Uygulamaların Android'de arka planda çalışmasını durdurma

Yeni telefonlar harika bir şeydir, ancak zamanla parlak yeni telefonunuz yavaşlar ve halsizleşir. Uygulamalar arasında geçiş yapmak sinir bozucu bir deneyim olur ve piliniz sizi bir gün boyunca zora sokmaz. Bu tanıdık geliyorsa, cihazınızın kontrolünü geri almak ve durumu iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır ve yapılacak en kolay şeylerden biri, uygulamanızın arkaplanda kontrolünü ele geçirmektir.

 • Şu anda kaldırmanız gereken 5 uygulama
 • 2017 yılının en iyi ücretsiz Android uygulamaları

Atlamak:

 • Arka plan süreçleri nasıl kontrol edilir?
 • Durdurmak için hangi uygulamalar
 • Pil ömrünüzü nasıl kurtarabilirsiniz?
 • Görev katil uygulamaları ve RAM optimizerleri

Arka plan süreçlerinizi kontrol etme

İşlemlerinizi kontrol altına almanın en iyi yolu, Android'de yerleşik izleme araçlarını kullanarak davanın altına bir kazma yapmaktır. Tam olarak bu işlem ekranının görünüşü, ona nasıl eriştiğiniz ve ona ne ad verdiğini, cihazı hangi şirketin kullandığına ve hangi Android sürümünü kullandığınıza bağlı olarak değişir.

Bazı durumlarda, başlamadan önce geliştirici seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekir.

 1. Android'in Marshmallow'dan önceki sürümlerinde, bu, Ayarlar> Hakkında bölümüne gidip Yapı numarası düğmesine yaklaşık yedi kez dokunmayı içerir. Geliştirici seçeneklerinin size bildirildiğini bildiren bir bildirim alırsınız işiniz bittiğinde kilidini açtığınızdan ve dokunmayı bırakabilirsiniz.
 2. Birçok el cihazında, aramanız gereken sonraki şey İşlemler veya İşlem İstatistikleri olarak adlandırılan bir ayardır . Bunu içinde bulabilirsin Ayarlar> Geliştirici Seçenekleri> İşlemler seçeneğini belirleyin.   Bu seçenek, her biri ne kadar RAM kullandığını gösteren çalışan işlemlerin bir listesine götürür.
 3. Açıkçası, en RAM ağırlıklı uygulamaların arka planda çalışmasını durdurmak cazip gelecek, ancak ilerlemeden önce ne durduğunuza biraz dikkat edin. Bazı uygulamaları durdurmak telefonunuzu kilitleyebilir.

S7 Edge gibi yeni bir Samsung telefonu kullanıyorsanız Ayarlar> Geliştirici seçenekleri> Çalışan hizmetler bölümüne gitmek isteyeceksiniz   RAM kullanarak uygulamalar listesini bulmak için Çalışan işlemler ve önbelleklenmiş süreçler arasında geçiş yapmak için Hizmetler / İşlemler menüsünde ayarlar seçeneğine de dokunabilirsiniz.

Test ettiğimiz bir Meizu M3 Max gibi bazı telefonlar, yapı numarasına hafifçe vurarak ve kendi yöntemini kullanarak geliştirici seçeneklerine erişmenize izin vermez. Bu durumda yapılması gereken en iyi şey, Google'ın telefon modelidir ve " geliştirici seçeneklerinin kilidini aç " kelimeleri.

Meizu söz konusuysa, ## 6961 ## Çevirici   ve ardından Ayarlar> Erişilebilirlik> Geliştirici seçenekleri> İşlem istatistiklerini inceleyebilirsiniz.

Ve Marshmallow veya daha yeni bir stok Android derlemesini kullanıyorsanız, Ayarlar> Bellek> Uygulamalar tarafından kullanılan bellek bölümünden aynı seçenekleri ve daha ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz . Buradan manuel olarak durdurmayı seçebilirsiniz.

Varım! Ancak hangi uygulamaların durdurulacağını bilmiyorum

TAMAM. Uygulamanızın / telefonunuzun çökmesini istemiyorsanız dikkatli olun ve bazı mantıklı düşünün. ' Google Hizmetleri ' veya hemen hemen 'Google' ile başlayan herhangi bir uygulama olarak işaretlenmiş uygulama manuel olarak durdurulmamalıdır .

Öte yandan, listeyi incelerseniz ve peygamberleri ve müzik çalarları pilinizi arka planda boşa harcamasını görünce, devam edip göreceli olarak güvenlikte durdurabilirsiniz. Gerçekten çok önemli uygulamalar genellikle onları yine de durdurmalarına izin vermez.

 • Bir uygulamayı işlemler listesi aracılığıyla manuel olarak durdurmak için, Ayarlar> Geliştirici Seçenekleri> İşlemler bölümüne gidin   ve Durdur düğmesini tıklayın. İşte bu kadar!
 • Durdurmak İçin veya Bir uygulamayı Uygulamalar listesinden manuel olarak kaldırın , başkalarının Ayarlar> Uygulamalar> Uygulama yöneticisi ve değiştirmek istediğiniz uygulamayı seçin. Sistem Uygulamalarını Göster seçeneğini belirlediğinizde görünen herhangi bir uygulamayı silmeyin.
 • Zorlamak için Stoktaki Marshmallow ahizelerindeki bir uygulamayı durdurun veya daha yeni başa gidin; Ayarlar> Hafıza> Uygulamalar tarafından kullanılan hafıza

Apps that you rarely use are better off uninstalled altogether. / © AndroidPIT

Dolayısıyla, yukarıdaki örnekte, Kik, Facebook Sayfaları Yöneticisi veya çalışan diğer birkaç hizmetimiz için hiçbir şey kullanmadık, dolayısıyla onları hatasız durdurduk. Bazı durumlarda, hizmetin otomatik olarak tekrar başlatıldığını görebilirsiniz.

Diğer / Ayarlar'a dokunursanız (telefon modelinize bağlı olarak) seçeneğini belirledikten sonra, önbelleğe alınmış işlemler tarafından kullanılan RAM'ı inceleyebilirsiniz. Hangi uygulamaların durdurulabileceği ile aynı kurallar, önbelleğe alınmış işlemlerin yanı sıra süreçler için de geçerlidir.

(Eğer süreçler sekmesi, sadece yeniden yoluyla öldürmek ise) sadece bizim için Kik gibi durmayacak uygulamalarla, bir Kuvvet Dur gerçekleştirmek için Ayarlar> Uygulamalar> Uygulama yöneticisi gidebilir, ya da sadece kaldırabilirsiniz direkt olarak.

Şimdi pilinizin boşaltılmasına neyin daha yakından bakılacağının zamanı geldi

Yukarıdaki adımları gerçekleştirirken etrafına baktıysanız, her uygulama için listelenen ayrıntılı pil bilgilerini muhtemelen gördünüz ve bu harika, ancak her bir uygulamayı tek tek değerlendirerek pilinizi boşa çıkaran şeyleri çözerek sizi bütün gün süreceksiniz.

Bunun yerine, Ayarlar> Pil bölümüne gidip telefonunuzda hangi seçenekleri bulunduğunu öğrenmelisiniz. Yine seçenekler biraz farklı isim ve özelliklere sahip olabilir, ancak en azından en son kullandıktan sonra en çok pil kullanan uygulamaların listelenmiş bir genel görünümünü görebilmelisiniz. Daha sonra hangilerini tek tek durdurmak istediğinize karar verebilirsiniz.

 • Android'de pil ömründen nasıl tasarruf edilir?

Aynı kurallar, işlemleri sekmesinde durdurmak için uygulanan uygulamaların durdurulması veya kaldırılması için geçerlidir; yani, basarak başlattıklarınızı dikkatli olmak istersiniz. Bazı telefonlar, uygulamaları batarya kullanımı sekmesinde sistem tarafından veya sistem dışı olarak parçalara ayırır ve diğerleri (Meizu gibi) onları "donanım" ve "yazılım" uygulamalarından oluşan bir listeye böler.

Teorik olarak, Android'in her yeni sürümü daha akıllı pil özellikleri eklediğinden manuel olarak oynamak istediğiniz miktarı düşürmeniz gerekir. Android Marshmallow'da en önemli gelişme, Doze'ydı; telefon hareket halindeyken telefonunuzu uyku moduna geçiriyor. Android Nougat ve Doze 2.0 için bu özellik, telefonunuz kullanılmadığı sürece de hareket halindeyken artık çalışıyor.

Android Oreo, arka plan hizmetleri ile uygulamaların çılgınca gitmesini veya dinleyici hizmetlerini her zaman açık tutmamasını sağlamak için Arka Plan Uygulama Sınırları uygular.

 • Android Oreo'nun birçok süper gücü

Çoğu durumda Samsung (ve diğerleri) özel pil ve RAM artırma seçenekleri sunuyor; bu nedenle kullanabileceğiniz özellikler değişecektir. Diğer insanlar Doze modunun aslında pil ömrüne zarar verdiğini öne sürüyor ancak kilometre performansını artırıp artırmadığını test etmek için en azından denemeye değer.

You can manually kill apps via this menu or use the power-saving features available to you. / © AndroidPIT

Görev katilleri ve RAM optimizerleri: büyük tartışma

Bazı kullanıcılar, Android'in (bir işletim sistemi olarak) ve OEM donanımının zamanla geliştikçe, görev katillerinin kullanımının, işlemci ve pil ömrü açısından iyi olabileceğinden daha fazla zarar vereceğini iddia edecekler.

Düzeltmeye çalıştığınız sorunlardan biri, kaynaklarını boşaltırken arka planda çalışan uygulamalar olup, açıkça bunu yapmak için başka bir uygulama eklemenizdir (telefonunuzda kullanılan hizmetleri izlemeniz gerekir, bu nedenle her zaman olmak gerekir. koşu) biraz karşı-sezgisel görünüyor.

Art arda art arda bir uygulamayı zorla kapatan bir görev katili, 'yeniden başlat ve öldür' işlemini sürdürdüğü için pilini daha çok boşaltacak . Görev katilini ilk etapta kurmamak ve sadece çalışmasına izin vermek daha iyi olabilir.

Opinion by Brittany McGheeOn newer phones, tasks killers do more harm than good.What do you think?5050135 participants

Bununla birlikte, bazı insanlar onlardan küfür eder ve köklü bir cihaz kullanıyorsanız işletim sisteminiz üzerinde daha da fazla kontrol sahibi olursunuz. Çoğu "prosumer" görev katili, çalışmak için kök erişim gerektirir. Bu, almak istediğiniz bir yol ise, Greenify'ı köklü ve köklü olmayan cihazlar için çalışan otomatik hazırda bekleme uygulaması olarak kontrol etmeyi düşünmelisiniz.

Köklü olmayan cihazlar, otomatik hazırda bekleme uygulamalarını ve diğer birkaç özellikleri almaz; ancak, ana ekranınıza bir widget ekleyerek onları hibernate edebilirsiniz. Ayrıca, kök erişimini gerektirmeyen Marshmallow aygıtları için Doze'yi genişleten bazı düzgün seçenekler vardır.

Greenify has some neat options for users and non-users alike. / © AndroidPIT

Greenify

Görev katilleri, temizleyiciler ve RAM optimizerleri pil ömrünüze yardımcı oluyor mu veya zarar veriyor mu? Aşağıdaki yorumları bize bildirin!

 

Google Pixel 2'yi nereden satın alabilirim?

Best price

Google Pixel 2 – 64GB – Kinda Blue (Unlocked) Smartphone

£475.00

£475.00 total

Check Offer

NEW Google Pixel 2 64GB Unlocked Smartphone – Just Black

£480.00

£480.00 total

Check Offer

Google Pixel 2 64GB 4GB Unlocked Smartphone – Clearly White/ Just Black

£537.95

£537.95 total

Check Offer

NEW Google Pixel 2 64GB 4GB Unlocked Smartphone – Clearly White UK SHIP

£543.90

£543.90 total

Check Offer

Google Pixel 2 64gb SIM FREE/UNLOCKED – Black

£579.99

£579.99 total

Check Offer

Compare prices