WhatsApp malware Android cihazınızdan nasıl kaldırılır

Bazı Android kullanıcıları, WhatsApp kötü amaçlı yazılımını ele geçirdi ve şimdi uygulamayı açtığında açılan reklamlarla ilgileniyor. Çevrimiçi raporlar, yaklaşık 25 milyon Android telefona, genellikle reklam veren çeşitli kötü amaçlı yazılım türlerinden etkilendiğini göstermektedir. Ancak bu bilgisayar korsanlarının virüslerine bulaştığı cihazınıza neler yapabileceğini bilmiyoruz. Telefonunuz, model veya marka ne olursa olsun, burada ve orada reklam vermeye başlarsa veya WhatsApp ve diğer popüler uygulamalar gibi uygulamaları açtığınızda, virüs bulaşmış olabilir. Ama bizi yanlış anlama! Yalnızca üçüncü taraf kaynaklardan değiştirilen WhatsApp uygulaması virüs bulaşmış. Play Store’dan olanı değil.

Uygulamaları ayrıca 9apps.com adresinden indirdiyseniz, cihazınıza virüs bulaşmış olma ihtimali her zaman vardır. Hepimizin bildiği gibi, Google kullanışlı olmayan ancak reklam amaçlı oluşturulmuş uygulamaları parçalamaktadır. Play Store’dan yine de gölgeli olan uygulamalar olmasına rağmen, en azından, hacklenmiş uygulamalarla aynı değildir. Ama endişelenme, her zaman bu konuda yapabileceğin bir şeyler vardır.

WhatsApp Malware Nasıl Kaldırılır

Daha sık olarak, kötü amaçlı yazılım yalnızca kodunun bağlı olduğu uygulama tarafından tetiklenebilir. Yani, ondan kurtulmak aslında kolaydır. Bu yazıda örnek olarak WhatsApp kötü amaçlı yazılımını ele alacağız. İşte yapmanız gerekenler:

İlk çözüm: Önce gölgeli uygulamaları kaldırın

Bu, WhatsApp da dahil olmak üzere sideloaded veya elle yüklediğiniz uygulamaları içerir. Kötü amaçlı yazılımın çalışmasını engellemenin en iyi yolu budur ve nasıl yaptığınızdır:

    Bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üstünden aşağı kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Öğesine gidin ve ardından Uygulamalar öğesine dokunun. WhatsApp’ı bulup dokunun. Depolama öğesine dokunun. Verileri temizle’ye dokunun ve onaylamak için Tamam’a dokunun. Geri tuşuna bir kez dokunun ve ardından Kaldır’a dokunun. Uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak istediğinizi onaylayın.

Bu, WhatsApp kötü amaçlı yazılımını derhal kaldıracak, ancak yalnızca yüklediğiniz diğer gölgeli uygulamaları kaldırmanız gerekir.

İkinci çözüm: Google Güncelleyici’yi, Google Yükleyici’yi, vb. Kaldırın.

Diğer kötü amaçlı yazılımlar da telefonunuza yüklenmiştir ancak normal bir uygulamanın yapacağı gibi uygulama çekmecesinde bir simge bırakmaz. Bu hizmetler çoğu zaman arka planda çalışır ve sık sık Google Güncelleyici, Google Installer, Google Powers ve U için Google Installer olarak adlandırılan Google uygulamalarından biri olarak maskelenir. İşte bu hizmetleri nasıl kaldırıyorsunuz…

    Bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üstünden aşağı kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Öğesine gidin ve ardından Uygulamalar öğesine dokunun. Google Güncelleyici’yi (veya farklı adlarını) bulun ve üzerine dokunun. . Kaldır’a dokunun. Uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak istediğinizi onaylayın.

Bu da, WhatsApp kötü amaçlı yazılımını telefonunuzdan kaldırır. Bununla birlikte, başka uygulamalara da virüs bulaşmışsa, bir sonraki prosedürü uygulamak en iyisidir.

Üçüncü çözüm: Fabrika telefonunuzu sıfırlayın

Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi elbette telefonunuzdaki her türlü kötü amaçlı yazılımdan kurtulabilir. Ancak, önce silinecekleri önemli dosya ve verilerinizin yedeğini aldığınızdan emin olun. Yedeklemeden sonra, kilitlenmemeniz için Google hesabınızı telefonunuzdan kaldırın ve ardından cihazınızı sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Logo göründüğünde, üç tuşun da hepsini bırakın. Telefonunuz Kurtarma Modunda açılmaya devam eder. Mavi ve sarı metinlerle siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın.’ Evet ‘vurgulanana kadar Ses kısma tuşuna basın. Master sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Kötü amaçlı yazılımları önlemenin en iyi yolu, üçüncü taraf kaynaklardan, özellikle hacklenmiş uygulamalardan uygulama indirmemek veya yüklemektir. Yalnızca Google Play Store’dan uygulamalar yükleyin.

Umarım Android cihazınızdan WhatsApp kötü amaçlı yazılımından kurtulmanıza yardımcı olabiliriz. Sözcüğü yaymamıza yardımcı olursanız memnun oluruz, bu nedenle lütfen yararlı bulursanız bu yazıyı paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için, yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak, ya da sadece Facebook sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek, lütfen kelimeyi yayın. Ayrıca her hafta yararlı videolar yayınladığımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.