WhatsApp Durum Ekran Görüntüleri Çektiğinizde Bildirim Gönderir mi?

Kişilerinizin WhatsApp Durumundan geçtiğinizi ve bir plajın güzel bir görüntüsünü gördüğünüzü hayal edin. İlk içgüdü bir ekran görüntüsü almaktır, ancak aklınızın arkasında belirleyici bir his vardır – ekran görüntüsünü alırken WhatsApp sahibini bilgilendirir mi?

Bu duyguya sahip olmak oldukça doğal çünkü WhatsApp Durumu Instagram Hikayelerinden (ve Snapchat) elde edildi. Ve uzun zamandır Instagram, bildirim işleriyle biliniyordu. Ağustos 2018’e kadar Instagram, birisinin hikayelerinin veya doğrudan mesajlarının ekran görüntüsünü ne zaman alacağını kullanıcılara bildirirdi.

Yapıyor mu, Yapmıyor mu?

Öyleyse, WhatsApp, insanlar statü aka hikayelerinin ekran görüntüsünü aldıklarında mal sahibine haber veriyor mu? Hayır. WhatsApp kimseye bilgi vermez ve bir durumun ekran görüntüsünü alırken mal sahibini samimi etmez.

Gerçek şu ki, WhatsApp listesindeki kişiler durumdan bir video indirdiğinde kimseye söylemiyor. Aynısı, durumdaki fotoğraflar için de geçerlidir.

Bir şekilde durumun bir parçası olmanızın kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum. Ama eğer yapmazsan, birisinin fotoğraflarını ve videolarını açık bir rızası olmadan indirmek, etik dışı olarak kabul edilebilecek ya da takip etme olarak nitelendirilebilecek zor bir bölgeye girer.

Bir durum ekran görüntüsü alma durumu da tam tersi şekilde çalışır. Harika bir resim yüklediyseniz ve kişilerinizden biri bir ekran görüntüsü yakaladıysa, size bilgi verilmeyecektir. Korkutucu derdim.

Bizi başka bir soruya yönelten durumunuzu nasıl korursunuz ki, bazı rasgele kişilerin telefon galerisinde kalmamasını sağlayın?

Neyse ki, WhatsApp, WhatsApp durumunuzun izleyicisini kontrol etmek için kullanabileceğiniz birkaç gizlilik seçeneğine sahiptir. Ve bu değişiklikleri uygulamak oldukça basit.

Durum Gizliliğini Etkinleştirme

Durumun gizlilik seçeneklerini görmek için tek yapmanız gereken Durum sekmesindeki üç nokta menüye dokunmak ve Durum gizliliği’ni seçmektir. Şimdi size üç seçenek sunulacak:

  • Kişilerim
  • Bağlantılarım hariç …
  • Yalnızca paylaşın …

Varsayılan olarak, ilk seçenek seçilir. Böylece, kişiden biri telefon rehberinde kayıtlı bir numaranız varsa, durumunuzu görebilir. İkinci seçenek, birkaç özel kişinin durumunuzu görüntülemesini kara listeye almaktır. Sadece isimlerini seçin, o kadar.

Üçüncüsü en iyi seçenek ve ideal olarak bunun için gitmelisin. Instagram’daki Close Friends özelliğine benzer bir şekilde, hikayeleriniz için WhatsApp kişilerinden birkaçını beyaz listeye almanıza olanak tanır. Bu, yakın arkadaşlarınız veya aileniz olabilir, tanıdıklarınız, basit bir durum güncellemesinden gereksiz yere yararlanamayacaklardır.

Sadece isimlerini seç. Bundan sonra, bir statü yüklediğinizde sadece küratörlük listesindeki kişiler bu bilgileri görebilir.

Neyse ki, liste kalıcı değil ve istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, seçilen tüm kişiler listenin başında görüntülenecek ve böylece düzenlemeyi kolaylaştıracak.

Bir başka güzel şey, WhatsApp’ın diğer taraftaki insanları durum listesine eklendiklerinde veya listeden çıkarıldıklarında bilgilendirmemeleridir – bu da tüm amacı zayıflatacaktır. Tek fark, kaldırdığınızların bundan böyle yeni hikayelerinizi (veya durumunuzu) göremeyeceğidir.

Peki ya profil resimlerinden ne haber?

Yine, WhatsApp, kişiler profil resminizin ekran görüntüsünü aldığında size bir bildirim göndermez. Profil resminizin ekran görüntüsünü kapmalarını engelleyen herhangi bir özellik yoktur. Üzgün ama gerçek, en azından şimdilik.

Durum gizliliği gibi, WhatsApp da profil fotoğrafınız için birkaç gizlilik seçeneği sunar. Ancak, statü gizliliğinin aksine, hedef kitlenizi seçemezsiniz. Sadece üç geniş seçenek sunulur:

  • Herkes
  • Kişilerim
  • Kimse

Görünüşe göre, bu üçünden, benim temaslarım burada ideal seçimdir. Resminizi yalnızca telefonunuzdaki kişiler için kullanılabilir duruma getirir. Bu nedenle, diğer taraftaki kişi numaranıza sahip olsa bile, telefon numaranız sizde kayıtlı değilse, profil resminiz onlara görünmez.

Bu nedenle, kişi defterinizde kimlerin tutulacağına (kimlerin katılmayacağına) karar vermeniz size bağlıdır. Ayrıca, bu alışkanlık, rehberinizi gereksiz numaralardan uzak tutacaktır.

Bu değişiklikleri yapmak için, üç nokta menüsünde simgesine dokunun ve Hesap> Gizlilik seçeneğine tıklayın. Şimdi, Profil fotoğrafı üzerine dokunun ve Kişilerim’i seçin.

Durumunu Sorumlu Olarak Yükleme ve Görüntüleme

Zaman zaman hepimiz WhatsApp statüsümüzün bir parçası olmasını istediğimiz bir resim veya video klip görüyoruz. İdeal olarak, durumunuz olarak kullanmayı planlıyorsanız, sahibinin rızasını istemeniz gerekir. Ama bu sadece ideal dünyada. Gerçek dünyada, önlem tek tedavidir.

WhatsApp’a bu kadar kolay erişilebilmesi sayesinde, üreticilerin diğer kişilerin ekran görüntülerini kapmalarını ya da bağlantılarını indirmelerini engelleyen bir özellik ortaya koyma zamanı geldi. Ne de olsa, WhatsApp’in ana şirketi Facebook bunu 2017’de yaptı.