Vivo V7’nin şarj olmayacak veya şarj etmeyecek şekilde nasıl düzeltilir (kolay adımlar)

Şarjla ilgili sorunlar genellikle donanım veya şarj cihazı sorunları nedeniyle ortaya çıkar, ancak bir ürün yazılımı sorununun yavaş şarj olmasına veya hiç şarj etmemesine neden olabileceği zamanlar vardır. Son zamanlarda Vivo V7 sahiplerinden yardım isteyen mesajlar aldık, çünkü telefonlara göre telefonları durdu.

Bu konuyu araştırmamız ve telefonunuzun yeniden şarj edilmesine yardımcı olabilecek bir veya iki şeyi bilmemize rağmen, bu sorunu çözebilecek önemli bir şey olup olmadığını görmemiz gerekecek. Vivo V7’nin sahiplerinden biriyseniz, bu yazı telefonunuzu tekrar şarj etmenize yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Bir çözüm bulmaya çalışırken sitemizi bulan akıllı telefon sahipleri için, telefonunuzun desteklediğimiz cihazlardan biri olup olmadığını kontrol etmeye çalışın. Öyleyse, o aygıtın sorun giderme sayfasını ziyaret edin, kendinizinkine benzer sorunları bulmak ve çözümlerimizi ve çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Ancak, daha sonra yine de yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder düğmesine tıklayın.

Artık ücret talep etmeyen Vivo V7 için hızlı düzeltme

Bu sorunu çözmek için göz önünde bulundurmamız gereken iki durum var. Birincisi, telefonun açık olduğu, ancak şarj cihazına bağlıyken artık şarj olmadığı zamandır. Ama başka bir şey varsa, orijinal şarj cihazını ve kabloyu kullandığınızı varsayacağım. Kutuda ana ünite ile birlikte gelenler.

Hala açık olan Vivo V7 ile şarj olmama sorununun çözümü yeniden başlatılıyor. Bu problemden daha sık olmamak sistemdeki veya donanımdaki küçük bir aksaklıktan kaynaklanmaktadır. Aksaklık meydana geldiğinde, meydana gelebilecek bir çok sorun olabilir ve yavaş şarj olma ya da şarj olmama bunlardan sadece bir tanesidir. Neyse ki, bu olayın neden olduğu sorunlar bir yeniden başlatma ile kolayca çözülebilir. Bu nedenle, telefonunuzun şarjı durursa veya batarya zaten kritik bir seviyedeyken şarj olmazsa, telefonunuzu yeniden başlatın ve ana ekrana ulaştığı anda şarj etmesi gerekir.

Şimdi, şarj cihazı bağlandığında kapanıp şarj etmeyi reddeden Vivo V7 için, yapmanız gerekenler:

    Telefonunuzun en az on dakika şarj olmasına izin verin. Birkaç dakika şarj ettikten sonra normal şekilde açmayı deneyin. Akü bağlantısını kesme simüle etmek için Ses Kısma ve Güç tuşlarını 10 saniye boyunca basılı tutun. Buna Zorla Yeniden Başlatma diyoruz ve sistem çökmeleriyle başa çıkmada çok etkili.

Vivo telefonunuz kendiliğinden kapandığında ve bundan sonra açılmayacak veya şarj olmayacaksa, kilitlenmiş ve siyah ekran, yanıt vermeyen tuşlar ve şarj olmama durumu bu sorunun ortak belirtileri arasında olabilir.

Öyleyse, kapatmak için, telefon hala açıksa, bir yeniden başlatma yapılacaktır, ancak kapalıysa, Zorla Yeniden Başlatma olmalıdır. Ancak, telefon buna cevap vermezse, cihazınızla ilgili sorunları gidermeniz gerekecektir.

Vivo V7 sorun giderme

Tüm kullanıcılar cihazlarında sorun giderme konusunda rahat değiller, bu nedenle telefonunuzu daha da mahvedebileceğinizden korkmak için bir şeyler yapmak istemeyen kişilerden biriyseniz, telefonu servis merkezine getirmenizi öneririz. teknisyen buna bir göz atabilir. Ancak, sorunun çözülüp çözülmeyeceğini görmek için bir şeyler yapmak isteyen sahipleri için, yapmanız gerekenler:

Sıvı hasarı olmadığından emin olun

Elektrik ve su karışmaz ve bu konuda suya ya da herhangi bir sıvıya batırılırsa telefonunuza ne olacağını zaten biliyorsunuzdur. Yapmamı istediğim, nem izleri bulup bulamayacağınızı kontrol etmek ve ilk göz atmanız gereken alanın USB veya şarj cihazı bağlantı noktası olup olmadığını kontrol etmektir. Sadece limana bakın, içinde damlacıklar varsa onu hemen görebilmelisiniz. Diğer su işaretlerini de kontrol edin.

Şarj cihazını ve kabloyu kontrol edin

Sorunun şarj cihazında veya kabloda olma olasılığı her zaman vardır, bu nedenle telefonunuzda herhangi bir sıvı hasarı olmadığını doğruladıktan sonra yapmanız gereken sonraki şey, şarj etmek için kullandığınız aksesuarların fiziksel muayenesini yapmaktır.

AC adaptörü için, bazı su, bükülmüş pimler, korozyon, döküntü veya tüy bırakmayan izleri bulmak için USB bağlantı noktasına bakın. Nem varsa, absorbe etmek için küçük bir kağıt mendil yerleştirin ve yeniden şarj etmeden önce birkaç dakika havada kurumasını bekleyin.

Korozyon varsa, bölgeyi temizlemek için alkole batırılmış bir pamuklu çubuk kullanın. Enkaz ve tüylenme söz konusu olduğunda, kaldırmak için bir çift cımbız kullanabilir ve bükülmüş pim için gerçekte sabitlemek için cımbız kullanabilirsiniz. Ancak, şarj cihazında hiçbir şey yanlış değilse, kabloyu kontrol etmelisiniz.

Kabloyu kontrol ederken, olağandışı bir şey bulmak için her iki ucuna da bakmanız gerekir. Sonra, her iki uçta da bir miktar düzensizlik veya kopma olup olmadığını hissetmek için parmaklarınızı bir uçtan diğerine doğru sürmeye çalışın.

Son olarak, orijinal ile aynı özelliklere sahip bir şarj cihazınız varsa, kullanmayı denemelisiniz ve ayrıca kabloyu da değiştirebilirsiniz. Başka bir seçenek telefonunuzu bir bilgisayara bağlamaktır.

Bunları yaptıktan sonra ve telefon hala şarj etmeyi reddediyorsa, şimdi sorunun gerçekten donanımda olması ihtimali var. Telefonu servis merkezine getirmek için mükemmel bir zamandır, böylece teknisyen buna bir göz atabilir.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek sözleri yayınlayın.