Uygulama önbelleğini temizle veya uygulama verilerini temizle: Her birinin nasıl ve ne zaman kullanılacağı

Android’de bir uygulama veya yazılım sorunuyla karşılaşmış olan herkese “uygulama önbelleğini temizleme” veya “uygulama verilerini temizleme” tavsiyesi verilebilir. Bu iki çözüm genellikle Android için mucize tedaviler olarak düşünülür, ancak bu görünüşte benzer operasyonlar arasındaki fark nedir? Ne olduklarını, nasıl ve ne zaman kullanacaklarını açıklamama izin verin.

  Tüm zamanların en iyi Android uygulamaları Türe göre en iyi Android oyunları

Atlamak:

  Uygulama önbelleğini temizleme nedir? ‘Uygulama verilerini temizle’ ne anlama geliyor? Ne zaman uygulanmalı? Uygulama veya önbelleğe alınmış verileri nasıl temizlerim? Performans yükseltme uygulamalarına dikkat edin Sonuç

Uygulama önbelleğini temizleme nedir?

Önbellek, belirli türde verileri tutan bir cihazın geçici depolama alanıdır. Bunun amacı, cihazınızın ne kadar hızlı ve sorunsuz çalıştığını hızlandırmak ve ne kadar veri işlendiğini ve tüketildiğini azaltmaktır.

Telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra, kamera uygulamanızın ilk önce açılmasının ne kadar yavaş olduğunu, daha sonra her girişimin daha hızlı olduğunu fark ettiniz mi? Bir uygulamanın ilk başlatılmasından sonraki hızdaki artış, bu önbelleğe alınmış veriler sayesinde gerçekleşir. Benzer şekilde, ikinci bir ziyarette web sitelerinin daha hızlı yüklendiğini görebilirsiniz. Bir kez daha, bunun nedeni görüntüler gibi dosyaların önbellekte daha önce depolanmış olmasıdır.

Önbelleğe alınmış verileri manuel olarak yönetmeye gerek yoktur: Android bunu kendi başına yapabilme yeteneğine sahiptir. Ancak, bir uygulama hatalı çalışmaya veya çalışmayı durdurmaya başlarsa, bu adımı elle atmak isteyebilirsiniz.

AndroidPIT android marshmallow problems and solutions 2

Bir uygulamanın önbelleğe alınmış verilerini temizlediğinizde, oraya yerleştirilen geçici dosyaları kaldırırsınız ve bu basit adımın ne sıklıkla çalıştığını görürsünüz. Bununla birlikte, daha iyi performans garantisi vermediğini ve uygulamanın bir sonraki kullanımında geçici olarak daha yavaş olabileceğini de unutmayın.

‘Uygulama verilerini temizle’ ne anlama geliyor?

Uygulama verilerini temizlemek daha şiddetli (daha iyi bir kelime istemek için) bir adımdır. Önbellek, uygulama ayarları, tercihler ve kaydedilmiş durumlar için çok az risk altında silinebilirken, uygulama verilerinin silinmesi bunları tamamen siler / kaldırır.

Verilerin silinmesi, bir uygulamayı varsayılan durumuna sıfırlar: uygulamanızın ilk indirdiğinizde ve kurduğunuzdaki gibi çalışmasını sağlar. Örneğin, en sevdiğiniz fitness uygulamasının ayarlarında değişiklik yaptığınızı söyleyin. Egzersizlerin uzunluğunu ve ses ayarlarını değiştiriyorsunuz.

Önbelleği temizlemek bu kaydedilen ayarları etkilemeyecektir. Saklanan verilerin silinmesi olabilir ve her durumda olabilir.

AndroidPIT google play not working 2

Ne zaman uygulanmalı?

Uygulamayı veya önbelleğe alınmış verileri silmek isteyebileceğiniz birkaç durum vardır.

  İlk olarak, depolama alanından tasarruf etmek için. Bazı uygulamalar artık gerekmeyen gigabayt veri depolayabilir (podcast uygulamaları genellikle bundan suçludur). Bu durumda, verilerini silmek isteyebilirsiniz. Diğer ve daha yaygın olan sebep ise, bir sorunu problemli, arızalı veya rahatsız edici hale gelmesi durumunda uygulamayı varsayılan duruma sıfırlamaktır.

Uygulama veya önbelleğe alınmış verileri nasıl temizlerim?

Zaman zaman önleyici önbellek temizliği yapmanızı ve bunu yaparken de en çok veri içeren uygulamalar listesinden yapmanızı öneririm. Bunu yapmak için:

  Ayarlar Menüsüne Git Uygulamalar’ı tıklayın Tüm sekmesini bulun (sisteminiz varsayılan olarak tüm uygulamaları göstermiyorsa) Çok fazla alan kaplayan bir uygulama seçin Önbelleği Temizle düğmesine tıklayın. Cihazınızda Android 6.0 Marshmallow veya daha yenisini kullanıyorsanız, Depolama ve ardından Önbelleği Temizle seçeneğine tıklamanız gerekir. Önbellek yerine uygulama verilerini temizlemek için, bunun yerine Verileri Temizle’yi seçmeniz yeterlidir.

androidpit clear cache

Ancak, bu yalnızca bir uygulamayı temizlemek için çalışır. Her uygulamanın önbelleğini aynı anda temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Ayarlar’a Git Depolama> Önbellek Verileri veya Kayıtlı Veriler’i tıklayın Bir ekran önbellekte saklanan her şeyi kaldırmak için onay isteyecektir. İçeriği kaldırmak için onaylayın ve kaydedin.

Belirli cihazlar için özel eğitimler için AndroidPIT Web sitesinde arama yapabilirsiniz.

“Performans artırıcı” uygulamalar hakkında bir kelime

“Cihaz performansını artırdığını” iddia eden birçok uygulama var, ancak bu genellikle doğru değil. Pek çok durumda, bu uygulamalar işlemlerin sonlandırılması ve her ikisi de bugünün Android platformunda büyük ölçüde gereksiz olan önbelleği temizlemek için yalnızca tek dokunuşlu bir düğme sunar.

Gerekirse bunu manuel olarak yapabilirsiniz ve yapmanız gerekir, ancak bunu bir alışkanlık haline getirmeyin.

Tarafından görüşScott Adam GordonPerformans artırıcı uygulamalar etkili değilWhat do you think?5050472 katılımcı

Önbellek, temel olarak verilerin veya sık kullanılan işlemlerin gelecekte daha hızlı erişim için kaydedildiği bir depolama alanıdır. Sonuçta, önbellek aslında zaman kazandırır ve telefonunuzdaki donanımın gereksiz yere kullanılmasını önler.

  Telefonunuzdan hemen çıkarmanız gereken 5 uygulama Telefonunuzu hızlandırmak için 7 ipucu

Bu nedenle, telefonunuz yavaş çalışıyorken veya hafıza dolu olduğunda uygulamanızı temizlemek, kısa vadede en iyi seçenek gibi görünebilir, ancak uzun vadede sonuçları olabilir, bu yüzden sık sık yapmamanız gerekir.

Son düşünceler

Önbelleği temizleme ve uygulama verilerini temizleme konusunda “daha iyi” veya “daha kötü” bir seçenek yoktur. Her iki işlemin de kendi amaçları var.

Sorunlu bir uygulamayı düzeltmeye yönelik ilk adımınız, uygulamaları hızla düzeltmek için en az müdahaleci yöntem olduğundan önbelleği temizlemelisiniz. Bu başarısız olursa veya daha büyük miktarda depolama alanı boşaltmak istiyorsanız, verileri temizleyin. Ses, video veya görüntü dosyaları da dahil olmak üzere uygulamaya kaydedilmiş veya kaydedilmiş herhangi bir şeyin de kaldırılacağını unutmayın.

Bu, uygulama verileri ve önbellek verileri hakkındaki endişelerinizi giderdi mi? Değilse, yorumlarda bize bildirin.