WhatsApp ile ilgili bir sorun mu var? İşte çözümler

WhatsApp, her ay aktif olarak kullanan insanların yüzde 10'undan fazlası ile en popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir. Bu kullanım hacmi göz önünde bulundurulduğunda, birçok şeyin doğru olduğu anlaşılıyor, ancak bugün neyin yanlış gittiğine odaklanacağız. İşte Android'deki en yaygın WhatsApp sorunlarından bazıları ve bunlara yönelik çözümler.

 • WhatsApp hayranları: İşte bazı önemli ipuçları ve püf noktaları
 • WhatsApp için en son haberler ve güncellemeler

Bölümüne atla:

I can’t install WhatsAppI didn’t get my activation code
I can’t connect to WhatsApp, WhatsApp not working, or WhatsApp is downWhatsApp doesn’t recognize my contacts
WhatsApp has duplicate contactsCan’t play video error
What does ‘Last Seen’ mean in WhatsApp?I can’t see ‘Last Seen’ on WhatsApp
What do the blue check marks mean in WhatsApp?I have problems with voice calls or can’t answer answer calls
I can’t hear audio messages or WhatsApp can’t play audioI can’t download videos or photos on WhatsApp
WhatsApp is blocked in my countryI can’t save photos to send to another contact
What should I do if my phone is lost or stolen?You may have new messages
How to save data on WhatsAppOther problems with WhatsApp

WhatsApp'ı yükleyemiyorum

En son WhatsApp sürümünü indirmek için, Android sürüm 2.3.3 veya daha yeni bir sürümü çalıştıran bir akıllı telefona sahip olmanız gerekir. Telefonunuzun mevcut Android sürümünü Ayarlar> Telefon Hakkında'da kontrol edebilirsiniz.

WhatsApp uygulamasını WhatsApp web sitesinden yüklemeye çalışıyorsanız, güvenlik ayarlarınızda Bilinmeyen Kaynakların etkin olması gerekir. Ayarlar> Güvenlik> Bilinmeyen Kaynaklar'a gidin. etkinleştirmek için. Tabii ki, Play Store'dan alırsanız bu bir sorun değildir.

WhatsApp now has more than on billion monthly active users. / © AndroidPIT

WhatsApp Messenger

Aktivasyon kodumu alamadım

Yükleme sorunsuz bir şekilde ilerlediyse, ancak etkinleştirme kodunuzla birlikte otomatik olarak oluşturulan mesaj asla geçmez, önce numaranızı doğru girdiğinizden emin olun. Ayrıca, açılır listeden doğru ülkeyi seçtiğinizden emin olun. Bu, telefon numaranızın bulunduğu ülkedir, içinde bulunduğunuz ülke değil.

Kodu hala almıyorsanız sesli arama yapmayı deneyin. Bu sayede kodun bir bilgisayar tarafından telefon üzerinden okunmasını sağlayabilirsiniz.

Unutmayın, WhatsApp'a kayıt olmak için bir SIM kartınızın olması gerekir. Ayrıca, her telefon numarası için sadece bir cihaz kullanabilirsiniz.

It sounds obvious, but make sure you used the right number and international dialing code. / © AndroidPIT

WhatsApp'a bağlanamıyorum, WhatsApp çalışmıyor ya da WhatsApp çalışmıyor

WhatsApp bağlantı sorunları genellikle Wi-Fi veya ağ veri bağlantınızdan kaynaklanır. Bir mesaj gönderemiyorsanız, birkaç çözüm aşağıdadır:

 • Telefonunuzun açık olduğundan emin olun (yeni başlayanlar için bir tane).
 • Uygulamanın en son sürümünü Play Store'dan yükleyin (yukarıdaki bağlantı).
 • İnternet bağlantınızı, Wi-Fi veya 3G'yi kontrol edin ( Ayarlar> Kablosuz ve Ağ ).
 • Bir Görev Killer uygulamasının WhatsApp'ı etkilemediğinden emin olun.
 • Uygulama önbelleğini boşaltın ( Ayarlar> Uygulamalar> WhatsApp> Önbelleği Temizle ).
 • Son olarak, en aşırı çözüm: uygulamayı kaldırın ve yeniden yükleyin.

Bazen, güçlü WhatsApp bile sunucu sorunları yaşar. Hizmetin kapalı olması nedeniyle WhatsApp'ın çalışmadığını düşünüyorsanız, kesinti güncellemelerinin verildiği WhatsApp Status Twitter hesabına gidin.

WhatsApp kişilerimi tanımıyor

WhatsApp'ın kişilerinizi tanımamasının birkaç nedeni vardır, bu yüzden aşağıdakileri yapmak için basit bir kontrol listesi verilmiştir:

 • Doğru iletişim numaralarına sahip olduğunuzdan emin olun (WhatsApp için kullandıkları).
 • Şu anda WhatsApp kullanıyor olduklarından emin olun.
 • En son WhatsApp sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Kişi listenizde, tüm kişilerinizin 'görünür' ve / veya 'görüntülenebilir' olduğundan emin olun.
 • Kişi listenizde, tüm iletişim gruplarınızın (arkadaşlarınız, aileniz, iş arkadaşlarınız, vb.) 'Görünür' ve / veya 'görüntülenebilir' olarak ayarlandığından emin olun.

Make sure WhatsApp is looking for all your contacts. / © ANDROIDPIT

WhatsApp yinelenen kişileri var

Bu sorun, WhatsApp güncellemeleri yoluyla büyük ölçüde ortadan kaldırılmış olsa da, adres defterinizde yinelenen kişiler varsa, bir şekilde devam edebilir. Android'de yinelenen kişileri nasıl kaldıracağınızı öğrenin.

'Video oynatamıyorum' hatası

Bunun olmasını önlemek için deneyebileceğiniz iki şey var. Öncelikle, Google Fotoğraflar'ın güncel olduğunu kontrol edin. Sol üst kısmında hamburger menü düğmesine Play Store'u basın aç ve sonra da uygulama ve oyunlarda ve Google Fotoğraflar güncelleştirme için bekleyen sayfanın üst kısmında olup olmadığını görmek.

Bu yardımcı olmadıysa, başka bir çözüm de Ayarlar> Uygulamalar / Uygulama yöneticisi> Google + ' ya gitmektir.   ve Güncellemeleri kaldır üzerine basın .

Check that Google Photos is up to date and uninstall updates to Google+. / © AndroidPIT

WhatsApp'da 'Son Görme' ne demektir?

Son Görme zaman damgası, bir kullanıcı WhatsApp kullanarak son kez size bildirir. Bu, mesajınızı okudukları anlamına gelmez, sadece uygulamayı açtılar.

WhatsApp içinde olduğunuzda ve kişilerinizden biri de açıldığında, durumlarının "Çevrimiçi" olarak değiştiğini göreceksiniz, ancak yine de bu, mesajlarınıza baktıklarını göstermiyor, sadece WhatsApp kullanıyorlar.

WhatsApp'ta 'Son Görülme' göremiyorum

Son Görme zaman damgasını bir sohbette göremiyorsanız, birkaç nedenden dolayı olabilir. Son Görme saatinizi   Ayarlar> Hesap> Gizlilik> Son Görüldüğü zaman , diğer kişilerin Son Görme zamanlarını da göremezsiniz.

The ‘Last Seen’ time will only disappear under certain circumstances. / © AndroidPIT

Sorun yalnızca bir veya bazı kişilerle ilgiliyse, bu, WhatsApp ayarlarında Son Görme saatini devre dışı bıraktıkları anlamına gelebilir. Hala mesajlarınızı alıyor ve yanıtlıyorlarsa, bu neredeyse kesin.

Son neden, bir kişinin sizi engellemesidir. İletileriniz hiçbir zaman bir gri işaretlemeyi geçmezse, bu durum engellendiğinizden daha emin olur ve kişinin profilinde değişiklik göremezseniz, kesinlikle engellenmişsiniz demektir. Onu kırdığım için üzgünüm.

No Last Seen timestamp and only grey ticks likely means your friend has blocked you. / © AndroidPIT

WhatsApp'da mavi onay işaretleri ne anlama geliyor?

WhatsApp mesaj pencerenizdeki iki kontrolün (veya onay işaretlerinin) ne olduğu konusunda bir sürü karışıklık var. WhatsApp'taki tüm işaretlerin tam bir dökümünü istiyorsanız, bizim ayrıntılı bir göz atın WhatsApp onay işaretleri ne anlama geliyor? sesli mesajlar için mikrofon işaretlerini de kapsayan makale.

İşte hızlı bir özet:

 • Saat sembolü, mesajınızın henüz cihazınızdan gönderilmeyeceği anlamına gelir.
 • Bir gri işaret, mesajın WhatsApp sunucusu tarafından gönderildiğini ve alındığını gösterir.
 • İki gri kene, mesajın istenen cihaza iletildiğini gösterir.
 • İki mavi kene, alıcının / alıcıların mesajı gördüğü anlamına gelir. (Grup görüşmelerinde, gruptaki tüm katılımcılar iletiyi görüntülediğinde bu demektir.)

Sesli aramalarla ilgili sorun yaşıyorum veya cevap çağrılarını cevaplayamıyorum

Düşük kaliteli sesli görüşmeler, çıkışlar yaşıyorsanız veya arama yapamıyorsanız veya arama yapamıyorsanız, bu kesinlikle bağlantınızla ilgilidir. Sesli aramalar Wi-Fi veya mobil veri üzerinden gerçekleştirilir. Bağlantınızın güçlü olduğundan emin olun. Mobil veri kullanıyorsanız, en az 3G'ye ihtiyacınız olacak. Belki de ağ bağlantısını kesmeyi ve yeniden bağlamayı deneyin. Sorun şu anda bile olmayabilir: Konuştuğunuz kişi, iyi bir bağlantıya sahip olduklarından emin olmalıdır.

The quality of voice calls is subject to the quality of your data connection. / © ANDROIDPIT

Sesli mesajları duyamıyorum veya WhatsApp ses çalamıyor

Bu, WhatsApp'ın güvendiği yakınlık algılayıcısı ile ilgili olabilir. Telefonunuzun ön yüzündeki fotoğraf makinesinin yanında bulunur ve telefonunuzu kulağınıza ne zaman tuttuğunuzu belirler. Sensör etkinleştirilirse, ses kulak hoparlöründen çok sessizce çalar. Telefonunuzu yüzünüzden uzak tuttuğunuzdan ve sesin normal hoparlörden çalmasını sağlayın. Sesin de açık olduğundan emin olmak için kontrol edin.

WhatsApp'ta video veya fotoğraf indiremiyorum

Ayarlar> Veri kullanımı bölümüne gidin ve kablosuz ağdayken yalnızca medya otomatik indirmelerin etkin olup olmadığını görün. Öyleyse, bir Wi-Fi ağına bağlanmanız veya mobil verilerde otomatik indirme işlemlerini ve / veya dolaşım sırasında olmanız gerekir.

These settings might affect your ability to download photos and videos. / © AndroidPIT

Düşüş, çoğu zaman olduğu gibi, Wi-Fi kullanıyorsanız ve telefonunuzu yeniden başlatırsanız yönlendiricinizi yeniden başlatmanızdır.

WhatsApp ülkemde engellendi

Ülkenizde WhatsApp'ın engellenmesiyle ilgili talihsiz birkaç kişiden biriyseniz, sorunun çevresinde bir yol var. Bir VPN kullanın. Bir VPN'nin ne olduğunu, neden ihtiyacın olduğunu ve bir tane nasıl bulacağınızı öğrenebilirsiniz.

Fotoğrafları başka bir kişiye göndermek için kaydedemiyorum

Bunun yapılma şekli değişti. Paylaşmak istediğiniz sohbetteki görüntüye uzun basın ve sayfanın sağ üst köşesinde sağa bakan bir ok görünecektir. Buna basın ve görüntüyü paylaşmak istediğiniz kişiyi seçebilirsiniz.

You can easily forward photos in WhatsApp. / © AndroidPIT

Telefonum kaybolduğunda veya çalındığında ne yapmalıyım?

Öncelikle, SIM kartınızı taşıyıcınızla iletişime geçerek kilitleyin. Bu her zaman ilk adımınız olmalı. Bu yapıldığında, WhatsApp artık bu cihazda aktif hale getirilemez. Yeni bir SIM'iniz varsa (muhtemelen aynı numarayla) yeni telefonunuzdaki WhatsApp'ı yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Bu arada, WhatsApp'a hesabınızı devre dışı bırakmalarını isteyen bir mesaj gönderin. Support@whatsapp.com adresine "Kaybol / Çalıntı: Lütfen hesabımı devre dışı bırak" konulu bir e-posta gönderin ve telefon numaranızı e-posta gövdesine (uluslararası bir arama koduyla birlikte) ekleyin. Bunu yapmazsanız, WhatsApp hala Wi-Fi üzerinden kullanılabilir.

Make sure you ask WhatsApp to deactivate your account if your phone is stolen. / © AndroidPIT

"Yeni mesajlarınız olabilir" bildirimi

Zaman zaman WhatsApp'tan bir bildirim alacaksınız: "Yeni mesajlarınız olabilir". Özellikle, WhatsApp uygulamasını açtığınızda ve herhangi bir yeni bildirim görmediğinizde, bu oldukça belirsiz ve şifreli bir mesajla şaşırmış olabilirsiniz. Açıklama oldukça basit! WhatsApp iletilerinizi bilgilendirmek için push bildirimlerini kullanır, ancak asıl iletiyi iletmek için farklı bir kanal kullanır.

Kötü ya da düşük veri / Wi-Fi bağlantısı olan bir alanda iseniz, ağ, gerçek mesajı değil, push bildirimini teslim edebilir. Akıllı telefonunuzdaki veri tasarrufu modunu açtığınızda bu sorunlar zaman zaman ortaya çıkar. Artık, WhatsApp ile bu bildirimin ortaya çıkmasına neden olabilecek gerçek bir sorun olabilir, ancak bunun büyük olasılıkla kötü bir veri bağlantısıyla ilgili olması muhtemeldir.

WhatsApp'taki veriler nasıl kaydedilir?

WhatsApp günlük kullanımda tüm telefon verilerinizi çiğniyor mu? İşte bu aç uygulamasını nasıl kontrol altında tutacağınız.

 • WhatsApp'ı açın.
 • Sağ üst taraftaki 'üç nokta'ya dokunun
 • Ayarlar Seç
 • Dördüncü seçeneğe, Veri ve depolama kullanımına dokunun.
 • Mobil veri kullanırken üçüncü seçeneği seçin
 • Dört seçeneği (Fotoğraflar, Ses, Videolar ve Belgeler) devre dışı bırakın ve Tamam'a basın
 • Düşük veri kullanımına ilerleyin ve sağ taraftaki kutuyu işaretleyin

Bu, mobil verileri kullanırken herhangi bir dosya türünün otomatik olarak indirilmesini devre dışı bırakır. Bu, bu dosyaların veri planınızla indirilmesini önler, böylece bunu yapmak için bir Wi-Fi ağına bağlanmanızı bekler.

WhatsApp ile ilgili diğer sorunlar

Burada listelenmeyen WhatsApp ile ilgili başka sorunlarınız varsa, bize bildirin. Daha fazla sorunuz varsa, forumumuza göz atabilir veya isteklerinizi aşağıdaki yorumlarda bırakabilirsiniz. Bu makaleyi WhatsApp sorunlarınız için daha fazla çözümle güncelleyeceğiz.

Samsung Galaxy S9 + nereden alınır

 1. YENİ Samsung Galaxy S9 + Çift SIM 6GB / 64GB 4G LTE SM-G965F / DS Geceyarısı Siyah £ 647.77 £ 647.77 $ Teklif Yap
 2. Yeni Samsung Galaxy S9 Siyah Mavi Mor SM G960F 64GB 4G Unlocked Smartphone İNGİLTERE £ 649.99 £ 649.99 toplam Teklif Fırsatı
 3. 32GB KIT Samsung Galaxy S9 + Çift SIM 6 GB / 64 GB 4G LTE SM-G965F / DS Geceyarısı Siyah £ 654.77 £ 654.77 $ 'dan başlayan fiyatlarla
 4. Samsung Galaxy S9 Çift SIM 64GB Geceyarısı Siyah İNGILTERE Sim-Ücretsiz Smartphone Unlocked * Ücretsiz Lite-am® USB-C Kablosu * £ 744.99 £ 744.99 toplam Teklifi Kontrol Et
 5. Yepyeni Samsung Galaxy S9 + Artı G965FD 4G Çift SIM 64GB Siyah Unlocked £ 745.00 £ 745.00 Teklif Yapın

Compare prices