WhatsApp Dolandırıcılık: Dolandırıcıların kurbanı olma

Daha popüler bir şey ne kadar çok kişi bir şekilde denemek ve para kazanmak için – ve kapalı olacaktır. 2009'da ilk çıkışından bu yana, WhatsApp popülaritesinde meteorik bir büyüme yaşadı. 1,2 milyarın üzerinde aktif kullanıcısıyla WhatsApp dünyada aslında en büyük ikinci sosyal ağ haline gelmiştir. Sonuç olarak, aynı zamanda birçok dolandırıcıyı cezbetmiştir. Güncelleme: En yeni aldatmaca, "WhatsApp için yeni renkler" sunan bir zincir posta ve sahte web sitesidir.

  • WhatsApp ipuçları ve püf noktaları
  • WhatsApp sorunları ve çözümleri

Dolandırıcıların potansiyel kurbanlarını sosyal ağlar ve mesajlaşma uygulamaları yoluyla hedeflemeye başlaması büyük bir sürpriz olmadı. Dolandırıcılar teknoloji ile gelişir, bu nedenle yalnızca eski "Nijeryalı prens" e-posta aldatmacasına yapışmak yerine, popüler sohbet uygulaması aracılığıyla yeni türden kimlik avı saldırıları veya para havale dolandırıcılığı peşinde olacakları mantıklıdır. Birçok kişi hâlâ e-posta dolandırıcılığına kurban giden – e-posta dolaşımının 2012-2015 yılları arasında 2.3 Milyar Doları üstünde bir kazancı sağladığı bildirildi.

Opinion by Georg SeebodeWhatsApp is by far the best messenger around todayWhat do you think?5050182 participants

Ayrıca, neden artan sayıda kişinin WhatsApp dolandırıcılığı neden kurban gittiğini görmek çok zor değil. WhatsApp inanılmaz derecede kolay, büyükannesi bile muhtemelen onu nasıl kullanacağını biliyor – ve bu da kesin bir nokta. WhatsApp, böyle geniş bir yelpazede erişebildiğinden, herkes WhatsApp Gold'a davetin sadece bir aldatmaca olup olmadığını belirleyemeyecektir – ve tam olarak kaç kişinin gerçekten düştüğünü düşünmekten korkuyorum " WhatsApp ücretsiz "dolandırıcılıklardan vazgeçecek. Yaşlıların teknolojiyi nasıl kullanacaklarını bilmediklerini varsaymak yanıltıcı olur; Herkes kurban olabilir. Tek yapmanız gereken, okuduğunuz şeyin gerçek olup olmayacağı konusunda tek bir şüphe anı.

Bilinen WhatsApp dolandırıcılıklarının bir listesini derledik, böylece gelecekte dikkat etmeniz gereken şeyleri biliyorsunuz.

WhatsApps aldatmacaları

Voice mail scamWhatsApp Gold
Access code scamVoice calling scam
WhatsApp will start charging scamVideo calling scam
Voucher scamEmoji Scam
New colors for WhatsApp 

WhatsApp için yeni renkler

Yeni bir WhatsApp zinciri mektubu, "WhatsApp için yeni renkler" ile şüphelenmeyen kullanıcılara vaat ettiriyor. Uyanık olan Reddit kullanıcısı u / yuexist web sitesini gördü ve çevrimdışı olmadan önce belgeledi. Mesajlar kullanıcıları şüpheli bir "шһатѕарр.com" url'sine yönlendirecek ve w ve T anahtar kelimeleri kiril harflerle çevrildi. Web sitesindeki bağlantıyı tıkladıktan sonra, siteyi arkadaşlarınızla paylaşarak hesabınızı doğrulamanız istenecektir. Ardından arkadaşlarınıza, "aldatmacaya yeni renkleri seviyorum" yazan bir mesajla birlikte dolandırıcılık sitesinin url'ü ile derhal spam gönderilir. Doğrulamadan sonra, renklerin yalnızca masaüstü ve ardından bir Chrome uzantısı aracılığıyla erişilebileceği söylenecektir. Alarm verici bir şey, indirebileceğiniz gerçek bir krom uzantısı sağlayacak olmanızdır. Neyse ki google hızlı bir şekilde davrandı ve rahatsız edici uzantıyı zaten çekti. Aldatmaca web sitesi de tamamlanmış gibi görünüyor – yine benzer bir yeniden ortaya çıkmadan önce sadece bir zaman meselesi.

"WhatsApp için yeni renkler" aldatmacasını nasıl önlersiniz?

Her zaman olduğu gibi, uyanık olmayı ve şüpheli web sitelerinin URL'lerine daha yakından bakmayı öder. WhatsApp yeni bir özellik duyurursa, bunu doğrudan resmi WhatsApp web sitesinden duyarsınız. WhatsApp ayrıca bir krom uzantı kurmanızı istemez.

A scammer offering new colors for WhatsApp / © Reddit u/ yuexist

Yeni Sesli Posta aldatmaca

Belli ki eski en eski WhatsApp dolandırıcılıklarından biri olan bu kötü amaçlı yazılım tabanlı saldırı, ilk olarak 2013'de önem kazanmıştır. Whatsapp çağırma özelliğini kullanan daha fazla kişi varsa, bu dolandırıcılık, 2017'de tekrar atış yapıyor gibi görünüyor. İlke, neredeyse tamamen değişmeden kalır. 2015'te gördüğümüz ilk sesli mesaj aldatmaca.

Kullanıcı, WhatsApp'tan konu hattı 'Cevapsız Çağrı' ile bir e-posta göndererek başlar. E-posta sadece bir 'oynatma' düğmesi olan 'Yeni Ses Mesajı' mesajını içerir, böylece sözde mesajı dinleyebilirsiniz. Oynatmaya basarsanız, o zaman sizi bilgisayarınızdan kurtaracak bir Truva virüsünün indirilmesini tetikler ve kilidini açmak için bir fidye ister.

E-postayı açarsanız ve akıllı telefonunuzdaki bağlantıyı tıklarsanız, akıllı telefonunuzun da etkilenmesi olasılığı yüksektir. Kötü amaçlı yazılımın daha önceki bir sürümü, Android kullanıcılarını '' Tarayıcı 6.5 '' adlı bir dosyayı indirmeye zorladı; ardından şüphelenmeyen kullanıcıya '' Katılıyorum '' ve ardından birinci sınıf telefon numarası servislerine kısa mesaj göndermeye başlamasını istiyor. Yeterince kötü değilmiş gibi, kötü amaçlı yazılım sizi daha da kötü amaçlı yazılım indirmeye yönlendirmeye çalışacaktır.

WhatsApp'da "yeni sesli posta" aldatmacasını nasıl önlersiniz?

Sesli postaları WhatsApp üzerinde bırakmak şu anda mümkün değil, bu nedenle WhatsApp'ın size aldığınız bir mesajı veya e-postayı göndermesi imkansız. Ayrıca, WhatsApp size bir e-posta gönderme olasılığı sıfırdır – WhatsApp e-posta göndermez.

WhatsApp erişim kodu aldatmaca

Yuvarlak tekrar yapıyor başka eski favori erişim kodu aldatmaca olduğunu. Dolandırıcılık aşağıdaki gibi iş görür. Hırsız, kurbanın telefon numarasını kullanarak WhatsApp'a yeni bir giriş tetikliyor. WhatsApp – giriş prosedürleri gibi – kurbanına giriş doğrulama kodunu içeren bir SMS gönderir. Dolandırıcı, daha sonra mağdurun WhatsApp'tan iddia ederek kurbanın WhatsApp'ının hala çalışmakta olduğunu ya da bu satırlar boyunca bir şey olduğundan emin olmasını istemektedir. Dolandırıcı, daha sonra WhatsApp hesabına tam erişime sahiptir (ve aslında hesaplarının kurbanını kilitler) ve mağdurun arkadaşları ve ailesi için fidye talepleri göndermeye başlar.

Erişim kodu aldatmacasını nasıl önlersiniz?

Yeni bir giriş doğrulaması başlatmadıysanız, SMS'yi yok sayın. Kazayla yapmış olmanızdan emin değilseniz, yok sayın. WhatsApp asla aramaz ve bu kodu isteyecektir.

WhatsApp artık dolandırıcı olmayacak

Muhtemelen en kalıcı dolandırıcılıklardan biri olan WhatsApp piyasaya çıktığından bu yana dolaşıyor ve her nasılsa yine de her yıl yeni bir bükülme ile tur atıyor. Trajik olarak, benzer bir aldatmaca Periyodik olarak WhatsApps sahibi – Facebook'ta mermi yapar. Dürüst olmak gerekirse, bazı tanıdıklarınızı ne sıklıkta gördünüz, Facebook'u şarj etmeye başlayacağı şeklinde veya başka bir biçimde belirtilen bir mesaj paylaşın veya beğendin.

"WhatsApp şarj işlemine başlayacak" haberi şu an sürüyor. Şüpheli bir kullanıcı, bilinmeyen bir numaradan şu belirten bir mesaj alacaktır:

"WhatsApp gönderilen her ileti için 0,01 ABD doları tutarında bir ücret ödemeye başlayacak. Bu servisi ücretsiz olarak kullanmaya devam etmek için profilinizi onaylamanız gerekiyor! Profilinizi burada etkinleştir "

bir üçüncü taraf web sitesine bir bağlantıyla birlikte. Web sitesi, daha sonra sahtekarlıkla alakalı olarak kişisel bilgilerinizi eklemenizi veya bilmeden bazı ücretli hizmetlere kaydolmanızı isteyecektir.

"WhatsApp artık ücretsiz olmaz" aldatmacadan nasıl kaçınırsınız?

WhatsApp başlangıçta kullanıcıları bir abonelik ücreti karşılığında ücretlendirirken, Ocak 2016'da hizmetin ücretsiz olduğunu ve artık abonelik ücreti talep etmeyeceğini açıkladılar. WhatsApp ücretsiz bir hizmettir. Seni ücret almayacaklar. Herhangi bir kişisel veriyi onaylamanızı isteyen bilinmeyen numaralardan gelen mesajları yoksay.

WhatsApp makbuzu aldatmaca

Bu aldatmaca ilk duyduğunuzda, tanıdığınız biri zaten kurban olmuştu. Kişi listenizdeki bir arkadaşınız ya da bir tanıdığınız büyük bir olasılıkla bilmeden, bir makbuz sahtekarlık paylaşımı kandırmıştır. Mesaj genellikle bir süpermarkette (Wal-Mart, Sainsbury veya Lidl gibi), Fast Food zincirinde (Burger King veya McDonalds'da) veya Amazon gibi çevrimiçi perakendecilerde 250 dolar gibi gülünç bir yüksek miktarın kuponuna taklit eder.

Dolaptaki aldatmaca, sizi tıklamanız gereken bir bağlantı içeriyor; bu da sizi kötü amaçlı yazılım yükleme sayfasına yönlendiriyor veya dolandırıcıların phishing girişimlerinde yardımcı olacak bir anket sayfasına yönlendiriliyor. WhatsApp makbuzu aldatmacası, zincir mektubuna benzer şekilde çalışır; kullanıcıları mesajı birden fazla arkadaşa göndermeye ya da teklifin kilidini açmaya veya daha büyük bir indirim elde etmeye teşvik eder.

WhatsApp makbuzu dolandırıcılığından kaçınma

Bu tür dolandırıcılıklarla sağlıklı bir şüphe uyandırması gerekir. Bir arkadaşınızın veya bir aile üyesinin size böyle bir şey iletmesi, genellikle sizi yanlış bir güvenlik duygusu içinde ağırlar. Bu türden tekliflerin çoğunun sahte olduğunu varsayabilirsiniz, ancak anında birisi arazi veya anket sayfası ya da bir şey indirmeniz istendiğinde sizi aldatmaya çalışıyor olduğunu tanımak mümkün olacak.

WhatsApp Altın

Parlayan her şey altın değildir. Bu özellikle WhatsApp Gold için geçerlidir. WhatsApp Gold üçüncü taraf bir kötü amaçlı yazılım uygulamasıdır. Oyunun deposunda resmen bulunmuyor ve iyi bir sebep. Uygulama, kendisini WhatsApp'ın "gizli premium sürümü" olarak sundu; aslında, telefonunuzda bir sürü zararlı yazılım indirmenizin sadece bir bahane oldu. O sırada, bu dolandırıcılık şu metinle birlikte kısa mesajlarla yayılmıştır:

WhatsApp Gold invite – including malware link / © Deccan Chronicle

WhatsApp Gold'ı önleme

Neyse ki, zincir postaları ve metin mesajları, WhatsApp Gold'ı kurmanızı isteyen örnekler çoğunlukla öldü. Oyun mağazasında bulunmamanız da böyle güçlü bir işarettir ve böyle uygulamalar yüklememelisiniz.

WhatsApp sesli arama dolandırıcılık

Sesli arama özelliğinin WhatsApp'a girmesiyle birlikte, dolandırıcıların hemen bir fırsat penceresi gördü.

Dolandırıcılık oldukça zararsız görünüyor: WhatsApp'u, sizi WhatsApp çağrılarını denemeye davet ederek tanıdığınız birinden mesaj gönderirsiniz. Ama bir avuç var. Aynı bağlantıya sahip başka 10 arkadaşınızı davet ederken, reklamcılıkla uğraşmanızı isteyen bir bağlantıyı ziyaret etmeniz gerekiyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, 10 arkadaşınızı davet etseniz bile, WhatsApp'da etkinleştirilmiş görüşmeleriniz olmayacaktır.

Following the link will take you to this ”invite your friends” screen. / © Deccan Chronicle

WhatsApp sesli arama aldatmaca önlemek için © InfoSUM.net Tüm hakları saklıdır.

Bu aldatmaca, Neyse ki WhatsApp Çağrılarının resmi tanıtımı ile öldü. Ancak, WhatsApp'ın tanıtılacağı söylenen yeni özelliklerin hepsiyle birlikte, dolandırıcılar fırsatı kaçıracak ve sizi bazı nakit paralar atmak için kötü amaçlı yazılım indirmeye kandırmaya çalışacaktır.

WhatsApp video çağrısı aldatmaca

Yukarıdaki aldatmaca ile neredeyse aynı hikaye. WhatsApp'ın Skype'a benzeyen bir video arama özelliği yayınlayacağı söylentileri dolaştı. Dolandırıcılar, sesli arama dolandırıcısını uyarladı ve kullanıcıları yeni görüntülü arama özelliği kazanma umuduyla bir bağlantıyı tıklamaya teşvik etti.

WhatsApp video çağrısı aldatmaca önlemek için nasıl

Tıpkı yukarıda bahsedilen aldatmaca gibi bu da video görüşme özelliği resmi olarak mevcut olduğu andan itibaren öldü.

WhatsApp Emoji dolandırıcılığı

Muhtemelen tüm dolandırıcılıkların en "zararsız", bu hala tatsız. Diğer dolandırıcılıklara benzer şekilde, mesaj bir dizi yeni animasyonlu emoji vaat eder ve şüpheli bir indirme bağlantısı sağlar. İndirme bağlantısına tıkladığınızda, mesajın en az 10 kişiyle veya 3 gruba paylaşılması istenir ve "korkuluk" yayılmasını sağlar.

5 dakika sonra, tarayıcınızın belleğinin dolduğunu ve bir güncelleştirmeye gereksinim duyulduğunu belirten bir uyarı ekranda görüntülenir. Uyarıyı görmezden gelseniz bile, bir düzeltme yüklemenizi isteyen sürekli bir pop up akımıyla taciz edileceksiniz. Düzeltme aslında UC Tarayıcı uygulaması olarak adlandırılan meşru bir uygulamadır. Mesajın can sıkıcı pop-uplardan daha fazla zarar vermesine rağmen, Kaspersky Lab'a göre, kullanıcıları bir uygulamayı yüklemeleri için korkutmak (ve taciz etmek) çok etik değildir.

A Portuguese version of the Emoji Scam / © Kaspersky

WhatsApp emoji aldatmaca önlemek için

WhatsApp Gold'a benzer şekilde, gerçekte ne yaptığından emin değilseniz uygulamaları Play Store dışına kurmayın. Oyun mağazasının dışındaki her uygulama kötü amaçlı yazılım ile doludur; ancak bunların çoğu vardır.