama listesini yazma Posta kutusu ekleme SIP Kullanarak (Oturum Başlatma Protokolü) Giden aramaları düzenleme Gelen numaraları okuma

İyi uygulamalar, kötü uygulamalar

Görüşte her zaman iyileşme var. Her Android güncellemesinde, izinleriniz üzerinde daha hassas kontrol sağlamak için bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Arkadaşlarınızın telefon numaralarını kendinize saklamayı tercih ediyorsanız ve bir sonraki büyük veri skandalının parçası olmak istemiyorsanız, hangi verileri ifşa ettiğinize dikkat edin. Güven iyidir, ancak kontrol daha iyidir!