WhatsApp: Android için nihai ipuçları ve püf Noktaları

WhatsApp'ın gerçek tanıtıma ihtiyacı yok. Artık dünyanın en popüler sohbet servisidir ve parçalara ayırmayı seviyoruz. WhatsApp'a olan sevincini ve hayatımıza sunduğu sevinci göstererek, AndroidPIT okuyucularının uygulamadan en iyi şekilde yararlanması için WhatsApp ipuçlarını ve püf noktalarını kapsamlı bir liste derlemeye karar verdik. Aşağıda, WhatsApp ile ilgili en sık sorulan soruların bazılarına cevaplarımız ve WhatsApp Statuses, GIF'ler ve daha fazlasını oluşturmak için bazı yeni ipuçlarımız bulunmaktadır.

 • WhatsApp ile ilgili bir sorun mu yaşıyorsunuz? İşte çözümler
 • WhatsApp / Facebook veri paylaşımını devre dışı bırakma

Hızlı erişim

 • Temel fonksiyonlar
 • Fotoğraflar ve videolar
 • Engelleme ve susturma
 • Gizlilik ve güvenlik
 • Bildirimler
 • PC'ler için WhatsApp
 • Grup sohbetleri ve posta listeleri
 • Mesajlaşma
 • Genel kullanım
 • Bağlantı ve güncellemeler
 • İletileri geri yükleme
 • Diğer ipuçları ve püf noktaları

WhatsApp Messenger

Temel fonksiyonlar

WhatsApp iletilerini nazikçe dinleyebilirim?

Sesli mesajlar, akıllı telefonunuzdaki ana hoparlörler vasıtasıyla çalınır ve en yakınınızdaki ve sevgililerinizin de aynı şekilde dinlemelerine izin verir. Bu sayı için aldatıcı basit bir çözüm var: telefonu kulağınıza tutun. Yakınlık sensörü, standart bir telefon görüşmesi olduğunu düşünecek ve otomatik olarak hoparlörleri değiştirecektir.

WhatsApp sesli mesajını nasıl iptal edebilirim?

WhatsApp aracılığıyla bir sesli mesaj gönderdiğinizde kayıt düğmesini basılı tutmanız gerekir. Düğmeye basmayı bırakır tıklamaz mesaj gönderilir. Dedi, hala bu mesajları iptal edebiliyoruz. Parmağınızı giriş alanının soluna kaydırmanız yeterlidir ve küçük bir çöp tenekesi görünür. Bu mesajınızın silindiğini gösterir.

Did you stammer? No problem! Delete your message and try again. / © AndroidPIT

En sevdiğim WhatsApp iletisini nasıl işaretleyebilirim?

Ağır bir WhatsApp kullanıcısı iseniz, bir sürü mesaj yazıp alacaksınız. Bir nedenden ötürü, bu mesajların bazılarını diğerlerinden daha kolay elde etmek isteyebilirsiniz. Konuşmaya gidin ve yer imi koymak istediğiniz mesaja basın, tüm yapmanız gereken en üstteki yeni menüdeki yıldıza basmaktır.

En sevdiğiniz mesajlara erişmek için ana pencereye gidin ve üç dikey noktayı tıklayın. Ardından "Yıldızlı İletiler" sekmesine girin ve sık kullanılanlarınızı burada bulabilirsiniz.

Selecting favorites makes them easier to retrieve. / © AndroidPIT

WhatsApp'da kişileri veya mesajları nasıl bulabilirim?

Kişilerinizden birinin ayrıntılarını bulmanız mı gerekiyor, ancak onları bulmak için diğer kişilerden geçmekten nefret mi ediyorsunuz? Sorun değil! Sadece büyüteç üzerine tıklayın ve aradığınız kişinin adını yazın.

Arama, kişilerinizi bulmakla sınırlı değildir. Bir kişiyle uzun bir görüşme yaptıysanız ve belirli bir mesaj bulmak istiyorsanız, mesaja kolayca erişebilirsiniz. Konuşmaya gidin ve üstteki menüden üç dikey noktayı tıklayın, aramayı tıklayın ve ardından anahtar arama kelimelerinizi girin.

Aramaya ek olarak, ileti sekmesine gidip ekranın sağ üst köşesindeki küçük ileti simgesine dokunarak tüm kişi listenizi görebilirsiniz.

You can check as many contacts as there are conversations. / © AndroidPIT

WhatsApp'daki bir kişiye nasıl dosya gönderebilirim?

Kişinizi bulmak için yukarıdaki prosedürü uygulamanız yeterlidir, ancak bu sefer ataş üzerinde basmanız ve "Belge" yi seçmeniz gerekir. Ardından belleğine erişebilir, istediğiniz ve göndermek istediğiniz dosyayı seçebilirsiniz. Aynı anda birden fazla dosya da gönderebilirsiniz.

WhatsApp aracılığıyla yerimi veya iletişim numaramı nasıl gönderebilirim?

Bazı durumlarda, tam yerinizi göndermeniz veya başka bir kişinin telefon numarasını göndermeniz gerekebilir. Tek yapmanız gereken iletişim için sohbet penceresine gidin ve ardından sağ üstteki ataç tıklayın. Menüde "Konum" u (tabii ki) seçin ve size birden fazla seçenek verilecektir. Geçerli konumunuza en uygun seçeneği seçin ve kartvizite gönderilir.

Bir kişi göndermek için, aynı menüden "Kişi" yi seçin, rehberden birini seçin ve okla onaylayın.

You can send files and your location via WhatsApp. / © AndroidPIT

WhatsApp'ın en yeni sürümüne sahip olduğumdan nasıl emin olabilirim?

Genel kural olarak, Play Store, uygulamalarınız güncellendiğinde sizi bilgilendirir. Elbette, Play Store'u ziyaret edip "uygulamalarım" ı tıklayarak yeni bir sürümün mevcut olup olmadığını kontrol edebilirsiniz; mevcut herhangi bir güncelleme olup olmadığını görebilirsiniz. Güncellemenin Play Store'da kullanılmasını beklemek istemiyorsanız, daima APK dosyasına gidip el ile yükleyebilirsiniz.

WhatsApp uygulamasındaki yenilikleri görmek isterseniz, bir WhatsApp beta sürümünün hazır olmasını beklemenizi öneririz.

En yeni WhatsApp APK'sını nasıl yükleyebilirim?

Önce, Ayarlar> Güvenlik> Bilinmeyen kaynaklara gidin ve kutunun işaretli olduğundan emin olun.

Ardından, akıllı telefon tarayıcınızdan WhatsApp web sitesine veya APK Aynası'na gidin ve en son APK'yi indirin (APK Aynası genellikle WhatsApp web sitesinin ilerisindedir). Dosya indirildikten sonra, en yeni WhatsApp APK'sını yüklemek için açın.

WhatsApp beta sürümüne nasıl katılabilirim?

Pek çok uygulama gibi, Facebook / WhatsApp kullanıcılarına, yeni özellikleri ön sürüm sürümünde deneme fırsatı sunuyor. Siz kaydolduktan sonra Play Store'dan WhatsApp'ın beta sürümünü yükleyebilirsiniz.

You too can become a WhatsApp beta tester. / © AndroidPIT

WhatsApp aracılığıyla Google Asistan ile nasıl mesaj gönderebilirim?

Herhangi bir nedenden dolayı ellerinizi kullanamıyorsa, konuşma arayüzü ile WhatsApp aracılığıyla mesaj göndermek için Google Asistan'ı kullanabileceğinizi bilmelisiniz.

Elle başlatmanız veya "Tamam Google" deyin (eğer sesiniz etkinleştirilmişse) ve "Send to #message #contact on WhatsApp" deyin. Örneğin, "Cuckoo Carole'u WhatsApp'a gönder" Uygulama daha sonra onaylamanızı isteyecektir; böylece ok tuşuna basabilir veya vokal onaylayabilirsiniz.

WhatsApp kullanarak sesli veya görüntülü arama nasıl yapabilirim?

Hiçbir şey daha kolay olamazdı! Görüşme penceresinde sağ üst köşedeki telefondaki bir telefon sembolünü bulacaksınız. Tuşuna basın ve uygulama bir sesli veya görüntülü arama yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Tercih ettiğiniz işlevi seçmeniz yeterlidir ve çağrı başlayacaktır.

 • WhatsApp video görüşmeleri artık herkes tarafından kullanılabilir

With two taps you can make a call. / © AndroidPIT

WhatsApp durumumu nasıl değiştirebilirim?

Sağ üstteki üç dikey nokta tıklamanız yeterlidir. Menüde "Durum" u tıklayın. Yapmanız gereken şey, mevcut durumunuzun sonunda kaleme basmanızdır ve metni beğeninize göre düzenleyebilirsiniz. Alternatif olarak, zaten mevcut olan varsayılan durumları da seçebilirsiniz.

You can change your current status quickly. / © AndroidPIT

WhatsApp Durumum'a nasıl fotoğraf ve video ekleyebilirim?

İşlem, metin durumlarıyla neredeyse aynı, ancak yeni özellik, Snapchat gibi bir gün sonra kaybolan fotoğraf ve videolar göndermenizi sağlar. E-postayla resim ekleme, metin, çıkartmalar ve daha fazlasını eklemek için onları düzenleyebilirsiniz. GIF oluşturmak ve göndermek için yukarıdaki ipucumuza göz atın.

Now you can add photos to your Status. / © WhatsApp

WhatsApp durumumu nasıl silerim?

Kazayla bir fotoğraf veya video gönderirseniz, arkadaşlarınız onu görmeden kaldırın. Durum sekmesine gidin, durumunuzun yanındaki üç noktaya dokunun ve ardından sağ üstteki küçük çöp tenekesi simgesine hafifçe vurun.

WhatsApp Durumumun fotoğrafına veya videosuna kimlerin baktığını nasıl öğrenebilirim?

Yeni Snapchat veya Instagram gibi yeni WhatsApp Durumu özelliği, kullanıcıların durum güncellemelerinin bir parçası olarak 24 saat boyunca süren videoları ve fotoğrafları yayınlamasına olanak tanır. Bu diğer uygulamalar gibi fotoğraf veya video durum güncellemelerinizi kimlerin görüntülediğini de görebilirsiniz. Durum sekmesine gidin, yayınlanan durumu açın ve kimin görüntülediğini gösteren bir listeyi görmek için ekranın altından hızlıca yukarı doğru hızlıca kaydırın.

Fotoğraflar ve videolar

WhatsApp'da nasıl GIF oluşturabilir ve gönderebilirim?

Bir video çekip paylaşmak için bir GIF formatına dönüştürebilirsiniz. Bir görüşmedeki kamera simgesine hafifçe vurun, bir video kaydedin ve Tamam'a basın. Video kırpma sayfası açılırsa, sağ üstteki kamera simgesine dokunun ve bir GIF simgesi haline gelecektir. Ardından, altı saniyeye kadar uzanan videonuzu bir GIF olarak gönderebilirsiniz.

Create, clip, convert and send your videos as GIFs! / © AndroidPIT

WhatsApp'daki GIF'leri Giphy veya Tenor'dan nasıl paylaşabilirim?

Emoji düğmesine dokunun ve en altta görünen çubuktaki GIF ve emoji modları arasından seçim yapabilirsiniz. GIF seçin ve popüler emoji bir listesini görebilir veya bu vesileyle sadece doğru GIF için anahtar kelime ile arama yapabilirsiniz. GIF özelliği, kullanıcılar Giphy veya Tenor'dan geliyor ve kullanıcılar iki hizmet arasında eşit olarak ayrılmış durumda. Bu, Android'de, WhatsApp'ın PC web sürümünde olduğu gibi aynı şekilde çalışır.

Use the GIF button on the keyboard. / © AndroidPIT

WhatsApp aracılığıyla gönderilen fotoğrafları ve videoları nasıl silebilirim?

WhatsApp bazen sinir bozucu olabilir, çünkü her resim veya video gönderirken telefonunuza kaydedilir. Örneğin, bugün bir şehirde bir fotoğraf çektikten sonra bir arkadaşınıza gönderdiyseniz, bu fotoğraf yalnızca fotoğraf dosyanızda değil, aynı zamanda WhatsApp görüşmenizde de tıkılıp kalacaktır.

Bunları manuel olarak silebilirsiniz. Telefonunuzun dahili belleğindeki WhatsApp klasörüne medya dosyasına gidin ve ne silmek istediğinizi seçin ve sonra "Gönderilmiş" klasörüne gidin ve silmek istediğiniz öğeleri seçin.

WhatsApp üzerindeki multimedya dosyalarının otomatik indirilmesini nasıl devre dışı bırakabilirim?

WhatsApp aracılığıyla çok fazla resim aldığınızda, bunların varsayılan olarak indirilmesini istemezsiniz. Bu sadece ilginç değil, onları indirirken çok fazla veri tüketmediği için değil. Korkmayın, can sıkıcı otomatik indirmeyi devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun yerine, indirme işlemini manuel olarak doğrulamanız gerekecek.

Ayarlar menüsüne gidin ve "Veri Kullanımı" na gidin. Ardından hangi öğelerin mobil veri, Kablosuz veya dolaşım ile otomatik olarak indirilebileceğini seçebilirsiniz. İstediğiniz konfigürasyona (örneğin, "mobil veri kullanma") tıklayın ve tercih ettiğiniz seçenekleri seçin – istemediğiniz konularda görmezden gelebilirsiniz.

Hiçbir şey otomatik olarak indirilmeye ihtiyaç duymazsa, mevcut tüm seçenekleri kapatmanız yeterlidir.

WhatsApp can be configured so you can avoid any unpleasant surprises. / © AndroidPIT

Engelleme ve susturma

WhatsApp'da birilerini nasıl engelleyebilirim?

Aslında çok basit. Kişiyle görüşmeyi açın, "Menü" tuşuna basın ve "Engelle" yi seçin. Tekrar konuşmaya başlama zamanını seçerseniz, engellenen kişiler listenizi Ayarlar> Hesabım> Gizlilik bölümünden bulabilirsiniz.

Getting messages from an unwelcome contact? Block them! / © AndroidPIT

WhatsApp'da spam'i nasıl engelleyebilirim ve raporlarım?

WhatsApp 2.1.23 sürümü piyasaya çıktığından sevmediğiniz iletileri alıyorsanız veya sizi spam gönderiyorsa kullanıcıları engellemek ve bildirmek mümkündür. Kişi adres defterinizde olmadıkça, bu seçeneği her zaman sunulacaktır.

Birisinin bana WhatsApp'ta arama veya mesaj göndermesini nasıl durdurabilirim?

Bazı kişilerden gelen aramaları almak istemiyorsanız, onları engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, Whats Uygulaması Ayarları'na gidin, ardından "Hesabım" ı ve ardından "Gizlilik" i seçin. "Engellenmiş" öğesini bulacaksınız ve kişileri engelleme prosedürü orada özetlenecektir. Yeni pencerede, sağ üstteki küçük simgeyi tıklayın ve engelleyeceğiniz kişileri seçin.

Choose who shouldn’t contact you via WhatsApp. / © AndroidPIT

Birisinin WhatsApp'ta beni engellediğini nasıl anlarım?

Birinin WhatsApp'da sizi engelleyip engellemediğini saptamanın dört yolu vardır. Her bir işaret büyük ölçüde kendiliğinden anlamsızdır, ancak beraberlik arkadaşınızın arkadaşınız olmak istemediğine inanmak için sağlam bir neden oluşturmaktadır.

Kullanıcıların gizliliğini korumak için WhatsApp'ın birisinin sizi engelleyen veya engellemiş olduğunu kasten zorlaştırdığını unutmayın. Aşağıdaki pozisyondan dördüncüsü geçerli olsa da, yalnızca paranoyak durumda olduğunuzdan şüpheleniriz.

'Son görülen' zamanı kontrol et

Bir kişinin adının hemen üstündeki çubukta bir kişinin 'son görülen' zamanı görünür. En son ne zaman çevrimiçi oldukları hakkında hiçbir bilgi yoksa, bu kötü bir işaret olabilir. Bu, mutlaka sizi bloke ettikleri anlamına gelmez – bu bilgilerin birisini engellemeden durdurulması mümkündür. Arkadaşınız sadece gizlilik değerlerini değerlendirebilir, bu yüzden henüz köprüleri yakmayın. Okumaya devam etmek.

If you can read this, everything is okay. / © AndroidPIT

Çifte kontrolü kontrol et

Onay işaretleri WhatsApp'ın saplantılı çizgisini diğer satırda neler olduğunu bilerek çözme yoludur.

İlk onay işareti, mesajınızın gönderildiği anlamına gelir. İkincisi göründüğünde, mesajınız alıcının telefonuyla alınmıştır. Bu, kişinin mesajınızı okumuş olduğu anlamına gelmez; sadece telefonda olduğunu; Bu onay işaretleri maviye dönünce mesajı gördükleri anda. Onay işaretlerinin maviye dönüştüğünü görürseniz, sizi engellediler ve her şey yolunda. Derin bir nefes al.

Mesajlarınız bu tek, üzgün gri keneyi aşmazsa, engellenmiş olabilirsiniz.

Buna rağmen hala seni seviyorlar mı? Kazmaya devam etme zamanı.

A single gray tick is bad news for any relationship. / © AndroidPIT

Aramalarınız devam ediyor mu?

Arkadaşlarınızın senden nefret ettiğinin bir diğer göstergesi de, umutsuz WhatsApp'ın sizi çağırdığı hiçbir şey asla geçemeyeceğidir.

Yine, belki telefonları kırılmış, sayılarını değiştirmişler vb., Fakat bu doğruysa ve üstteki iki işaret de – iyi şeyler iyi görünmüyorsa, öyle değil mi?

Resim veya profili değişti mi?

Bir kişinin bir süre profil güncellemediğini veya profilini değiştirmediğini veya aylarca aynı görüntüye sahip olduğunu fark ederseniz, bu sizi engellediği anlamına gelebilir. Ya da sadece profillerini asla güncellemediler. Belki her şey yolunda.

Bir adım daha ileri gidelim ve farklı bir hesaptan, diğer bir deyişle karşılıklı bir arkadaşınızın akıllı telefonundan kontrol edelim. Burada arzulu arkadaşınızın profil bilgilerinin ve resminin değiştiğini görürseniz, sizi kırmak için özür dileriz, ancak arkadaşınız sizi engelledi ve ne kadar garip davrandığınızı iyi niyetle verdik.

Bu can sıkıcı WhatsApp grup sohbetlerini nasıl susturabilirim?

Hepimiz buradaydık. Bir şekilde grup sohbetine sürüklendiniz, ilk etapta katılmak istemediniz ya da her iki dakikada bir bildirim almak istemiyorsunuz. Bazı kişileri rahatsız edebilecek olan sohbetten ayrılmak yerine sohbetin sesini kısaltabilirsiniz; dolayısıyla sohbetten almayı bırakırsınız.

WhatsApp'da, "Sohbet" sekmesini seçin ve sonra, susturmak istediğiniz gruba dokunun. Grup açıkken, sağ üst taraftaki Seçenekler simgesine dokunun. Sessize dokunun, ardından grubun sesini kapatmak istediğiniz süreyi seçin. Ayrıca, aksini belirleyene kadar gruptan tekrar duymamak için Bildirimleri göster kutusunun işaretini kaldırabilirsiniz.

Are you being harassed by group chat notifications? Go into the chat and mute it. / © AndroidPIT

Gizlilik ve güvenlik

WhatsApp'ı nasıl kilitlerim?

Bazı konuşmalar daha fazla dolaşım için değildir. WhatsApp, uygulamaya erişmek için bir PIN kullanmanıza izin vererek size yardımcı olur, böylece yapmanız gereken tek şey numaralarınızı hatırlamaktır. Bazı akıllı telefon üreticileri varsayılan olarak bu özelliği sunacaklardır, burada iyi örnek, OnePlus modellerinde App Locker'tır, ancak aygıtınızda henüz bulunmuyorsa bunu sizin için yapacak bir uygulamayı kolayca indirebilirsiniz.

Buradaki seçenekleriniz Messenger ve Chat Lock, App Locker veya CM Security AppLock AntiVirus içerir.

The AppLocker on OnePlus devices allows you to block access to application. / © AndroidPIT

"Last Seen" ı, profil resmimi veya WhatsApp'daki güncel durumunu nasıl gizleyebilirim?

Bir ya da birkaç nedenle, bu bilgileri kişilerinizden gizlemek isteyebilirsiniz. "Hesabım", "Gizlilik" ayarlar sekmesine gidin ve bir sonraki ekrandan her şeyi ayarlayabilirsiniz. "Son görülen" ile, "Profil fotoğrafı" ile son erişim tarihinizi kimlerin görebileceğini belirleyebilirsiniz; bu açıkçası "Durum" ile resmidir, kişiselleştirilmiş mesajınızı kimlerin görebileceğini ayarlayabilirsiniz.

Can you see me? Not anymore! / © AndroidPIT

WhatsApp'da iki adımlı doğrulama sistemini nasıl etkinleştiririm?

Bu, WhatsApp'a ek bir güvenlik katmanı verdiği için harika bir özelliktir. Ayarlara gidin, Hesabım> Doğrulama iki aşamalı olarak. Daha sonra başka bir cihazı kullandığınız zamanlarda olduğu gibi WhatsApp'e giriş yapmanız gerektiğinde bir doğrulama e-postası almayı seçebilirsiniz.

Protect your WhatsApp account. / © AndroidPIT

WhatsApp hesabımı nasıl silebilirim?

WhatsApp'tan ayrılmak isteyen herkes için, hesabınızı silmek mümkündür. Bu seçeneği seçerseniz, tüm kişileriniz, mesaj geçmişiniz ve diğer ayarlarınızın tamamen silineceğini ve zihninizi değiştirmeyi bırakmanız durumunda bu verileri geri yükleyemeyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Bunların tümünü kabul ediyorsanız ve gerçekten WhatsApp'ı silmek istiyorsanız, "Ayarlar" bölümüne gidin ve ardından "Hesabım" sekmesine girin. Daha sonra "Hesabımı sil" seçeneğini bulacaksınız. "Hesabımı sil" sekmesine basarak seçiminizi onaylayın.

Deleting your WhatsApp account is easy. / © AndroidPIT

Akıllı telefonum çalınırsa ne yaparım?

Öncelikle panik yapma. Cihazınız çalınmışsa, en iyi seçenek numarayı ağınızdan kaldırmak veya en azından SIM kartı engellemektir. Herhangi bir nedenden dolayı bunu yapamazsanız – yine panik yapmıyorsanız, hesabınızı e-postayla devre dışı bırakabilirsiniz. Buna göre, hırsız WhatsApp hesabınıza bağlanabiliyorsa bu seçenek etkili değildir.

Durumunuzu açıkça belirten bir e-posta ve yalnızca WhatsApp hesabınızı devre dışı bırakmak için belirli bir istek gönderin. Mesajı gönderdikten sonra, devre dışı bırakılmadan önce 30 gün önceden haber vereceksiniz. Başka bir deyişle, e-postayı gönderdikten sonra 30 gün içinde tekrar bağlanırsanız, işlem iptal edilir.

E-postanızın içermesi gereken bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

 • E-postanın konusu "Kaybedilen / Çalınmış: Hesabımı devre dışı bırak"
 • E-postanın gövdesine "Lütfen hesabımı devre dışı bırakın, 33 numara numaranız"

Bu adımları uyguladıktan sonra lütfen support@whatsapp.com adresine e-posta gönderiniz. Talebinizle ilgili daha fazla bilgi için, gerekirse WhatsApp sizinle iletişime geçecektir.

Bildirimler

WhatsApp'da kayan bildirimleri nasıl alabilirim?

WhatsBubbles uygulamasını kullanarak yüzer bildirimleri veya Sohbet Başları'nı alabilirsiniz. Burada, Facebook Messenger'da gördüğünüz bilgilere benzer bildirimlere sahip olursunuz. Kullanmayı düşündüğünüz bir diğer uygulama, SeeBye Chat Heads'dır ve bu da kayan bildirimler verir, ancak bu uygulamayı kullanmak için kök haklarınızın olması gerekir.

Floating WhatsApp messages. / © AndroidPIT

WhatsApp bildirimlerini nasıl tamamen devre dışı bırakırım?

Her 30 saniyede bir bildirim aldığınız birçok kişiniz var mı? Basit bir çözüm onları kapatmak olacaktır. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken "Ayarlar" bölümüne gidin ve bu seçeneği hem bildirim seçeneklerinde, hem de uygulama seçeneklerinde bulabilirsiniz. Daha sonra bildirimlerinizi devre dışı bırakabilirsiniz.

WhatsApp bildirimlerinde sesi nasıl kapatabilirim?

Her 10 saniyede bir uyarı duymaktan biraz bıkmak mı? Kapat onları! "Ayarlar" ı girin ve ardından bildirimler menüsünde bir gürültünün yeni mesajların geleceğini bildirip bildirmeyeceğini seçebilirsiniz. Alternatif bir yöntem, ana pencereden bir konuşmayı basılı tutmak, ardından sağ üst köşedeki çarpı işareti hoparlörünü tıklamaktır.

You can decide how you want to manage your notifications. / © AndroidPIT

Pop-up'lardan gelen WhatsApp iletilerine nasıl yanıt veririm?

Bildirimler yetmiyorsa, bir ileti aldığınızda WhatsApp uygulamasını ekranınızın ortasında bir pencere açacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Ardından, tüm uygulamayı açmak zorunda kalmadan doğrudan bu pencereden hızlı bir şekilde yanıt alabilirsiniz.

Bu pop-up'ları etkinleştirmek için "Ayarlar" ı girin, "Bildirimler" e gidin ve ardından "Açılır pencere bildirimi" ni seçin.

Respond directly from popups. / © AndroidPIT

PC'ler için WhatsApp

WhatsApp'ı bilgisayarıma nasıl yükleyebilirim?

Tek yapmanız gereken WhatsApp web sitesine gidin ve uygulamayı doğrudan siteden indirin.

Tanımlama süreci aynı: akıllı telefonunuzu bir QR kodu kullanarak bilgisayarınıza bağlamanız hala gerekecek. Bu bölümü geçtikten sonra, doğrudan bilgisayarınızdan sohbet edebileceksiniz.

Bilgisayarınızın işletim sistemi Windows 8 (veya daha yenisi) veya Mac OSX 10.9 (veya daha yenisi) ise WhatsApp'in yüklenebileceğini unutmamak önemlidir. Diğer işletim sistemleri için daha fazla bilgi için WhatsApp web sitesine başvurmanız önerilir.

Bilgisayarımda WhatsApp bildirimlerini nasıl alabilirim?

Bu gibi durumlarda, Android bildirimlerini doğrudan sizi doğrudan PC'nize göndermeyi tercih edebilirsiniz. Masaüstü Bildirimleri ve Pushbullet gibi uygulamalar, Android cihazınızda almanız gereken bildirimleri doğrudan PC'nize gönderir.

İleti geçmişimi WhatsApp Web'de nasıl silebilirim?

İnsanlardan bilgisayarınızın ekranında sohbetinizin içeriğini bulmasını istemiyorum? Sohbet geçmişinizi bilgisayarınızdan silebilirsiniz ve değişiklik telefonunuza da yansır.

Bunu yapmak için, temizlemek istediğiniz konuşmayı açın ve üç nokta düğmesine dokunup tüm mesajları silmek için olan seçeneği seçin.

WhatsApp for PC'de sohbet penceresinin rengini nasıl değiştirebilirim?

Akıllı telefonunuzdaki WhatsApp sohbetlerinin duvar kağıdını veya arka plan rengini değiştirme gibi, PC sohbetlerinin arka plan rengini de değiştirebilirsiniz. WhatsApp'ın Web veya PC sürümünü açın ve üç nokta simgesine dokunun, ardından Ayarlar'a gidin ve yeni bir arka plan rengi seçin. Bu kadar kolay! Bunu yapmak, yalnızca sohbet ettiğiniz tüm sohbetlerin arka plan rengini değiştirmez.

Grup sohbetleri ve posta listeleri

WhatsApp grubuna nasıl yönetici ekleyebilirim?

Bir grup sohbetinde birden fazla yöneticiye sahip olmak mümkündür ve bir grup içindeki herhangi bir yönetici, başka bir katılımcıyı bir yönetici yapabilir. Yapmanız gereken tek şey, grup bilgilerine erişmek ve bir yönetici yapmak istediğiniz grubun üyesini seçmektir. Ardından "Grup yöneticisi yap" a hafifçe dokunun.

WhatsApp konuşmasını nasıl arşivleyebilirim?

WhatsApp sohbetlerini saklamanıza izin vererek artık "Sohbetler" ekranınızda görünmüyor, ancak ihtiyaç duyarsanız daha sonra sohbetlerine erişebilirsiniz. Bunu yapmak için sohbet ekranına gidin ve gizlemek istediğiniz sohbetin üzerine uzunca basın. Üst çubukta "Arşivle" simgesini seçin.

WhatsApp konuşmasını nasıl sileceğim veya silecek?

Burada, mesajlarınızla ne yapmak istediğinizi seçmelisiniz. Sil, konuşmalarınızın tamamen kaldırılacağı ve onları kurtaramayacağınız anlamına gelir. Erase az ya da çok aynı, ancak bir geri yükleme sonrasında bu iletileri almak mümkün olacak. Bu seçenekleri Seçenekler> Tartışmalar> Sohbet Geçmişi aracılığıyla bulacaksınız. Belirli bir sohbeti doğrudan sohbet ekranından silebilirsiniz.

Archive, delete, erase… the choice is yours! / © AndroidPIT

Bir gruptan birden fazla kişiye WhatsApp iletisi nasıl gönderebilirim?

Toplu olarak göndermek, tek tek iletileri birden çok kişiye iletmenin zorunluluğu olmaksızın bilgiyi dolaşmanın harika bir yoludur. Yeni bir grup oluşturmak için "Menü düğmesi" üzerine dokunun ve "Yeni grup" u seçin. Grubunuza eklemek istediğiniz kişileri seçin ve sonra yeşil ok üzerine dokunun. Grubunuz kurulduktan sonra siz ve tüm arkadaşlarınız gerçek zamanlı olarak sohbet edebilecek.

Bir mail listesinden birden fazla kişiye WhatsApp mesajı nasıl gönderebilirim?

Aynı mesajı birden fazla kişiye göndermek istiyorsanız, ancak hepsinin birbiriyle sohbet etmesini istemiyorsanız, daima bir posta listesi oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sohbet ekranının sağ üst köşesindeki üç noktaya hafifçe vurmanız ve ardından "Yayın listeleri" ni seçmenizdir. Ardından kişilerinizi seçin ve listenizi uygulamanıza kaydedin.

Mesajlaşma

WhatsApp'da otomatik mesajlar nasıl gönderirim?

WhatsApp'da otomatik mesaj göndermeniz mümkün olsa da bunu yapmak için köklü bir akıllı telefonunuz olması gerekir. Umutsuzluğa kapılmayın, çünkü hepsi kaybolmaz. Aygıtınızı yapılandırmanıza izin verecek olan Seebye Scheduler ROOT yazılımını indirebilirsiniz. Uygulama çok basittir; bu nedenle yapmanız gereken tek işlem sürecin adını belirlemek, kişileri seçmek ve ardından iletinin tarih, saat ve içeriğini yapılandırmaktır.

Seebye Scheduler ROOT allows you to send messages automatically. / © AndroidPIT

WhatsApp'da nasıl daha hızlı sohbet edebilirim?

Diğer birçok uygulama gibi, bir satır atlamak yerine "Enter" tuşunu kullanarak iletiler gönderebilirsiniz. Sadece ayarlara gidin ve ardından "Tartışmalar" bölümünde "Enter send send" i seçin.

It’s faster as well. / © AndroidPIT

WhatsApp'teki veri tüketimimi nasıl azaltabilirim?

Texting aslında çok az veri tüketiyor ancak aramaları ve resimleri ve videoları göndererek paranıza kolayca yiyor olacak. Bu sorunun etrafında dolaşmanıza yardımcı olacak yöntemler bulunduğundan emin olabilirsiniz. Ayarları girin ve "Veri kullanımı" sekmesinde "Düşük veri kullanımı" nı seçin.

Lower your data consumption. / © AndroidPIT

WhatsApp konuşma istatistiklerime nasıl erişebilirim?

Uygulamayı sıfırlamadıysanız, WhatApp gönderdiğiniz ve aldığınız kaç ileti, veri ve çağrıları otomatik olarak tarar. Bu bilgiye erişmek için ayarlara gidip "Veri kullanımı" nı açmanız gerekir. "Ağ kullanımı" sekmesinde, aradığınız tüm verileri bulacaksınız.

How many messages have you sent? / © AndroidPIT

Genel kullanım

Ana ekranda WhatsApp konuşmalarına nasıl bir kısayol oluşturabilirim?

Şimdi, bir widget'ı en sevdiğiniz WhatsApp görüşmelerine bir kısayol olarak kullanmak mümkündür. Giriş ekranında uzunca bir bastıktan sonra genellikle ortaya çıkan widget'lar listesine gidin ve "WhatsApp tartışmaları" nı seçin. Ardından hangi konuşmayı seçeceğiniz sorulur ve yapılması gereken tek şey seçiminizi doğrulamaktır.

Alternatif olarak, konuşma penceresinde sağ köşedeki seçenekleri girin ve "Diğer" i tıklayın. Otomatik olarak kilitli ekranınıza yerleştirilecek olan "Kısayol ekle" seçeneğini bulacaksınız.

A simple widget will allow you to place the conversation icon on the home screen. / © AndroidPIT

WhatsApp yazı tipi boyutunu nasıl değiştirebilirim?

Bazı nedenlerden dolayı daha büyük veya daha küçük bir yazı tipi istiyorsanız, seçenekleri kolayca değiştirebilirsiniz. Ayarları açmak için sağ üst köşedeki üç dikey nokta tıklayın ve ardından "Sohbet" ve ardından "Yazı tipi Boyutu" girin. Hangisini tercih ettiğinizi seçmek size kalmış.

You can change the font size of conversations. / © AndroidPIT

WhatsApp'daki duvar kağıdını nasıl değiştirebilirim?

Bir süre sonra varsayılan duvar kağıdı biraz can sıkıcı olabilir. En basit çözüm onu ​​değiştirmektir ve WhatsApp bunu nispeten basit bir işlem yapmıştır. Seçeneklere gidip "Sohbet" menüsüne girmeniz yeterlidir. Ardından "Duvar Kağıdı" seçeneklerini bulacaksınız. Burada yapabilirsin:

 • Kendi galerisindeki bir resmi kullanın
 • Duvar kağıdının rengini değiştirme
 • WhatsApp kitaplığından bir duvar kağıdı kullanma
 • WhatsApp varsayılan duvar kağıdı seçeneğini kullanın
 • Duvar kağıdını hiç kullanmamayı seç

Several options are available to change the wallpaper of conversations. / © AndroidPIT

WhatsApp'daki okundu bilgileri nasıl kapatılır?

İletilerinizin yanındaki mavi işaretleri gördüğünüzde, bunlar alıcı tarafından okundu demektir. Bu da bir kişiye gönderdiğiniz tüm iletiler için geçerlidir. Kişilerinizin iletilerini okuduğunuzu bilmelerini istemediğiniz zamanlar olabilir, bu nedenle WhatsApp bu vesilelerle kendinizi örtbas etmenizi sağlar. Bununla birlikte, okundu fişlerini devre dışı bırakabilirsiniz, ancak bu aynı zamanda kendi mesajlarınızın okunup okunmadığını bilmeyeceğiniz anlamına gelir.

Bu şansı yakalamak istiyorsanız, seçeneklere gidin ve "Hesap" ve "Gizlilik" i girin. Şimdi yapmanız gereken şey "Oku makbuzları" nın işaretini kaldırmaktır.

Read receipts can easily be turned off in WhatsApp. / © AndroidPIT

Metin efektlerini WhatsApp iletilerime nasıl koyabilirim?

Belki WhatsApp iletilerinde göze çarpmak istediğiniz bazı anahtar kelimeler veya cümleler vardır. Cesur metinler için, iki kelime * veya arasındaki kelime veya cümleyi koyun * ve italik olarak iki _ arasında *. Her ikisini de yapabilirsiniz!

Italics, bold – or both! / © AndroidPIT

Bir konuşmayı WhatsApp'da okunmamış olarak işaretleme nasıl yapabilirim?

Mesajı unuttuğunuzdan okunmamış olarak seçebilirsiniz. Bu, yanıtlayamadığınızda bir mesajı okursanız yararlı olabilir, çünkü bu, kişinizin bir cevap beklediğini hatırlayabilmenizi sağlar.

Ana pencerede, konuşmayı onaylandıktan sonra basılı tutun (kişinin profil fotoğrafının yanında işaret sembolünü görürsünüz). Tek yapmanız gereken "Okundu olarak işaretle" düğmesine dokundur.

Simply select a conversation and click Mark as unread. / © AndroidPIT

Bağlantı ve güncellemeler

WhatsApp'ı bir tablete nasıl yükleyebilirim?

WhatsApp'ı bir tablete yüklemek mümkündür, ancak bunu yaparsanız uygulamayı akıllı telefonunuzda kullanamayacağınızı unutmamalısınız.

 • Tabletinizde WhatsApp nasıl elde edilir?

WhatsApp'ı bir SIM kart olmadan veya başka bir numara ile nasıl kullanırım?

WhatsApp'ı numaranıza zaten yapılandırdıysanız, SIM kart artık yoksa bile onu kullanmaya devam edersiniz. Cihazınızı hiçbir zaman bir telefon numarası ile kurmadıysanız, bu farklıdır.

WhatsApp'ı kurduğunuzda, cihazınızı kontrol etmek için bir telefon numarasına ihtiyacınız var. Yani, bu numara çok iyi sabit bir telefon numarası veya başka bir akıllı telefon olabilir dedi. Doğrulama aşamasında, kodu cihazınıza kopyalayabilmeniz için SMS ile alırsınız. Daha da iyisi, size kodu vermek için sizi doğrudan aramak için WhatsApp'tan isteyebilirsiniz.

Telefon numaramı nasıl değiştirebilirim?

WhatsApp hesabınız bir sayı ile ilişkilendirilir. Numaranızı değiştirirseniz, ancak WhatsApp hesabınızı olduğu gibi tutmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey WhatsApp ile iletişim kurmanız ve onlara yeni bir numaranız olduğunu bildirmenizdir.

Bunu yapmak için, sağ üst köşedeki üç noktaya, ardından "Hesabım" bölümüne gidin – tabii ki – "Numarayı değiştir". Sağ üst köşedeki "İleri" ye basın, eski numaranızı ilk satıra, ikinci satırı yeni satıra girin ve sağ üst köşedeki "Bitti" yi tıklayarak doğrulayın.

You can easily change your phone number. / © AndroidPIT

İletileri geri yükleme

WhatsApp görüşmelerini Google Drive'da nasıl yedekleyebilirim?

Görüşmelerinizi sürdürebilmek ve bu bilginin tamamını kaybetme hayal kırıklığını ortadan kaldırmak için, bu kolay adım adım rehberini takip edebilirsiniz:

 • Eski telefonunuzda WhatsApp'ı açın.
 • Ayarlara git".
 • Sohbet> Sohbet yedekle> Yedekle'yi tıklayın
 • Ayrıca, yedeklemenin otomatik olarak yapılması (Google Drive'da) ayarlayabilirsiniz.

Backing up to Google Drive can be done in seconds. / © AndroidPIT

WhatsApp görüşmelerimi nasıl yedekleyebilirim ve e-postayla gönderirim?

Sohbetlerinizi takip etmek ister misiniz? Hiçbir şey daha kolay değil. Sohbet penceresine gidin ve sağ üst köşedeki 3 noktayı tıklayın, "Daha Fazla" yı tıklayın, sohbeti e-postayla göndermenizi sağlayacak bir seçenek göreceksiniz.

Send your conversations by email. / © AndroidPIT

WhatsApp konuşmalarımı dahili veya harici belleğe nasıl yedeklerim?

Görüşmeleriniz varsayılan olarak, telefonunuzda, dahili belleğinizdeki / WhatsApp / Veritabanlarında veya harici belleğinizdeki sdcard / Whatsapp / Veritabanlarında günlük olarak kaydedilir. Bu klasörü, tüm görüşmelerinizi bulabilmeniz için geri yükleme sırasında kullanmanız gerekecek.

Backup files can be accessed via a file explorer. / © AndroidPIT

WhatsApp sohbet geçmişimi nasıl geri yükleyebilirim?

WhatsApp'ı yeniden yüklediğinizde sohbet geçmişinizi geri yüklemek isteyip istemediğiniz sorulur. Varsayılan olarak, yukarıda gördüğümüz Google Drive sistemini kullanabileceksiniz.

Görüşmelerinizi yerel dosyalarla geri yüklemeyi seçebilirsiniz, ancak kollarınızı toplayıp biraz iş yapmanız gerekecektir.

 • Dosyalarınızın depolandığı dizine gidin (microd SD kartlar için sdcard / WhatsApp / Veritabanları) (/ WhatsApp / Databases for an internal anories)
 • Geri yüklemek istediğiniz dosyayı yeniden adlandırın (kaydetme tarihi adda) msgstore.db.crypt12 adını vererek. İsim crypt10 veya crypt9 ise şifre numarasını değiştirmeyin.
 • WhatsApp'ı kaldırıp yeniden yükleyin
 • Seçenek ekranda göründüğünde geri yükle

Diğer ipuçları ve püf noktaları

WhatsApp'da hangi Xposed modüllerini kullanabilirim?

Neden daha fazla özgürlük verecek bir şey elde edebiliyorsan, WhatsApp'ın Facebook sürümüne niçin razı olursun? Bunlardan en popüler olanı kesinlikle WhatsApp Mods'tur. Diğer şeylerin yanı sıra kamera ve ses sembollerini silmek ve grup sohbetlerindeki mesajları vurgulamak (başka renkler kullanarak) sağlamaktadır.

Belirli bir süre WhatsApp'ı susturmanızı sağlayan WhatsApp Sessiz Saat'lerin tadını çıkarabilirsiniz. Sistem ayarlarınızı değiştirmeden bildirimleri, titreşimleri ve bildirim LED'lerini devre dışı bırakabilirsiniz.

WhatsApp'ı Internet olmadan nasıl kullanabilirim?

Bu imkansız olduğunu üzülerek bildirmekten üzüntü duyuyorum. İnternet'i alamıyorsanız, iyi metin mesajlaşması yapmanız gerekecek. Aksini söyleyen herkes sana bir yavru satmaya çalışıyor.

WhatsApp'ı arabada nasıl kullanabilirim?

Bu, size tekerleğin arkasındayken mesaj gönderilmesi ve / veya okunması gerçekten kötü bir fikir olduğunu hatırlatmak için iyi bir istek teşkil eder ve bunu yapmaktan kaçınmanız önerilir. Acilen bir mesaj göndermeniz gerekiyorsa, en basit çözümü: ses arabirimini tercih etmenizi öneririm. Google Asistan, sizden bir WhatsApp kişisine bir mesaj gönderebilir.

Ana mesajlaşma uygulaması olarak WhatsApp kullanıyor musunuz? WhatsApp'ı kullanırken en sevdiğiniz ipucunu veya püf noktası nedir? Aşağıdaki yorumları bize bildirin!

Bu makale ilk yayından beri yeniden yazılmıştır. Aşağıdaki yorumlar mevcut içeriği yansıtmayabilir.