Uygulama önbelleğini temizleyin veya uygulama verilerini temizleyin: Fark nedir?

Android'de bir uygulama veya yazılımla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşan birine "uygulama önbelleğini temizle" veya "uygulama verilerini temizleme" tavsiyesi verilebilir. Bu iki çözüm genellikle Android için mucize tedaviler olarak düşünülür, ancak görünüşte benzer işlemler arasındaki fark nedir? Onların ne olduklarını, ne zaman ve ne zaman kullanacaklarını açıklayayım.

 • En iyi Android uygulamaları
 • En iyi Android oyunları

Atlamak:

 • Uygulama önbelleğini temizleyen nedir?
 • 'Açık uygulama verileri' ne anlama geliyor?
 • Ne zaman başvurulmalı?
 • Uygulama veya önbelleğe alınan verileri nasıl temizleyebilirim?
 • Performansı artıran uygulamalara dikkat edin
 • Sonuç

Uygulama önbelleğini temizleyen nedir?

Önbellek, belirli türde verileri saklayan bir cihazın geçici depolama alanıdır. Bunun amacı, cihazınızın ne kadar hızlı ve sorunsuz çalışmasını hızlandırmak ve işlenen ve tüketilen veri miktarını azaltmaktır.

Telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra, kamera uygulamanızın başlangıçta ne kadar yavaş çalışacağını fark ettiniz mi? Sonradan her girişimi daha çabuk mu yapıyorsunuz? Bir uygulamanın ilk başlatılmasından sonra hız artışı, önbelleğe alınmış veriler sayesinde gerçekleşti. Benzer şekilde, ikinci bir ziyarette web sitelerinin daha hızlı yüklendiğini göreceksiniz. Bir kez daha, resim gibi dosyalar daha önce önbellekte saklanmış olmasıdır.

Önbellek verilerinin manuel olarak yönetilmesine genellikle ihtiyaç yoktur: Android, bunu tek başına yapmaya çok yeteneklidir. Bununla birlikte, bir uygulama yanlış çalışmaya veya çalışmayı durdurmaya başlarsa, el ile bu adımı atmak isteyebilirsiniz.

Going to Settings >Storage>Cached data gives you a one-tap solution for removing cached data. / © AndroidPIT

Bir uygulamanın önbelleğe alınmış verilerini temizlediğinizde, orada bulunan geçici dosyaları kaldırırsınız ve bu basit adımın ne sıklıkta çalıştığını görmek sizi şaşırtacaktır. Ayrıca bu garanti değil Ancak, dikkat edilmelidir   daha iyi bir performans elde edilir ve uygulama, bir dahaki sefer kullanıldığında geçici olarak bile daha yavaş olabilir.

'Açık uygulama verileri' ne anlama geliyor?

Uygulama verilerini temizlemek, daha ciddi bir adımdır (daha iyi bir kelime istemesi için). Önbellek, uygulama ayarları, tercihler ve kayıtlı durumlar için çok az riskle temizlenebilirken, uygulama verilerini temizlemek, bunları tamamen silecek / kaldıracaktır.

Verileri temizlemek, bir uygulamayı varsayılan durumuna döndürür: uygulamanızı ilk indirdiğinizde ve yüklediğiniz zamanki gibi hareket ettirir. Örneğin, en sevdiğiniz spor uygulamasının ayarlarında değişiklik yaptığınızı söyleyin. Egzersizlerin ve ses ayarlarının süresini değiştirirsiniz.

Önbelleğini temizlemek, bu kaydedilen ayarları etkilemez. Depolanan verileri silmek, muhtemelen yapar.

Clearing app data is simple, but it will delete all your in-app preferences and settings. / © AndroidPIT

Ne zaman başvurulmalı?

Uygulamayı veya önbelleğe alınmış verileri temizlemek isteyebileceğiniz birkaç durum vardır.

 • Öncelikle, depolama alanından tasarruf etmek. Bazı uygulamalar, artık ihtiyaç duymadığınız gigabayt'lık veriyi depolayabilir (podcast uygulamaları bunun için genellikle suçludur). Bu durumda, verilerini silmek isteyebilirsiniz.
 • Diğer ve daha genel neden ise, bir uygulamanın sorunlu, arabesk ya da aksi aksi yönde olursa, bir uygulamayı varsayılan bir duruma getirmektir.

Uygulama veya önbelleğe alınan verileri nasıl temizleyebilirim?

Önleyici önbellek temizlemelerini zaman zaman yapmanızı öneririm ve bunu yaptığınızda en çok veri içeren uygulamaların listesinden yapın. Bunu yapmak için:

 • Ayarlar Menüsüne gidin
 • Uygulamalar'ı tıklayın
 • Tümü sekmesini bulun (sisteminiz varsayılan olarak tüm uygulamaları size göstermezse)
 • Çok fazla yer kaplayan bir uygulama seçin
 • Önbellek Temizle düğmesini tıklayın . Cihazınızda Android 6.0 Marshmallow veya daha yeni bir sürümünü çalıştırıyorsanız, Depolama Alanı'nı ve ardından Önbelleği Temizle'yi tıklamanız gerekir.
 • Önbellek yerine uygulama verilerini silmek için, bunun yerine Verileri Temizle'yi seçmeniz yeterlidir.

Clear each app’s cache separately. / © AndroidPIT

Ancak, bu yalnızca bir uygulamayı temizlemek için çalışır. Her uygulamanın önbelleğini aynı anda temizlemek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Ayarlar'a gidin
 • Depolama> Veri Önbellekle veya Kaydedilen Verileri tıklayın.
 • Bir ekran, önbelleklerde saklanan her şeyi kaldırmak için onay isteyecektir. İçeriği kaldırmak için onaylayın ve kaydedin.

Belirli cihazlar için bireysel dersler için, AndroidPIT web sitesini arayabilirsiniz.

"Performans artırıcı" uygulamalar hakkında bir kelime

"Cihaz performansını artırmak" için birçok uygulama var, ancak çoğu zaman bu doğru değil. Çoğu durumda, bu uygulamalar yalnızca günümüz Android platformunda gereksiz olan süreçleri sona erdirmek ve önbellek temizlemek için tek dokunuşla bir düğme sağlar.

Şimdiye kadar gerekliyse bunu el ile yapabilir ve yapmalısınız, ancak alışkanlık haline getirmeyin.

Opinion by Scott Adam GordonPerformance boosting apps aren’t effectiveWhat do you think?5050289 participants

Önbellek, temel olarak, gelecekte daha hızlı erişim için veri veya sık kullanılan işlemlerin kaydedildiği bir saklama alanıdır. Sonuçta, önbellek aslında zamandan tasarruf sağlar ve telefonunuzda gereksiz donanım kullanımını önler.

 • Hemen telefonunuzdan çıkarmalısınız 5 uygulamalar
 • Telefonunuzu hızlandırmak için 7 ipucu

Dolayısıyla, telefonunuz yavaş çalıştığı veya hafızanız dolu olduğunda uygulamanızın temizlenmesi, kısa vadede en iyi seçenek gibi gözükebilir ancak uzun vadede sonuç doğurabilir; bu nedenle, çok sık kullanmamalısınız.

Son düşünceler

Önbellek temizlenirken ve uygulama verilerinin temizlenmesiyle ilgili "daha iyi" veya "daha kötü" seçenek yoktur. Her iki işlemin kendi amacı vardır.

Sorunlu bir uygulamayı düzeltme yönündeki ilk adım, önbellek temizlenmesidir. Bu, uygulamaları hızla sabitlemek için en az müdahaleci yöntemdir. Bu başarısız olursa veya daha büyük bir depolama alanı boşaltmak isterseniz, verileri temizleyin. Uygulamada saklanan veya kaydedilen, ses, video veya resim dosyaları da dahil olmak üzere herhangi bir şeyin de kaldırılacağını unutmayın.

Bu uygulama verileri ve önbelleğe alınmış verilerle ilgili endişelerinizi düzeltti mi? Değilse, yorumları bize bildirin.